Po prostu papier na pleśń na ścianie?

Po prostu papier na pleśń na ścianie?

Jeśli na tapecie lub pod nią utworzyła się pleśń, w wielu przypadkach jest ona tylko w połowie tak zła, jak wygląda. Niemniej jednak nie powinieneś po prostu zaklejać formy, ale najpierw dowiedz się, dlaczego powstała w tym momencie. Poza tym przed ponownym nałożeniem tapety należy przynajmniej wyczyścić i wysuszyć to miejsce. Ponieważ jak wszystkie powłoki ścienne w salonach, tapeta również potrzebuje czystej, suchej i przyczepnej powierzchni. Jeśli tapetujesz wilgotną ścianę, klej do tapet nie będzie w stanie prawidłowo wyschnąć. Tapeta nie będzie wtedy prawidłowo trzymać i może dalej formować się pod spodem.

Ochrona pleśni © Heiko Küverling, fotolia.com

Ślady pleśni, plamy pleśni lub całe obszary pokryte pleśnią często pojawiają się dopiero po usunięciu starej tapety. W przypadku ścian szczególnie narażonych na działanie wilgoci lub narażonych na działanie wilgoci, tapety zwiększają ryzyko wystąpienia pleśni, ponieważ wilgoć, która dostała się między tynkiem a tapetą, może z trudem się stamtąd wydostać. Czasami pleśń można również zobaczyć na tapecie – albo dlatego, że z biegiem czasu „wypełzła” spod niej, albo dlatego, że pleśnieje tylko na tapecie, ale nie pod nią.

Zarówno na ścianach wytapetowanych, jak i niepomalowanych, pleśń ma swoje „ulubione miejsca”, np. za meblami przyściennymi, na krawędziach wzdłuż sufitu, we wszelkiego rodzaju narożnikach i wokół okien. Aby się go pozbyć i zapobiec rozwojowi nowej pleśni, musisz najpierw poznać przyczyny. A to oznacza lepsze zrozumienie samej formy.

Nadproża i podsufitki należą do ulubionych miejsc pleśni © fevziie, stock.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Poznaj wroga: jak żyje pleśń i jak mogę temu zapobiec?

Pleśń nie jest ani zrządzeniem losu, ani tajemniczą obcą substancją, ale żywą istotą. Jest to grzyb, bliski krewny „ładnych” grzybów, które cenimy w gospodarstwie domowym, takich jak drożdże, ocet macierzysty czy puszysta biała warstwa wokół camembertu. Jak wszystkie rośliny, pleśń do przeżycia potrzebuje wody. Ponieważ jednak – w przeciwieństwie do innych roślin – nie fotosyntetyzuje, nie potrzebuje światła słonecznego, ale jest uzależniony od żywności ekologicznej.

Pleśń nie musi martwić się o zaopatrzenie w żywność w pomieszczeniach mieszkalnych. Organiczne składniki odżywcze są nie tylko obfite w kurz osadzający się na ścianach. Można je również znaleźć w papierze lub drewnie (wiórze) tapety, w paście do tapet (celulozie) oraz we wszystkich tynkach i farbach, które nie są czysto mineralne. Głodzenie pleśni wymagałoby zatem ogromnego wysiłku. I wcale nie musi, bo dużo łatwiej jest z niego usunąć lub usunąć wodę. wstrzymać.

Wilgoć z wnętrza jest główną przyczyną rozwoju pleśni w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach mieszkalnych. Jednak nie wystarczy, aby ściany co jakiś czas zawilgociły lub naprawdę zamoczyły. Aby pleśń mogła się osiedlić i dobrze się rozwijać, wilgoć musi pozostać dłużej, najlepiej na stałe. A dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy powietrze nie może prawidłowo krążyć w odpowiednim miejscu (np. B. pod tapetą, na ścianie za meblami lub w słabo wentylowanych pomieszczeniach) a na ścianie jest jeszcze zimniej np. po wewnętrznej stronie ściany zewnętrznej.

Co warto wiedzieć o pleśni

Łazienka to klasyczny przypadek: podczas kąpieli lub pod prysznicem wilgotność wzrasta z powodu pary wodnej, a skropliny skraplają się na wszystkich powierzchniach. Ściany, sufity, kafelki, lustra, okna – wszystko się zamoczy i dość często. Aby upewnić się, że cała woda ponownie zniknie, sama wentylacja często nie wystarcza. Powietrze musi również mieć możliwość swobodnego krążenia i być wystarczająco ciepłe, aby mogło wchłonąć jak najwięcej wilgoci i ją odprowadzić. Dlatego: W okresie zimowym lepiej pozostawić ogrzewanie włączone trochę dłużej, pozostawić otwarte drzwi do łazienki i jak najmniej wiszą one na drodze przepływu powietrza (np. B. Zasłona prysznicowa, ręczniki itp.) Miejsca, w których stoi woda (np. parapety okienne i krawędzie wanny) można również osuszyć szmatką, a mokre płytki można usunąć gumową raklą.

