Rodzaje kominów

Kominy - sprawdzona technologia w nowoczesnych odsłonach

Sporadycznie można przeczytać, że są kominy bez kominów - opalane gazem lub etanolem, a nawet z symulacją płomieni za pomocą środków elektrycznych. Ale kto tego chce?? Trzask otwartego ognia, nieregularny płomień płomieni, szczególne ciepło kominka – nic z tego nie da się symulować. Więc jeśli chcesz mieć palenisko w kominku, nie możesz zignorować kominka. Oczywiście dotyczy to również sytuacji, gdy ogrzewanie gazem, olejem lub peletami drzewnymi zapewnia odpowiednią ilość ciepła w domu.

Murowany komin © M. Schuppich, fotolia.com

Dlatego większość domów ma komin. Ale może się zdarzyć, że nie da się już z niego korzystać. Albo że usuwa spaliny z systemu ogrzewania gazowego, ale kominek na paliwo stałe powinien nadal pracować w domu - dwa różne rodzaje rozpalania w kominku są niedozwolone. Czasami komin jest również potrzebny po raz pierwszy w istniejącym budynku, na przykład podczas przebudowy stodoły na budynek mieszkalny. We wszystkich tych przypadkach potrzebny jest nowy kominek.

Dawniej kominy wykonywano z normalnej cegły. Zwykle nie jest to możliwe w przypadku remontu starych budynków, wyłącznie ze względów konstrukcyjnych. Ale ten wariant nie jest już wybierany w nowych budynkach. Ponieważ konwencjonalnie ceglany kominek jest skomplikowany w produkcji, a przez to drogi. Istnieją również alternatywy.

aż do 30% zapisać

Tani komin-
i kominiarze

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze kominki i kominki, porównaj oferty i zaoszczędź.

Stal nierdzewna, ceramika lub plastik?

Niezależnie od tego, czy jest to nowa budowa, czy renowacja, w pewnym momencie będziesz musiał wybrać między stalą nierdzewną, ceramiką lub tworzywem sztucznym. Zwolennicy konwencjonalnych materiałów budowlanych często używają rur ceramicznych lub szamotowych. Nie mogą rdzewieć i uważa się, że mają szczególnie długi okres trwałości. Wahania temperatury, wilgotność i kwasowość, żadne z nich nie przeszkadzają ceramicznym rurkom. Ponadto nie angażuje się w technologię paliwową lub grzewczą i pozostawia wszystkie opcje otwarte na przyszłość. Możliwość zastosowania rur szamotowych do renowacji istniejącego komina zależy od konkretnej sytuacji instalacyjnej.

Komin zewnętrzny ze stali nierdzewnej © Hermann, fotolia.com

Jeśli pojawią się poważne przeszkody, stosuje się rury ze stali nierdzewnej. Ogólnie rzecz biorąc, zalety tego materiału są nie do przecenienia. Są to światłowody o cienkich ściankach, które można zastosować w niemal każdej sytuacji instalacyjnej. Kolejną zaletą jest to, że te kominy szybko osiągają temperaturę roboczą, a tym samym szybko zapewniają dobry ciąg.

Jest to szczególnie ważne, jeśli kominek jest używany tylko okazjonalnie, jak to często ma miejsce w przypadku otwartego kominka w salonie. Wielu właścicieli domów kupuje potem piec i musi zbudować dodatkowy komin. Ze względu na prosty montaż wielu wybiera komin ze stali nierdzewnej przymocowany do zewnętrznej ściany.

O ich podatności na korozję wspomina się czasami na tle kominów ze stali nierdzewnej. Argument nie jest całkowicie znikąd, ale traci na znaczeniu w porównaniu z innymi kryteriami, jeśli zwracasz uwagę na jakość. Oznacza to, że komin powinien być wykonany ze stali nierdzewnej VA4. Grubość materiału powinna wynosić co najmniej 0,6 milimetra. Długa gwarancja i znak CE to kolejne oznaki dobrej jakości.

