Urządzanie sypialni: wskazówki i pomysły ”,

Podcast: Sypialnia to nie pomieszczenie do przechowywania! wynik

Jak prawidłowo urządzić sypialnię?

To, jak urządzasz swoją sypialnię, to przede wszystkim kwestia Twojej osobowości: podczas gdy jedna osoba marzy o łóżku w stylu kolonialnym z białym baldachimem, druga powinna mieć purystyczną sypialnię z industrialnym urokiem. Inni natomiast uważają, że styl wiejskiego domu lub nowoczesny skandynawski design jest odpowiedni. Dostosuj wybór mebli i kolorów do swojej pierwotnej koncepcji i opracuj wspólny wątek wzdłuż tego początkowego pomysłu, który będzie towarzyszył projektowaniu Twojej sypialni.
Pamiętaj, że pomieszczenia tematyczne, takie jak zielony pokój w stylu miejskiej dżungli, kwieciste wzory czy tapety dekoracyjne mogą długo męczyć, a po krótkim czasie znów będziesz tęsknić za spokojnymi kolorami. Wskazane jest zatem oszczędne korzystanie z trendów tapetowych i wprowadzenie akcentów tematycznych w postaci obrazów, elementów dekoracyjnych czy tekstyliów. Są łatwiejsze do wymiany niż wytapetowana ściana.

Być może zainteresuje Cię także Living trends Style umeblowania: który z nich Ci odpowiada? - Przystąpić do egzaminu! Sypialnia Zaprojektuj ścianę sypialni: 10 kreatywnych, przyciągających wzrok Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Rośliny w sypialni: tak lub nie?

Właściwe proporcje w sypialni

Nieprawidłowe proporcje rozmiarów mogą prowadzić do irytacji podczas urządzania sypialni: Stare budynki z ogromnymi wysokościami sufitów można zmniejszyć i „zwalić” za pomocą kolorowych ścian - lub odwrotnie, kolorowego sufitu. Z kolei małe pokoje korzystają z wysokich mebli, które wizualnie przesuwają sufit w górę. Kupując meble, powinieneś również pomyśleć o tym, jak chcesz umeblować swoją przyszłą sypialnię: duże łóżko należy do dużego pokoju, w przeciwnym razie mała sypialnia może szybko wydawać się zbyt ciasna.

Jakie kolory najlepiej pasują do sypialni?

Kolory w sypialni powinny przede wszystkim odpowiadać Twoim osobistym preferencjom i tworzyć holistyczną koncepcję: Nie łącz więc ze sobą zbyt wielu kolorów ścian, ale zdecyduj z wyprzedzeniem o dwóch lub trzech podstawowych odcieniach, które chcesz wybrać. Dodatkowe kolory, które wprowadzasz, powinny opierać się na tych podstawowych tonach, albo dodając inny odcień tego samego koloru lub tej samej grupy kolorów, albo świadomie je kontrastując. Jeśli chcesz zaprojektować swoją sypialnię na przykład w miętowej zieleni, możesz połączyć ją z dopasowanymi, harmonizującymi pastelowymi tonami. Z kolei w przypadku jasnych kolorów retro delikatne odcienie działają niekorzystnie.
Decydując się na kolorystykę należy również wziąć pod uwagę podstawowy efekt kolorów: jasne kolory dają wyrazistość i pozwalają odetchnąć z ulgą, a ciemne kolory dają poczucie intymności i bezpieczeństwa. Niebieskie i zielone odcienie tworzą spokój, a żółte tony ożywiają. Nawet jeśli większość mężczyzn nie preferuje pastelowego różu, uważa się, że ten kolor sprzyja zasypianiu. Więcej o działaniu kolorów przeczytasz w naszym artykule: Kolory Feng Shui.

Jasne kolory nadają wyrazistości i pozwalają odetchnąć z ulgą.

