Izolacja akustyczna: w ten sposób odpowiednio chronisz się przed hałasem ”,

Aby zapewnić skuteczną izolację akustyczną, ważne jest, aby wiedzieć, jaki dźwięk powoduje hałas. Istnieją trzy różne źródła:

  • Mowa, muzyka czy telewizja to dźwięk w powietrzu. Fale dźwiękowe są transportowane w powietrzu. Z drugiej strony pomaga izolować masą - na przykład izolacją od dźwięków powietrznych dla ściany.
  • Jeśli w Twoim mieszkaniu słychać kroki sąsiadów, to jest to dźwięk uderzeniowy. W tym celu warto powiesić sufit.
  • Trzecim źródłem jest transmisja dźwięku przez ciała stałe. Obejmuje to na przykład pralki lub wbijanie gwoździ. Jako środek zaradczy, oddziel komponenty od siebie akustycznie.

Izolacja akustyczna: te materiały są odpowiednie

Dostępne są różne materiały do ​​izolacji akustycznej. Płyty izolacyjne z wełny, styropianu lub pianki nadają się szczególnie na ściany. Dzięki piance akustycznej unikasz już dużej liczby źródeł hałasu, które generują hałas w powietrzu. Montowane są na ścianie jako drugi szalunek. Istnieją specjalne uszczelki piankowe do drzwi i okien.

Jak szybko wdrożyć izolację akustyczną??

Aby np. zapobiec przenoszeniu przez pralkę dźwięków materiałowych, często wystarczy umieścić pod spodem matę antywibracyjną. Zapobiega również ślizganiu się pralki po prawidłowym ustawieniu. Głośne drzwi szafy można wytłumić za pomocą specjalnych amortyzatorów drzwiowych lub zderzaków zatrzymujących. Po prostu przymocowujesz je do drzwi lub szuflad. Dzięki taśmie uszczelniającej zapobiegasz również rozprzestrzenianiu się dźwięku przez szczeliny w drzwiach.
Owiń hałaśliwą wodę lub rury grzewcze wełną szklaną lub kamienną. Dźwiękoszczelne okna zwykle pomagają w walce z dokuczliwym hałasem z ulicy. Są to w większości trzyszybowe. Niedrogimi środkami są zasłony dźwiękochłonne do okien lub dodatkowa izolacja na uszczelkach. Podłogi można już wyciszyć dywanem. Dostępne są dodatkowe podkłady dywanowe, które zapewniają dodatkową izolację akustyczną od dźwięków kroków.

Kolejna izolacja akustyczna ściany

Oczywiście najlepiej jest, jeśli podczas planowania domu uwzględni się wystarczającą izolację od dźwięków powietrznych. Ale tak nie jest w przypadku starych budynków. Ale możesz doposażyć swoje ściany w pochłaniacz dźwięku.

Piankowe pochłaniacze dźwięku

Najszybszą metodą jest zamontowanie piankowego pochłaniacza dźwięku. Przymocuj izolację od dźwięków powietrznych do ściany. Robiąc to, zapobiegasz jednak tylko przedostawaniu się hałasu do sąsiada. Chcąc uchronić się przed hałasem z sąsiedniego mieszkania należy tam zamontować tłumik. Kolejną wadą tego typu wygłuszenia ścian jest to, że nie można już powiesić obrazów ani malować ścian.

Panele piankowe jako izolacja akustyczna ściany to nieskomplikowane rozwiązanie. 

Zdjęcie: iStock / Thomas Faull

W obliczu powłoki

Lepszą ochronę uzyskasz, jeśli wzniesiesz dodatkową ścianę oprócz izolacji piankowej. Mówi się o muszli licowej. Chroni Cię przed hałasem sąsiadów i możesz normalnie pracować na ścianie. Wadą tej opcji jest to, że traci się trochę miejsca na dodatkowe wygłuszenie. Ponadto wysiłek jest wyższy. Oddziel nową ścianę od podłogi. W ten sposób nie przenosi żadnych dźwięków materiałowych.

meble

Alternatywą dla pianki akustycznej jest meblościanka lub regał. Po prostu umieść go przed ścianą obok sąsiada. Ale nie przyklejaj go do muru. W przeciwnym razie dźwięk powietrzny może rozprzestrzeniać się jako dźwięk materiałowy na ścianę i półkę. To jest wtedy jeszcze głośniejsze niż wcześniej.

