Okna dźwiękoszczelne: utrzymujące hałas na zewnątrz”,

Okna dźwiękoszczelne dzięki specjalnej konstrukcji zapobiegają przedostawaniu się hałasu. Zwykle składają się z trzech dysków. Każdy z nich jest bardzo gruby, ponieważ w ten sposób dźwięk jest lepiej izolowany. Jednak wszystkie mają różną grubość. Zapobiega to przekazywaniu dźwięku do następnego panelu. Dodatkowo szyby dźwiękoszczelnych okien są oddalone od siebie o co najmniej jeden centymetr. Im większa odległość, tym lepsze wygłuszenie okna.
Dodatkowo szyba zewnętrzna najczęściej wykonana jest ze szkła laminowanego lub szyby ze specjalną folią dźwiękochłonną. Szkło laminowane zwykle składa się z co najmniej dwóch tafli. Są sklejane żywicą lub folią. Niektóre dźwiękoszczelne okna są również wypełnione gazem. Często używany jest tutaj argon z gazu szlachetnego. Zwiększa to efekt dźwiękoszczelny.
Oprócz odpowiedniego szkła ważna jest również rama, aby zapewnić skuteczną ochronę przed hałasem. Dużą rolę odgrywa tutaj wewnętrzna konstrukcja profili ramowych. Ramy z pustymi profilami są szczególnie dźwiękoszczelne. Składają się one z wielu niepowiązanych ze sobą pojedynczych komór. W przypadku dźwiękoszczelnych okien nie ma znaczenia, z jakiego materiału wykonana jest rama. Mogą być wykonane z aluminium, drewna lub tworzywa sztucznego.

W porównaniu do normalnego okna, okna dźwiękoszczelne zazwyczaj mają potrójne szyby wykonane z grubszego szkła.

Fot. iStock / Magdevski

To są klasy izolacyjności akustycznej okien

Okna dźwiękoszczelne dostępne są w różnych grubościach. Jest on podsumowany w sześciu klasach ochrony przed hałasem. Wytyczna VDI 2719 Stowarzyszenia Inżynierów Niemieckich (VDI) określa, które klasy chronią przed hałasem i jak dobrze. Ważnym czynnikiem jest tutaj wskaźnik izolacyjności akustycznej. Wskazuje to, jak dobrze okno izoluje dźwięk. Według VDI wartość od 25 do 35 decybeli dotyczy sypialni.

Klasa izolacji akustycznej, jakiej potrzebujesz dla swoich okien, zależy również od tego, ile samochodów przejeżdża przez okno na godzinę i jak daleko znajduje się środek ulicy. Większość mieszkań i domów w tym kraju ma okna o klasach izolacyjności akustycznej 2, 3 i 4.
W poniższej tabeli znajdziesz wszystkie ważne wartości klas izolacyjności akustycznej okien:

Izolacja akustyczna-
klasa okna Poziom hałasu na zewnątrz Wskaźnik izolacyjności akustycznej Liczba samochodów na godzinę Odległość do
Środek ulicy I II III IV V VI
do 55 decybeli 25 do 29 decybeli 10 do 50 ponad 35 metrów
56 do 60 decybeli 30 do 34 decybeli 10 do 50 26 do 35 metrów
61 do 65 decybeli  35 do 39 decybeli 50 do 200 26 do 35 metrów
66 do 70 decybeli 40 do 44 decybeli 1.000 do 3.000 100 do 300 metrów
71 do 75 decybeli 45 do 49 decybeli 1.000 do 3.000 35 do 100 metrów
76 do 80 decybeli ponad 50 decybeli 3.000 do 5.000 mniej niż 100 metrów

Jeśli planujesz zamontować dźwiękoszczelne okna, zmierz odległość między mieszkaniem lub domem a ulicą. Następnie policz w godzinach szczytu, ile samochodów przejeżdża w ciągu 10 minut. Pomnóż liczbę przez sześć. Daje to przybliżoną wartość samochodów na godzinę. Na podstawie wyników wybierasz odpowiednią klasę izolacyjności akustycznej dla swojego nowego okna.
Należy jednak pamiętać: Zbyt wysoka klasa ochrony przed hałasem może prowadzić do poczucia izolacji we własnym mieszkaniu przy małym natężeniu ruchu. Powodem jest to, że okna tłumią hałas na zewnątrz mieszkania. W większym stopniu odbierają własne odgłosy i zakłócenie spokoju ze strony sąsiadów. Uzyskaj poradę od profesjonalisty, aby uniknąć tego problemu.

