Lukarna szopy: więcej miejsca na poddaszu”,

Lukarna ciągniona, nadająca się do dachów dwuspadowych, czterospadowych i dwuspadowych, należy do grupy lukarn płaskich: jak sama nazwa wskazuje, ma dach płaski i prostokątny front. Jest atrakcyjny wizualnie dzięki dużemu przeszkleniu, harmonijnie wtapia się w ogólny obraz domu dzięki zastosowaniu tych samych dachówek co na głównym dachu, a także jest funkcjonalny. Ze względu na niskie nachylenie płaskiego dachu można w nim stanąć prosto – nawet jako nieco wyższa osoba. Jednak lukarny szopy powinny być używane tylko na dachach o nachyleniu co najmniej 15 stopni. Ponieważ dach lukarny musi wystawać pod kątem płytszym niż dach domu. Z tego powodu lukarny szopy idealnie nadawały się do zapewnienia światła i przestrzeni na strychach, które służyły jako magazyny. Z biegiem czasu ugruntowały się trzy wersje lukarny: prosta, pochylona i pozioma.

Co należy wziąć pod uwagę przy budowie lukarny szopy??

Gdy tylko wpadniesz na pomysł, że chcesz wyposażyć swój dom w lukarnę, powinieneś dowiedzieć się od urzędu budowlanego, czy na Twoim osiedlu jest dopuszczalna budowa i czy potrzebujesz pozwolenia na budowę lukarny. A jeśli tak: jaki kształt. Ponieważ w niektórych obszarach mieszkalnych można zainstalować tylko określony wariant. Dwie ulice dalej sprawy mogą znów wyglądać inaczej. Ma to związek z czasem zabudowy osiedli mieszkaniowych. W niektórych przypadkach na budowę lukarny wymagana może być również zgoda sąsiada.
Po pokonaniu przeszkody miejskiej, podczas budowy lukarn należy również przestrzegać wymagań przeciwpożarowych i wytycznych rozporządzenia o oszczędzaniu energii (EnEV). W tym przypadku decyzja o lukarnie szopy przynosi korzyści, ponieważ jest bardzo łatwa do zaizolowania. Zwróć szczególną uwagę na przejścia między dachem a lukarną: to tam traci się większość ciepła.
Szczególnie przy budowie lukarny należy zadbać o to, aby pomiędzy kalenicą a początkiem lukarny znajdowały się co najmniej dwa rzędy dachówek. W przeciwnym razie może padać deszcz lub zwierzęta mogą znaleźć drogę do twojego domu. Należy również dobrze uszczelnić lukarnę przed wilgocią. Ponieważ woda teoretycznie może spływać do przodu nad samą lukarną, ale może też się zatrzymać lub, w zależności od wiatru, smagać o lukarnę. Powinieneś porozmawiać z dekarzem o wszystkich tych zagrożeniach - niezależnie od tego, czy robi je sam, czy wbudowuje w Twój dach prefabrykowaną lukarnę. Zrób to sam – bez względu na to, jak utalentowany i doświadczony może być – zdecydowanie nie powinien wykonywać tej pracy sam.

Nawet jeśli jesteś bardzo uzdolniony w swoim rzemiośle – budowę lukarny powinieneś pozostawić profesjonalistom.

Zdjęcie: iStock/U. J. Aleksandra

Ile kosztuje lukarna?

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy związanych z budową domu, na pytanie o koszty można odpowiedzieć tylko z grubsza, ponieważ odpowiedź zależy od tego, czy masz na miejscu lukarnę wykonaną przez dekarza, czyli szytą na miarę Twojego dachu, czy też wybierzesz prefabrykowana lukarna. W przypadku tych ostatnich musisz następnie obliczyć koszty instalacji i transportu. Z drugiej strony dekarz wystawi fakturę za planowanie.
Kolejnym punktem wpływającym na koszty są wymiary lukarn: im mniejsze tym tańsze, im większe tym droższe. Lukarna jest zachwalana przez ekspertów jako najtańszy wariant lukarny. Prefabrykowane okno mansardowe o wysokości 1,30 metra i szerokości 1,25 metra, łącznie z montażem, kosztuje około 3.300 euro. Dla porównania: lukarna nietoperza tej samej wielkości kosztuje około 2.000 euro więcej. Duże lukarny szopy mogą mieć więcej niż 10.Koszt 000 euro. Obowiązuje zasada: szersza lukarna ma mniejszy wpływ niż wyższa lukarna. Więc buduj na szerokość, a nie na wysokość. Oraz: Możesz otrzymać finansowanie na swoje nowe lub odnowione okno mansardowe - poprzez dotację inwestycyjną 430 na modernizację energetyczną z KfW Bank.

Modernizacja lukarn

Jeśli dopiero później zdecydowałeś się na lukarnę, lukarna ciągnięta jest właśnie dla Ciebie. Ponieważ jest bardzo łatwy do zainstalowania w istniejącym dachu. Pod warunkiem, że uzyskasz pozwolenie na budowę lukarny od urzędu budowlanego, a inżynier budowlany wyrazi zgodę. Bo lukarna jest dosyć ciężka - dlatego warto wcześniej sprawdzić u specjalisty, czy dach i belki wytrzymają ich dodatkowy ciężar.
Należy również pamiętać, że budowa lub montaż lukarny szopy może iść w parze z całkowitym remontem dachu, zabijając dwie pieczenie na jednym ogniu. Ponadto montaż jest zawsze łatwiejszy, jeśli strych nie został jeszcze rozbudowany. Jeśli więc planujesz rozbudowę dachu, najpierw zainstaluj lukarnę.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here