Budowa pod klucz: na co należy zwrócić uwagę ”,

Pod klucz to jeden z czterech sposobów na budowę domu. Aby pomóc Ci zdecydować, który projekt domu jest dla Ciebie odpowiedni, oto przegląd:
 

 • Dom zrób to sam: Ten wariant jest często określany jako dom z zestawu. W tej kategorii domów firma budowlana dostarcza tylko wymagany materiał budowlany i przekazuje doświadczonemu technicznie budowniczemu informacje niezbędne do budowy domu. Ponadto firma budowlana zazwyczaj zapewnia nadzór budowlany, który towarzyszy i kontroluje budowę. 
   
 • Nagi dom: W przypadku dobudówki lub wspólnego domu budowlanego firma budowlana przejmuje etapy rozbudowy do z góry określonego punktu. Jesteś wtedy odpowiedzialny jako klient. Wspólne etapy rozbudowy są "technicznie gotowe" jeśli chodzi o powłokę. Dom jest gotowy do montażu instalacji elektrycznej i grzewczej. Z drugiej strony jest "gotowy do malowania". Na tym etapie cała technologia budowlana jest już zainstalowana, klient musi tylko zająć się pracami wewnętrznymi, takimi jak malowanie.
   
 • Dom pod klucz: Ostatnim etapem rozbudowy jest gotowy dom, po oddaniu jest gotowy do zamieszkania. Kierownik budowy monitoruje cały proces, od stanu surowego po technologię i prace wykończeniowe. Niektóre firmy budowlane jednak projektują "pod klucz" bardziej jak "malarz gotowy" lub nawet "gotowy technicznie".
   
 • Dom deweloperski: Każdy, kto chce jeszcze mniej pracy jako budowlaniec, wynajmuje dewelopera. Więc odpowiedzialność w całości spoczywa na firmie budowlanej, a ryzyko jest stosunkowo niskie. Ściśle mówiąc, nie budujesz domu, tylko kupujesz gotowy. Jeśli planowanie domu nie zostało jeszcze zakończone w momencie sfinalizowania zakupu, nadal możesz mieć wpływ na projekt. Na teren budowy można wejść tylko do momentu przekazania kluczy na zaproszenie firmy budowlanej. 

Sam wybierz, który etap budowy budynku jest dla Ciebie odpowiedni.

Zdjęcie: iStock / Lex20

Jakie zadania podejmuje klient?

Ale jako budowniczy nie jesteś tak naprawdę niezaangażowany w budowę pod klucz, ponieważ musisz przez cały czas pozostawać w kontakcie z firmą budowlaną. Żeby tylko sprawdzić, czy wszystko idzie tak, jak powinno. Oczywiście zajmujesz się planowaniem, często także formalnościami wniosku budowlanego. Właściciele budynków również mają wiele do wyboru, jeśli chodzi o degustację: od drzwi, przez wzór płytek, kolor fug, aż po okucia w łazience czy klamki okienne. Zajmuje to dużo czasu i wymaga dużej uwagi. Później, nawet jako laik, powinieneś regularnie odwiedzać plac budowy i angażować zewnętrznego eksperta budowlanego. To rozpoznaje wady konstrukcyjne i może bezpośrednio poinformować Cię, jeśli musisz interweniować. 

Możesz być również zainteresowany Planowanie budowy Twój własny wkład w budowę domu: Tyle możesz zaoszczędzić Planowanie budowy domu prefabrykowanego lub domu architekta? Pomoc w podjęciu decyzji Planowanie budowy Reklama Zaplanuj dom: Optymalna lista kontrolna w drodze do wymarzonego domu we współpracy z

Komu polecana jest budowa „pod klucz”??

