Usuń pleśń w łazience ”,

Usuwanie pleśni w łazience – 5 wskazówek, które naprawdę pomagają

Nawet jeśli trudno nam to sobie wyobrazić – zarodniki pleśni w najróżniejszych odmianach są częścią naszego codziennego życia. Są praktycznie wszędzie w powietrzu, w niektórych miejscach są bardziej powszechne, a w niektórych rzadziej. Zarodniki pleśni same w sobie nie muszą być niebezpieczne, ale są szczególnie denerwujące, jeśli zamieniają się w brzydką pleśń w domu. Dzieje się tak szczególnie często w łazience, ponieważ to tam zarodniki pleśni znajdują optymalne warunki do osiedlenia się i utworzenia tzw. grzybni.

Pleśń © animaflora, fotolia.com

Ta grzybnia jest z kolei tym, co powszechnie nazywamy pleśnią. Pleśń w łazience niekoniecznie musi być niebezpieczna, ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów pleśni i nie wszystkie stanowią zagrożenie dla zdrowia. Alergicy lub osoby z osłabionym układem odpornościowym powinny zachować ostrożność jako środek ostrożności. Pleśń w łazience to też brzydka sprawa.

Łazienka: raj dla pleśni

Tym lepiej, jeśli klasyczne domowe środki i środki czyszczące dostępne w supermarkecie pomogą usunąć pleśń w łazience. Ale co oznacza, że ​​działa najlepiej? Zanim przedstawimy w tym momencie pięć dobrych wskazówek, które można wykorzystać do usuwania pleśni w łazience, powinniśmy najpierw krótko wyjaśnić, dlaczego pleśń rozwija się tak szybko w łazience.

Pleśń w łazience: Jak pleśń rozwija się w łazience??

Zarodniki pleśni, które często znajdują się w powietrzu, nie są jeszcze tym, co nazywamy pleśnią, ale stanowią wstępny etap tego etapu rozwoju. Aby zarodnik stał się grzybnią lub grzybem, potrzebne są odpowiednie warunki środowiskowe: wysoka wilgotność, komfortowa temperatura i odpowiednia podaż pożywienia - to trzy czynniki sprzyjające powstawaniu pleśni. I to właśnie te trzy warunki często spotyka się w łazience.

Cykl formy

Kiedy leci prysznic lubimy, żeby było przytulnie i ciepło, a w pomieszczeniu w bardzo krótkim czasie tworzy się niemal tropikalny klimat. To jest dokładnie to, co pleśnie lubią najbardziej. Ponadto resztki mydła, włosy lub łuski skóry, które odpadły, stanowią idealną bazę odżywczą dla pleśni - łazienki, które nie są lub nie są wystarczająco wentylowane, są zatem prawdziwym rajem dla niekochanego współlokatora.

Tak powstaje pleśń © co2online gGmbH

Aby uniknąć pleśni w łazience, niezbędna jest zatem regularna wentylacja. W przeciwnym razie wilgoć wytworzona podczas kąpieli pod prysznicem przyklei się do ścian i spowoduje powstawanie pleśni na suficie, ścianie prysznica, w fugach płytek i silikonu, a także na tapecie i zasłonie prysznicowej. Jeśli nie masz okna w łazience, powinieneś przewietrzyć resztę przestrzeni życiowej i pozostawić drzwi do łazienki otwarte przez cały czas. Ważne jest, aby pozostałe pomieszczenia również były regularnie wietrzone, aby wilgoć nie rozprzestrzeniała się po prostu na pozostałe pomieszczenia mieszkalne i nie zwiększała tam ryzyka rozwoju pleśni.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w hydraulikach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne sanitarne, porównaj oferty i zaoszczędź.

Usuwanie pleśni w łazience: jakie wskazówki pomogą w walce z pleśnią w łazience?

Regularna wentylacja w łazience pomaga zapobiegać pleśni, ale nie jest skutecznym lekarstwem na istniejącą pleśń. Jeśli w fugach lub na suficie utworzyły się już nieestetyczne czarne plamy, należy zastosować bardziej wypróbowane i przetestowane środki. Poniższe pięć wskazówek jest zalecanych w zależności od rodzaju i rodzaju formy.

Jakie wskazówki i środki zaradcze pomagają w walce z pleśnią w łazience

Wskazówka 1: ocet lub esencja octu pomagają zwalczać pleśń

Ocet lub esencja z octu to typowe domowe środki stosowane w wielu różnych problemach. Na przykład ocet skutecznie zapobiega osadzaniu się kamienia na armaturze łazienkowej i kuchennej, a także jest stosowany przeciwko chwastom w ogrodzie. Chcąc jednak usunąć pleśń w łazience za pomocą octu, należy pamiętać o dwóch rzeczach: ocet działa tylko na pleśń, ale nie na zarodniki, a ocet nie ma właściwości wybielających. Jeśli pleśń jeszcze się do niej nie przywarła, może pomóc ocet, ale czarnych plam nie da się trwale usunąć. Również ważne: używaj octu, a zwłaszcza esencji octowej tylko rozcieńczonej.

