Izolacja akustyczna w suchej zabudowie

Izolacja akustyczna w suchej zabudowie - okładzina i izolacja akustyczna ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Płyta gipsowo-kartonowa jest niezwykle uniwersalna i jest jednym z podstawowych elementów płyt kartonowo-gipsowych. Wielu znanych producentów, takich jak Knauf czy Rigips, oferuje specjalne panele dźwiękochłonne lub akustyczne zapewniające optymalną izolację akustyczną. Te dwa terminy są często używane jako synonimy i nie można ich wyraźnie odróżnić. Generalnie można jednak powiedzieć, że panele akustyczne mają na celu przede wszystkim poprawę akustyki pomieszczeń, podczas gdy panele dźwiękoszczelne w suchej zabudowie służą głównie do redukcji hałasu i hałasu, czyli znacznego obniżenia poziomu hałasu w pomieszczeniu.

W tym artykule na temat izolacji akustycznej ścian wewnętrznych oraz w całym rozdziale dotyczącym izolacji akustycznej można przeczytać wiele ważnych informacji ogólnych i szczegółów, na przykład o źródłach dźwięku w budynkach, różnych sposobach przenoszenia dźwięku i profesjonalnym pomiarze dźwięku.

Podwójne deskowanie, izolacja pośrednia, oddzielenie: konstrukcja płyty gipsowo-kartonowej ma decydujące znaczenie dla efektu dźwiękoszczelnego © Markus Kretschmar, stock.cegła suszona na słońcu.com

Podczas planowania i wykonywania dźwiękoszczelnych ścian w suchej zabudowie należy zawsze przestrzegać następujących zasad:

Dźwięk składa się z wibracji, fal dźwiękowych. Im silniejsze wibracje, tym głośniejszy odpowiedni hałas. Aby zmniejszyć moc dźwięku, droga, którą fale dźwiękowe muszą pokonać od źródła hałasu do ucha, musi być zbudowana jak najefektywniej. Istnieją na to różne metody, które idealnie łączą się z dobrze wykonanymi barierami dźwiękowymi i izolacją akustyczną:

 1. Rozszerz ścieżkę dźwiękową

  Może to m.in. B. wykonane z kilku warstw paneli (podwójne poszycie) na ramie słupkowej. Ważne jest, aby dokładnie wypełnić wszystkie spoiny, także te w dolnej warstwie, nawet jeśli później nie będą widoczne. Ponadto połączenia między dwiema warstwami płyt powinny być maksymalnie przesunięte. Wprowadzenie materiału izolacyjnego do wnęki między litą ścianą a okładziną również wydłuża drogę dźwięku, a tym samym optymalizuje właściwości izolacji akustycznej.

 2. Przerwij ścieżkę dźwiękową

  Oczywiście dźwięk może również rozchodzić się w powietrzu. Niemniej jednak izolacja akustyczna okładziny jest jednym z najważniejszych warunków jej efektu dźwiękochłonnego. Płyta gipsowo-kartonowa może mieć tzw. konstrukcję, czyli z. B. solidna ściana z tyłu, nie mają bezpośredniego kontaktu. U-profile spoczywające na podłodze, ścianie lub suficie są oklejane specjalną taśmą uszczelniającą z tyłu lub zalane elastyczną masą uszczelniającą, aby również tutaj stworzyć elastyczne przejścia. Profesjonalnie wykonane złącza ślizgowe są jeszcze lepsze dla izolacji akustycznej na przejściach między konstrukcją płyt kartonowo-gipsowych a konstrukcją budynku.

  Jeśli chodzi o izolację akustyczną, często stosuje się tak zwaną zasadę masa-sprężyna, aby przerwać fale dźwiękowe. Wymaga to dwóch ścian, które są obciążone sprężynami. Jeśli dźwięk uderzy w pierwszą ścianę, rzeczywiście może rezonować, ale z powodu zawieszenia dźwięk nie może już być przekazywany do drugiej ściany. Efekt masa-sprężyna wynosi z. B. osiągnięta dzięki dwóm ścianom z płyt gipsowo-kartonowych (masa), pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacyjna (zawieszenie).

 3. Zmniejsz transmisję dźwięku

  Specjalne panele dźwiękochłonne mają większą gęstość w porównaniu do standardowych wariantów, co zmniejsza ich zdolność do wibracji, a tym samym utrudnia przedostawanie się fal dźwiękowych. Kolejną zaletą gęstszego rdzenia gipsowego jest to, że panele mogą być ogólnie cieńsze i nadal mają doskonałe właściwości dźwiękochłonne. W ten sposób płyta gipsowo-kartonowa nie staje się zbyt gruba, nawet przy podwójnym lub potrójnym poszyciu i nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Ściana działowa w płycie gipsowo-kartonowej: podstawowa konstrukcja do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w płytach gipsowo-kartonowych

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszą płytę gipsowo-kartonową, porównaj oferty i zaoszczędź.