Pleśń w łazience © mekcar, fotolia.com

Ale powietrze staje się wilgotne już podczas życia i życia: osoba uwalnia około 1 litra dziennie do powietrza w pomieszczeniu, a także wilgoć pochodząca od zwierząt domowych i roślin domowych. Nawiasem mówiąc, rozpowszechnionym błędem jest przekonanie, że pleśń lepiej rozwija się w ciepłych pomieszczeniach. Jeśli chodzi o komfortową temperaturę, grzyb jest jeszcze bardziej skłonny do kompromisów niż większość ludzi. W rzeczywistości pleśń znacznie częściej rośnie na zimnych ścianach lub w najzimniejszej części ściany - po prostu dlatego, że tam osadza się i pozostaje niezbędna wilgoć.

Jednak w niektórych przypadkach problem z pleśnią pochodzi również z zewnątrz, na przykład gdy deszcz lub woda kondensacyjna przenika przez nieszczelną ścianę lub brakuje odpływu wody lub jest on zatkany. Następnie ten problem musi być najpierw naprawiony, aby pleśń zginęła, a ściana wyschła. W przypadku starych uszkodzeń spowodowanych przez wodę i problemów z pleśnią, zaprawa lub tynk są często uszkadzane przez wilgoć i muszą zostać naprawione lub wymienione przed ponownym tapetowaniem ściany wewnętrznej. Powszechnym mitem jest również to, że sama pleśń zjada materiał budowlany: w przeciwieństwie do grzybów niszczących drewno, pleśń wpływa tylko na powierzchnie, na których następnie rozprzestrzenia się, nie wnikając w nią głęboko.

Przyczyny przenikania wilgoci przez piwnicę Szkody spowodowane wilgocią: przyczyny wewnętrzne Zewnętrzne przyczyny wnikania wilgoci Kondensacja na oknie

Mostki termiczne na elewacji sprzyjają również tworzeniu się skroplin, które następnie mogą przenikać do wewnętrznej ściany i gromadzić się w zagłębieniach między różnymi warstwami ściany lub izolacji. Aby temu zapobiec i zapobiec powstawaniu pleśni w ścianach, izolację i okładzinę ścian zewnętrznych powinna wykonywać wyłącznie specjalistyczna firma. Dotyczy to również sytuacji, gdy wnętrze ściany zewnętrznej jest pokryte.

aż do 30% zapisać

Specjalistyczne firmy uszkodzenia pleśni i wilgoci

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne zajmujące się kontrolą pleśni i wilgocią, porównaj oferty i oszczędzaj.

Pleśń na ścianie: wyremontuj lub po prostu wyczyść i wytapetuj?

Nawet jako laik możesz określić, czy na tapecie lub pod nią pojawiła się pleśń z powodu kondensacji pary wodnej od wewnątrz, czy też wilgoci wnikającej z zewnątrz. Postępuj w następujący sposób: Najpierw załóż rękawiczki i ochronę dróg oddechowych, aby nie wdychać zarodników pleśni. Następnie usuń starą tapetę na dużym obszarze, aby określić stopień pleśni.

Szczęście: pleśń powierzchni

Jeśli dotyczy to pojedynczych ciemnych plam lub ograniczonego obszaru, na przykład we wnęce okiennej lub za meblem, można założyć, że przyczyną jest kondensacja z powietrza w pomieszczeniu. Jest to również zaletą, jeśli forma wygląda na suchą i zakurzoną, a tynk pod spodem jest twardy i gładki.

Pleśń spowodowana kondensacją zwykle można łatwo usunąć

W takim przypadku oczyść spleśniałe miejsca alkoholem o dużej zawartości alkoholu, np. B. Spirytus lub środek czyszczący i dezynfekujący zawierający alkohol. Spryskaj lub wyszczotkuj, pozwól mu działać przez krótki czas, a następnie energicznie wyszczotkuj obszar i przetrzyj czystą wodą. To wystarczy, aby bezpiecznie zabić każdą pleśń, która może jeszcze żyć. Środki do usuwania pleśni z chlorem lub innymi agresywnymi chemikaliami nie są konieczne. Aby również usunąć przebarwienia lub przynajmniej je rozjaśnić, możesz użyć wody utlenionej.

Jeśli ściana jest dobrze sucha, możesz ją ponownie wytapetować © Alex, fotolia.com

Jeśli ściana dobrze wyschła, możesz ją ponownie wytapetować. Aby pleśń się nie cofała, zadbaj o lepszą cyrkulację powietrza w przyszłości, np. ustawiając meble dalej od ściany, lepiej wietrząc i grzejąc. Jeśli nie jest to możliwe, zamiast tapetowania lepiej położyć tynk mineralny lub pomalować farbą mineralną. Oznacza to, że nie ma już żadnych warstw, pomiędzy którymi mogłaby gromadzić się wilgoć, a powłoka nieorganiczna utrudnia osadzanie się zarodników pleśni.

