Sypialnia: jak kolory wpływają na sen ”,

Jeśli chcesz przeprojektować swoją sypialnię, zanim kupisz nowe łóżko, większą szafę lub odpowiednią lampę, zastanów się nad kolorem ściany. Szczególnie w sypialni powinieneś czuć się całkowicie swobodnie, a odpowiedni dobór koloru może pomóc Ci zrelaksować się wieczorem. Jasne i mocne kolory warto zastąpić spokojnymi, stonowanymi tonami, które dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie.
Nie spiesz się, wybierając nowe kolory sypialni. Niekoniecznie twój ulubiony kolor będzie pasował do nowej warstwy farby. Pamiętaj, aby wybrać spokojne, jasne kolory, ponieważ tworzą one relaksującą atmosferę. Ale nie martw się, twoje nowe odosobnienie zdecydowanie nie powinno być nudne. Dzięki dodatkom do domu w odpowiednich kolorach - czy to pościeli, dywanie, zasłonie czy obrazie - można ustawić wspaniałe akcenty, które podkreślają dobre samopoczucie.

Znasz już nasz podcast?


 

Te kolory tworzą relaks w sypialni


Kolor różowy: zrównoważony, pozytywny, optymistyczny

Mówi się, że w terapii kolorami kolor różowy ma szczególnie relaksujący efekt. Pozytywny, zmysłowy kolor uspokaja i promuje wewnętrzny spokój. Jednak sypialnia pomalowana na różowo nie jest szczególnie popularna wśród mężczyzn - na szczęście istnieją alternatywy.
 

Kolor niebieski: spokojny, zadowolony, harmonijny

Kolor niebieski jest naprawdę wszechstronny i oferuje całą gamę uspokajających kolorów. Twoja odprężająca charyzma pomaga wyciszyć się i pozytywnie wpływa na napięcia międzyludzkie. Ponieważ kolor niebieski działa chłodząco dzięki swojej świeżości – także na nastrój. Daj się zainspirować jasnym błękitem nieba lub modnym turkusem po chłodny lodowy błękit.

Kolor morski jest szczególnie popularny w sypialni. Tutaj możesz kupić bezwonną farbę ścienną Colourcourage na Amazon.

Kolor zielony: bezpieczny, spokojny, zrelaksowany

Jako kolor natury zielony jest popularnym kolorem ścian do sypialni. Szczególnie ładne jest połączenie różnych odcieni zieleni, dzięki czemu sypialnia wygląda nowocześnie i świeżo. Warto wiedzieć: im bardziej niebieskawy kolor, tym bardziej relaksujący kolor. Im bardziej żółty odcień zieleni, tym bardziej orzeźwiający. 

Nie zawsze muszą to być jasne kolory ścian! Ciemne kolory, takie jak zielony, działają uspokajająco i dają poczucie bezpieczeństwa w sypialni.

Fot. iStock / Katarzyna Bialasiewicz

Kolor żółty/pomarańczowy: wesoły, ciepły, pozytywny 

Kolory żółty i pomarańczowy to prawdziwy zastrzyk świeżości w sypialni. Żadne inne kolory nie są tak ściśle związane z ciepłem słońca, a tym samym tworzą poczucie dobrego samopoczucia. Wybierając żółty odcień, upewnij się, że używasz tylko stonowanych kolorów, które nie błyszczą zbyt mocno. W przeciwnym razie efekt może być zbyt ożywczy i wywołać niepokój w sypialni. 


Kolor brązowy: naturalny, uziemiony, przytulny 

Kolory żółty i pomarańczowy to prawdziwy zastrzyk świeżości w sypialni. Żadne inne kolory nie są tak ściśle związane z ciepłem słońca, a tym samym tworzą poczucie dobrego samopoczucia. Wybierając żółty odcień, upewnij się, że używasz tylko stonowanych kolorów, które nie błyszczą zbyt mocno. W przeciwnym razie efekt może być zbyt ożywczy i wywołać niepokój w sypialni.

Możesz zamówić kopa świeżości do sypialni w postaci farby ściennej MCPaint bezpośrednio od Amazon.

Jakich kolorów unikać w sypialni??


Kolor czerwony: porywający, ciepły, aktywny 

Kolor czerwony oznacza aktywność i temperament, a ze względu na swoją świetlistość raczej nie nadaje się do sypialni. Zbyt duża ilość energii może oznaczać, że nie możesz już prawidłowo się zrelaksować i negatywnie wpływać na sen. Zamiast tego polegaj na czerwonych akcentach, umieszczając czerwoną świecę w sypialni lub wieszając na ścianie obraz w odcieniach czerwieni. 

