Osłona komina: przydatna czy nie?

Przegląd najpopularniejszych rodzajów nakładek kominowych

 • Pokrowiec przeciwdeszczowy: Stożek zwężający się ku końcowi lub łukowaty u góry to klasyczny kaptur przeciwdeszczowy, znany również jako kapelusz przeciwdeszczowy. Ten rodzaj pokrowca wygląda prawie jak grzyb. Chroni tylko przed deszczem i nie ma wpływu na kontrolę wiatru. Czapka przeciwdeszczowa jest dostępna od około 15 euro, co czyni ją najtańszą osłoną komina. Lepiej przetworzone modele, które nie są wykonane z blachy stalowej, kosztują trochę więcej. W obu przypadkach jednak zwykle dodaje się akcesoria.
 • Dysk Meidingera: Podkładka Meidinger to stosunkowo niepozorny rodzaj osłony komina. Jak sama nazwa wskazuje jest to płaska płyta mocowana poziomo nad kominkiem. Trzeźwy i funkcjonalny kominek kosztuje około 30 euro.
 • Kaptur Napoleona: Najbardziej elegancki kształt nakrycia komina to kaptur Napoleona. Ich zakrzywiony kształt był decydujący dla nazewnictwa. Przyciągający wzrok efekt można wzmocnić za pomocą misternie wykonanych metalowych elementów do mocowania. Jest to doskonalsze wykonanie krążka Meidingera. Piękno ma swoją cenę: czepki napoleońskie są dostępne od około 70 euro, w zależności od rozmiaru.

Tutaj możesz zamówić osłonę komina Napoleona z Amazon.

Zdjęcie: KÖNIGSPROD
 • Okrągłe okapy i końcówki do dysz: Okrągłe okapy i nasadki dysz są mocowane do okrągłych kominów jako osłony kominowe. Podczas gdy okap może być również używany w bardzo starych kominach, nasadka dyszy jest używana głównie w nowych kominach ze stali nierdzewnej. Pod względem ceny okapy i nasadki to zwykle mniej niż 20 euro - ale musisz uważać, aby kupić odpowiednią średnicę rury kominowej. I: zwykle nadal potrzebujesz dużo akcesoriów.

Wskazówka: Twoja pokrywa komina powinna być składana lub obracana, aby ułatwić kominiarzowi dostęp do komina.

Przegląd możliwych materiałów na osłony kominowe

 • Osłona komina ze stali nierdzewnej: Poważni producenci udzielają 25-letniej gwarancji na okap ze stali nierdzewnej. Przy zakupie zwracaj uwagę na słowo odporny na korozję. Jeśli nie podano ani odporności materiału, ani długiej gwarancji, pożądanym produktem prawdopodobnie nie jest prawdziwy okap ze stali nierdzewnej, ale wariant z blachy stalowej, który jest zwykle o połowę tańszy. Jest jednak podatny na rdzę i trzeba go bardzo szybko wymienić.
 • Betonowa osłona komina: Pokrywy betonowe mogą być powoli, ale systematycznie atakowane przez kwasy zawarte w spalinach, a następnie kruszyć się. Dlatego należy je regularnie sprawdzać, w przeciwnym razie w najgorszym przypadku do kotła wpadną elementy betonowe. Z tego powodu tylko podstawa pokrywy komina jest wykonana z betonu w przypadku np. osprzętu huraganu.
 • Pokrywa komina wykonana z miedzi: Nie zalecamy miedzianych nakładek na kominy, jeśli masz ocynkowane rynny deszczowe. Ponieważ woda, która weszła w kontakt z miedzią, może powodować szybszą korozję przedmiotów cynkowych. Miedziane nakładki zaczynają się od około 150 euro, co czyni je najdroższymi nakładkami na kominy, jakie można kupić gotowe.
 • Okładka komina ceglanego: Nie można przeoczyć cegieł. Zazwyczaj wyglądają jak mały domek, który został zbudowany wokół komina i nadają dachowi indywidualny efekt przyciągający wzrok - ponieważ większość ceglanych nakładek kominowych jest wykonywana na zamówienie, które są precyzyjnie dopasowane do komina i dachu. Dlatego przedziały cenowe są nieprzewidywalne przy tego rodzaju zasięgu.

