Sadza z komina ”,

Sadza: Kiedy komin staje się zagrożeniem

Nagle w salonie unosi się zapach siarki i substancji chemicznych. Na murze wokół kominka pojawiają się brzydkie żółto-brązowe plamy. Sprawa jest jasna: komin jest zabrudzony. Teraz jest czas na szybkie działanie!

Sadza zagraża podstawowej konstrukcji komina, atakuje mur budynku, a w ciężkich przypadkach może zagrażać zdrowiu. Właściciele domów powinni zaplanować jak najszybszy remont komina, aby powstrzymać narastającą amortyzację nieruchomości.

W artykule szczegółowo wyjaśniamy, czym jest sadza, jak powstaje i jak najlepiej zareagować. W końcu jednak zawsze jest jedno – kompletny remont komina.

Sadza - co to jest?

O sadzy komina mówi się, gdy skroplona woda, kwasy i smoła osadzają się w kominie i stopniowo wnikają w mur. Czasami substancje żrące zaczynają uszkadzać substancję budynku na dłuższą metę. Widoczne żółto-brązowe plamy i nieprzyjemny zapach kwasu siarkowego to wyraźne oznaki zaawansowanego sadzy. Nadszedł czas, abyś działał i zaplanował gruntowny remont komina.

Stłumiony, przesiąknięty ciąg kominowy © Zeller Kamin GmbH

Jak powstaje sadza??

Okopcenie komina wynika z faktu, że jest to spowodowane spalaniem źródeł energii (np. B. Drewno lub gaz ziemny) kondensuje w kominie i osiada na wewnętrznej ścianie. Spaliny zawierają zanieczyszczenia takie jak smoła, dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenki siarki i inne kwasy.

Jak najszybciej przywróć sadzę w kominie

Ale dlaczego spaliny się kondensują??

Jeśli komin jest zbyt duży lub nieodpowiednio zaizolowany, spaliny szybko się schładzają, gdy się unoszą. Para wodna zbyt wcześnie osiąga wtedy punkt rosy - skrapla się i osadza w postaci cieczy. Substancje silnie agresywne atakują mur, przenikają go i niszczą strukturę komina i budynku.

Stłumiony, przesiąknięty ciąg kominowy © Zeller Kamin GmbH

Dlatego spaliny schładzają się zbyt szybko

Ogólnie rzecz biorąc, sadza ma związek z dwiema rzeczami:

 1. Nieprawidłowo zwymiarowany lub porowaty komin
 2. Nieoptymalne odliczenie

Jeśli spaliny schładzają się zbyt szybko, albo komin ma zbyt dużą średnicę, wietrznik nie działa prawidłowo, albo oba te przypadki.

Sadza: spaliny schładzają się zbyt szybko

Uwalniana para wodna unosi się powoli, jeśli powietrze wywiewane jest zbyt niskie. Jeśli komin jest za duży, spaliny szybko tracą temperaturę - ulegają kondensacji. Zjawisko występuje głównie przy kominach porowatych. Pęknięcia i szczeliny zmniejszają podciśnienie wymagane do czystej dygestorium, które „wciąga” ciepłe spaliny i szybko transportuje je w górę. Jeśli tego nie ma, spaliny zbyt długo pozostają w kominie i schładzają się.

aż do 30% zapisać

Tani komin-
i kominiarze

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze kominki i kominki, porównaj oferty i zaoszczędź.

Inne źródła błędów sprzyjające sadzaniu się komina

 • Często instalowane w latach 70. kotły niskotemperaturowe (głównie w krajach związkowych) były eksploatowane w taki sposób, aby jak najefektywniej wykorzystywały energię źródła energii. Dzięki temu spaliny od samego początku były znacznie chłodniejsze. Stare kominy nie zostały zbudowane dla tej temperatury spalin. Kominy porowate są szczególnie podatne na powstawanie sadzy. Spoiny i pęknięcia ograniczają efektywne odprowadzanie spalin © Altin Osmanaj, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Podobne zjawisko można zaobserwować dzisiaj w przypadku nowoczesnych kotłów na drewno. Zostały zoptymalizowane, aby w pełni wykorzystać kaloryczność źródła energii.

