Izolacja akustyczna w suchej zabudowie - izolacja od dźwięków uderzeniowych

Izolacja akustyczna w suchej zabudowie - izolacja od dźwięków uderzeniowych do podłóg laminowanych i drewnianych

Zwłaszcza w starych budynkach lokale mieszkalne często nie są oddzielone akustycznie od siebie. Często zaczyna się od podstaw, na przykład gdy dwa domy zbudowane obok siebie mają tę samą ścianę. Przez tę masywną wspólną przegrodę nie tylko dźwięk powietrzny, ale także dźwięk uderzeniowy jest przenoszony prawie 1:1 do sąsiedniego domu. Ponadto w wielu starych budynkach nie ma izolacji akustycznej pod podłogami. Zamiast tego puste przestrzenie w sufitach podwieszanych zapewniają doskonałą, aczkolwiek niepożądaną transmisję dźwięku.

Stare belki stropowe i nieizolowane drewniane podłogi są często hałaśliwe i wydają się być „muzyczne”. © hanohiki, stock.cegła suszona na słońcu.com

Budowniczowie wcześniejszych pokoleń często wypełniali luki w tradycyjnych stropach drewnianych i belkowych różnego rodzaju materiałami uszczelniającymi i izolacyjnymi, od starych gazet, słomy i plew, po potłuczone szkło. Jednak w żadnym wypadku nie spełnia to wymagań nowoczesnej izolacji akustycznej. Ponadto w wielu przypadkach niewiele z niego zostało dzisiaj: myszy, kuny i inni współlokatorzy mogli wykorzystać ten materiał jako pożywienie lub do budowy gniazd, a często znaczna jego część wypadła w trakcie różne remonty Wylądowali szefowie zdumionych robotników.

Jeśli nie ma izolacji akustycznej, to nie tylko odgłos kroków może być uciążliwy: w starych, hałaśliwych budynkach słychać nie tylko głosy i codzienne odgłosy mieszkańców, ale także te z samego domu: pękające rury, skrzypiące deski podłogowe, skrzypiące drzwi, świst w kominku – świetny koncert, jednak nie każdy lubi słuchać. Z punktu widzenia ochrony przed hałasem taka sytuacja jest najgorszym przypadkiem.

Dźwięk uderzeniowy: zasada transmisji i zapobieganie

Izolacja od dźwięków uderzeniowych jest często niedoceniana

W celu rozwiązania problemu wspólnej ściany działowej, po obu (wewnętrznych) stronach ściany litej można zbudować okładzinę licową do izolacji akustycznej. Ta płyta gipsowo-kartonowa wykonana ze specjalnych paneli i profili dźwiękochłonnych jest skonstruowana w taki sposób, że nie ma sztywnych połączeń z litą ścianą. W ten sposób ściany są odseparowane akustycznie od siebie, co znacznie ogranicza przenoszenie dźwięku pomiędzy sąsiednimi lokalami mieszkalnymi. Nie zapobiega to jednak przenoszeniu dźwięków uderzeniowych do pomieszczeń znajdujących się poniżej - a także nie zapobiega przenoszeniu dźwięków uderzeniowych w tym samym pomieszczeniu.

Pod twardym, ale wibrującym lub. Pokrycia podłogowe pływające, takie jak drewniane deski podłogowe, (wielowarstwowy) parkiet lub laminat, należy zawsze montować z izolacją od dźwięków uderzeniowych. To nie tylko cieszy sąsiadów mieszkających na dole, ale także harmonizuje akustykę pomieszczenia.

Hałas uderzeniowy może być również tłumiony przez dywan, ale powinien on być miękki, ciasno utkany, możliwie najgłębszy włos i najlepiej tak duży jak pomieszczenie. Potrzebujesz więc dość drogiego modelu, aby osiągnąć ten sam efekt, co w przypadku (taniego) podkładu izolacyjnego. Także: po co ukrywać piękną podłogę pod dywanem? Nawet w kuchniach, łazienkach czy mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym dywany rzadko są najlepszym rozwiązaniem.

