Buty, wózki, smród: wyroki o klatce schodowej ”,

Czy mogę zaparkować wózek na klatce schodowej??
Generalnie tak, jeśli korytarz jest wystarczająco duży, a drzwi wejściowe i skrzynki na listy pozostają dostępne. Oczywiście drogi ewakuacyjne również muszą pozostać wolne.
Czy wolno stawiać buty przed drzwiami??
Przy złej pogodzie lokatorzy mogą tymczasowo postawić buty przed drzwiami mieszkania. Jeśli kilka par przebywa tam przez dłuższy czas lub jeśli jest nawet ustawiony stojak na buty, jest to nierozsądne dla sąsiadów.
Czy mogę zaparkować rower na klatce schodowej??
nie. Nie jest to dozwolone na mocy obowiązującego prawa najmu. Rowery należy zaparkować w piwnicy lub w rowerowni. Wyjątek: do apartamentu można zabrać cenny rower.
Jakie przedmioty mogą stać na klatce schodowej??
Wózki, spacerowicze i wózki inwalidzkie mogą zazwyczaj stać na klatce schodowej, ale muszą utrzymywać drogi ewakuacyjne w czystości. Dopuszcza się subtelne dekoracje na Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Doniczki wymagają zgody właściciela lub społeczności właścicieli.
Czego nie wolno znajdować się na klatce schodowej??
Rowery, hulajnogi, bobby, stojaki na buty, komody, stojaki na parasole, rośliny, plakaty i zdjęcia, czasopisma i katalogi reklamowe, łopaty do śniegu i miotły.

Spór o wózek na klatce schodowej

Z reguły rodzice mogą parkować wózek na klatce schodowej. Zakaz według regulaminu lokalu jest prawnie nieskuteczny, jeśli umowne korzystanie z wynajmowanej nieruchomości jest ograniczone w niedopuszczalny sposób. Jest to szczególnie ważne, jeśli zarządca nieruchomości nie zapewnia miejsca parkingowego, nie ma windy lub ciągły transport wózka jest uważany za „nierozsądny” (Landgericht Berlin, Az. 63 S 478/08).

Zależy to również od tego, jak duży jest korytarz i czy do skrzynki pocztowej i wejścia można jeszcze bez przeszkód dotrzeć. Zaparkowany wózek nie może przeszkadzać innym mieszkańcom w przejściu i żadne drogi ewakuacyjne nie mogą być blokowane (Sąd Rejonowy Schöneberg, Az. 109 C 161/11).
 

Gdzie może być wózek na klatce schodowej??

Jeśli przedpokój nadaje się do zaparkowania wózka zgodnie z jego wymiarami, to nie wolno tego zabraniać. Gospodyni stawiała opór i wskazała odpowiednią klauzulę w umowie najmu. Sąd Okręgowy w Düsseldorfie (Az. 22 C 15963/12), stwierdził jednak, że klauzula jest nieskuteczna, ponieważ dotyczyła najemców znajdujących się w nieuzasadnionej niekorzystnej sytuacji”. W najwęższym miejscu korytarza pozostawiono 70 centymetrów wolnej przestrzeni - wystarczająco dużo miejsca, aby móc uciec nawet w razie niebezpieczeństwa.
Zgodnie z orzeczeniem Wyższego Sądu Okręgowego w Hamm wózek może parkować tylko tymczasowo w wąskich korytarzach. Oznacza to, że mieszkańcy muszą na noc przenieść samochód do mieszkania lub komórki lokatorskiej (ref. 15 W 444/00).
Najemca nie ma prawa do parkowania wózka dziecięcego na podeście schodów przed mieszkaniem - nawet jeśli inni najemcy lub handlowcy nie mogą być niepełnosprawni (Sąd Rejonowy Charlottenburg, Az. 4 C 261/97).
 

Zabezpiecz wózki przed kradzieżą

Wobec drogich wózków, które w odpowiednio luksusowej wersji mogą kosztować czterocyfrową kwotę, oczywiste wydaje się, co zrobili rodzice w Berlinie: przykuli wózek w korytarzu, żeby utrudnić kradzież. Ale może to być zabronione, jeśli wystąpią problemy z bezpieczeństwem ruchu ze względu na ograniczoną przestrzeń. Nie można było już otworzyć drzwi, goście nie mogli dłużej trzymać się poręczy. Sąd Okręgowy w Berlinie (Az. 63 S 487/08) w związku z tym zabronił lokatorom przykuwania kajdanami na żądanie właścicieli.
 

