Schefflera: Dobre dla klimatu wewnętrznego ”,

Schefflera charakteryzuje się smukłym i wyprostowanym wzrostem. Każdego roku rośnie około 30 centymetrów i ostatecznie osiąga ponad dwa metry wysokości jako roślina doniczkowa. W jej rodzinnym Tajwanie z biegiem lat wyrasta na prawdziwe drzewo. Jej błyszczące, zielone liście układają się w kształt dłoni lub promienia - stąd przydomek "ray aralia". Każdy, kto kiedykolwiek widział kwiaty Schefflera w naszych szerokościach geograficznych, może mieć szczęście: jako roślina doniczkowa kwitnie bardzo rzadko. Starsze Schefflery czasami sprawiają przyjemność i od lipca do sierpnia pokazują zielono-żółte wiechy kwiatowe. Następnie rozwijają się żółto-pomarańczowo-czerwone jagody zawierające nasiona.
 

Odpowiednią lokalizację można szybko znaleźć

Dopóki Schefflera nie będzie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani przeciągów, będzie się rozwijać w dowolnym miejscu w domu. Idealna jest lokalizacja jasna lub częściowo zacieniona. Ponieważ nie rośnie bardzo ekspansywnie, idealnie nadaje się do zazieleniania nisz i zakamarków lub zatłoczonych biur.

Gleba i przesadzanie

Właściwy czas na przesadzenie Schefflery nadszedł, gdy korzenie wyrastają już z otworów drenażowych.

Zdjęcie: MSG / Martin Staffler

Schefflerę można sadzić w konwencjonalnej glebie z roślin doniczkowych lub hydroponicznie. Ponieważ rośnie tak szybko, na początku trzeba ją przesadzać co roku, później trochę rzadziej. Możesz stwierdzić, kiedy nadejdzie właściwy czas, kiedy doniczka jest ukorzeniona, a niektóre korzenie już wywijają się z otworów drenażowych.
Praktyczna wskazówka: podczas przesadzania uważnie przyjrzyj się korzeniom Schefflera. Dobrą praktyką jest odcięcie wszelkich martwych lub zgniłych kawałków przed umieszczeniem rośliny w nowej doniczce. W ten sposób pozbędziesz się również zbyt długich korzeni.

Nie można uniknąć cięcia Schefflera

Schefflera jest jedną z nielicznych roślin doniczkowych, które faktycznie wymagają regularnego przycinania. Powodem tego jest to, że – jak wiecie z drzew i krzewów na zewnątrz w ogrodzie – dreszcze. Jeśli będziesz skracać pędy główne, a także boczne, zapewni to gęstszy wzrost. Aby to zrobić, umieść sekatory tuż nad pąkiem lub widelcem gałęzi. Jeśli aralia promienia stanie się zbyt wysoka, końcówkę można po prostu odciąć. Jeśli zimą straciła dużo liści, cięcie stymuluje powstawanie nowych pędów.

Podlewanie i nawożenie

Z Schefflerą nie musisz przesadzać z podlewaniem. Gleba powinna być zawsze lekko wilgotna, ale nigdy naprawdę mokra - w przeciwnym razie roślina doniczkowa zareaguje zgnilizną korzeni.
Z drugiej strony aralia promienista cieszy się wystarczającą ilością składników odżywczych. Zimą wystarczy nawozić raz w miesiącu, w przeciwnym razie co tydzień do wody do nawadniania należy dodawać trochę płynnego nawozu kwiatowego.

Dalsza opieka nad Schefflerami

Mają taras? Wtedy Twoja Schefflera może spędzić lato na świeżym powietrzu. Umieść je w miejscu częściowo zacienionym, chronionym przed wiatrem i deszczem. Jednak przy temperaturach poniżej 15 stopni Celsjusza powinna wrócić do domu.
W celu dalszej pielęgnacji wskazane jest regularne odkurzanie dużych liści Schefflera lub całkowite zraszanie rośliny. Dzięki temu są zdrowe, a liście pozostają lśniące.

Schefflera wyrasta na okazałe drzewo w swoim tropikalnym domu. Jako roślina doniczkowa może osiągnąć w naszym domu wielkość ponad dwóch metrów.

Zdjęcie: Radość roślin.de

W ten sposób można go pomnożyć

Schefflera można rozmnażać przez siew. Wymagana jest jednak cierpliwość: kiełkowanie nasion może zająć od dwóch do trzech tygodni. O wiele łatwiej i bardziej obiecująco jest wycinanie niezdrewniałych sadzonek i umieszczanie ich w szklance wody lub w ciepłej glebie. Tutaj zwykle szybko zapuszczają korzenie. 

Porady przeciwko chorobom i szkodnikom

Aralia płaszczkowata jest bardzo wytrzymała, z wyjątkiem zgnilizny korzeni, właściwie nigdy nie jest atakowana przez choroby. Zwykłe szkodniki roślin domowych nie poprzestają na tym: szczególnie zimą mogą pojawić się owady łuskowate, przędziorki, wełnowce czy mszyce.

Jeszcze kilka zaleceń dotyczących odmian

Jeśli "normalna" Schefflera jest dla Ciebie zbyt nudna, dostępna jest szeroka gama odmian Schefflera arboricola. Różnią się one zarówno kształtem liści, jak i kolorem liści. Na przykład „Diane ” i „Renate ” mają rozcięte liście, „Beauty ” i „Gold Capella ” mają jasnożółte lub biało-zielone liście wzorzyste.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here