Tynk renowacyjny”,

Tynki renowacyjne do starych murów, wilgotnych piwnic i obiektów zabytkowych

Tynki renowacyjne służą do renowacji zawilgoconych piwnic i sklepień, budynków zabytkowych i zabytkowych. W większości wielowarstwowy system tynków zapobiega dalszemu rozkładowi już zaatakowanych ścian. Tynk renowacyjny tworzy rodzaj warstwy protektorowej, która wspomaga wysychanie muru, przeciwdziała i zatrzymuje proces niszczenia.

Wilgotne ściany należy osuszyć i wyremontować, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom © zeralein, fotolia.com Notatka: Przed nałożeniem tynku renowacyjnego należy podać przyczynę uszkodzenia (m.in. B. Wykwity, wnikanie wilgoci) można określić i wyeliminować np. za pomocą pionowej uszczelki, poziomej przegrody i/lub drenażu.

Tynk renowacyjny – funkcja i sposób działania

Pomiar wilgotności ścian piwnic © Stowarzyszenie Prywatnych Budowniczych

Wilgotne ściany nie są rozkładane przez czystą wodę, ale przez mieszaninę wody i soli. Ich krystaliczne wykwity można bardzo często zobaczyć na zniszczonych ścianach - i gdyby te kolorowe pejzaże nie oznaczały powolnej śmierci budynku, to niektóre z nich warto by było oprawić i potraktować jako sztukę.

Skuteczność tynku renowacyjnego

Tynki renowacyjne działają zarówno na wilgoć, jak i sole i dlatego idealnie nadają się do rehabilitacji wcześniej uszkodzonej substancji. Są to specjalne mieszanki suchych zapraw, które dają bardzo porowaty, wysoce paroprzepuszczalny tynk, którego przewodność kapilarna jest jednak znacznie niższa niż w przypadku innych tynków. Pożądane efekty tynku renowacyjnego wynikają z tych trzech właściwości:

Charakterystyka Wysoka porowatość, duża objętość porów Wysoka przepuszczalność pary wodnej Niska przewodność kapilarna
efekt Skrystalizowane sole są wchłaniane, przechowywane i dzięki temu unieszkodliwiane. Promuje wysychanie ściany. Zapobiega wnikaniu wilgoci do muru.

Mieszanki zapraw sprzedawane jako tynki renowacyjne muszą mieć te właściwości i spełniać określone wymagania. Są w Ulotka 2-9-04 / D WTA (Grupa Robocza Naukowo-Techniczna ds. Konserwacji Budowli i Konserwacji Zabytków).

Tynk renowacyjny pomaga osuszyć wilgotne mury Notatka: Kup tynk renowacyjny z certyfikatem WTA, aby być po bezpiecznej stronie. Wielu producentów tynków oferuje produkty z tym certyfikatem, ponieważ odpowiednia karta informacyjna jest powszechnie uznawana. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Pierwszy krok: analiza murarska

Przed renowacją muru warto zlecić wykonanie analizy muru. Dzięki temu dowiesz się m.in. skąd pochodzi wilgoć i jakie sole wykonują tutaj swoje dzieło niszczenia. Mogą to być sole mineralne, które woda stopniowo rozpuszcza z pierwotnej zaprawy murarskiej. Lub, w przypadku podciągania wilgoci, sole z ziemi pod fundamentem. Sole uszkadzają konstrukcję budynku na trzy różne sposoby:

  • Wykwity solne, które podczas wyparowania wody tworzą się na powierzchni ściany, zajmują miejsce i powodują łuszczenie się farby i tynku.
  • Dodatkowo sól działa higroskopijnie, czyli zewsząd przyciąga coraz więcej wilgoci.
  • A ponieważ kryształki soli stopniowo zatykają wszystkie pory w murze, w pewnym momencie ściana nie będzie już w stanie sama wyschnąć, nawet jeśli została pierwotnie zaprojektowana do tego celu.
Jako pierwszy krok wskazana jest szczegółowa analiza muru

Sama woda to oczywiście problem, który może mieć poważne konsekwencje - od nieestetycznych plam i stęchłego zapachu stęchlizny po pleśń, naprawdę niezdrowy klimat w pomieszczeniach i znacznie gorszą izolację termiczną. Tynki renowacyjne uwzględniają fakt, że uszkodzenia powodowane przez wodę i sól zwykle występują razem i dlatego należy je zwalczać razem. Tylko w ten sposób można skutecznie zapobiec dalszemu rozkładowi tkaniny budowlanej.