 • W starszych budynkach kominy i systemy wyciągowe często biegną wzdłuż ścian zewnętrznych lub przez nieogrzewane strychy. Niska temperatura otoczenia pomaga w szybszym ochłodzeniu i kondensacji spalin. Niewystarczająca lub nieistniejąca izolacja kominów potęguje efekt.

Sadza – zagrożenie dla budynków, jakości życia i zdrowia

Zabrudzony komin stanowi zagrożenie dla własnego samopoczucia i stanu budynku, którego nie należy lekceważyć.

Pierwsze oznaki sadzy to żółto-brązowe plamy, które tworzą się w pobliżu otworu wentylacyjnego. Jeśli sadza postępuje dalej, kolorowe pozostałości zanieczyszczeń rozprzestrzeniają się również na żywe ściany. Jest też nieprzyjemny zapach. To kwas siarkowy, który może uszkodzić drogi oddechowe. Przynajmniej teraz powinieneś zacząć planować remont komina.

Ponadto znacznie wzrasta ryzyko pożaru: Okopcony komin staje się sadzy, ponieważ wewnętrzny mur nie jest już gładki. Tłusta sadza łatwo się osadza. Jeśli z komina wyskoczy iskra, osadzona warstwa sadzy może się zapalić. Sadza zagraża całemu budynkowi i Twojemu zdrowiu!

Sam komin też cierpi

Nie musi być nawet całkowicie ukojony. Nawet kondensacja spalin ma znaczący wpływ na konstrukcję starszych kominów. Częściowo bardzo porowate kominy dosłownie „zasysają” skroploną ciecz. Kwaśna woda miesza się następnie z zaprawą i łączy się, tworząc mieszankę tynku. To rozszerza się, gdy tylko staje się wilgotne i pęka mur. Powstają pęknięcia i rozcięcia, które zakłócają czysty wydruk. Sadzy nie da się uniknąć.

Zniszczony szczyt komina © neko92vl, fotolia.com

Możesz to zrobić, aby uniknąć sadzy w kominie

Bez względu na to, jak daleko posunęło się sadze: Jeśli zauważysz pierwsze oznaki, musisz działać natychmiast. Nie czekaj, aż typowe żółto-brązowe plamy przenikną do Twojego salonu przez mur. Im szybciej zareagujesz, tym łatwiejszy i tańszy będzie remont komina.

Remont komina oznacza zmniejszenie głośności!

ten najważniejszy środek po pierwsze: Aby od samego początku zapobiegać osadzaniu się sadzy lub odnawiać komin pokryty sadzą, potrzebujesz Zmniejsz wymiary komina. Oznacza to, że komin powinien być węższy. Powoduje to zmniejszenie ilości ciepła, a spaliny stygną wolniej, gdy unoszą się nad kominem.

Jednocześnie dzieje się tak: Wąski komin to mocniejsze powietrze wywiewane. Spaliny są transportowane w górę znacznie szybciej, co oznacza, że ​​prawie nie mają czasu na kondensację na wewnętrznej ścianie komina.

Renowacja komina po okopceniu - najlepiej z kominem ze stali nierdzewnej

Najprostszym i najtańszym sposobem na renowację komina i zmniejszenie jego objętości jest a jednościenna wkładka ze stali nierdzewnej. Jest on wciągany do komina i dostosowany do systemu szybowego. Dzięki mniejszej średnicy spaliny są sprężone i dzięki silniejszemu ciągowi tracą mniej temperatury podczas wznoszenia.

Osadzanie: zmniejsz objętość za pomocą wkładki ze stali nierdzewnej

Ponadto rura ze stali nierdzewnej chroni mur przed zanieczyszczeniami i wodą. Ewentualne kondensacyjne spaliny nie mogą osadzać się na gładkiej powierzchni, spływają w sposób celowy i są gromadzone w specjalnej wannie kondensatu i utylizowane.

Więcej lekkich kominów

Wkładki ze stali nierdzewnej należą do najpopularniejszych modeli, ponieważ są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli jednak ogrzewasz gazem ziemnym lub olejem, możesz również zastosować plastikowe wkłady kominowe. Są jeszcze tańsze i łatwiejsze w montażu.