Plastik to materiał wybierany przez właścicieli domów, którzy zwracają uwagę na cenę. Jednak stawiasz na kotły kondensacyjne na olej lub gaz, ponieważ spaliny z pieców i kotłów są dla nich za gorące. Dość szybkie zużycie przemawia przeciwko plastikowym kominom, co prowadzi do nowych kosztów. Z drugiej strony są szczególnie pożyczające, co czyni je pierwszym wyborem, gdy warunki statyczne są trudne lub mylące.

Dobra rada to wszystko

Kwestia materiału to tylko jeden z tematów, o których powinieneś porozmawiać z kominiarzem przed rozpoczęciem planowania. Domniemani lub faktyczni eksperci w kręgu znajomych nie są w żadnym wypadku wystarczającym jedynym źródłem informacji. Tylko kominiarz musi i może pozwolić na uruchomienie systemu po jego zakończeniu. Jeśli to możliwe, kominiarz powinien zorientować się w sytuacji instalacyjnej na miejscu. Ponieważ istnieją pewne wymagania z punktu widzenia ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej.

Zakup komina: wcześniej wyjaśnij ważne punkty

Z pewnością warto przed przystąpieniem do prac budowlanych mieć jasność co do technologii stojącej za systemem kominowym. Ponieważ zmniejsza to ryzyko lekkomyślnych błędów i błędów planowania. Zasada nie jest tak skomplikowana. Powstające gazy spalinowe są gorętsze niż otaczające powietrze, więc unoszą się w górę. W celu skompensowania podciśnienia wytworzonego w kominie z pomieszczenia zasysane jest powietrze, które powoduje rozpalenie ognia.

Ma to pewne konsekwencje. Komin lepiej się ciągnie, im wolniej stygną spaliny unoszące się w górę. To chłodzenie jest spowolnione, jeśli kamień ochronny jest izolowany. Dlatego też kominy ze stali nierdzewnej oferowane są przede wszystkim z dwiema osłonami, z warstwą izolacyjną między dwiema wsuniętymi w siebie rurami. Jest to obowiązkowe dla rur kominowych montowanych na ścianie zewnętrznej.

Pułapki nowoczesnej technologii ochrony środowiska

Z opisanej funkcjonalności wynika, że ​​w przypadku systemów grzewczych o niskich temperaturach, takich jak kotły kondensacyjne, spaliny również są zbyt chłodne. Może to prowadzić do kondensacji pary wodnej na rurach kominowych. Promowany prawnie trend do oszczędzania energii grzewczej sprawia, że ​​problem ten jest coraz bardziej powszechny. Dlatego od niedawna trzeba montować tzw. kominy W3G. Rura z tym oznaczeniem jest nie tylko specjalnie chroniona przed korozją, ale również przed pożarem sadzy.

Kolejne pytanie, które należy wyjaśnić, dotyczy korzystania z niektórych okapów nadkuchennych i systemów wentylacyjnych w domu. Zastosowane wentylatory mogą być tak mocne, że spaliny nie unoszą się w kominie, ale są wciągane do mieszkania przez otwarty ogień. Może to prowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Z tego powodu kominki mogą być eksploatowane tylko w takich mieszkaniach, które są zasilane osobnym szybem nawiewnym. Są to niezależne od powietrza pomieszczenia tzw. kominy LAS.

Lekkie klocki - łatwe do zbudowania

Każdy, kto decyduje się na budowę nowego kominka i sam chciałby pomóc, najlepiej wybrać jeden z różnych systemów lekkiej konstrukcji. Są to elementy z rurką pośrodku i okładziną o grubości co najmniej pięciu centymetrów dookoła, które układa się jeden na drugim i łączy ze sobą specjalnym klejem. Jedną z zalet jest to, że rura automatycznie posiada niezbędną osłonę z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej. Dla właścicieli domów z pewną podstawową znajomością rzemiosła montaż nie stanowi problemu - oczywiście pod warunkiem wcześniejszego uzgodnienia z kominiarzem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here