Najlepsza podkonstrukcja pod ściany dźwiękoszczelne

Rama słupkowa wykonana ze standardowych metalowych profili do płyt kartonowo-gipsowych jest idealną podstawą dla dźwiękoszczelnej ściany. Najlepiej byłoby użyć profili tego samego producenta, którego paneli używasz. Wszyscy znani producenci produktów do suchej zabudowy oferują kompletne linie systemowe, w których wszystkie produkty są ze sobą optymalnie skoordynowane. Oprócz profili metalowych i płyt gipsowo-kartonowych można uzyskać od wybranego przez siebie producenta również szpachlówkę do spoin, taśmę uszczelniającą, tynk i inne materiały, które mają szczególnie dobre właściwości akustyczne i można je doskonale łączyć.

Metalowe profile do płyt gipsowo-kartonowych są idealne do tworzenia dźwiękoszczelnych ścian © view7 stock.cegła suszona na słońcu.com

Konfigurowanie ramy stadniny

Aby ustawić ramę słupkową, metalowe profile muszą być wstępnie nawiercone, zakotwiczone i skręcone ze sobą. Najpierw montowane są profile podłogowe, następnie profile ścienne, a na końcu profile sufitowe. Profile CW są wbudowane w powstałą konstrukcję ramy jako stojaki pośrednie w regularnych odstępach.

Ściana w suchej konstrukcji © gorvik, fotolia.com

Jeżeli pomiędzy ścianą litą a okładziną ma być izolacja, maty izolacyjne należy przymocować przed zamocowaniem pierwszej warstwy paneli. W przypadku izolacji wdmuchiwanej materiał izolacyjny (np. B. płatki celulozy) dmuchane za już zamontowanymi płytami. Izolacja wdmuchiwana jest również szczególnie korzystna pod względem izolacji akustycznej, ponieważ materiał izolacyjny wnika we wszystkie narożniki i – w przeciwieństwie do płyt izolacyjnych lub mat izolacyjnych – nie ma fug, które trzeba by uszczelnić i które mogłyby później przeciekać.

Jakie materiały izolacyjne do ścian dźwiękoszczelnych?

Włókniste, miękkie materiały, które prawie nie wibrują i pochłaniają dużo dźwięku, doskonale nadają się jako materiał izolacyjny do ścian z płyt kartonowo-gipsowych chroniących przed hałasem. Tkanki o dużej strukturze również dzielą duże fale dźwiękowe na mniejsze, co oznacza, że ​​dźwięk traci dużo mocy i jest odpowiednio cichszy. Dodatkowo obowiązuje zasada: im grubsza izolacja, tym lepsza izolacja akustyczna.

Efekty te można szczególnie dobrze wykorzystać w przypadku wełny izolacyjnej (wełna szklana, wełna mineralna), mocno sprasowanych płatków lub specjalnych materiałów do izolacji akustycznej pomiędzy dwoma płytami gipsowo-kartonowymi. Wszystkie ubytki powinny być wypełnione jak najszczelniej, aby w jak największym stopniu zapobiec zarówno przenoszeniu dźwięku we wnęce, jak i naturalnym drganiom konstrukcji ściany. Dzięki izolacji pośredniej obie ściany są oddzielone akustycznie od siebie; opisana powyżej zasada masa-sprężyna działa.

Dźwięk powietrzny: zasada transmisji i zapobieganie

Mocowanie paneli dźwiękoszczelnych

Płyty gipsowo-kartonowe są stosunkowo łatwe w obróbce. Możesz użyć wyrzynarki (brzeszczot z drobnymi zębami do gipsu paryskiego!) można przyciąć lub naciąć nożem (przeciąć tekturową obudowę), a następnie przełamać przez krawędź. Następnie karton jest starannie przecinany z tyłu, a krawędź oddzielająca jest czyszczona i fazowana za pomocą tarnika. Następnie płyta jest gotowa do użycia.

Przykręcana płyta gipsowo-kartonowa rzemieślników © tunedin, stock.cegła suszona na słońcu.com

Do mocowania płyty gipsowo-kartonowej do podkonstrukcji najlepiej używać wkrętów do płyt gipsowo-kartonowych z gwintem samogwintującym. Można je również znaleźć w ofercie producentów paneli i profili, ale także osobno w każdym sklepie z narzędziami. Kup od razu duże pudełko; W przypadku większych, dwuwarstwowych ścian montuje się kilkaset wkrętów szybko. Podczas montażu okładziny należy zwrócić uwagę na izolację akustyczną i zawsze pozostawić co najmniej 5 mm odstępu między panelami a wszystkimi innymi elementami, tj. ścianą, sufitem i podłogą.

Sfinalizuj barierę akustyczną

Aby płynnie wypełnić przejścia między płytami gipsowo-kartonowymi, należy użyć odpowiedniej dla systemu masy szpachlowej. Do przejść do sąsiednich elementów litych (ściany i sufit) potrzebna jest trwale elastyczna masa uszczelniająca, aby później nie doszło do rozerwania lub zerwania połączeń. Otwory i przepusty (np. B. na kable elektryczne) można wyciąć otwornicą lub wiertarką (tzw. rasp lub stickleback).