Ile kosztują okna dźwiękoszczelne?

Koszt zakupu okien dźwiękoszczelnych

Po znalezieniu odpowiedniej klasy izolacyjności akustycznej dla Twojego okna, następnym krokiem jest zakup. Koszty zależą od klasy izolacyjności akustycznej i materiału ramy. Najtańsze są okna z plastikową ramą. Najdroższe jest połączenie okien drewnianych i aluminiowych.

Izolacja akustyczna-
Świetny

koszty
Okna plastikowe
koszty za m²
Okna drewniane
koszty za m²
Okna aluminiowe
koszty drewna na m²-
Okna aluminiowe
za m² I II III IV V
75 do 95 euro 95 do 140 euro 110 do 187 euro do 250 euro

95 do 112 euro

140 do 230 euro 130 do 206 euro 250 do 310 euro
100 do 165 euro

200 do 355 euro

140 do 290 euro 280 do 450 euro
140 do 200 euro 275 do 380 euro 170 do 312 euro 315 do 470 euro
180 do 290 euro od 290 euro od 300 euro od 430 euro

Koszty montażu okien dźwiękoszczelnych

Do cen w tabeli doliczane są koszty montażu. Robi to specjalista. Ekspert montuje okna dźwiękoszczelne zgodnie z certyfikacją RAL. Jest to przyznawane przez Niemiecki Instytut Zapewnienia Jakości i Znakowania. Jest to dowód na prawidłową instalację zgodnie z określonymi wymaganiami dotyczącymi materiału, technologii i montażu.
Koszt montażu waha się od 40 do 60 euro za godzinę - w zależności od miejsca zamieszkania. Montaż okna dźwiękoszczelnego trwa zwykle od 1 do 4 godzin. Jeśli chcesz wymienić stare okna, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami ich demontażu i utylizacji. Są to od 30 do 50 euro za metr kwadratowy.

Okna dźwiękoszczelne: Finansowanie przez państwo

Możesz ubiegać się o dofinansowanie od państwa na montaż okien dźwiękoszczelnych. W tym celu należy jednak przekroczyć ustawowe maksymalne poziomy hałasu w miejscu zamieszkania. Wysokość dotacji różni się w zależności od gminy. W zależności od tego, skąd pochodzi hałas, musisz złożyć wniosek w swojej gminie lub w swoim stanie. Twoja gmina jest odpowiedzialna za hałas drogowy. W przypadku hałasu na autostradzie lub w samolocie skontaktuj się ze swoim stanem.
Dźwiękoszczelne okna mogą również poprawić efektywność energetyczną Twojego domu. Dlatego też opcją może być finansowanie z Reconstruction Loan Corporation (KfW).

Możesz być także zainteresowany Wiedza o budynku Izolacja akustyczna ściany: inteligentne rozwiązania przeciw hałasowi Wiedza o budynku Izolacja akustyczna: Jak właściwie chronić się przed hałasem Budowanie z drewna Renowacja drzwi: optyka, izolacja akustyczna, zabezpieczenia

Okna dźwiękoszczelne: wskazówki montażowe

Montaż okien dźwiękoszczelnych należy powierzyć specjaliście. Ale możesz też sam pomóc. Upewnij się, że podczas instalacji używasz odpowiedniej pianki montażowej. Użyj tego, aby wypełnić połączenie między ramą a murem. Uszczelniasz je również od zewnątrz i od wewnątrz za pomocą uszczelniaczy lub taśmy uszczelniającej.
Zwróć również uwagę na certyfikat testu swojego dźwiękoszczelnego okna. Każdy musi to mieć. Porównaj to z wbudowanym oknem. Jeśli masz roletę przed oknem, upewnij się, że jest ona odpowiednio ocieplona. W przeciwnym razie izolacja akustyczna okien jest zmniejszona.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here