Dobrze wiedzieć: Który model ostatecznie wybierzesz jako osłonę komina, zależy również od tego, jaki komin masz na dachu, jak jest wyrównany i co chcesz osiągnąć za pomocą osłony lub co kominiarz uważa za odpowiednie.

Więcej na temat remontu komina Remont komina: Kiedy ma to sens i ile kosztuje? Zrób to sam i napraw Izolacja komina pod dachem Renowacja Komin z okładziną: tak to działa

Czy nakrycie komina ma sens??

Nie możesz i nie możesz sam decydować, czy osłona komina ma sens dla Twojego komina, czy nie. Musisz skontaktować się z kominiarzem. Są dobre powody, aby montować nakładkę kominową - ale takie zabezpieczenie nie we wszystkich przypadkach jest skuteczne.
Zdaniem ekspertów nieefektywnemu ogrzewaniu lub nieefektywnemu kotłowi, a także niesprawnemu wyciągowi można również zaradzić poprzez wydłużenie komina. Przyczyna problemu również determinuje rozwiązanie i nie zawsze nazywa się to nakryciem kominowym. Nawet jeśli producenci okładek widzą to oczywiście inaczej.
Twój lokalny kominiarz może najlepiej powiedzieć Ci, co jest właściwe w Twoim przypadku. Ekspert musi również wyrazić zgodę na zamocowanie nakładki kominowej na dachu. Ponieważ przepisy przeciwpożarowe i normy DIN obowiązujące w kraju związkowym, w którym mieszkasz, muszą być przestrzegane. Pod żadnym pozorem nie może mieć to negatywnego wpływu na działanie komina lub kotła. Osłony kominowe, które zostały zainstalowane nielegalnie i bez pozwolenia, mogą zostać usunięte przez kominiarza.

Zalety nakładki kominowej

 • chroni przed ptasimi gniazdami w kominie
 • chroni dach i otoczenie przed latającymi iskrami, gdy do ogrzewania używane jest drewno
 • chroni komin i grzejnik przed deszczem
 • zapobiega przedostawaniu się prądów zstępujących do komina
 • może poprawić spalanie w kotle
 • łagodzi sadzenie ceglanego kominka
 • wizualnie uwydatnia komin i dach

Wady nakładki kominowej

 • Na pokrywie i w kominie może tworzyć się kondensacja
 • może utrudniać wentylację oddymiającą i wywiewną
 • Nieprawidłowa instalacja może prowadzić do emisji spalin w pomieszczeniu mieszkalnym
 • Niebezpieczne w przypadku pożaru komina: potem w kominie gromadzi się ciepło. Może to oznaczać, że konstrukcja dachu szybciej się zapali.
 • nie jest kompatybilny z nowoczesnymi kominami systemowymi

Osłona komina, która często wygląda dekoracyjnie, ma pewne wady, które wielu ekspertów krytykuje.

Zdjęcie: iStock / Brilt

Osłona komina do nieużywanych kominów

Jeśli komin jest chwilowo nieużywany, na przykład z powodu remontu należącego do niego domu i dlatego nie jest on zamieszkany, wskazane jest przykrycie nieużywanego komina. Zapobiegnie to gniazdowaniu ptaków w kominie lub gubieniu się w nim innych zwierząt. Ale także, że pada deszcz i że system grzewczy może ulec uszkodzeniu lub szyb kominowy zawilgoci. Właz zapewniający wentylację nadaje się również jako właz do nieużywanych kominów.
Jeśli komin jest wyłączony, bo budynek i tak jest wyburzany, nie trzeba zakładać nakładki kominowej - jeśli instalacja grzewcza, a zwłaszcza kocioł, została już zdemontowana.

Jak duża musi być pokrywa komina?

Pokrywa komina powinna wystawać dziesięć centymetrów ponad komin. Na wszystkich stronach. Wtedy pokrowiec niezawodnie chroni przed deszczem i wiatrem. Dodatkowo należy zachować minimalną odległość do otworu kominowego, która wynika z modelu osłony.
 

Zalecamy, aby nawet wprawnym majsterkowiczem nie montować samodzielnie nakładki kominowej na dachu. Zapytaj dekarza lub kominiarza bezpośrednio, czy mogą dopasować pokrycie dla Ciebie. Średni koszt montażu osłony komina to od 50 do 100 euro.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here