Drewno do sauny: które nadaje się do budowy i eksploatacji?

Drewno do sauny do budowy: to cechy, które się liczą

Drewno do budowy sauny posiada pewne właściwości, aby wytrzymać wysokie temperatury i wysoką wilgotność. W zależności od rodzaju użytego drewna sauny wyglądają inaczej i mają specyficzny zapach. Zaletą naturalnego materiału budowlanego jest niska przewodność cieplna i dobre wchłanianie wilgoci. Nie można wygodnie siedzieć na ławkach wykonanych z metalu lub kamienia, ponieważ robią się zbyt gorące. Z drugiej strony na plastikowych ławkach szybko tworzą się kałuże potu i nikt nie chce na nich siedzieć. Dlatego drewno do sauny sprawdza się od wieków do budowy łaźni, ponieważ może wytrzymać czasami ekstremalny klimat sauny.

Drewno do sauny do palenia: na co należy zwrócić uwagę

Do rozpalania często używany jest piec na drewno, do którego potrzebne jest odpowiednie drewno do sauny do spalania. Nie każde drewno się do tego nadaje. Używaj wyłącznie drewna opałowego od suchego do bardzo suchego i naturalnego. Dzięki temu wnętrze szybko osiąga idealną temperaturę sauny od 80 do 100 stopni Celsjusza. Najlepsze jest drewno opałowe suszone przez co najmniej dwa lata. Nie ma większego znaczenia, jakiego rodzaju drewna użyjesz. Drzewa iglaste okazały się skuteczne w szybkim ogrzewaniu, ale mają wysoką zawartość żywicy drzewnej, co stwarza problemy dla komina. Dlatego lepiej jest użyć drewna bukowego, brzozowego lub dębowego.

Drewno Twojej sauny powinno być wystarczająco mocne, aby wytrzymać wysokie temperatury i wilgotność. 

Zdjęcie: iStock / miljko

Jakie drewno nadaje się do budowy sauny?

Drewno to idealny materiał do budowy sauny. Jest solidny, stabilny i sprężysty. Ponadto ma niską przewodność cieplną, co oznacza, że ​​dobrze przechowuje ciepło, ale nie nagrzewa się. Aby zapobiec wypaczaniu się sauny, pęcznieniu drewna lub pleśnieniu, ważne jest, aby użyć odpowiedniego rodzaju drewna do budowy. Drewno do sauny powinno mieć kilka sęków, nie drzazgi i nie żywicę. Masz również możliwość łączenia różnych rodzajów drewna do sauny. W dalszej części przedstawimy Wam zalety i wady gatunków drewna, które idealnie nadają się do budowy sauny.

Zalety i wady Abachi jako drewna do sauny

Drewno Abachi pochodzi z Afryki i występuje głównie w obszarach tropikalnych na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ghanie, Nigerii, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Sierra Leone, Demokratycznej Republice Konga i Republice Konga. Ma różne nazwy w zależności od regionu, dlatego jest również znany jako Samba, Wawa, Obeche lub Ayous. Abachi jest popularne jako drewno do sauny, ponieważ szybko rośnie, słabo przewodzi ciepło i dlatego ma wysoką wartość izolacyjną. Ponadto materiał ma tendencję do nieznacznego kurczenia się. Kolejną zaletą Abachi jest to, że ma niewiele sęków i jest wolny od drzazg i żywicy. Uchwyty, oparcia, leżaki, ławki i ściany do sauny są zwykle budowane z drewna.
Jednak materiał ma również pewne wady. Jest bardzo miękki, a gwoździe i wkręty często nie trzymają się dobrze. Dodatkowo pochłania dużo wilgoci, co sprzyja powstawaniu pleśni. Nawet jeśli drewno abachi dobrze nadaje się jako drewno do sauny, nie należy go używać. Już w 2007 roku Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Przyrody odradzała stosowanie Abachi. Drewno pochodzi z drugiego co do wielkości obszaru lasów deszczowych na ziemi. Drewno osiki to alternatywa.

Budynek z drewna Drewno tropikalne: zalety i wady najpopularniejszych gatunków Drewno tropikalne jest popularne na deski tarasowe - ale nie jest zrównoważone. Należy zdawać sobie sprawę z zalet i wad różnych rodzajów drewna.

Zalety i wady osiki jako drewna do sauny

Osika jest jednym z szybko rosnących drzew. Ze względu na prosty wzrost doskonale nadaje się jako drewno do sauny. Słabo przewodzi ciepło i pozostaje w formie. Usłojenie i kolor sprawiają, że drewno osiki wygląda szlachetnie i wysokiej jakości. Zwykle budujesz leżaki lub ławki z drewna.
Osika jest również dostępna jako termodrewno i w tej formie oferuje materiał budowlany wolny od żywic oraz niską zdolność wchłaniania wody. W tym celu drewno poddawane jest obróbce parą wodną w bardzo wysokich temperaturach, co sprawia, że ​​osika termiczna jest odporna na bakterie i grzyby. Wadami osiki są przede wszystkim wysokie koszty i brak zapachu sauny. W wyniku obróbki termicznej drewno również traci jasny kolor i znacznie ciemnieje.

