Rada Arbitrażowa i Arbitraż

Organ arbitrażowy i arbitraż: arbitrzy zamiast sędziów

Gdy dochodzi do sporu z handlowcami o rachunek lub podejrzenia o wady, postępowanie sądowe często nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej najpierw zwrócić się do komisji arbitrażowej, która pomoże rozstrzygnąć spór bez sporów i nieobliczalnych kosztów.

Sam już tego doświadczyłeś, albo znasz z opowieści krewnych i znajomych: nie ma hydraulika, ciekną krany, albo na rachunku glazurnika nagle wliczone są nieustalone wcześniej koszty podróży. Wtedy w złości szybko podejmujesz decyzję o skontaktowaniu się z prawnikiem i pozwaniu rzemieślniczego biznesu.

Arbitraż może pomóc w trudnych sytuacjach © Marco2811, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jednak często bardziej obiecujące jest, jeśli najpierw spróbujesz uniknąć eskalacji prawnej i zlecisz rozstrzygnięcie sporu przez neutralny organ. Przede wszystkim ryzyko finansowe jest znacznie mniejsze. Ponieważ honoraria tych organów arbitrażowych są znacznie niższe od kosztów, które wynikają z przygotowania prywatnej opinii biegłego. Nawet jeśli pozywasz firmę rzemieślniczą, postępowanie sądowe może potencjalnie kosztować dużo pieniędzy - a także być bardzo długotrwałe.

Spór z rzemieślnikiem: Te komisje arbitrażowe pomagają do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Stowarzyszenie Arbitrów Niemieckich

Jako alternatywę polecamy Stowarzyszenie Arbitrów Niemieckich (BDS), którego wolontariusze pracują w arbitrażu. Są jedyną organizacją przedsądowego arbitrażu, która działa niezależnie od zewnętrznych interesów i jest całkowicie bezstronna. Arbitrzy podlegają stałemu nadzorowi i kontroli jakości przez sądy lokalne, a także mają prawo do zawierania ugód. Ugoda kończy spór, zobowiązania w niej zaciągnięte można wyegzekwować przez trzydzieści lat – jak w przypadku wyroku sądowego. Każdy, kto subskrybuje BDS (www.arbitraż.de) płaci jedynie niskie koszty proceduralne i materiałowe, takie jak opłata pocztowa, średnio około 50 euro.

Zła konstrukcja: Rada arbitrażowa i arbitraż mogą pomóc © Tom Bayer, stock.cegła suszona na słońcu.com

Rady arbitrażowe cechów

Cechy rzemieślnicze prowadzą również własne komisje arbitrażowe, do których można się zwrócić w przypadku sporów. Jednak zaangażowana firma rzemieślnicza musi być członkiem cechu. W oczach cechów członkostwo jest rodzajem nieoficjalnej pieczęci aprobaty. Według strony internetowej cechu prawdopodobieństwo skarg jest również znacznie niższe w przypadku firm cechowych. W zależności od cechu klienci i zakłady rzemieślnicze płacą różne opłaty za korzystanie z punktu kontroli jakości, ale w niektórych przypadkach usługa ta jest również bezpłatna (www.gildia.organizacja).

Informacje z izb rzemieślniczych

W izbach rzemieślniczych pracują również eksperci, do których klienci przedsiębiorstw rzemieślniczych mogą zwrócić się o informacje ogólne, ale także o rozwiązywanie konfliktów i rozstrzyganie sporów. Konsumenci w szczególności zwracają się do arbitrów. Przez większość czasu mają pytania dotyczące faktury i chcą wiedzieć, czy dopuszczalne są zryczałtowane koszty podróży, czy też faktury mogą przekraczać ofertę. Kolegia polubowne izb rzemieślniczych nie oceniają jednak konkretnych indywidualnych przypadków. Jesteś zobowiązany do neutralności i nie możesz udzielać indywidualnych porad prawnych (www.rękodzieło.com).

W przypadku wyższych kwot spornych: komisje arbitrażowe

W przypadku większych kwot spornych budowniczowie, wykonawcy, architekci lub inżynierowie budowlani częściej zwracają się do biura rozliczeń budynków. Arbitraż ten prowadzony jest przez arbitrów, którzy są prawnie i szczególnie dobrze zorientowani w prawie budowlanym. Z reguły około trzygodzinna wizyta na miejscu w budynku wystarcza do zakończenia procedury rozliczenia budowlanego w celu zakończenia postępowania z porównanie jakości. Te biura sprzątania budynków są zwykle prowadzone przez izby rzemieślnicze, punkty doradztwa konsumenckiego i stowarzyszenia budowlane. Średni koszt zabiegu to 1600 euro.

Wskazówka: Szukasz renomowanych firm rzemieślniczych? Dzięki naszej usłudze wyceny możesz porównać oferty regionalnych zakładów rzemieślniczych. Całkowicie bezpłatnie i bez zobowiązań.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here