Zdjęcie: Maison du monde

Zaprojektuj sypialnie z tekstyliami

Tkaniny zasłonowe, narzuty na łóżko, narzuty, poszewki na poduszki, dywany i oczywiście pościel są idealne do tworzenia tożsamości kolorystycznej w pokoju - i zabawy mieszanką materiałów i powierzchni.
Ci, którzy wybierają klasykę wiejskiego domu, łączą na przykład biel i jasne odcienie, takie jak biała narzuta z piaskową kołdrą i pudrowoniebieskimi lnianymi poduszkami. Z kolei ci, którzy chcą, aby ich sypialnia była ciemna i tajemnicza, mogą ustawić eleganckie akcenty za pomocą tkanin takich jak aksamit i satyna oraz kolorów ze stylu Art Deco - takich jak szmaragdowa zieleń, błękit królewski czy fiolet. Baldachim nad łóżkiem z baldachimem wnosi Orient do własnych czterech ścian - zwłaszcza jeśli używasz tkanin indyjskich lub orientalnych. Z drugiej strony wygląda nowocześnie, gdy bawisz się kontrastami: antracyt, biel i czerń to kolory z wyboru do nowoczesnej sypialni. Z kolei ci, którzy chcą umeblować sypialnię w sposób minimalistyczny, świadomie ograniczają się do bieli lub jasnej szarości. Stwarza to wizualny spokój i przejrzystość.

Jasne kolory nadają wyrazistości i pozwalają odetchnąć z ulgą.

Fot. iStock / Katarzyna Bialasiewicz

Podstawy czystego snu

Od dawna wiemy z badań snu, że urządzenia elektroniczne nie są szczególnie korzystne dla zdrowej jakości snu, ponieważ wydłużają czas zasypiania. Dlatego dobrze jest wykluczyć smartfony, telewizory i laptopy z sypialni. Ale elektrodetoks jest ważny nie tylko dla spokojnego snu: opcje odpowiedniego zaciemnienia i ochrony przed hałasem, na przykład przez dźwiękoszczelne okna, należą do podstaw. Ponadto wiele można zrobić, aby zapewnić spokojny sen w spokojnych kolorach, dobrać stabilną ramę łóżka i wysokiej jakości materac o odpowiednim stopniu twardości.

Opcje zaciemnienia

Urządzając sypialnię, pomyśl także o zaciemnieniu. Nie zawsze muszą to być okiennice. Tkaniny półgęste ciemnieją wystarczająco wieczorem i przepuszczają trochę światła rano, co pomaga w biorytmie podczas wstawania. Jeśli ze względu na dobór koloru w sypialni wolisz używać białych lub jasnych tkanin, możesz również zamontować roletę, aby zaciemnić okno i zapewnić odpowiednią ochronę prywatności. Sprawdziło się również typowe „rozwiązanie hotelowe” podwójnej zasłony, która składa się z bezpiecznej, ciężkiej tkaniny zasłonowej i znajdującej się za nią kurtyny świetlnej. W ten sposób pomieszczenie można całkowicie zaciemnić i ponownie rozjaśnić w zależności od wymagań i sytuacji.

Właściwe łóżko do Twojej sypialni

Meble w Twojej sypialni stoją lub opadają razem z łóżkiem - to po prostu największe przyciąganie wzroku. Tym bardziej ważne jest, aby wybrać ten mebel nie tylko pod kątem wizualnym, chociaż jeden lub dwóch dekoratorów wnętrz może mieć problem z uwzględnieniem tego punktu ze względu na dużą liczbę naprawdę pięknych łóżek. Ale pamiętaj: małe pokoje szybko wydają się przeładowane łóżkiem z materacem sprężynowym, podczas gdy jego masywność jest mniej zauważalna w większej sypialni. Łóżka z wolnostojącymi nogami na ogół wydają się wyjątkowo lekkie i harmonijnie komponują się z każdym pomieszczeniem.
Możesz użyć wezgłowia łóżka jako ważnego elementu stylu: czy to skórzane poduszki, aksamitna tapicerka w stylu Chesterfield czy panele z litego drewna - zwróć uwagę na resztę wystroju pokoju oraz tekstylia i kolory, które chcesz użyj przy wyborze sypialni, jeśli chodzi o zestaw materiałów.

Kup teraz łóżko z materacem sprężynowym od Tesla Dreams na Amazon.

Zdjęcie: Tesla Dreams

Pozostało tylko pytanie: gdzie postawić łóżko? Jeśli wierzysz w zasady umeblowania Feng Shui, łóżko nie powinno stać bezpośrednio między oknem a drzwiami ani wskazywać bezpośrednio na drzwi. Według doradców wyposażenia, jeśli łóżko jest z głową lub jednym długim bokiem do ściany, jest to tańsze niż łóżko wolnostojące, aby czuć się bezpiecznie podczas snu. Dlatego powinieneś zrezygnować z okna nad wezgłowiem. Z drugiej strony to, czy światło dzienne pada na zagłówek, czy na bok łóżka, jest kwestią gustu.