W analizie murarskiej wszystkie uszkodzenia i wynikające z nich zmiany substancji są badane i oceniane. Między innymi próbki ze ściany lub. Ściana jest usuwana i sprawdzana w laboratorium pod kątem stopnia penetracji wilgoci, wilgotności nasycenia i równowagi, przewodności, wartości pH, zawartości soli i rodzaju soli (np. B. azotan, chlorek lub siarczan). Wyniki dostarczają dokładnych informacji o przyczynach i rodzajach szkód, dzięki czemu można następnie rozpocząć ukierunkowane działania naprawcze.

Profesjonalna analiza muru zapewnia przejrzystość przy wilgotnych ścianach © Verband Privater Bauherren e.V.

Profesjonalna analiza muru jest przydatna tylko dlatego, że często nie jest możliwe określenie gołym okiem i zwykłymi „standardowymi narzędziami”, takimi jak stukanie, drapanie, tarcie i wąchanie, jak poważne są faktycznie uszkodzenia. Ściana pełna łuszczących się i wykwitów może wyglądać naprawdę źle, chociaż materiał budowlany pod spodem jest nadal całkiem dobry, więc remont będzie tańszy niż się obawiano. Z drugiej strony analiza może również ujawnić ukryte uszkodzenia, wymagające bardziej rozległej renowacji niż pierwotnie planowana.

Należy dokładniej zbadać wykwity solne i ich przyczyny Notatka: Aby znaleźć firmę w Twojej okolicy, która wykonuje profesjonalne analizy murarskie, możesz skorzystać z naszej bezpłatnej usługi. Po prostu złóż zapytanie - w ciągu kilku dni otrzymasz zwykle kilka ofert, które możesz bez zobowiązań porównać.

Jak zbudowany jest system tynków renowacyjnych??

Tynk renowacyjny nakłada się zwykle w kilku warstwach, które razem tworzą system tynkarski. W przypadku standardowej struktury zaprawa pre-spray jest najpierw nakładana bezpośrednio na wilgotny i zasolony mur. Następnie tynk porowaty, tynk renowacyjny i wreszcie tynk wykończeniowy, który można dowolnie zaprojektować np. jako tynk gładki, chropowaty lub strukturalny.

Jednak przed tynkowaniem należy najpierw całkowicie usunąć stary tynk ze ściany. Spoiny w murze należy również wydrapać na głębokość co najmniej 2-3 centymetrów, aby usunąć jak najwięcej starej zaprawy. A przy każdej nowej warstwie tynku musisz przestrzegać określonego czasu schnięcia, zanim będziesz mógł kontynuować nakładanie kolejnej warstwy.

Tak stosuje się system tynków renowacyjnych

Z Zaprawa do wstępnego natrysku nie jest nakładany na całą powierzchnię, ale raczej „rzucany” na ścianę z pokryciem około 50 procent. Tworzy to nieregularną, mocno ustrukturyzowaną, a przez to szczególnie antypoślizgową warstwę, na której tynk porowaty optymalnie przylega. Ta druga warstwa tynku odpowiada za magazynowanie soli - niejako pełni rolę ofiary w systemie i zatrzymuje sole w sobie tak, aby jak najmniej z nich dostało się do właściwego tynku renowacyjnego.

Nakładanie tynku renowacyjnego © Remmers, Löningen

Z Tynk renowacyjny - trzecia warstwa - musi być nałożona na grubość co najmniej 2 cm i potrzebuje jednego dnia schnięcia na każdy milimetr grubości warstwy. W każdym razie odczekaj 20 lub więcej dni przed nałożeniem warstwy wykończeniowej. Pamiętaj, że w systemie tynku zachodzą różne reakcje chemiczne, które po prostu zajmują określoną ilość czasu, nawet jeśli nie widać ich na powierzchni. Albo ile lat ma za sobą ściana, którą obecnie naprawiasz lub ratujesz - a ile jeszcze może być dzięki Twoim staraniom.

Pokrycie tynkiem renowacyjnym © Remmers, Löningen

Na koniec załóż Tynk wykończeniowy na warstwie, którą można zobaczyć również później. Przygotowując cały system tynków renowacyjnych, upewnij się, że używasz tylko pasujących do siebie produktów – oprócz certyfikatu WTA, porady specjalisty (np. B. Malarz, tynkarz) pomoc. To samo dotyczy dalszego powlekania tynku wykończeniowego, na przykład farbą wapienną lub piwniczną. Zasadniczo farby emulsyjne nie są zalecane do ścian narażonych na wilgoć, ponieważ mogą ograniczyć lub nawet zniszczyć korzystne właściwości czyszczące, takie jak porowatość, przepuszczalność pary wodnej lub odporność na pleśń.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz poradnik dotyczący uszkodzeń spowodowanych wilgocią – jeśli nie będziesz remontować, tracisz! i wilgoć: konsekwencje

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here