Zalety i wady jodły jako drewna do sauny

Jodła syberyjska i jodła pospolita również są dobrym drewnem do sauny. Popularność budowy sauny można przypisać wielu dobrym właściwościom: drewno jodłowe jest stabilne, trwałe i ma mało żywicy i sęków. Ponadto różne słoje drewna zapewniają wyjątkowy wygląd. Jodła nadaje się do pokrywania sufitów i ścian lub do drzwi wewnętrznych i ławek w saunie. Ponadto drewno jest niedrogie, łatwe w obróbce i ma pozytywny bilans ekologiczny, ponieważ jest gatunkiem lokalnym.
Jednak ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj jodły, ponieważ nie wszystkie nadają się do budowy sauny. Najlepiej wybierać jodły północnoeuropejskie, ponieważ gatunki, które rosły w innych regionach, zwykle mają inkluzje żywiczne.

Etykieta sauny łazienkowej - tak ludzie i sauna pozostają w dobrej formie Prawidłowej etykiety saunowej należy się nauczyć. Jeśli jesteś początkującym i chcesz być po bezpiecznej stronie, najważniejsze zasady możesz przeczytać tutaj.

Zalety i wady cykuty jako drewna do sauny

Cykuta, która pochodzi z Ameryki Północnej, w Niemczech znana jest również jako cykuta. Rodzina sosnowa jest spokrewniona z jodłą domową i dlatego ma podobne właściwości. Zwykle jako drewno do sauny stosuje się oba rodzaje drewna. Cechą szczególną cykuty jest to, że drzewo prawie nie rozwija żadnych gałęzi. Po części drewno jest całkowicie pozbawione sęków na długości 30 metrów. To sprawia, że ​​drewno od szarego do żółtoszarego jest popularne do budowy saun. Jest również stabilny, trwały i łatwy w obróbce.
Kolejną zaletą cykuty jest brak wypływu żywicy. Drewno jest idealne do budowy wnętrz: sufity i ściany są nim pokryte lub można zbudować z drewna leżaki, ławki i drzwi wewnętrzne. Gatunek drewna dobrze radzi sobie z wilgotnym klimatem sauny i ma spokojną strukturę drewna.
Wadą cykuty jest wysoka cena zakupu, gdyż drewno zazwyczaj musi być sprowadzane z Kanady. Z tego powodu drewno ma gorszy bilans ekologiczny niż jodła domowa. Możesz również zastąpić cykutę drewnem osikowym.

Zalety i wady Kelo jako drewna do sauny

Kelo nie jest specjalnym rodzajem drewna, ale raczej specjalną formą drewna. Termin pochodzi z Finlandii i opisuje martwe drewno, które wyschło naturalnie. Jeśli natkniesz się na określenie Kelohonka, oznacza ono drewno sosnowe. Drewno Kelo jest wyjątkowe, ponieważ nie jest ani uprawiane, ani demontowane. Zamiast tego występuje w lasach naturalnych, gdy drzewo przestaje rosnąć ze względu na swój wiek. W suchym, zimnym klimacie polarnym drewno z czasem wysycha. To sprawia, że ​​drewno Kelo jest niezwykle twarde i bardzo odporne na wymiary i warunki atmosferyczne. Jak drewno do sauny nie wypacza się ani nie pęka z biegiem lat. Sauna z drewna kelo przyciąga wzrok.
Kelo jest jednak bardzo rzadki, co oznacza, że ​​cena jest odpowiednio wysoka. Drewno jest często oferowane jako Kelo, które nie jest drewnem Kelo. Podróbki zwykle mogą być rozpoznane tylko przez ekspertów. Autentyczne drewno kelo pochodzi z Rosji, Finlandii i okazjonalnie ze Szwecji.

Porady domowe sauna na podczerwień lub sauna parowa? To są plusy i minusy.Sauna na podczerwień ma wiele korzyści zdrowotnych. Tutaj dowiesz się jakie są różnice między sauną klasyczną a parową.

Zalety i wady świerku skandynawskiego jako drewna do sauny

Najpopularniejszym drewnem do budowy sauny jest świerk skandynawski – znany również jako świerk polarny lub świerk skandynawski. Stosowany jest głównie do okładzin zewnętrznych, a drewno jest również dobre w saunie. Świerk skandynawski ma jasne drewno, które jest mocne i wytrzymałe. Posiada również jednolitą strukturę, która nadaje mu piękny wygląd. Struktura ma drobne pory i charakteryzuje się małymi, mocno wrośniętymi sękami. Drewno ma dużą gęstość, a co za tym idzie dużą wagę.
Te właściwości sprawiają, że jest to dobre drewno do saun estetycznych i wysokiej jakości. Dalsze zalety: drewno jest stosunkowo tanie i wydziela typowy zapach sauny, co znacznie przyczynia się do dobrego samopoczucia atmosfery.
Jednak należy również zabezpieczyć drewno, aby było odporne na warunki atmosferyczne, jeśli chcesz go użyć do sauny na świeżym powietrzu. Chroń go również przed atakiem grzybów i owadów. Świerk skandynawski jest na to podatny. Równowaga ekologiczna jest również gorsza niż drewno saunowe z rodzimego świerka, ponieważ drewno sprowadzane jest głównie ze Skandynawii, Rosji i Polski.