Głowice frezarskie do wiertarek są dostępne w wielu różnych konstrukcjach i nie powinno ich zabraknąć w skrzynce narzędziowej, jeśli często wykonujesz prace na suchej ścianie © Unclesam, stock.cegła suszona na słońcu.com

Gotową ścianę dźwiękochłonną można tynkować, tapetować, malować farbą do suchej zabudowy lub - z podwójnym poszyciem - również kafelkować. Jeśli chcesz użyć zwykłej farby ściennej lub cienkiej, półprzezroczystej tapety, zalecamy wcześniejsze zagruntowanie płyty gipsowo-kartonowej.

Panele dźwiękochłonne i systemy izolacji dźwiękowej znanych producentów

Jak już wspomniano, istnieją odpowiednie tabliczki specjalne od wielu dostawców. Tutaj przedstawiamy Państwu przykłady różnych paneli dźwiękochłonnych od znanych dostawców Knauf i Rigips.

Sonicboard i Silentboard firmy Knauf

Oba panele dźwiękochłonne mają wyższą gęstość niż panele standardowe, co ma również odzwierciedlenie w wadze. Płyta Sonicboard waży 17,9 kg na m2, czyli znacznie więcej niż płyta przedłużająca Knauf (10,5 kg / m2) lub wariant „Knauf Diamant” (13,2 kg / m2). Dzięki panelom Sonicboard wartość izolacyjności akustycznej można zwiększyć nawet o 3 dB w porównaniu ze standardową konstrukcją. Nadają się m.in

 • nienośne ściany wewnętrzne o podwyższonych wymaganiach w zakresie izolacyjności akustycznej ,
 • Sufity podwieszane,
 • Montaż przedścianek i okładzin licowych (m.in. B. do zakrycia odsłoniętych rur lub połączeń),
 • Okładziny ścienne i sufitowe dla lepszej izolacji akustycznej i cieplnej,
 • Konwersje na poddasze i
 • jako tzw. suchy tynk (np. B. na starym lakierze, ścianach betonowych lub gazobetonowych).

Panel wygłuszający Silentboard jest jeszcze mocniejszy. Jego specjalny rdzeń gipsowy jest również znacznie gęstszy niż w przypadku standardowej płyty. Nadaje się do konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych o najwyższych wymaganiach w zakresie izolacyjności akustycznej i wyższych wymaganiach w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz zapewnia między innymi doskonałą izolację akustyczną w zakresie niskich częstotliwości. Ponadto talerz jest wyjątkowo smukły i zabiera (m.in. B. w przypadku późniejszej okładziny ścian litych) zajmuje szczególnie mało miejsca. Panele można wyginać i składać dzięki specjalnemu skosowi tj. h. mogą się spotykać pod niemal każdym kątem.

Panele dźwiękochłonne Silentboard nadają się do wszystkich obszarów wewnętrznych, m.in. B. dla:

 • akustycznie w górę lub. Modernizacja istniejących systemów suchej zabudowy,
 • Okładziny istniejących ścian i sufitów,
 • Fałszywe sufity
 • Okładziny, a także
 • system pokojowy „Cubo ” firmy Knauf.

Oprócz paneli firma Knauf oferuje wszystkie akcesoria potrzebne do izolacji akustycznej projektów budowlanych z płyt kartonowo-gipsowych. Do elastycznych spoin o szerokości do 8 mm dostępny jest uszczelniacz do spoin Knauf POWER-Elast, a do wypełniania spoin płyt Knauf Uniflott.

Niebieski i Duo'Tech od Rigips

Nazwa producenta Rigips jest tak dobrze znana, że ​​często jest używana jako synonim wszystkich płyt gipsowo-kartonowych. Panel dźwiękochłonny firmy Rigips jest jasnoniebieski, dlatego jest nazywany „Die Blaue” i wyróżnia się łatwością obróbki i opłacalnością, z której znana jest firma Rigips. Podobnie jak Knauf, Rigips oferuje również kompletny system do ochrony przed hałasem ścian i okładzin, których komponenty są idealnie do siebie dopasowane. W przypadku zastosowania „Die Blaue” Rigips zaleca na przykład profil dźwiękochłonny RigiProfil MultiTec do podkonstrukcji i Rigips VARIO do wypełnienia, aby uzyskać optymalne właściwości dźwiękochłonne.

Rigips Duo'Tech służy do produkcji podwójnych paneli przy takim samym nakładzie pracy jak proste. Są to podwójne panele, z których każdy składa się z dwóch paneli dźwiękochłonnych o grubości 12,5 mm, które są sklejone ze sobą specjalnym klejem akustycznym. Ta warstwowa konstrukcja nie tylko utrudnia przenoszenie dźwięku, ale także zmniejsza naturalne wibracje panelu, co również poprawia izolację akustyczną.

Według producenta izolacyjność akustyczną można poprawić nawet o 5 dB przy grubości ściany do 125 mm z Duo'Tech i nawet o 7 dB przy ścianie o grubości 150 mm. Ponieważ panele są już fabrycznie w dwóch warstwach, jeden krok roboczy (raz cięcie, raz dokręcanie, raz filetowanie) wystarczy, aby podwoić panel, a to oszczędza dużo czasu i wysiłku, nie tylko przy większych powierzchniach.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here