Rampa do wózka

Czasami nie jest łatwo wnieść wózek do domu. Z tego powodu rodzice złożyli wniosek o wybudowanie rampy przed drzwiami wejściowymi. Byli nawet gotowi za to zapłacić. Jednak Sąd Okręgowy w Monachium (sygn. akt 481 C 21932/12, oddalił apelację do Sądu Okręgowego w Monachium, sygn. akt 1 S 19913/13) uznał, że wspólnota właścicieli nie może być zobowiązana do tolerowania takiej inwestycji budowlanej wbrew ich woli. Rampa niesie ze sobą również niebezpieczeństwa – jeśli jest ślisko lub w ruchu, ktoś może spaść.

Buty na klatce schodowej

Z reguły buty na klatce schodowej są zabronione. Przynajmniej przy złej pogodzie mieszkańcy domu mogą zostawić buty przed drzwiami mieszkania - tymczasowo. Jednak większe kolekcje butów, a nawet stojaki na buty są nierozsądne dla pozostałych mieszkańców, orzekł Wyższy Sąd Okręgowy w Monachium (Az. 34 Szer.x 160/05). To samo dotyczy stojaków na parasole. Sąd Okręgowy w Kolonii zezwolił jednak na małą szafkę na najwyższym piętrze. Interesy pozostałych współlokatorów nie są naruszone, ponieważ żaden z nich nie może ominąć sąsiedniego mieszkania (Az. 222 C 426/00).

Jeśli buty są tylko chwilowo na klatce schodowej, jest to uzasadnione - tylko nie za dużo i za często. 

Zdjęcie: iStock / Linda Raymond

Rowery na klatce schodowej

Regulamin domu często zabrania mieszkańcom parkowania rowerów na klatce schodowej. Zamiast tego mogą przechowywać rowery we własnej piwnicy lub we wspólnej rowerowni. Do parkowania w korytarzu lub piwnicy najemcy potrzebują zgody wynajmującego. Jeśli jednak nie ma innych możliwości parkowania i nie ma ryzyka dla innych mieszkańców, wynajmujący musi wyrazić zgodę.
 

Gdzie można zaparkować rowery??

Rowery można było zaparkować w kamienicy na dwa sposoby: pokój w piwnicy i teren na podwórku. Ale to nie było przewidziane w umowie. Pewnego dnia właściciel zabronił parkowania na podwórku, co lokatorzy uznali za nierozsądne, bo nocleg w piwnicy był bardzo uciążliwy. Niemniej jednak Sąd Okręgowy w Berlinie (Az. 67 S 70/11) prawo wynajmującego. W przypadku braku jednoznacznej pewności pozwolenie można w dowolnym momencie cofnąć z przyczyn obiektywnych. Tutaj było trudno, ale całkiem realnie wrzucić rowery do piwnicy.
 

Spory o stojaki na rowery

Jeśli rowerzysta parkuje swój pojazd na stojaku rowerowym w garażu komunalnym, powinien również w miarę możliwości zakuć pojazd na łańcuchu. Jeśli przewróci się i uszkodzi samochód, osoba zainteresowana ponosi odpowiedzialność. Doszło do szkód majątkowych w wysokości około 1.000 euro powstało. Sąd Okręgowy w Kolonii (Az. 11 S 387/14) stwierdził, że rowerzysta musi zadbać o to, aby jego pojazd nie stwarzał zagrożenia. To nie zdarzyło się tutaj w niezbędnym stopniu.
Jeśli określony obszar na parkingu podziemnym zostanie zadeklarowany jako miejsce parkingowe, to w rzeczywistości jest on przeznaczony tylko dla pojazdów silnikowych. Każdy, kto zainstaluje na nim stojak rowerowy, aby móc zaparkować swój e-rower, musi liczyć się z trudnościami. W konkretnym przypadku większość w stowarzyszeniu właścicieli domów (WEG) zatwierdziła stojak rowerowy, ale były też protesty przeciwko niemu. Sąd Okręgowy w Hamburgu (Az. 318 S 167/14) podtrzymał nieudaną akcję właściciela. W oświadczeniu o podziale istnieje cel, którego nie można podważyć zwykłą większością głosów.

