Izolacyjność akustyczna systemów usług budowlanych”,

DIN 4109 określa również wartości izolacyjności akustycznej dla systemów usług budowlanych. W nowym budynku instalacje można już uwzględnić w rzucie i układzie kondygnacji. W przypadku remontów w wielu przypadkach nie jest to możliwe, dlatego izolacyjność akustyczna instalacji, obiektów sanitarnych i systemów grzewczych musi zostać poprawiona w inny sposób.

Nie ignoruj ​​izolacji akustycznej systemów usług budowlanych © Kzenon, fotolia.com

Systemy usług budowlanych we własnym domu

W normie DIN 4109 „Izolacja akustyczna w budownictwie” uwzględniono następujące systemy:

 • Systemy zaopatrzenia i utylizacji
 • Systemy transportowe
 • Wbudowane systemy techniczne Fes
 • Pralnie wspólnotowe
 • Baseny i sauny
 • Obiektów sportowych
 • Systemy utylizacji śmieci
 • Systemy garażowe

W budownictwie mieszkaniowym odgłosy przepływu w rurach wodociągowych i kanalizacyjnych, instalacjach wentylacyjnych, instalacjach grzewczych, instalacjach dzwonkowych, drzwiach elektrycznych i obiektach sanitarnych odgrywają rolę w narażeniu na hałas. Te odgłosy są zwykle stresujące, gdy poziom hałasu w mieszkaniu jest niski;.

Odłącz i zaizoluj wannę, aby uzyskać optymalną izolację akustyczną Wskazówka: Instalacje generujące drgania, takie jak pompy ciepła, należy zaizolować od dźwięków materiałowych. aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej systemów obsługi budynku

Ogólnie można powiedzieć, że podstawowe wymaganie dotyczące poziomu ciśnienia akustycznego w instalacjach budowlanych zgodnie z DIN 4109, Tabele 1 i 2 wynosi 30 dB (A). Jeśli ma być zastosowana zwiększona ochrona przed hałasem, jest to oparte na VDI 4100, poziom ochrony przed hałasem III (SSt III) z wartościami < 25 dB(A). In einem schallschutztechnisch optimierten Gebäude sind diese Werte recht leicht durch eine entkoppelte Montage der Rohr- und Installationsleitungen, gedämmte Leitungsführung und luftschallisolierte Anlagen zu erreichen.

DIN 4109 określa również wartości izolacyjności akustycznej dla systemów usług budowlanych © blende11.zdjęcie, fotolia.com

Emisja hałasu z systemów obsługi budynku

Następujące odgłosy są szczególnie dokuczliwe w obszarze instalacji grzewczych, wentylacyjnych i sanitarnych w pomieszczeniach mieszkalnych:

 • Efekt stick-slip, który jest zauważalny jako odgłosy trzaskania przez rozszerzające się rurociągi.
 • Odgłosy przepływu spowodowane użytkowaniem armatury
 • Hałasy powodowane przez użytkownika, np. trzaskanie pokrywkami toalety, odgłosy biegania do wanny.
Rury wielokompozytowe pomagają w zwiększeniu hałasu

Kolejna izolacja akustyczna systemów i części systemowych

Istniejące systemy usług budowlanych w starych budynkach można również poprawić w odniesieniu do poziomu ciśnienia akustycznego za pomocą powyższych środków, takich jak izolacja akustyczna i izolacja akustyczna. W tym celu rury przewodzące wodę są całkowicie osłonięte specjalnymi tulejami izolacyjnymi i mocowane za pomocą specjalnych obejm rurowych.

Izolacja akustyczna dzięki lepszej izolacji rur: izolację można również doposażyć

Jeśli zainstalowano system wentylacyjny, należy go również całkowicie zaizolować, ponieważ wibracje powodowane przez silniki napędowe, kanały i kanały powietrzne oraz wentylatory mają szczególnie uciążliwy wpływ.

Izolacja akustyczna obiektów sanitarnych

Remont łazienki: nie zapomnij o wygłuszeniu © Marco2811, fotolia.com

W zależności od sytuacji montażowej poziomy ciśnienia akustycznego elementów sanitarnych mają różny wpływ. W przypadku murowanych instalacji podtynkowych, najczęściej największym emiterem dźwięku jest spłuczka ścienna. Oddzielenie jest wtedy niezbędne, aby zminimalizować hałas. W przypadku zastosowania instalacji podtynkowych z płyt kartonowo-gipsowych izolacja akustyczna może być dobrze zastosowana, ale tylko wtedy, gdy konsekwentnie unika się mostków dźwiękowych. Osiąga się to również poprzez oddzielenie ściany i podłogi za pomocą specjalnych łączników.

Izolacja akustyczna w pomieszczeniach sanitarnych Wskazówka: Podczas instalowania wanien, pryszniców lub wanien z hydromasażem w pomieszczeniach należy zastosować systemy nośne dźwiękochłonne, aby zapewnić dobrą izolację akustyczną. można zastosować wyciszony obszar stoiska (np. jastrych pływający).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here