Pamiętaj, aby wcześniej zasięgnąć porady kominiarza lub konstruktora kominów!

Kominiarz czeka na komin, usuwa z niego sadzę i doradza we wszystkich tematach związanych z remontem komina © pholidito, fotolia.com

Alternatywa: wygładź komin

Jeśli komin grozi sadzą, nie trzeba od razu przeprowadzać kompletnego remontu. Pomoże już, jeśli zaprawą wygładzi się wnętrze muru otaczającego komin. Zaprawa zamyka rysy i spoiny, co już powoduje powstanie podciśnienia niezbędnego do ekstrakcji. Ważne jest, aby zaprawę zeszlifować. Oznacza to, że kondensat nie może osiadać później – po prostu spływa.

Z wyciągiem kominowym przeciw sadzy

Wciągnięty komin ze stali nierdzewnej to najskuteczniejszy środek, jaki możesz podjąć w walce z sadzą. W niektórych przypadkach jednak to użycie może być również zbyt małe, np. B. jeśli komin jest za krótki, a ciąg za mały.

Rozwiązanie: dodatkowe Wentylator kominowy, który jest zainstalowany na kominie. Za jego pomocą zabijesz dwa ptaki jednym kamieniem:

 • Kontroluje podciśnienie w kominie, utrzymuje je na stałym poziomie i wspomaga szybki wzrost spalin.
 • Zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń i dymu do pomieszczeń mieszkalnych przy niesprzyjającej pogodzie i padającym wietrze.

Dalsze cechy wyciągu kominowego:

 • Kompatybilny z każdym rodzajem komina
 • Nadaje się do każdego źródła energii.
 • Odporny na warunki atmosferyczne
 • Działają elektrycznie i można je ustawiać ręcznie z salonu za pomocą regulatora prędkości
 • Energooszczędny
 • Przepustowość powietrza można indywidualnie dostosować do ilości dymu

3 proste wskazówki, jak zapobiegać powstawaniu sadzy

 1. Uważaj na gładkie powierzchnie wewnątrz systemu kanałów, aby para wodna ze spalin nie mogła się osadzać.
 2. Po prostu spal się suche kłody w kominku.
 3. Piec na drewno: Nawet jeśli jest to bardziej ekonomiczna opcja, powinieneś nie odcinaj dopływu tlenu i nie spowalniaj spalania. W przeciwnym razie źródła energii nie spalą się całkowicie i wciąż kwaśne gazy uciekną. W konsekwencji obniżają one temperaturę spalin i powodują powstawanie sadzy.

Osadzanie się sadzy: nie ukrywaj uszkodzeń za pomocą kosmetycznych napraw

Wiele osób, które zmagają się już z przemoczonym kominem i chcą się bronić przed optycznym uszkodzeniem muru, ma tendencję do zamalowywania uszkodzeń, chowania ich za folią aluminiową lub po prostu wymiany tapety.

Nie popełniaj tych błędów i wyremontuj swój komin od podstaw!

Oczywiście odnowiony komin nie usuwa brzydkich żółto-brązowych plam widocznych na tapecie. Aby temu zaradzić, najlepiej zastosować farbę izolującą lub barierową. Uszczelnia to powierzchnię tapety i zapobiega wielokrotnemu prześwitywaniu plam. Konwencjonalna farba ścienna nie może tego zrobić.

Wniosek

A zabrudzony komin reprezentuje a poważne zagrożenie dla konstrukcji budynku i zdrowia przedstawiać. Nieprzyjemne zapachy i żółto-brązowe przebarwienia ściany również obniżają jakość życia. Każdy, kto zauważy sadzę w kominie, musi od razu zaplanować jego renowację. Wkłady kominowe ze stali nierdzewnej, ocieplone mury i wyloty dymu gwarantują bezbłędne i szybkie odprowadzenie spalin. Tylko w ten sposób można skutecznie zapobiec ponownemu zasadzaniu się komina. Ogólna zasada brzmi: W przypadku wymiany ogrzewania lub komina, komin należy również odnowić.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here