Zanieczyszczenie hałasem dzieci jeżdżących na rowerach

Rowery i hulajnogi dziecięce przeznaczone są do użytku poza domem i mieszkaniem. Jeśli rodzice pozwalają potomstwu regularnie jeździć po korytarzu i pokojach w swoim mieszkaniu i towarzyszyć im znaczna objętość, to jest to niedopuszczalne. Na wniosek wspólnoty właścicieli Sąd Rejonowy w Monachium zobowiązał rodzinę do zapewnienia ciszy i spokoju w godzinach po godzinie 20. Jeśli tak się nie stanie, w przyszłości może zostać nałożona grzywna (AG München, Az. 281 C 17481/16).

Rower nie może znajdować się na klatce schodowej, ale musi być w piwnicy.

Zdjęcie: iStock / Denise Hasse

Zaparkuj rollator na klatce schodowej?

Rollator nie może być utożsamiany z rowerem: Jeśli najemca jest zależny od pomocy przy chodzeniu, wynajmujący musi zapewnić mu miejsce parkingowe w budynku mieszkalnym. Jednak rollator nie może przeszkadzać innym współlokatorom podczas korzystania z korytarza (Sąd Okręgowy w Hanowerze, Az. 20 S 39/05). Jeśli jednak nie ma miejsca parkingowego, należy wnieść do mieszkania pomoc do chodzenia na noc.

Czy meble na klatce schodowej są dozwolone??

Stojaki na buty lub szafki na buty nie są dozwolone na klatce schodowej. Dotyczy to również komód czy szatni. Ponieważ drogi ewakuacyjne i ratunkowe muszą pozostać wolne na klatce schodowej i nie mogą być w żadnym wypadku blokowane (LG Hamburg, wyrok z dnia 7.05.2015, sprawa nr. 333 S 11/15). W ramach prewencyjnej ochrony przeciwpożarowej zabronione jest również przechowywanie materiałów łatwopalnych - w tym mebli. Sąd Rejonowy w Kolonii dopuścił wyjątek: właściciel może zezwolić na małą szafkę na buty, jeśli na klatce schodowej jest wystarczająco dużo miejsca na drogę ewakuacyjną i ratunkową, a sąsiedzi nie są poszkodowani (AG Kolonia, wyrok z dnia 15.02.2001, Az. 222 C 426/00).

Zrób to sam i naprawa Malowanie klatki schodowej: na co zwracać uwagę Malowanie klatki schodowej nie jest łatwe. Podpowiadamy, jak można malować, jakie kolory są odpowiednie i ile kosztuje profesjonalista.

Poczta na klatce schodowej

Gazety codzienne lub duże przedmioty nie zawsze mieszczą się w skrzynce pocztowej. Dostawcy mogą następnie przechowywać swoje towary w korytarzu. Nie może jednak stwarzać żadnych uciążliwości ani niebezpieczeństw, takich jak ryzyko upadku. Na przykład nieużywane katalogi muszą zostać usunięte po kilku dniach (Federalny Trybunał Sprawiedliwości, sygn. V ZR 46/06).

