Napraw uszkodzenia na powierzchniach drewnianych”,

Zadrapania, pęknięcia i co. - w ten sposób usuwasz uszkodzenia w powierzchniach drewnianych

Rysy na drewnianej podłodze © S_Chatcharin, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ślady użytkowania takie jak zadrapania czy wgniecenia mogą nadać meblom i innym wyrobom drewnianym szczególnego uroku, ale w wielu przypadkach są niepożądane. Tutaj dowiesz się, jak naprawić uszkodzenia w drewnie i usunąć uporczywe plamy za pomocą prostych środków.

Wypełnij małe pęknięcia wypełniaczem

Pęknięcia w drewnie: Pęknięcia można zamknąć wypełniaczem © Amphawan, stock.cegła suszona na słońcu.com

Drewno to naturalny materiał, który dopasowuje się do otoczenia. Pochłania wilgoć z powietrza i ponownie ją oddaje, gdy wilgotność w pomieszczeniu spada. Ta tak zwana praca może powodować pęknięcia. Jeśli są wąskie, spękania można wypełnić wypełniaczem. Do tego nadają się gotowe do użycia szpachlówki naprawcze do drewna i dwuskładnikowe szpachlówki naprawcze. Te ostatnie składają się z dwóch tub lub innych pojemników, z których jeden zawiera wypełniacz, a drugi utwardzacz. Wymieszaj te dwa składniki zgodnie z instrukcjami producenta. Gotowe do użycia szpatułki do naprawy drewna są zatem nieco łatwiejsze w użyciu, ponieważ nakłada się je bezpośrednio z tuby lub za pomocą szpatułki w pęknięcia. W przypadku obu wariantów ważne jest, aby najpierw wyczyścić powierzchnię, usunąć tłuszcz, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Po stwardnieniu szpachlówki naprawczej przeszlifuj powierzchnię na gładko drobnym papierem ściernym (ziarnistość 180).

Napraw szerokie pęknięcia za pomocą odpowiednich kawałków drewna

Nawet szerokie pęknięcia i sęki można teoretycznie wypełnić masą szpachlową. Nie wygląda to jednak szczególnie ładnie i jest bardzo zauważalne. Dlatego najlepiej naprawić szerokie pęknięcia kawałkiem drewna, które powinno być jak najbardziej zbliżone do powierzchni drewna, pod warunkiem, że słoje pozostają widoczne i nie są pokryte np. kolorowym lakierem. Wytnij kawałek wypełniacza ręcznie i przymocuj go klejem do drewna. Aby nie uszkodzić go podczas wbijania młotkiem, umieść naddatek, taki jak mała płaska drewniana deska na elemencie wypełniającym i uderz go młotkiem. Po wyschnięciu kleju najpierw przeszlifuj powierzchnię trochę grubszym papierem ściernym, a następnie drobnym papierem. Jeśli naprawiany obszar jest bardzo nierówny, możesz najpierw użyć samolotu.

Prawdopodobnie nie uda Ci się przyciąć elementu wypełniającego do absolutnie idealnego rozmiaru. Małe dziury i szczeliny można jednak zamknąć niewielką ilością szpachli lub pastą do drewna, a po utwardzeniu wyszlifować na gładko drobnym papierem. Jeśli dziury lub szczeliny są bardzo głębokie, najlepiej wypełnić je w kilku krokach, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że szpachlówka lub pasta w dolnej części nie stwardnieje lub twardnieje bardzo wolno.

aż do 30% zapisać

Tani stolarz
i znajdź stolarza

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze stolarki i stolarki, porównaj oferty i zaoszczędź.

Usuń wgniecenia z drewna

Usuwanie wgnieceń w drewnie: Usuń wgniecenia wilgotną szmatką i żelazkiem © PinaCub, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wgniecenia występują głównie w miękkim drewnie, takim jak świerk. Jeśli jednak ciężki przedmiot spadnie na drewnianą podłogę, może uszkodzić nawet twarde drewno, takie jak buk. Aby usunąć wgniecenia, nałóż trochę wody na dotknięty obszar. Wciąga się w drewno i zapewnia pęcznienie i ponowne prostowanie włókien drewna. Powtarzaj ten proces w regularnych odstępach czasu, aż powierzchnia drewna znów będzie wyglądać dobrze. Ilość wymaganych powtórzeń zależy od rodzaju drewna. Jednak cała naprawa może zająć trochę czasu. Kiedy już będziesz zadowolony, połóż wilgotną szmatkę na drewnie i wyprasuj. Należy pamiętać, że w szczególności farby nie tolerują ciepła. Jeśli powierzchnia drewniana jest lakierowana, należy wcześniej zeszlifować lakier.

Napraw wgniecenia w podłogach

Ukryj rysy na pomalowanych powierzchniach drewnianych

Usuń ślady użytkowania za pomocą szpachli woskowej © Fukume, stock.cegła suszona na słońcu.com

Podczas przenoszenia twardych przedmiotów powierzchnie lakieru łatwo ulegają zarysowaniu. Jeśli rysy nie są głębokie, może pomóc odrobina pasty do mebli. Nakładaj miękką ściereczką, a następnie wypoleruj czystą i miękką ściereczką. Głębokie rysy można usunąć za pomocą szpachli woskowej. Jest zmiękczany przez ciepło, dzięki czemu można go łatwiej zadrapać. Więc po prostu przyłóż zapalniczkę do wosku, aby ułatwić sobie pracę. Innym sposobem na usunięcie rys z powierzchni lakieru jest użycie pisaka retuszującego, który w sklepach można kupić w różnych kolorach. Możesz go użyć do prześledzenia zarysowania i wcierania farby w uszkodzony obszar za pomocą bawełnianej szmatki. Nawet używając szpachli woskowej lub pisaka do retuszu, wypoleruj powierzchnię na końcu.

Podłoga drewniana: brud i brud najlepiej usunąć natychmiast © kulikov922, stock.cegła suszona na słońcu.com

Usuń plamy z wina, wody i tłuszczu na drewnie

Szybko się dzieje: rozlany kieliszek czerwonego wina © Sascha Burkard, stock.cegła suszona na słońcu.com

Czerwone wino pozostawia uporczywe plamy na wielu materiałach. Wciąga się w drewno i dlatego można go ponownie usunąć tylko przez szlifowanie. Pamiętaj, aby zawsze pracować w kierunku słojów drewna. W przypadku plam z czerwonego wina ważne jest również, aby działać jak najszybciej. Ściereczka lub gąbka wysysają wino z powierzchni, dzięki czemu większość rozlanego płynu w pierwszej kolejności nie wnika w drewno.

Ważne jest również, aby szybko działać w przypadku tłustych plam. Jeśli są jeszcze świeże, często wystarczy zwykły roztwór detergentu. Jeśli plamy są starsze, możesz spróbować użyć bibuły lub szmatki i żelazka. Ciepło z żelazka zamienia tłuszcz w płyn i pochłania go do bibuły lub szmatki. Aby zapobiec uszkodzeniu drewna, ustaw żelazko na najniższe ustawienie.

Jeśli pojawią się plamy wodne, warto spłukać powierzchnię drewna ciepłą wodą. Jeśli to nie wystarczy, nałóż na plamę kwasek cytrynowy. Następnie należy go dokładnie spłukać wodą, ponieważ wybiela drewno.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz poradnik dotyczący naprawy powierzchni fornirowanych

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here