Pleśń w łazience © mekcar, fotolia.chodź do 30% zapisać

Specjalistyczne firmy uszkodzenia pleśni i wilgoci

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne zajmujące się kontrolą pleśni i wilgocią, porównaj oferty i oszczędzaj.

Wskazówka 2: Alkohol lub spirytus pomagają w walce z pleśnią

Alkohol lub spirytus, jak ocet, to dwa przyjazne dla środowiska domowe środki do usuwania pleśni w łazience. Niestety ta metoda również działa z ograniczoną skutecznością. Każdy, kto wciera alkohol w pleśń, może być prawie pewien, że zabije pleśń. Jednak alkohol i spirytus nie mają żadnych długotrwałych skutków. Oznacza to, że brzydkie czarne plamy powracają po krótkim czasie.

Zwalczaj pleśń alkoholem

Wskazówka 3: drożdże pomagają w walce z pleśnią

Drożdże to jeden z mniej znanych domowych środków do usuwania pleśni z łazienki. Drożdże to jeden z najtańszych małych pomocników w walce z niekochanym współlokatorem. W celu użycia drożdży przeciw pleśni, wskazane jest rozpuszczenie ich w wodzie, a następnie natarcie na dużą powierzchnię w miejscach dotkniętych pleśnią. Następnie pozostaw go na kilka minut i dokładnie wytrzyj. W razie potrzeby proces należy powtórzyć.

Wskazówka 4: Chemiczne środki czyszczące pomagają w walce z pleśnią

Chemiczne środki czyszczące nie są środkiem domowym, ale nadal są szczególnie skuteczne w walce z pleśnią w łazience. W szczególności środki czyszczące na bazie chloru nie tylko pomagają zabijać pleśń i usuwać zarodniki, ale także mają właściwości wybielające. Nieestetyczne plamy pleśni na tapecie lub spoinach płytek można usunąć.

Chemiczne środki czyszczące pomagają zwalczać pleśń © Budimir Jevtiv, fotolia.com

Zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach bez okien, chlorowe środki czyszczące i podobne środki powinny być używane tylko z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Należy wziąć pod uwagę nieprzyjemny zapach i ryzyko oparzeń chemicznych. Ponadto należy pamiętać, że te środki czyszczące są wyjątkowo szkodliwe dla środowiska. Dlatego ich stosowanie można zalecać tylko w ograniczonym zakresie.

Usuń pleśń za pomocą środka do czyszczenia chloru

Wskazówka 5: Najlepszy sposób na zapobieganie pleśni

Jeśli nie chcesz się denerwować pleśnią w łazience, powinieneś podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze i zadbać o to, aby dokuczliwe grzyby nie mogły się w pierwszej kolejności rozprzestrzenić. Najlepszym sposobem na to jest pozbawienie formy środków do życia. Oprócz regularnej wentylacji w celu poprawy klimatu w pomieszczeniu, wskazane jest, aby wanna i kabina prysznicowa były jak najbardziej suche i wolne od kurzu. Jeśli wyczyścisz armaturę i rogi kabiny prysznicowej krótko wyschną po kąpieli, zapewnisz, że zarodniki pleśni znajdą mniej atrakcyjne miejsca, w których mogą usiąść i rozprzestrzenić się.

Unikaj pleśni w łazience

Resztki włosów i mydła również należy usunąć natychmiast po kąpieli, jeśli to możliwe. Jeśli masz zasłonę prysznicową, zawsze rozłóż ją do wyschnięcia po kąpieli, a także wyczyść lub wypierz ją regularnie w pralce. Wymień, jeśli pranie nie jest możliwe.

Jeśli pleśni nie da się usunąć pomimo wszystkich domowych środków, a nawet chemicznych środków czyszczących, należy skonsultować się z firmą specjalistyczną. To samo dotyczy sytuacji, gdy pleśń w łazience wydziela silny zapach, dalej się rozprzestrzenia lub zmienia kolor. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem, które zwykle pomaga, jest usunięcie przez specjalistę. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy zdrowotne.

Ochrona pleśni przez specjalistyczną firmę © Heiko Küverling, fotolia.com

Możliwe jest również uszkodzenie materiału budowlanego spowodowane przez pleśń. Nawiasem mówiąc, właściciele mieszkania lub domu powinni postępować tak szybko, jak najemcy w przypadku zagrzybienia łazienki: Może im nawet przysługiwać obniżka czynszu - pod warunkiem, że sam nie spowodowałeś pleśni w łazience.

Wskazówka: Przeczytaj również nasze porady Brak pleśni w łazience oraz Rozpoznaj i wyśledź ukryty wzrost pleśni

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here