Skąd pochodzi grzyb? Profesjonalista może precyzyjnie określić przyczyny rozwoju pleśni © Karin i Uwe Annas, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli ściana jest uszkodzona, należy ją odnowić

Jeśli nie możesz znaleźć krawędzi na powierzchni pleśni, jeśli tapeta, pleśń i powierzchnia są mocno wilgotne lub jeśli pojawiają się różne kolory pleśni (czarny, brązowy, zielony, czerwony, żółty), oznacza to przeciek lub. głębsze uszkodzenie ściany, np. z powodu braku drenażu lub zalania.

W przypadku głębszego rozwoju pleśni: znajdź przyczynę

Jeśli podejrzewasz głębszy problem, sprawdź podłoże pod kątem twardości szpachelką lub śrubokrętem. W przypadku nieszczelnych i trwale zawilgoconych ścian tynk jest zmiękczony, kruszy się lub gnije nawet w głębszych warstwach. W takim przypadku nigdy nie wolno po prostu papierować ściany. Zamiast tego zleć ich zbadanie przez specjalistę, aby zidentyfikować przyczynę problemu. Następnie należy go naprawić lub odnowić. W zależności od stopnia uszkodzenia, może minąć jeszcze trochę czasu, zanim wrócisz do tapetowania.

Jeśli wilgoć wniknęła z zewnątrz, zmiękczony tynk należy odnowić © JRJfin, stock.cegła suszona na słońcu.com

Uważaj na farby zapobiegające pleśni, podkłady blokujące i uszczelniacze

Jak już wspomniano, wilgoć na i w ścianach jest problemem tylko wtedy, gdy utrzymuje się zbyt długo lub jest stale obecna. Tynki porowate, takie jak tynki wapienne oraz dyfuzyjnie otwarte, czyli farby paroprzepuszczalne, takie jak farba silikatowa, mogą być stosowane w okresach dużego narażenia na wilgoć (np. B. pochłaniają dużo wody podczas kąpieli pod prysznicem, gotowania lub w zimowej piwnicy starego budynku, a później bez problemu wypuszczają ją z powrotem do powietrza w pomieszczeniu. Ten proces, który reguluje równowagę wilgoci, a tym samym zapobiega powstawaniu pleśni, jest często porównywany do oddychania. Dlatego takie powłoki określane są również jako "oddychające".

Tapetowe i błonotwórcze farby emulsyjne utrudniają lub nawet całkowicie uniemożliwiają wymianę wilgoci. Kondensacja, która mimo to znalazła się pod warstwą papieru i tworzywa sztucznego, pozostaje tam uwięziona i sprzyja w ten sposób rozwojowi pleśni. W przypadku nałożenia jeszcze większej liczby warstw i uszczelnień za pomocą podkładów barierowych lub farb przeciw pleśni, wymiana powietrza zostaje zatrzymana. W wielu przypadkach prowadzi to do drastycznego pogorszenia problemu wilgoci i pleśni. Ponadto istnieją zagrożenia dla zdrowia, jakie stwarzają zawarte w nich chemikalia (np. B. fungicydy).

Ponowna tapeta lub nie po usunięciu pleśni?

Jeśli pod tapetą w łazience lub kuchni pojawiła się pleśń: to znowu musi być tapeta? Nie musisz od razu kleić płytek: dzięki ładnemu, szorstkiemu tynkowi możesz mieć oko na podpowierzchnię i nie musisz się już martwić ukrytym rozwojem grzybów w niewidocznych ubytkach.

Zdecydowanie chcesz ponownie wytapetować ścianę przestrzeni życiowej po usunięciu pleśni? Klasyczna tapeta drewnopodobna jest paroprzepuszczalna i pozostaje, więc jeśli pomalujesz ją farbą silikatową, wapienną lub glinianą zamiast emulsji.

Tapety plastikowe, lakierowane i winylowe nie przepuszczają dyfuzji; To samo dotyczy tapet papierowych o strukturze piankowej oraz tapet flizelinowych, które zawierają poliester i są mocowane specjalną pastą błonotwórczą. Oczywiście ściana może również pozostać wolna od pleśni, jeśli w przyszłości przestanie być wilgotna lub jeśli kondensacja będzie mogła szybko i całkowicie odparować za każdym razem dzięki dobrej cyrkulacji powietrza, ogrzewaniu i wentylacji.

Można też świadomie położyć tapetę wodoodporną, aby zachować (sucho!) Aby uszczelnić ścianę. Nieorganiczna, a zatem szczególnie odporna na pleśń tapeta z włókna szklanego jest tutaj idealna. Wodoodporną tapetę należy jednak idealnie przykleić, aby wilgoć nie przedostała się do szwów i przejść. W takim przypadku zdecydowanie zaleca się, aby tapetowanie wykonał profesjonalista - szczególnie w przypadku sztywnych, ciężkich tapet z włókna szklanego, które wymagają specjalnego kleju, a ze względu na drobne włókna należy zachować szczególną ostrożność podczas ich obróbki. Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby szybko dowiedzieć się, jakie ceny otworzą za to firmy rzemieślnicze w Twojej okolicy.

W przypadku trwale zawilgoconych ścian o podwyższonym ryzyku powstania pleśni, np. w nieocieplonych piwnicach starego budynku, nie należy w ogóle przyklejać tapety. Dobrym kolorem piwnicy jest tutaj wybór.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here