Drewno świerkowe idealnie nadaje się do budowy sauny, ale należy je również zabezpieczyć środkiem do ochrony drewna.

Zdjęcie: iStock / Obrazy

Zalety i wady cedru czerwonego jako drewna do sauny

Drewno cedru czerwonego jest trwałe. Drewno rośnie w Ameryce Północnej i osiąga wysokość do 50 metrów. Rośnie równomiernie i tylko gałęzie z wysokości 30 metrów, co oznacza, że ​​można ciąć drewniane deski bez sęków. Z tego powodu czerwony cedr doskonale nadaje się jako drewno do sauny. Popularne są również proste słoje i lite drewno, które jest łatwe w obróbce i prawie nie drzazg. Możesz używać drewna zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Dodatkowo drewno zawiera olejki eteryczne, które wydzielają się podczas seansu w saunie i nie wymagają dodatkowej obróbki drewna. Odstraszają również grzyby i szkodniki. Kolejnym plusem jest to, że czerwony cedr ma wysoką odporność na wilgoć. Wewnątrz cedru znajdują się kieszenie powietrzne, które znacznie zwiększają właściwości izolacyjne.
Ponieważ drewno musi być importowane z Ameryki Północnej, równowaga ekologiczna cedru czerwonego jest zła i powoduje, że drewno cedrowe jest drogie w zakupie.

Zalety i wady olchy jako drewna do sauny

Olcha jest również popularna do budowy saun, ponieważ jest to szybko rosnące drewno. Ponadto powierzchnia ma równomierną strukturę, jest łatwa w obróbce i ma piękny kolor od żółtobrązowego do czerwonobrązowego. Kolejna zaleta: drewno olchy dobrze schnie i nie wypacza. Dlatego drewno nadaje się do wnętrza sauny.
Olsza jest jednak podatna na atak grzybów i szkodników, takich jak termity. Dlatego nie można uniknąć obróbki drewna. Zabezpiecz drewno olchowe wkrętami, ponieważ trzymają się lepiej niż gwoździe. Z nimi istnieje ryzyko, że drewno się rozszczepi.

Ponieważ drewno olchy nie jest odporne na szkodniki, należy je pokryć lakierem ochronnym. 

Zdjęcie: iStock / depo881

Złe właściwości drewna dla drewna do sauny

Prezentowane rodzaje drewna nie są jedynymi drzewami, które można wykorzystać w saunie, ale są one najbardziej popularne. Jeśli chcesz użyć drewna z innych drzew, koniecznie zapoznaj się z właściwościami. Gatunki drewna o następujących cechach nie nadają się na drewno do sauny:

  • Wysoka przewodność cieplna
  • Wysoka absorpcja wilgoci
  • Wysoka zawartość żywicy
  • Zachowanie złego kształtu
  • Niska ochrona przed wilgocią, grzybami i szkodnikami
  • Za dużo dziur po sękach
  • skłonność do odłamków

Drewno do pieca do sauny

Aby Twoja sauna osiągnęła temperaturę roboczą, potrzebujesz grzejnika. Może to być elektryczne lub opalane drewnem do sauny. Zaletą pieca na drewno jest to, że tworzy wyjątkową atmosferę w saunie. Ponadto nie potrzebuje prądu do działania, co oznacza, że ​​możesz obniżyć koszty dodatkowe, ponieważ kłody są zwykle tańsze. Szybciej nagrzewają saunę i zwykle mają większą pojemność niż kuchenki elektryczne, co oznacza, że ​​temperaturę można utrzymywać na stałym poziomie przez dłuższy czas.
Jednak piec opalany drewnem do sauny ma też pewne wady. Musisz zlecić usunięcie instalacji urządzenia przez kominiarza i zwrócić uwagę na oznakowanie CE oraz zgodność z normą DIN EN15821-2010. Prowadzi to do wyższych kosztów instalacji. W zależności od nakładu pracy akceptacja kosztuje od 40 do 150 euro. Instalacja jest również bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku piekarnika elektrycznego. Aby Twój piec na drewno palił się prawidłowo, potrzebujesz odpowiedniego drewna. Jak już wspomniano, powinien był suszyć co najmniej dwa lata. Nie używaj drewna iglastego, mają zbyt dużą zawartość soku drzewnego. Jeśli spalisz nieodpowiednie drewno, kominek może zaschnąć.
Kolejną wadą jest to, że trzeba stworzyć miejsce do przechowywania drewna opałowego i usunąć popiół po saunie. Koszt ubezpieczenia sauny wzrasta również, jeśli zdecydujesz się na piec na drewno zamiast na kuchenkę elektryczną. Nie możesz również konkretnie kontrolować temperatury. Do obsługi pieca na drewno potrzebny jest również kominek i komin.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here