Żwir ze szkła piankowego: trwały materiał izolacyjny o najlepszych właściwościach”,

Zamiast używać poszczególnych podstawowych składników do produkcji żwiru ze szkła piankowego, stare szkło jest poddawane recyklingowi. Szkło płaskie stosuje się przede wszystkim np. ze starych okien w budynkach, pojazdach czy szklarniach. Takie podejście jest oszczędne pod względem zasobów, energii i kosztów.
Istnieją różne procesy wytwarzania granulatu pianki szklanej. Popularnym sposobem jest najpierw stopienie starego szkła. Stopione szkło trafia do młyna kulowego, gdzie jest przetwarzane na mąkę w proszku. Mąka szklana jest mieszana z węglem i podgrzewana do ponad 1.Podgrzewany do 000 stopni. W tych warunkach składniki utleniają się i tworzą się typowe pęcherzyki gazu. Aktywują one proces spieniania, w wyniku którego powstaje pianka szklana. Produkt utleniania nazywany jest również ciastem ze szkła piankowego lub ciastem ze szkła piankowego. W kolejnym kroku ciasto przeplatane bąbelkami jest schładzane w kontrolowany sposób. Rezultatem jest ściśle połączona konstrukcja, która jest całkowicie niewrażliwa na wodę, zimno, ciepło, brud czy gaz. Mówi się również o hermetycznie zamkniętej strukturze komórkowej, która w żwirze ze szkła piankowego składa się z wielu pojedynczych komórek o cienkich szklanych ściankach.

Jakie właściwości ma żwir ze szkła piankowego?

Gazy utleniające są uwięzione wewnątrz pojedynczych szklanych komórek balastu. Ogniwa mają podciśnienie 0,5 bar. Właściwości granulatu szkła piankowego można podsumować następująco:
 

 • Wielkopowierzchniowy stabilny nacisk w zależności od kompresji (ok. 200 do 300 kiloniutonów na metr kwadratowy)
 • częściowo porowaty
 • niepalny zgodnie z klasą materiałów budowlanych A1
 • nie gnije
 • nie interesuje gryzoni
 • izolujące / izolujące - niska przewodność cieplna
 • wodoodporny
 • mrozoodporny
 • niewrażliwy na wahania temperatury
 • odporny
 • wytrzymały
 • wiarygodny
 • otwarty na dyfuzję
 • lekki (10% wagi żwiru)
 • przepuszczalny / drenażowy
 • Gęstość nasypowa około 125 do 250 kilogramów na metr sześcienny

Jednak powierzchnia żwiru ze szkła piankowego jest porowata, przez co reaguje bardzo wrażliwie na nacisk punktowy.

Do jakich środków izolacyjnych można zastosować żwir ze szkła piankowego??

Żwir ze szkła piankowego idealnie nadaje się jako materiał sypki do izolacji obwodowej. Oznacza to izolację elementów stykających się z gruntem. Znana jest również jako izolacja cokołu. W rzeczywistości ponad dwie trzecie granulatu pianki szklanej wykorzystuje się do wykonania izolacji obwodowej. Oprócz izolacji bazowej, żwir ze szkła piankowego może być używany do izolacji zielonych lub niezielonych powierzchni dachowych. Materiał idealnie nadaje się również w postaci towarów sypkich lub jako płyty izolacyjne do izolacji między krokwiami. Jest również stosowany w murze dwuwarstwowym do izolacji rdzenia / izolacji wnęki.

Istnieją różne rozwiązania ze szkła piankowego do różnych zastosowań.

Zdjęcie: Glapor.de

Piankowy żwir szklany w postaci płyt izolacyjnych

Granulat pianki szklanej można formować w płyty izolacyjne, które idealnie nadają się do obróbki wielkopowierzchniowej, np. do odwadniania i ocieplania stropu domu. Wytrzymałe i wytrzymałe panele z granulatu pianki szklanej znajdują również zastosowanie w profesjonalnym budownictwie stadionowym i drogowym. Tam panele lub sypki materiał sypki służą jako podkonstrukcja tras, trybun stadionowych lub boiska.

Do izolacji i odwodnienia płyty podłogowej stosuje się tutaj żwir ze szkła piankowego.

Zdjęcie: Adolf Steinbach, Steinindustrie-Schotterwerke GmbH & Co. KG

Jak przetwarzany jest żwir ze szkła piankowego??

Na przykładzie płyty podstawy krótko wyjaśnimy, w jaki sposób należy używać i przetwarzać żwir ze szkła piankowego. Nie uwzględnia się odpowiednich prac, które są wymagane przy instalacjach technicznych budynku (np. uziemienie, przewody zasilające).
 

 1. Wykop wykop i wyrównaj podpowierzchnię.
 2. Wyłóż powierzchnię geowłókniną, materiał powinien być o około metr dłuższy ze wszystkich stron.
 3. Nakładaj warstwę żwiru ze szkła piankowego warstwami i kompresuj co 10 do 15 centymetrów. Zagęszczanie można wykonać tylko lekko.
 4. Złóż wystającą geowłókninę do góry. Przykryj obszar folią ochronną PE.
 5. Wykonaj deskowanie krawędzi.
 6. Ułóż zbrojenie, współpracując z przekładkami, aby zabezpieczyć folię.
 7. Teraz możesz wlać podstawkę.

Powierzchnia piankowego żwiru pokryta jest folią PE.

Zdjęcie: GEOCELL Schaumglas GmbH

Do izolacji podłogi można również użyć żwiru ze szkła piankowego w istniejącym budynku. Zdarza się to częściej przy renowacji starych budynków. Konstrukcja podłogi zbudowanej zgodnie z kryteriami ekologicznymi jest następująca:

Ekologiczna posadzka ze żwirem ze szkła piankowego.

Zdjęcie: NaturBauHof - Centrum Budownictwa Przyjaznego Środowisku

Ile kosztuje żwir ze szkła piankowego?

Granulat szkła piankowego kosztuje od 60 do 70 euro za metr sześcienny. Ceny spadają do około 35-40 euro za metr sześcienny, w zależności od ilości zamówienia. Im więcej zamówisz, tym tańsza cena. Nie uwzględniono kosztów transportu, które producenci ustalają różne poziomy w zależności od trasy dostawy. Zalecamy, aby poprosić kilku dostawców o konkretną ofertę, aby znaleźć tę, która Ci odpowiada.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here