Kolor biały: schludny, czysty, lekki

Choć w większości mieszkań i domów dominuje biel, warto dokładnie sprawdzić w sypialni, czy możliwe są też inne kolory. Chociaż biel jest neutralna i można ją łączyć ze wszystkim, pomieszczenie szybko wydaje się zimne i bezosobowe. Jeśli nie chcesz rezygnować z koloru białego, dlaczego nie wybrać jednego z wielu odcieni, które emanują nieco więcej ciepła.

Kolor fioletowy: magiczny, kobiecy, kreatywny

Lawendowo-fioletowy lub delikatny liliowy odcień wyglądają elegancko i pobudzająco jak kolory ścian. Użyty w badaniu kolor fioletowy jest świetnym wyborem, ponieważ ten kolor zachęca do kreatywności. W sypialni jednak należy ograniczyć się do indywidualnych dodatków lub akcentów w postaci poduszek, zasłon czy poszewek na kołdry.

Rekomendowane kolory do sypialni na pierwszy rzut oka

 • Kolor różowy: równowaga, optymizm

 • Kolor brązowy: naturalność, ciepło, przytulność

 • Kolor niebieski: spokój, zadowolenie, harmonia

 • Kolor zielony: bezpieczeństwo, spokój, relaks

W sypialni głęboka zieleń zapewnia spokój i relaks. Tutaj możesz wybrać i zamówić farbę ścienną RyFo w 30 różnych odcieniach zieleni. 

Zdrowe życie i dobór kolorów w sypialni

Kiedy projektujesz ścianę sypialni i łączysz różne kolory, obowiązuje zasada: Aby zachować harmonię, wybieraj tylko kolory z rodziny kolorów, które pozytywnie się uzupełniają. Stwarza to spokój i ułatwia wyłączanie się wieczorem.
Dla dobrego wyczucia przestrzeni ważny jest nie tylko kolor, ale także prawidłowe wykorzystanie kolorów. Jeśli sufit w sypialni pomalujesz jaśniej niż ściany, pokój wydaje się bardziej przestronny. Jest to szczególnie korzystne w małych sypialniach. I odwrotnie, duże sypialnie mogą być wygodniejsze, jeśli pomalujesz sufit na nieco ciemniejszy. 

Wskazówki dotyczące kupowania farby

Farby ścienne mogą mieć wpływ na klimat w pomieszczeniu ze względu na ich składniki i opary. Jest to szczególnie ważne w sypialni, ponieważ żadne inne pomieszczenie nie jest narażone na zanieczyszczenia przez dłuższy czas. Dlatego: kolory ścian w Twojej sypialni muszą pasować do wnętrz. Kupując farbę, szukaj także jakości. Niedrogie farby ścienne - na przykład ze sklepu z narzędziami - często zawierają substancje takie jak formaldehyd i konserwanty, które poprzez ich opary mogą powodować alergie lub podrażnienia skóry. Jeśli stężenie jest zbyt wysokie, mogą również wystąpić choroby układu oddechowego.
Najważniejszą pieczęcią dla dobrego klimatu w pomieszczeniach jest „Błękitny Anioł” dla farb ściennych. Kolory, które otrzymały tę aprobatę, mogą być bez wahania stosowane w Twojej sypialni. Ale sprawdź składniki przed zakupem. Informacje: Błękitny Anioł jest od ponad 40 lat etykietą środowiskową rządu federalnego. Samodzielnie i wiarygodnie wyznacza wysokie standardy dla produktów i usług przyjaznych dla środowiska. Dlatego Blue Angel oferuje rzetelne wskazówki dotyczące zrównoważonych zakupów.

Renowacja Który kolor ściany Ci odpowiada? Zrób test kuchennych farb ściennych: który z nich działa najlepiej? Renowacja 7 wskazówek ułatwiających malowanie

Alternatywnie możesz użyć naturalnych kolorów, które nie zawierają konserwantów. Należą do nich następujące kolory:
 

 • Farby gliniane (np. od pronatur) są wytwarzane z mączki glinianej i mieszane z wodą na krótko przed obróbką. Kolory te są uważane za szczególnie pochłaniające zapachy.
   
 • Farby wapienne (np. firmy Haga Natur) w naturalny sposób zapobiegają powstawaniu pleśni.
   
 • Farba mineralna, a także farba silikatowa również zawiera tylko naturalne substancje, a więc nie odparowuje żadnych szkodliwych substancji (na przykład od KEIM).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here