Pleśń na ścianach wewnętrznych”,

Pleśń na ścianach wewnętrznych: ochrona przed pleśnią i kontrola pleśni

Chociaż izolację termiczną i akustyczną nadal można postrzegać jako cechy zapewniające komfort, istnieje pilna potrzeba działania w przypadku rozwoju pleśni. Pleśń nie tylko brzydko wygląda, ale także stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Wdychanie zarodników pleśni może prowadzić do reakcji alergicznych i przewlekłych dolegliwości – takich jak choroby układu oddechowego, takie jak kaszel, katar, astma i zapalenie oskrzeli, bóle mięśni i stawów, problemy żołądkowo-jelitowe, stany wyczerpania i ogólnie zwiększona podatność na choroby i infekcja.

Pleśń © animaflora, fotolia.com

Walka z pleśnią w domu obejmuje z jednej strony całkowite wyeliminowanie ostrej inwazji, a z drugiej zapobieganie (odnawialnej) kolonizacji elementów i materiałów budowlanych pleśnią. W tym celu warto lepiej poznać wroga, czyli przyjrzeć się nawykom, upodobeniom i niechęciom niepożądanych pleśni.

Jak żyją pleśnie??

Zarodniki pleśni są wszędzie. Są wszechobecne, szczególnie w powietrzu - za każdym razem, gdy wietrzysz pomieszczenie, wprowadzasz do swojego pokoju nowe. Zwykle jednak ich liczba jest do opanowania, a ich ilość jest nieszkodliwa dla człowieka. Być w domu, m.in. B. W ścianie lub suficie, aby na stałe osiąść i móc rozwinąć widoczne owocniki, zarodniki potrzebują dwóch rzeczy: wody i żywności ekologicznej. Oba muszą być stale dostępne. W całkowicie suchym środowisku (np. B. idealnie zaizolowana ściana lub ściana, która całkowicie wyschła po zawilgoceniu), pleśń nie może się rozwijać, a nawet w wilgotnej lub wilgotnej ścianie nie może przetrwać, jeśli nie znajdzie żadnego materiału organicznego.

Pleśń w łazience © mekcar, fotolia.com

Podobnie jak ludzie i zwierzęta, pleśnie również potrzebują tłuszczów, węglowodanów i białek, aby czuć się komfortowo, rosnąć i rozmnażać się. Te składniki odżywcze można znaleźć w organicznych materiałach budowlanych, takich jak drewno, papier i inne włókna roślinne, gleba i glina, a także w niektórych tworzywach sztucznych, klejach i uszczelniaczach. Pleśń może również osadzać się na tynku mineralnym lub powłokach odpornych na pleśń, jeśli kurz, odchody owadów, opary kuchenne lub inne zanieczyszczenia organiczne osiadły w porach lub w rysach włosowatych i pęknięciach powierzchni w powłoce ściennej. Już z tego powodu warto od czasu do czasu odkurzyć ściany lub przetrzeć je łagodnym, rozpuszczalnym w tłuszczach środkiem czyszczącym.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Mity i prawdy o pleśni

Wbrew powszechnemu przekonaniu pleśń nie może zniszczyć budynku. Robią to tylko grzyby niszczące drewno, takie jak sucha zgnilizna, gąbka piwniczna lub gąbka domowa. Grzyby te są często mylone z pleśnią, która jednak ze względu na swoją wyjątkowo drobną strukturę grzybni może osadzać się tylko na powierzchniach bez materiału podstawowego (np. B. Konstrukcja murowana lub drewniana). Jednak grzyby niszczące drewno, glony i inne szkodliwe organizmy mogą występować razem z pleśnią (i można je również zwalczać razem).

Oświadczenia ryczałtowe dotyczące zagrożeń zdrowotnych związanych z pleśnią również często wprowadzają w błąd, m.in. B. twierdzenie, że czarna pleśń jest szczególnie szkodliwa dla zdrowia. Ponieważ przerażający „czarny grzyb” lub „czarna pleśń” jest zwykle mieszanką pleśni różnych rodzajów, a nie samodzielną pleśnią.

Owocniki pleśni mogą przybierać różne kolory, takie jak biały, czarny, niebieski, zielony, czerwony lub żółty. I wszyscy wiedzą, że nie każdy rodzaj pleśni jest niebezpieczny. B. Szlachetny ser pleśniowy, taki jak Roquefort lubi lub już pokonał infekcję penicyliną. Kwas cytrynowy, powszechny dodatek do żywności, jest również wytwarzany w przemyśle spożywczym za pomocą specyficznej pleśni.

Notatka: Z każdym rodzajem pleśni, która pojawia się we wnętrzu na ścianach, sufitach lub meblach, istnieje natychmiastowa potrzeba działania ze strony właścicieli domów i mieszkańców. Zanim jednak podejmiesz konkretne środki zwalczania pleśni, powinieneś zbadać infestację i jej przyczyny przez eksperta. Specjalista może określić rodzaje pleśni i ich toksyczność, zalecić skuteczną strategię usuwania lub przejąć remediację pleśni.

Co pomaga w walce z pleśnią na ścianach wewnętrznych?

