Czarna wanna: jak chronić piwnicę przed wodą i wilgocią”,

Nazwa czarnej wanny pochodzi od użytego materiału uszczelniającego: bitum pozyskiwany jest z ropy naftowej i ma głęboki czarny kolor. Wodoodporny materiał budowlany stosowany jest jako popularny materiał uszczelniający do budynków, nie tylko przy izolacji obwodowej, ale także np. przy uszczelnianiu dachów płaskich czy basenów. Czarne wanny mogą być również wykonane z grubych powłok bitumicznych modyfikowanych tworzywem sztucznym, tzw. KMP lub z folii z tworzywa sztucznego.
 

Czarna wanna służy do uszczelnienia zewnętrznych ścian bitumem. 

Zdjęcie: iStock / korytarz91

Definicja biała wanna

Białe wanny są nowoczesną alternatywą w budownictwie piwnic i są cenione przez firmy budowlane za długą żywotność. W przeciwieństwie do czarnych lub brązowych wanien nie są tu potrzebne żadne dodatkowe czynności konstrukcyjne. Zamiast tego biała wanna wykonana jest z nieprzepuszczalnego dla wody betonu, tzw. betonu wodoodpornego, który jest stosowany w budownictwie mieszkaniowym do wszystkich elementów mających kontakt z gruntem, takich jak płyta podłogowa i ściany piwnic.

Definicja brązowa wanna

Brązowa wanna wzięła swoją nazwę od użytego materiału uszczelniającego: użyte tutaj bentonity o brązowej lub czerwonawej barwie to minerały ilaste, które w kontakcie z wodą mogą pęcznieć od 12 do 15 razy w stosunku do swojej objętości. Pod głębokim ciśnieniem tworzą wodoszczelną barierę. Z reguły bentonit jest wypełniany geowłókniną, a następnie wykorzystywany jako materiał uszczelniający.

Kiedy wystarczy czarna wanna, a kiedy biała??

Jeśli jesteś właścicielem budynku, już na początku planowania musisz zdecydować o odpowiednim sposobie zabezpieczenia piwnicy przed wilgocią z gruntu. W budownictwie piwnicznym szczególnie popularnymi metodami uszczelniania są czarna wanna i biała wanna. Obie wersje mają swoje zalety i wady.

  • Czarna wanna jest tańsza w budowie i wymaga mniej pracy pomimo dodatkowego etapu uszczelniania. Jednocześnie wanna z powłoką bitumiczną nie jest tak wytrzymała i trzeba ją wymienić po około 30 latach.
     
  • Biała wanna, aby była skuteczna, musi być zbudowana z dużą starannością i precyzją. Wymaga to więcej pracy i prowadzi do dodatkowych kosztów do 10-25% średniej ceny piwnicy przy normalnych ścianach. Z drugiej strony żywotność białej wanny to nawet 80 lat. W dłuższej perspektywie biała wodoodporna betonowa wanna może być dla Ciebie znacznie bardziej opłacalna.

Jeśli nadal nie masz pewności, pomoże badanie gleby. Tutaj określa się, jak wygląda sytuacja pod względem wilgotności gleby, wody przesiąkającej i poziomu wód gruntowych na Twojej posesji. Jeśli istnieje ryzyko napierania wód gruntowych, bardziej opłaca się biała wanna, ponieważ zapewnia lepszą i bardziej niezawodną ochronę przed napierającą wodą i wilgocią.

Może zainteresować Cię również Bauwissen White Tub: Sprawdzona technologia budowlana do hydroizolacji piwnic

Jak zbudowana jest czarna wanna??

Czarna wanna obejmuje wszystkie elementy budynku mające kontakt z gruntem z wyjątkiem płyty stropowej, która jest zwykle wylewana z betonu wodoszczelnego lub posiada własną izolację obwodową. Warstwę bitumiczną można nakładać na różne sposoby:

  • płynny bitum
  • papkowaty bitum
  • prefabrykowane płyty bitumiczne
  • powłoki bitumiczne modyfikowane tworzywami sztucznymi,

W Niemczech wielu dostawców stosuje powłoki bitumiczne modyfikowane tworzywami sztucznymi. Zmodyfikowany bitum nakłada się szpachelką na zewnątrz piwnicy i dokładnie rozprowadza.
Bez względu na rodzaj bitumicznego materiału budowlanego, przed wykonaniem płyty stropowej zwykle zakłada się tzw. warstwę zaślepiającą z betonu z czarnymi wannami. Ta warstwa jest następnie uszczelniana bezpośrednio za pomocą uszczelnienia bitumicznego. Podczas późniejszej hydroizolacji ścian piwnicy należy zapewnić płynne przejście pomiędzy warstwą zaślepiającą, płytą podłogową a ścianami w celu zapewnienia kompleksowej ochrony czarnej wanny przed wnikaniem wody. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here