Izolacja akustyczna poprzez izolację od dźwięków uderzeniowych do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Izolacja od dźwięków uderzeniowych – wymagania i wytyczne

Istnieje wspólna wytyczna dla redukcji dźwięków uderzeniowych, tzw. wartość ISLam, za pomocą której producenci różnych systemów izolacji od dźwięków uderzeniowych w szczególności wskazują na skuteczność swoich produktów. Skuteczny pod względem izolacji akustycznej podkład izolacyjny powinien mieć wartość co najmniej ISLam 14 dB lub co najmniej 18 dB w przypadku podwyższonych wymagań dotyczących pochłaniania dźwięków uderzeniowych.

Problem z tą informacją polega na tym, że producenci zwykle mierzą wartość na surowym betonowym suficie. Chociaż odpowiada to obowiązującym normom, nie jest to praktyczna podstawa. Na przykład Instytut Fizyki Budowlanej im. Fraunhofera IBP ustalił w odpowiedniej serii pomiarów, że nawet pływająca podłoga drewniana lub laminowana na gołym suficie redukuje znacznie więcej dźwięków uderzeniowych niż na przykład na pływającym jastrychu. Dotyczy to jednak prawie tylko wysokich częstotliwości, które przy izolacji od dźwięków uderzeniowych nie są tak ważne w codziennej praktyce. Niemniej jednak podane wartości ISLam są dobrą wskazówką, ponieważ dostępne na rynku podkłady izolacyjne również spełniają swoje zadanie, gdy są prawidłowo zamontowane.

Ważny: Oczywiście istnieje również norma DIN dotycząca izolacji od dźwięków uderzeniowych, a mianowicie DIN 4109 „Izolacja akustyczna w budownictwie”. W Niemczech reguluje minimalne wymagania dotyczące izolacyjności od dźwięków uderzeniowych w zakresie ochrony zdrowia. Aby określić tzw. DIN EN ISO 717-2 służy do „ocenianego standardowego poziomu dźwięku uderzeniowego”.

Zasady i wytyczne dla podwyższonych wymagań, takich jak mieszkania z „komfortową izolacją akustyczną”, znajdują się w VDI 4100 i wytycznych DEGA (Niemieckiego Towarzystwa Akustycznego). DEGA zaleca izolowanie od dźwięków uderzeniowych stropów wielopiętrowych budynków mieszkalnych do wartości poniżej 50 dB dla normalnej izolacji akustycznej i poniżej 45 dB dla zwiększonej ochrony. Jeszcze niższe poziomy hałasu są zalecane dla domów szeregowych i bliźniaczych.

Jakie są rodzaje podkładów do izolacji od dźwięków uderzeniowych??

Masz duży wybór izolacji od dźwięków uderzeniowych. Dostępne są między innymi:

 • ciężkie maty izolacyjne, które pochłaniają prawie każdy odgłos chodzenia,
 • Płyty izolacyjne z wełny mineralnej lub styropianu
 • Składane panele z zębami na jaskółczy ogon, które można wygodnie składać podczas układania,
 • lekkie rolki piankowe wykonane z PE (polietylenu), które są również zoptymalizowane do ogrzewania podłogowego,
 • Podkłady izolacyjne z paroizolacją (laminowanie aluminiowe) i
 • Podkłady izolacyjne wykonane z naturalnych surowców m.in. B. Korek (rolka lub arkusz), tektura pilśniowa lub tektura falista.
Izolacja od dźwięków uderzeniowych: różne materiały i ich właściwości

W przypadku zastosowania materiału izolacyjnego z rolki należy połączyć spoiny bezszwowo taśmą klejącą. Arkusze należy również przymocować przynajmniej w niektórych miejscach do podłoża, aby potem nic się nie ślizgało, a wiązania również się trzymały.

Panele składane i inne izolacje z systemem wtykowym (np. B. pióro i wpust) można bardzo łatwo łączyć, co ułatwia układanie. Ciężkie maty i panele prawie się nie ślizgają. Z drugiej strony są bardziej nieporęczne, a przy cięciu materiałów włóknistych należy nosić rękawiczki i w razie potrzeby ochronę dróg oddechowych.