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów Prawo i podatki Zakłócenie spokoju: Te zasady dotyczą sąsiadów Planowanie budynków Koniec z hałasem: Jak chronić się przed hałasem Wiedza o budynku Izolacja akustyczna ściany: Inteligentne rozwiązania przeciw hałasowi

Izolacja akustyczna sufitu

Jeśli hałas dochodzi z mieszkania nad tobą, sufit musi być dźwiękoszczelny. Aby to zrobić, wieszasz sufit. Działa to podobnie do drugiej ściany. Wyłóż sufit panelami dźwiękoszczelnymi. Następnie przymocuj sufit z drewna lub płyt gipsowo-kartonowych. Potrzebujesz do tego dodatkowego tłumienia drgań.
Zawieszenie sufitu nie jest łatwe. Przestrzegaj środków bezpieczeństwa podczas pracy. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty. Dywan wystarczy jako izolacja od dźwięków kroków.

Obowiązujące zasady i przepisy dotyczące izolacji akustycznej

Nowe budynki podlegają pewnym przepisom, jeśli chodzi o izolację akustyczną. Mieszkania wymagają izolacji akustycznej na poziomie co najmniej 53 decybeli. Odpowiada to I poziomowi ochrony przed hałasem. Rozmowy z sąsiedniego mieszkania nie powinny być zrozumiałe (więcej o zakłóceniu spokoju przeczytasz tutaj). W domach szeregowych minimalny limit to 59 decybeli.
Nie możesz jednak zobowiązać wynajmującego do poprawy izolacyjności akustycznej, jeśli jest ona poniżej wartości określonych w DIN 4109. W każdym przypadku obowiązują normy, które istniały dla budownictwa.

Klasy izolacji akustycznej w skrócie

Typ
Emisja hałasu

Poziom dźwiękoszczelności
(SSt) I

Poziom dźwiękoszczelności
(SSt) II

Poziom dźwiękoszczelności
(SSt) III

głośny język

Język z
zwiększona głośność

Język w
normalna głośność

bardzo głośna muzyka

głośna muzyka,
głośny telewizor

Muzyka w
normalna głośność

bawiące się dzieci

Odgłosy chodzenia

Dźwięki
od sąsiada

Hałasy
usługi budowlane
Inwestycje

sprzęt AGD

niewyraźnie zrozumiałe

trudno zrozumiałe

ogólnie
niezrozumiałe

ogólnie trudno
zrozumiale

ogólnie
niezrozumiałe

niezrozumiałe

generalnie nie
zrozumiale

niezrozumiałe

niesłyszalne

bardzo wyraźnie słyszalny

wyraźnie słyszalny

wciąż słyszalne

wyraźnie słyszalny

wciąż słyszalne

ledwie słyszalny

wciąż słyszalne

ledwie słyszalny

niesłyszalne

słyszalny

wciąż słyszalne

ledwie słyszalny

ogólnie
mało niepokojące

generalnie nie
niepokojący

nie przeszkadzać

słyszalny

wciąż słyszalne

ogólnie
niesłyszalne

nierozsądny
Będzie nękaniem
ogólnie
unikałem

generalnie nie
niepokojący

nie lub tylko
rzadko niepokojące

wciąż słyszalne

ledwie słyszalny

ogólnie
niesłyszalne

Wniosek: jaka jest najlepsza izolacja akustyczna?

Najlepszym sposobem ochrony przed hałasem jest zastosowanie do ścian okładziny zawierającej piankowy pochłaniacz dźwięku. Ale nawet małe miarki, takie jak regały czy meblościanki, pomagają. Dywany to niedrogi sposób na izolację odgłosów kroków.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here