Irytacja z powodu smrodu na klatce schodowej

Jeśli sąsiadom przeszkadzają węchowe orgie gotowania, zapachy śmieci lub psi mocz na klatce schodowej, powinieneś najpierw poinformować o tym właściciela. Jeśli nie jest to sprzeczne z warunkiem, najemca ma prawo do obniżenia czynszu. Może to wynosić od czterech do dziesięciu procent czynszu, w zależności od indywidualnego przypadku (AG Charlottenburg, wyrok z 12 .).7th.2010 Ref. 213 C 94/10; AG Giessen, wyrok z 5.11.2015, sprawa nr. 48 C 48/15).
Najemcy mogą również podjąć kroki prawne przeciwko uciążliwości zapachowej na klatce schodowej, jeśli ma to na nich istotny wpływ. Dokuczliwy zapach jest nieistotny, jeśli przeciętna osoba prawie go nie zauważa. Nie ma znaczenia, że ​​zapach się utrzymuje, wystarczy, że pojawia się sporadycznie. (OLG Kolonia, Az. 16Sx67 / 97).
Jeśli jednak zapachy żywności powstają, ponieważ okap przenosi je na zewnątrz, sąsiedzi nieuchronnie muszą je powąchać. Obowiązuje tu następująca zasada: Stosowanie okapu kuchennego jest zwyczajowe dla naczyń i ocenia się je jako niewielkie upośledzenie. (Sąd Rejonowy Meldorf, Az. 31 K 1038/98).

Najemcy nie muszą akceptować regularnej, przenikliwej uciążliwości zapachowej na klatce schodowej.

Zdjęcie: iStock / AaronAmat

Jakie są zasady oświetlenia na klatce schodowej?

Co do zasady wynajmujący lub wspólnota właścicieli musi zadbać o prawidłowe działanie oświetlenia na klatce schodowej – odpowiadają również za prawidłowe zamocowanie poręczy. Niedziałający włącznik światła na klatce schodowej jest jednak drobną sprawą i nie uzasadnia obniżki czynszu, tak ocenił AG Bremerhaven (wyrok 26.5.1992, sprawa nr. 59 C 1214/91).
Do obowiązków wynajmujących należy również ustawienie wyłącznika czasowego oświetlenia klatki schodowej na tyle długo, aby najemcy mogli przemieszczać się z jednego piętra na drugie w normalnym tempie. Jeżeli zapali światło zbyt krótko, narusza obowiązek zachowania bezpieczeństwa i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności (OLG Koblenz, wyrok z 12.10.1995, Az. 5 U 324/95).
Przy rozliczaniu kosztów dodatkowych wynajmujący musi również alokować koszty oświetlenia domu na puste mieszkanie. On sam musi ponieść część kosztów, którą można przypisać do niezamieszkałego lokalu na wynajem. Sąd Apelacyjny w Berlinie orzekł w wyroku z 8.7th.2017, Az. 12 U 26/09.

Spór dotyczący czyszczenia schodów

Tydzień sprzątania lub zamiatania klatki schodowej wielokrotnie powoduje spory między sąsiadami lub najemcami a wynajmującymi. Ten ostatni przed podpisaniem umowy najmu zobowiązany jest do poinformowania najemcy o tym, jakie zadania ma do wykonania i kiedy. Wynajmujący musi sporządzić plan sprzątania i w równym stopniu uwzględnić wszystkich lokatorów (OLG Hamm, wyrok z 21 .).12.2012, Az. 9 U 28/12).
Wynajmujący nie może jednak jednostronnie zmienić obowiązku sprzątania. Jeśli więc bezceremonialnie zatrudni dozorcę, który zajmie się częścią niewykonanego w domu sprzątania, najemcy nie muszą ponosić poniesionych w ten sposób kosztów. AG Frankfurt nad Odrą zdecydował, że (wyrok 30.1.1997, Az. 2.2 C 1295/96). Ponieważ tak długo, jak niektórzy najemcy wywiązują się ze swojego obowiązku sprzątania, wynajmujący nie może przerzucać swoich wydatków na wszystkich.
 

Wypadek, gdy istnieje ryzyko poślizgnięcia – kto ponosi odpowiedzialność?

Każdy, kto poślizgnie się na klatce schodowej, ponieważ został niedawno posprzątany, nie ma prawa do odszkodowania za ból i cierpienie. Najemca pozwał gospodynię, ponieważ nie było żadnych znaków ostrzegawczych, a on doznał poważnych obrażeń w wyniku upadku na śliską podłogę. Jednak Sąd Okręgowy w Monachium uznał jego winę, ponieważ nie trzymał się poręczy, mimo że klatka schodowa była bardzo mokra, a środek czyszczący wyraźnie pachniał. Powództwo zostało zatem oddalone (Sąd Rejonowy w Monachium, wyrok z 12 .).09.2013, Az. 454 C 13676/11).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here