Prawidłowo wietrzyć

W nocy człowiek wytwarza od 200 do 700 mililitrów wilgoci. Ta zwiększona wilgoć musi zostać odprowadzona i jest to możliwe tylko dzięki wentylacji. Optymalna wilgotność w sypialni to 40 do 60 procent.

Wyposaż sypialnię w szafę lub niewidoczny schowek?

Zasadniczo im lepiej ukryjesz miejsce do przechowywania ubrań, tym przejrzystsza i bardziej uporządkowana będzie Twoja sypialnia. Więc jeśli możesz podzielić narożnik lub niszę na pomieszczenie za pomocą zasłony lub drzwi przesuwnych jako garderoby, już wygrałeś. Jeśli nie jest to możliwe, potrzebujesz zwykłej garderoby. Jest to mniej zauważalne, jeśli wybierzesz kolor szafki, który odpowiada kolorowi ściany za nią: na przykład biały na białym, szary na szarym. 
I odwrotnie, specjalna, jedyna w swoim rodzaju garderoba może również przyciągnąć wzrok - pod warunkiem, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby sypialnia nie stała się przytłaczająca. Z drugiej strony w przypadku koncepcji otwartych półek i szafek należy decydować tylko o tym, kto faktycznie radzi sobie z niewielką ilością ubrań lub kto sumiennie utrzymuje porządek. W przeciwnym razie sypialnia szybko będzie wyglądać chaotycznie. Tutaj możesz przeczytać, o co chodzi w szafie kapsułowej.

Uruchom galerię zdjęć 6 Pokaż wszystko

Szafa na kółkach - idealna, by w każdej chwili móc ją dopasować. Dostępne na przykład w Car Moebel.

Zdjęcie: Samochód Moebel

Ten stolik nocny wprowadza rano dobry nastrój. Dostępne w Tom Tailor Home.

Zdjęcie: Tom Tailor Home

Łóżko to jest częścią systemu modułowego i jest dostępne w różnych wersjach. Najlepsze: oddzielna przestrzeń do przechowywania na wezgłowiu. Dostępne w Hülsta Now.

Zdjęcie: Huelsta Now

Łóżko "Malm" z Ikei ma dużo miejsca pod materacem.

Zdjęcie: Ikea

 I czy rozpoznałeś mebel?? Ten wieszak na ubrania wygląda świetnie nawet bez ubrań. "Tojo-dienerle" dostępne w Otto.

Zdjęcie: otto.de

Nie będziesz chciał wstawać z tego przytulnego łóżka w stylu boho. Biała pigmentacja sprawia, że ​​rzeźbienia na wezgłowiu z drewna mango wyróżniają się jeszcze bardziej. Dostępne w Maisons du Monde.

Zdjęcie: Maisons du Monde

Wskazówki dotyczące miejsca do przechowywania w małej sypialni

 • Z szafką nocną
  Dawno minęły czasy, kiedy styl szafki nocnej pasował do ramy łóżka. Dziś wszystko, co się podoba, jest dozwolone: ​​własnoręcznie wykonana huśtawka jako stolik nocny, kosze, pudełka, metalowe stoły, kostki w kształcie sześcianu lub szafki z litego drewna. Dokonując wyboru pamiętaj: im więcej miejsca do przechowywania oferuje Twoja wersja stolika nocnego, tym mniej będziesz musiał się martwić o leżące później drobiazgi.
   
 • Z szufladą łóżka
  Przydatny pomysł nie tylko w przedszkolu, aby utrzymać porządek i sprawić, by znikały rzeczy, których nie potrzebujesz na co dzień. Nawet obowiązkowa przy urządzaniu małych sypialni.
   
 • Z półkami pod spadzistym dachem
  Większość sypialni znajduje się pod spadzistym sufitem. W zależności od wysokości kolan półki pod dachem mogą pomóc w utrzymaniu porządku i jednocześnie w znaczący sposób wypełnić trudnodostępną przestrzeń.
   
 • Z podnóżkiem 
  Tapicerowany podnóżek na końcu łóżka to praktyczna przestrzeń do przechowywania, którą można wykorzystać do wprowadzenia do sypialni dodatkowych materiałów i kolorów.

Kup teraz pudełko do przechowywania Furniture for Friends od Amazon.

