Ustawianie anteny satelitarnej: tak to działa ”,

Zanim wycelujesz w antenę satelitarną, zastanów się dwa razy, gdzie zamierzasz ją umieścić. Upewnij się, że miska jest łatwo dostępna, aby można było później dokonać zmian.

Zdjęcie: iStock / ThamKC

Jakie kąty należy wziąć pod uwagę podczas ustawiania anteny satelitarnej??

Pionowy kąt widzenia misy nazywany jest kątem elewacji. W Niemczech waha się od około 27 stopni do 34 stopni, w zależności od miejsca zamieszkania. Drugim ważnym ustawieniem jest kąt azymutu. Ten kąt poziomy wskazuje, o ile stopni antena satelitarna musi być obrócona na wschód lub zachód (w lewo lub w prawo) odbiegając od orientacji południowej. Na koniec należy wyregulować kąt obrotu konwertera sygnału lub LNB (Low Noise Block), profesjonaliści mówią o LNB Skew lub LNB Tilt. Gdy wszystkie trzy kąty są ustawione optymalnie, siła i jakość sygnału są idealne.
Ustawienie anteny satelitarnej nie jest idealne do codziennego użytku. Jednak odpadnięcie może wystąpić przy złej pogodzie lub zanieczyszczeniu liśćmi lub ptakami. Powinieneś poświęcić trochę czasu na wyrównanie, ponieważ jest to jedyny sposób, aby cieszyć się niezmiennie nieskazitelnym odbiorem telewizji.

Wyrównaj antenę satelitarną z Satfinder

Większość anten satelitarnych jest dostarczana z tabelami, które zapewniają przynajmniej przybliżone przybliżenia dla różnych regionów w celu dostosowania do Astry i Eutelsat Hotbird. Jednak naprawdę dokładny wynik można osiągnąć tylko w najrzadszych przypadkach. W sklepach dostępne są tak zwane wyszukiwarki satelitów, które pomagają znaleźć żądanego satelitę.

Zamów teraz wyszukiwarkę satelitarną w Amazon.

Jak działa wyszukiwarka satelitów?

Wyszukiwarka satelitów jest podłączona między konwerterem a odbiornikiem. Następnie pokazuje siłę sygnału satelitarnego. Ważny: Wiele wyszukiwarek satelitarnych podaje tylko informacje o sile sygnału, ale nie wskazuje, z którego satelity pochodzi. Istnieje zatem ryzyko, że skierujesz antenę satelitarną na niewłaściwego satelitę. Możesz tego uniknąć, inwestując w wyszukiwarkę satelitów z wykrywaniem satelitów. Wykonaj poniższe czynności dla obu wariantów urządzenia:

Możesz także zainteresować się Multimediami 10 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie Smart TV Multimedialne usługi przesyłania strumieniowego w porównaniu: Która z nich przewyższa Amazon Prime Video? Multimedia TVNOW Premium: usługa przesyłania strumieniowego RTL jest tego warta?

Procedura zestrojenia z Satfinder

 • Połącz LNB i wyszukiwarkę satelitarną, a także wyszukiwarkę satelitarną i odbiornik za pomocą kabli (niezbędne akcesoria są zwykle dołączone do szukacza satelitarnego)
 • Wyreguluj kąt nachylenia i luźno dokręć śruby.
 • Dostosuj kąt poziomy. Miej oko na wyszukiwarkę satelitów, aby znaleźć idealny kąt.
 • Jeśli ustawienie jest idealne, mocno dokręć wszystkie śruby.

Jednak dzisiaj nie musisz już kupować szukacza satelitarnego jako urządzenia. Obecnie istnieje wiele aplikacji (niektóre z nich są płatne), które pomagają ustawić antenę satelitarną. Ale jest też całkowicie darmowy.

Ustaw antenę satelitarną bez szukacza satelitarnego

Jeśli znasz własne współrzędne geograficzne i pozycję satelity, możesz również samodzielnie obliczyć kąty orientacji. Łatwiejsze niż wszystkie wymienione do tej pory opcje jest jednak skorzystanie z darmowych ofert w Internecie, które określają niezbędne wartości kątów. Zasada takich stron jest zawsze taka sama: wpisujesz lokalizację instalacji anteny satelitarnej i wybierasz żądanego satelitę. Strona następnie wymienia wszystkie istotne wartości.
Wskazówka: Szczególnie udana jest strona internetowa Dispointer.com. Nie tylko pokazuje kąty jako wartości liczbowe, ale także integruje materiał map z Google Maps. Operacja jest prosta: Umieść znacznik w postaci małej anteny satelitarnej na mapie w miejscu instalacji i wybierz żądanego satelitę z obszernej listy. Teraz pojawia się mały stolik ze wszystkimi kątami. Dodatkowo zielona linia na mapie pokazuje kierunek, w którym należy skierować antenę satelitarną. Ponieważ budynki i widoczne punkty w okolicy są wyraźnie widoczne na Mapach Google, ustawienie anteny jest dziecinnie proste. Po prostu zanotuj punkt orientacyjny w pobliżu, który dotyka linii i pozwól antenie satelitarnej patrzeć dokładnie w tym kierunku.