Jeśli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia technicznego, powinieneś właściwie pozostawić budowę domu profesjonalistom. Ponieważ: Jeśli zgodzisz się na dużo osobistej pracy bez żadnego pomysłu, nie tylko będziesz potrzebował dużo czasu na budowę domu, ale także potkniesz się o wszystkich usługodawców, pozwolenia i decyzje. W razie wątpliwości efekt ostatecznie nie jest zadowalający, dom nie został otynkowany nawet po latach, a ogród nadal nie został założony. 
Dom do rozbudowy jest w rzeczywistości zalecany tylko dla budowniczych, którzy mogą samodzielnie wykonywać wiele prac ręcznych, mają dobrą sieć i mają przyjaciół, którzy zapewniają aktywne wsparcie. Wtedy interesuje się finansowanie jako tzw. hipoteka mięśniowa.
Zestawiliśmy dla Ciebie zalety i wady budowy pod klucz:

Budowa pod klucz: zalety i wady

zalety wady
 • Dom jest gotowy szybciej.
 • Całkowity koszt jest wyższy.
 • Firma budowlana ma pod ręką specjalistów
  i pracuje zawodowo.
 • Mniejszy wpływ na wybór rzemieślników 
  i komunikacja możliwa.
 • Dzięki organizacji i procesowi masz
  Niewiele do zrobienia, więc mniej stresu.
 • Jeśli nie zwrócisz uwagi, otrzymasz tylko „gotowy technicznie ” 
  Dom sprzedawany jako "pod klucz".
 • Gwarancja stałej ceny ułatwia to 
  łatwe w zarządzaniu finansowanie domu.
 • Zmiany z perspektywy czasu są drogie lub niemożliwe.


Wskazówka: Należy jednak pamiętać, że nawet przy budowie „pod klucz” musisz ponieść dodatkowe koszty budowy, takie jak notariusz, podatek od przeniesienia własności nieruchomości, wycena gruntów, roboty ziemne i obiekty zewnętrzne.

Pułapki prawne w budownictwie pod klucz

Konstrukcja pod klucz na początku brzmi świetnie, ale uważaj: termin nie jest chroniony, a zatem nie ma gwarancji, że wszystko pójdzie gładko i możesz po prostu się wprowadzić. Każdy, kto zatrudnia firmę budowlaną, powinien wcześniej dowiedzieć się dokładnie, jakie usługi zostaną przejęte. W przeciwnym razie ostatecznie pojawią się niepotrzebne dodatkowe koszty, których nie wziąłeś pod uwagę. Poważni dostawcy zdradzą Ci jeszcze przed podpisaniem umowy, z jakimi zadaniami masz do czynienia i jakie koszty musisz jeszcze obliczyć.
Ponadto powinieneś zgodzić się na stałą cenę na co najmniej 15 miesięcy - więc masz szczególnie długie prawo do uzgodnionej ceny. Sprawdź również klauzule w umowie, aby uniknąć nieestetycznych problemów z gwarancją, realizacją lub jakością. Ponieważ: Jeśli chodzi o kontrolę jakości, nadzór budowlany i usuwanie usterek, początkowo jesteście pozostawieni samym sobie, chyba że uzgodniono inaczej.

Tutaj znajdziesz piękne domy i dostawców planowania budowy Dobre i tanie: 5 pięknych domów prefabrykowanych poniżej 80.000 Euro planowanie budowy 16 nowoczesnych domów prefabrykowanych na każdy styl Planowanie budowy 7 pięknych domów prefabrykowanych do 150.000 euro

Z tymi kosztami trzeba się liczyć

Każdy, kto zdecydował się na dom pod klucz po rozważeniu wszystkich zalet i wad, musi liczyć na znacznie wyższą inwestycję niż w przypadku budynku poza domem. Dla porównania: dom z gołej kości to około 180.000 euro, dom gotowy do przeprowadzki kosztuje co najmniej 220.000 euro - różnica, która robi dużą różnicę. 
Ostateczna cena za dom pod klucz jest trudna do określenia, gdyż dużą rolę odgrywa tu lokalizacja, wielkość i indywidualny dobór. Najlepiej dowiedzieć się więcej o stałych cenach i usługach w nich zawartych od różnych firm budowlanych. Ponieważ wszystko, co nie jest zawarte w opisie usługi, może przejąć firma budowlana, ale zazwyczaj musi być za to osobno opłacone przez klienta. a to może być drogie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here