Fot. Meble dla Przyjaciół

Dodatkowe pomysły na wyposażenie sypialni z dużą ilością miejsca

Łóżko, szafka nocna i szafka są dostępne - a Ty nadal masz pustą przestrzeń, którą chcesz wizualnie wypełnić? Pomysłem może być ustawienie kącika do czytania, na przykład z fotelem skrzydłowym, stolikiem bocznym i lampą podłogową jako osobistą ucieczką. Designerskie krzesło przed oknem również ogromnie poprawia wygląd Twojej sypialni.
 

Wprowadź światło do sypialni

Sama lampa sufitowa jest zwykle dość niewygodnym źródłem światła w sypialni. Natomiast oświetlenie pośrednie za wezgłowiem łóżka, pod lub nad półkami ściennymi lub zabudowaną szafką jest korzystne. Lampy łukowe i ściemniane lampy podłogowe mogą również tworzyć nastrojowe światło w tle - najlepiej zawsze z jasną lampką do czytania bezpośrednio nad lub obok łóżka. Dowiedz się o najlepszych pomysłach na oświetlenie sypialni tutaj.

Lampki za wezgłowiem łóżka są idealne do stworzenia przytulności. I oczywiście do czytania.

Zdjęcie: Paulmann

Zaprojektuj swoją sypialnię indywidualnie: z dodatkami

Dzięki dodatkom i elementom dekoracyjnym wybrany koncept i tonację sypialni można wspaniale podkreślić: powinny to być dwa lub trzy elementy tego rodzaju, aby uzyskać harmonijny efekt. Na przykład ułóż kompilację zdjęć na ścianie, ustaw pasujące stoliki boczne lub wazony lub podrasuj wygląd wiszącymi abażurami lub żarówkami w stylu industrialnym. Motyw, wzór, kolor lub materiał elementów dekoracyjnych powinny do siebie pasować. Wreszcie, osobiste pamiątki, które są podświetlone na kolorowym tle lub podświetleniem, nadają sypialni indywidualny, pełen charakteru.

Kup teraz plakat z Glorii Therese na Amazon.

Zdjęcie: Gloria Therese

Skonfiguruj domowe biuro w sypialni

Niezależnie od tego, czy mieszkasz na poddaszu, mieszkasz w kawalerce, czy po prostu urządzasz swoje domowe biuro z powodu braku miejsca w sypialni, w każdym przypadku powinieneś zadbać o to, aby kącik do pracy nie pogarszał wizualnie atmosfery w części sypialnej. Konkretnie oznacza to: komputery, kable i technologie są sprytnie schowane w ukrytych przegrodach i szufladach, dzięki czemu zaraz po wejściu do pokoju powstaje wrażenie schludności. Specjalnie do tego celu przygotowano odpowiednie rozkładane sekretarki oraz designerskie biurka z ukrytym schowkiem pod składanym blatem. Listwy do kabli, spirale na kable lub bardzo kreatywne pudełka DIY w subtelnych lub przyciągających wzrok kolorach są idealne do ukrywania kabli i ładowarek - w zależności od gustu i stylu wnętrza. Jeśli chcesz optycznie osłonić narożnik, możesz ustawić parawan jako osłonę prywatności lub zamontować na suficie przesuwną zasłonę lub roletę.

10 pomysłów na aranżację wnętrza Twojej sypialni

1. Miejska dżungla wygląda na sypialnię

Sypialnie w stylu dżungli tworzą egzotyczny klimat. Przede wszystkim zieleń dobrze łączy się z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno. Jeśli nie chcesz ograniczać się tylko do jednego tonu, możesz ustawić małe przyciągające wzrok żółte i niebieskie poduszki. Fani Kuby dostaną wartość.

Aby nie zmęczyć się w pewnym momencie miejską dżunglą i przeprojektować całą sypialnię, warto popracować z egzotyczną pościelą i dekoracjami.

Fot.: Sypialnia Dekoria

2. Romantyczna sypialnia

Zwolennicy stylu romantycznego powinni sięgnąć po motywy kwiatowe. Delikatne kwiaty w połączeniu z delikatnymi pastelowymi tonami działają bardzo uspokajająco. Możesz więc spokojnie pomarzyć o morzu kwiatów.

Wzory kwiatowe nadają sypialni lekkości.

