Łupek

Łupek tworzy długoterminowe bezpieczeństwo

Dach łupkowy z mansardą © Fotoschlick, stock.cegła suszona na słońcu.com

Pokrycie dachowe łupkiem ma długą tradycję. Kamienie naturalne są rozłupywane i mocowane do konstrukcji nośnej w postaci płaskich płyt za pomocą specjalnych gwoździ lub kołków wkręcanych. Podkonstrukcja jest zwykle wykonana z drewna. Łupek charakteryzuje się przede wszystkim dużą trwałością. W wieku 100 lat może to być nawet materiał dachowy o największej trwałości.

Pokrycie dachowe z łupka: zalety i wady

Tradycyjne rzemiosło

Fasady lub dachy z łupka wymagają wysokiego poziomu wykonania. Chociaż przetwarzanie prefabrykowanych produktów łupkowych zostało w przeszłości uproszczone, stopień prefabrykacji nie jest porównywalny z dachówkami lub dachówkami. Poszczególne kamienie łupkowe są układane jeden na drugim, dzięki czemu woda deszczowa może bez problemu odpływać bez możliwości przedostania się do konstrukcji dachu. Przez wieki powstały niezliczone różne formy osłony. Tradycyjne formy osłony to:

  • Zasięg staroniemiecki: Półokrągłe łupki o różnych szerokościach nakładają się na siebie.
  • Osłona wagi: Podobnie jak w przypadku starej niemieckiej osłony, półokrągłe płyty nakładają się na siebie, ale w przypadku osłony szopy wszystkie mają ten sam rozmiar.
  • Pokrycie prostokątne: Prostokątne płytki są przymocowane w kompozyt.

Szczególnie indywidualną formą pokrycia łupkowego, która jednak wymaga prawdziwego mistrza swojego rzemiosła, jest dzikie pokrycie. Tutaj dekarz chowa łupki na miejscu, aby stworzyć zamknięte zadaszenie. Możliwe są również pomysłowe dekoracje z okładziną z łupka - na przykład ściana szczytowa.

Tradycyjne formy przykrywania łupkiem

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here