Bez względu na to, jak ustawisz antenę satelitarną - bez narzędzi lub z wyszukiwarką satelitarną - może to być kłopotliwe zadanie. Nie bądź niecierpliwy i nie narażaj się na niebezpieczeństwo!

Zdjęcie: iStock / justhavealook

Ustaw antenę satelitarną bez narzędzi

Jeśli antena ma być ustawiana bez pomocy technicznej, najlepiej pracować w parach. Poniższa procedura sprawdziła się krok po kroku:

 • Skieruj antenę na południe i dostosuj wysokość
 • Z grubsza celując w azymut, znajdując satelity
 • Dokładna regulacja kąta azymutu
 • Dostosuj wysokość, dostosuj pochylenie LNB
 • Najpierw skieruj antenę na południe. Następnie następuje stosunkowo precyzyjne ustawienie elewacji. W tym celu do uchwytu anten satelitarnych zwykle przymocowana jest skala ze stopniami, którą można wykorzystać jako przewodnik. Przechyl lub pochyl lustro paraboliczne do żądanej wartości i dokręć śrubę na tyle, aby miska nie poruszała się już sama.
   
 • Teraz najpóźniej podłącz LNB i odbiornik satelitarny, podłącz ten ostatni do telewizora i włącz wszystko. Teraz nadszedł czas, aby wyszukać satelity: W tym celu przeskanuj niebo za pomocą czaszy satelitarnej na poziomej ścieżce w ruchu obrotowym.
   
 • Bez znajomości prawidłowego azymutu podczas takiego panoramy możesz znaleźć kilka satelitów. Dlatego na początek najlepiej zorientować się z grubsza na anteny satelitarne sąsiadów, jeśli również je zainstalowali. Dla obszaru niemieckojęzycznego Astra 19,2°E jest najważniejszym satelitą, na który zwykle wskazuje większość innych anten.

Na początku ustawiania warto zorientować się na antenach satelitarnych sąsiadów.

Zdjęcie: iStock / Whiteway
 • Druga osoba na telewizorze mówi osobie siedzącej na antenie satelitarnej krzykiem lub telefonem, jaki będzie efekt ruchu panoramowania. Przede wszystkim ważne jest tylko, aby w ogóle dotarł sygnał z właściwego satelity. Większość odbiorników posiada menu ustawień, które pokazuje siłę i jakość sygnału oraz nazwę satelity.
   
 • Po znalezieniu odpowiedniego satelity możesz go dostroić. Cierpliwość jest teraz wymagana: przesuwaj miskę milimetr po milimetrze i poczekaj, czy i jak zmieni się wyświetlany sygnał. W przypadku technologii transmisji cyfrowej sygnalizacja zmiany przez odbiornik zajmuje chwilę.
   
 • Obracaj miskę milimetr po milimetrze, aż sygnał znów się pogorszy. Potem cofa się o krok – to idealny kąt azymutalny.
   
 • Czasami trzeba powtórzyć procedurę kilka razy, ponieważ wpływy pogodowe i niedokładności wyświetlania odbiorników nie zawsze dają od razu idealne rezultaty.
   
 • Teraz możesz spróbować uzyskać kilka punktów procentowych, nieznacznie zmieniając wysokość. Przekręcenie LNB może również ostatecznie doprowadzić do nieznacznej poprawy odbioru satelitarnego. Jeśli osiągnięto optimum, dokręć wszystkie śruby - gotowe.

Najważniejsze pozycje satelitarne

Teraz, gdy teoria jest jasna, na jaką pozycję najlepiej skierować antenę satelitarną?. Astra lub Eutelsat Hotbird są możliwe w zależności od programu, języków i dodatkowych usług. Od czasu do czasu satelity są dodawane, usuwane lub przenoszone, nowe kanały są włączane lub usługa jest przerywana. Jednak stale obsługiwane są następujące ważne stanowiska:

pozycja

Satelity

Poradnik

13° Wschód

Eutelsat Hotbird

13B, 13C, 13E

ponad 1000 programów w 41 językach, ponad 200
Kanały HD, stosunkowo niewiele kanałów niemieckojęzycznych

19,2° Wschód

Astra 1KR, 1L, 1M, 1N

najważniejsze stanowisko dla niemieckojęzycznej SD-
i kanały HD, zalecane przez firmę Astra do odbioru
w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Ustawianie anteny satelitarnej: bezpieczeństwo przede wszystkim

Bez względu na to, jak ustawisz antenę satelitarną - bez narzędzi lub z wyszukiwarką satelitarną - może to być kłopotliwe zadanie. Nie bądź niecierpliwy i nie narażaj się na niebezpieczeństwo!
Profesjonaliści poruszają się po dachu tylko z zabezpieczeniem przed upadkiem. Nie wychylaj się zbytnio nad balustradą balkonu i zawsze zachowaj spokój. Powolne i przemyślane podejście jest ważne, ponieważ kilka milimetrów różnicy w wyrównaniu w poziomie i w pionie ma znaczący wpływ na siłę i jakość sygnału. Poświęć niezbędny czas i zawsze graj bezpiecznie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here