Zdjęcie: Esprit Home

3. Wygląd Boho w części sypialnej

Materiały takie jak płótno i len są podstawą stylu boho. Wprowadzają niezbędne ciepło do betonu, które dziś można znaleźć w wielu loftach lub starych przebudowanych budynkach fabrycznych. Dostępne są również ciepłe i bogate kolory przypraw, takie jak pomarańcz, musztarda, brąz, rdzawa czerwień oraz głęboki błękit lub zieleń.

W stylu boho paletę kolorów ziemisto-naturalnych można śmiało łączyć.

Zdjęcie: iStock / Prostock-Studio

4. Hyggelig w stylu skandynawskim

Tutaj zawsze świeci słońce: jasne odcienie, takie jak morela i mięta, dobrze współgrają z drewnem i innymi chłodnymi tonami. Jeśli chcesz dodać trochę ciepła, możesz to zrobić z roślinami do sypialni i czarno-białymi zdjęciami.

Typowo skandynawski: jasne pastelowe odcienie z drewnianą i szarą podłogą.

Zdjęcie: Wykonane.com

5. Minimalizm w sypialni

W minimalizmie naprawdę ograniczasz się do najpotrzebniejszych rzeczy. Meble muszą być jak najbardziej funkcjonalne i zajmować mało miejsca. Kolorystycznie nie robisz dużych skoków kolorystycznych, ale przy wyborze materiałów stawiasz na najwyższą jakość. Podstawą są tu wysokiej jakości tkaniny lniane lub bawełniane.

Coraz mniej: wyraźne kolory i kształty w sypialni działają uspokajająco na nasz umysł.

Zdjęcie: nomadowie miasta

6. Ciemne odcienie w sypialni

Jeśli wolisz bogate i głębokie tony, możesz polegać na kombinacji niebiesko-szarej. Aby całość nie wyglądała zbyt ponuro, dużym zielonym roślinom należy zapewnić dużo miejsca.

Ciemne odcienie można dobrze łączyć z jasnoszarymi i zielonymi roślinami.

Zdjęcie: Inter IKEA Systems B.V. 2017

7th. Klasycznie elegancka sypialnia

Beż to ponadczasowy i wszechstronny aranżacja. Zaletą jest to, że można go dowolnie łączyć z wieloma innymi kolorami.

Jasny beż jest ponadczasowy i bardzo wyraźnie i uspokaja pomieszczenie. Idealne połączenie, aby cieszyć się przejrzystością i spokojem w sypialni.

Zdjęcie: Strona główna H&M

ósmy. Solidny i męski

Ta sypialnia jest bardzo prosta i naturalna, w której chłopcy z natury czują się komfortowo. Klasyczny podbierak jest oczywiście używany jako dekoracja. Drewniana podłoga wspaniale przyciąga wzrok, podobnie jak rozmyte ściany.

Postarzane podłogi i naturalne materiały wyrażają oryginalność.

Zdjęcie: living4media / Zobacz zdjęcia

9. Oczywiście w wiejskim stylu

Myli się każdy, kto uważa, że ​​styl wiejskiego domu nie może być elegancki. Oparty na naturalnych tkaninach, wzorach i materiałach szyk wiejski może z łatwością konkurować z innymi stylami. Biel, piasek i nude można łatwo łączyć ze znalezionymi przedmiotami z natury, takimi jak flotsam, gałązki czy świeże kwiaty.

Jasne kolory w połączeniu z naturalnymi materiałami - to decydująca cecha stylu wiejskiego domu.

Zdjęcie: Maisons du Monde

10. Sypialnia morska

Morski design sypialni zapewnia świeżość i chłód latem - szczególnie polecany, jeśli sypialnia znajduje się na poddaszu i latem odpowiednio się nagrzewa. Wybierz harmonijne odcienie niebieskiego lub wodnego w połączeniu z piaskiem, nude i bielą, aby stworzyć przyjemną atmosferę. Tak właśnie śnisz nad morzem.

Ta morska sypialnia wygląda jak dom wakacyjny na wybrzeżu.

Zdjęcie: Loberon Potrzebują więcej inspiracji do swojej sypialni?

Korzystając z Amazon Showroom, możesz łatwo skonfigurować swoje pokoje wirtualnie. Możesz wyposażyć swój salon w krzesła, fotele, sofy, stoły, dywany, oświetlenie, obrazy i wiele więcej. Wybrane meble można łatwo umieścić w koszyku i zamówić. Jeszcze nigdy umeblowanie pokoi nie było dla nich tak proste.  

Odkryj najpiękniejsze meble do sypialni

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here