Dach dwuspadowy

Wspólny i bezpieczny: dach dwuspadowy

Nowy budynek z dachem dwuspadowym i systemem fotowoltaicznym © Danbu-Berlin, stock.cegła suszona na słońcu.com

Dach dwuspadowy jest najczęstszą formą dachu dwuspadowego. Powodem tego jest szczególnie prosta metoda budowy, która w konsekwencji powoduje jedynie stosunkowo niskie koszty budowy. Może być zaprojektowany jako dach krokwiowy jak i płatwiowy. Zasadniczo dach dwuspadowy składa się z dwóch pochyłych powierzchni, które są połączone ze sobą u góry - na szczycie. Ta konstrukcja jest przymocowana do domu jak siodło, co wyjaśnia nazwę.

Dach dwuspadowy: cechy charakterystyczne

Boczne odprowadzanie wody deszczowej

Dom z dachem dwuspadowym ma zawsze dwie ściany szczytowe, które pokazują charakterystyczny kształt domu - trójkąt na kwadracie lub prostokącie. Te ściany szczytowe są słabym punktem konstrukcji, ponieważ podczas deszczu są bardziej obciążone niż powierzchnia dachu. Woda deszczowa odprowadzana jest na bok przez spadzisty dach. Ściany szczytowe można zabezpieczyć odpowiednim okapem dachu. Oznacza to, że powierzchnia dachu wystaje nieco poza ścianę.

Krawędź połaci dachowej posiada niewielkie podwyższenie tzw. Zapobiega spływaniu wody po przedniej części dachu. W dolnej części skośnych stropów znajdują się rynny deszczowe, które kierują opad przez rurę spustową do kanalizacji.

Asymetryczne kształty dachu dwuspadowego

W domach jedno- i wielorodzinnych dach dwuspadowy jest zwykle budowany symetrycznie. W tym przypadku powierzchnie dachu mają ten sam kąt nachylenia. Dodatkowo wysokość okapu – przejścia od dachu do konstrukcji ściany – jest taka sama. Aby nadać architektoniczny akcent, dachy dwuspadowe można również zaprojektować asymetrycznie. Są na to dwie możliwości, które można również ze sobą łączyć:

  • Różne nachylenia dachu: Szczyt nie jest umieszczony centralnie, więc jedna powierzchnia dachu jest bardziej stroma, a druga bardziej płaska.
  • Różna wysokość okapu: Jedna powierzchnia dachu jest ściągana dalej niż druga na przejściu z dachu do ściany.
Istnieją dwa sposoby na zróżnicowanie dachu dwuspadowego

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here