Pobierz próbkę formy © Verband Privater Bauherren e.V.

Na rynku dostępnych jest wiele środków do zwalczania pleśni, które wykorzystują aktywne składniki, takie jak chlor, alkohol, ocet lub nadtlenek wodoru, aby zwalczać grzyby. Jeśli są stosowane prawidłowo, zgodnie z informacją producenta i jeśli składnik aktywny pasuje zarówno do rodzaju pleśni, jak i podłoża, środki te mogą zdecydowanie pomóc. Ponieważ jednak większość z nich jest również szkodliwa dla zdrowia, należy zawsze nosić ochronę rąk i oczu podczas ich używania oraz zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia.

Alkohol do wycierania: dobry na pleśń powierzchniową Notatka: Ocet to tradycyjny domowy środek na pleśń. Nie pomaga jednak na podłożach mineralnych (np. B. posadzki kamienne z otwartymi porami lub powierzchnie gipsowe), ponieważ mają one odczyn zasadowy i szybko neutralizują kwasowe działanie octu. Na uszczelnionych powierzchniach mineralnych (np. B. glazury lub kafelków), z drugiej strony ocet jest skutecznym lekarstwem na pleśń. Usuń pleśń octem

Jednak nawet najlepszy środek przeciw pleśni może zwalczać tylko objawy. Aby było to opłacalne, musisz wcześniej wyeliminować przyczyny - to znaczy upewnić się, że pleśń w dotkniętych obszarach nie znajduje wystarczającej ilości wilgoci lub wystarczającej ilości pokarmu, aby ponownie się rozprzestrzenić. W wielu przypadkach problem można rozwiązać na stałe przy niewielkim wysiłku. W innych tylko skomplikowana rekultywacja pleśni, która musi być starannie zaplanowana i przeprowadzona profesjonalnie, aby pleśń została faktycznie usunięta na stałe.

Ochrona pleśni przez specjalistyczną firmę © Heiko Küverling, fotolia.chodź do 30% zapisać

Specjalistyczne firmy uszkodzenia pleśni i wilgoci

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne zajmujące się kontrolą pleśni i wilgocią, porównaj oferty i oszczędzaj.

Pozbądź się formy z jej środków do życia

Pleśń często osadza się w miejscach, w których tworzy się kondensacja z powodu niedostatecznej wentylacji i/lub izolacji. Typowymi miejscami są powierzchnie ścian z dużymi meblami przed nimi i narożniki między ścianami zewnętrznymi, ponieważ to tam zwykle znajdują się najzimniejsze części pomieszczenia. Tutaj zwykle bardzo pomaga odsunięcie mebli trochę dalej od ściany - powietrze może dobrze krążyć w odległości 10 centymetrów.

Pleśń na ścianach ma wiele przyczyn

Domy wypełnione hermetycznie warstwami izolacyjnymi lub wyposażone w niewłaściwie wykonaną izolację są generalnie bardziej narażone na rozwój pleśni z powodu ograniczonej wymiany powietrza. Szczególnie ważna jest tutaj prawidłowa wentylacja (boost lub wentylacja poprzeczna zamiast wentylacji uchylnej) i świadome ogrzewanie. Jeśli jednak pleśń utkwiła już we wnękach między różnymi elementami, na przykład między warstwami izolacji, w starych stropach budynków lub płytach gipsowo-kartonowych bez cyrkulacji powietrza, wnęki należy otworzyć i osuszyć. Nieprawidłowo wykonana lub uszkodzona izolacja może być również usunięta i odbudowana dzięki skutecznej ochronie przed pleśnią.

Pomiar formy © Verband Privater Bauherren e.V.

Wilgotne ściany najlepiej uszczelnić od zewnątrz, aby pleśń w budynku nie miała już podstawy do pożywienia i utrzymania. W zależności od lokalizacji i orientacji budynku można zastosować różne metody, które można również łączyć, takie jak hydrofobowa powłoka ścienna i drenaż odprowadzający wodę z domu. W przypadku profesjonalnej renowacji pleśni można również przewiercić ściany oraz wprowadzić specjalne składniki aktywne i wypełniacze w celu wysuszenia budynku i ochrony przed pleśnią.

Warstwy muru i tynku, które stały się niestabilne z powodu wilgoci, należy odnowić; to samo dotyczy zarośniętych pleśnią tapet lub farb ściennych. Jeśli natomiast tynk za nim jest nadal stabilny, wystarczy głęboko zeskrobać zmienione chorobowo miejsca, potraktować je alkoholem lub odpowiednią pleśnią i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Notatka: Pokryj wilgotne ściany tynkiem wapiennym, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Pleśń nie może osiadać na tym alkalicznym rodzaju tynku, pod warunkiem, że powierzchnia pozostaje wolna od uporczywych zanieczyszczeń organicznych. Czytaj dalej tutaj:

 • Malowanie pleśni: jak używać specjalnej farby do zwalczania pleśni?
 • Po prostu papier na pleśń na ścianie?
 • Prawo pleśniowe i najmu. Kto ponosi odpowiedzialność za konsekwencje?

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here