Uwaga: Nie każdy materiał nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Im lepsza izolacja termiczna, tym gorzej z ogrzewaniem podłogowym, bo wtedy ciepło nie przechodzi już prawidłowo i „sąka” w głąb podłogi. Wełna mineralna, styropian (styropian), korek i drewno zapewniają dużą izolację termiczną i dlatego są idealne, jeśli izolacja od dźwięków uderzeniowych ma również zapewnić cieplejsze stopy i niższe koszty ogrzewania. Z kolei podkłady izolacyjne z polietylenu i poliuretanu doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe. Stara dobra tektura falista, szczególnie tania i przyjazna dla środowiska izolacja akustyczna odgłosów kroków, również nie ma znaczących właściwości termoizolacyjnych. Ale nie zapewnia też najlepszej izolacji akustycznej.

Izolacja akustyczna wykonana z korka © Andrea Lehmkuhl, fotolia.com Ułożono izolację akustyczną z tworzywa sztucznego © tl6781, fotolia.com

Czy potrzebuję izolacji akustycznej od dźwięków kroków z paroizolacją??

Paroizolację należy stosować na podłożach mineralnych (np. B. należy również ułożyć jastrych cementowy) i ogrzewanie podłogowe z gorącą wodą, aby zapobiec podciąganiu wilgoci. Są na to dwie możliwości: albo ułożyć paroizolacyjną folię PE pod podkładem izolacyjnym, albo kupić izolację akustyczną odgłosu kroków, która jest już wyposażona w paroizolację.

Podkład dźwiękochłonny z paroizolacją można rozpoznać po warstwie laminowanego aluminium © Jenny Sturm, fotolia.com

W przypadku izolacji akustycznej od dźwięków uderzeniowych z paroizolacją (warstwa aluminiowa laminowana), niezależnie od tego, czy są to rolki, maty czy (składane) panele, wszystkie łączenia należy skleić specjalną aluminiową taśmą klejącą, aby były również paroszczelne.

Jakie są różnice między podłogami laminowanymi a drewnianymi??

Im bardziej miękka i bardziej sprężysta warstwa izolacyjna, tym lepiej może pochłaniać dźwięk uderzeniowy. Z drugiej strony najdelikatniejsze i „najbardziej puszyste” powierzchnie są również najbardziej niestabilne. To nie ma znaczenia pod stabilną drewnianą podłogą, ale pod wrażliwym wielowarstwowym parkietem potrzebujesz bardziej stabilnego podkładu izolacyjnego. To samo dotyczy cienkich podłóg laminowanych zatrzaskowych, które można kupić w sklepie z narzędziami za mniej niż 5 euro za m2.

Ważne jest również, ile masz miejsca na warstwę izolacyjną. Jeśli później montujesz izolację od dźwięków uderzeniowych, a następnie chcesz ponownie ułożyć starą podłogę, najlepiej jest jeździć cienkimi podkładami, które umożliwiają ponowną budowę tej samej konstrukcji podłogi bez np. B. drzwi należy skrócić lub podnieść listwy przypodłogowe.

Układanie izolacji akustycznej od dźwięków kroków - krótka instrukcja

 1. Przygotowanie podłoża: Większe nierówności i uszkodzone miejsca w jastrychu z naprawą lub. Naprawa masy wyrównującej. Oczyść nienaruszone powierzchnie odkurzaczem lub miotłą.
 2. Rozwiń izolację od dźwięków uderzeniowych z rolki, zaczynając od długiej ściany. Odciąć odcinki, ułożyć równolegle bez zakładek, przykleić do podłoża dwustronną taśmą klejącą, połączyć łączenia taśmą klejącą. Maty lub talerze zgodnie z instrukcją producenta lub. W razie potrzeby zaprojektuj i podłącz system (np. B. dla paroszczelności) spoiny klejowe.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here