Dom Szwecja

Historia Domu Szwedzkiego nie sięga zbyt daleko w przeszłość. Po II wojnie światowej budowa domów prefabrykowanych była już bardzo popularna w Szwecji, ale także w USA i Anglii. W czasach odbudowy fala kolorowych domów w końcu przelała się na Niemcy. Komponenty zostały sprowadzone ze Skandynawii i zmontowane w Niemczech.
Termin „Schwedenhaus”, który do dziś nie jest chroniony, szybko zmienił się ze zwykłego wskazania pochodzenia prefabrykowanych elementów domu na obietnicę jakości. Wysokiej jakości elementy wykonane w skandynawskim kraju dla szwedzkiego domu obiecywały szybkie wykonanie budynku przy zachowaniu wysokiej jakości.
W latach 1958 i 1961 wybudowano w Unnie i Ludwigsburgu całe wzorcowe osiedla z domami szwedzkimi, aby szybko promować budownictwo socjalne. Do 1961 roku około 18.000 prefabrykowanych domów zbudowanych, aby dać mieszkańcom nowy dom. Zdecydowana większość tych domów, które dawały ludziom nowy dach nad głową, to domy szwedzkie.

Typowy szwedzki dom z charakterystycznym szczytem i werandą przed wejściem do domu.

Zdjęcie: iStock / Oleg_Golikov

W latach 70. zmieniła się reputacja szwedzkiego domu: w oczach ludzi nie było to już tylko czysto funkcjonalne mieszkanie. Z oknami i drzwiami w białych ramach, a także szczytami i kolorowym lakierem w kolorze czerwonym Falun (tak zwanym „szwedzkim czerwonym”) lub żółtym właściciela ziemskiego, szwedzki dom został teraz romantyczny i coraz częściej oznacza wygodę, rodzinę i proste życie.
Obraz zmienia się od wczesnych lat 90. Szwedzki dom nie jest już uważany za niedrogą opcję budowy domu dla osób w złym położeniu, ale coraz częściej jest postrzegany jako to, czym naprawdę jest szwedzki dom: przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które łączy naturalność ze zrównoważonym rozwojem.

Schwedenhaus: planowanie i architektura

Tradycyjny szwedzki dom jest zwarty, w większości dwupiętrowy, ma dwuspadowy dach i duży szczyt dla typowego wyglądu. Architektura jest w większości utrzymana w prostocie i przejrzystości.
Niemniej jednak szwedzki dom jest teraz dostępny w różnych wersjach, które pozwalają na indywidualny projekt i idealną integrację z resztą środowiska mieszkalnego. Klasyczny wiejski dom jest kompaktowy i prosty. Wybrany kolor i zachęcające okna nadal przyciągają wzrok.

Typowy szwedzki dom zwykle nie ma piwnicy. Jest raczej budowany na płycie podłogowej, co oszczędza czas i pieniądze w budowie. W szwedzkim domu brak miejsca do przechowywania pod salonami jest zwykle rekompensowany przez schowek na parterze, gdzie można znaleźć zapasy i narzędzia ogrodnicze.

Więcej artykułów na ten temat Szwedzki dom Szwedzki dom na granitowej skale Know-how w zakresie nieruchomości Kupowanie domu wakacyjnego: należy na to zwrócić uwagę

Pozwolenie na budowę szwedzkiego domu

Podobnie jak w przypadku innych budynków, przed wybudowaniem szwedzkiego domu należy uzyskać pozwolenie na budowę. Pilnie wskazane jest, aby przed zakupem nieruchomości dowiedzieć się, czy szwedzki dom można wybudować na żądanym obszarze lub osiedlu. Ze względu na bardzo charakterystyczny wygląd budynków nie wszędzie można zbudować szwedzki dom.
Na nowych osiedlach będzie łatwiej uzyskać pozwolenie na budowę szwedzkiego domu niż na starszych osiedlach. Wzywa się władze do wspierania ekologicznej budowy domów, ale same wyjaśnienia z właściwym organem nadzoru budowlanego zapewniają bezpieczeństwo.

Wakacyjne uczucie: ten niebieski dom w zabudowie bliźniaczej został zbudowany jako szwedzki dom z niebieską drewnianą fasadą.

Zdjęcie: epr / SchwörerHaus

Właściwe drewno do szwedzkiego domu

Kto buduje szwedzki dom, a co za tym idzie z drewna, korzysta nie tylko z naturalnych, odnawialnych surowców. Ci, którzy mieszkają w Schwedenhaus, również zostaną nagrodzeni szczególnie przyjemnym uczuciem życia.
Odpowiednie drewno do szwedzkiego domu jest niezbędne dla długowieczności i jakości. Skandynawskie drewno iglaste, takie jak skandynawska sosna lub skandynawski świerk, są tutaj szczególnie odpowiednie. Ze względu na powolny wzrost spowodowany zimnem na północy, te rodzaje drewna zapewniają ogromną wytrzymałość i naturalne właściwości, takie jak wysoka izolacyjność i akumulacja ciepła. Drewno do szwedzkiego domu powinno być suszone w piecu, aby wszystkie szkodniki w drewnie zostały zabite.
Na elewację zalecane jest surowe drewno tarcicowe. Szczególnie głęboko wciąga nałożoną farbę i dzięki temu jest przez wiele lat chroniona przed działaniem warunków atmosferycznych. Przy doborze odpowiedniego drewna i właściwym jego malowaniu konserwacja elewacji jest konieczna tylko mniej więcej co dziesięć lat.

Cechy konstrukcyjne domu szwedzkiego

Dom szwedzki to dom prefabrykowany z elementów drewnianych. Konstrukcja ściany składa się z dwóch skorup: skorupa zewnętrzna, czyli fasada, chroni dom przed warunkami atmosferycznymi. Za nim znajduje się izolacja i ściana wewnętrzna.
Szwedzki dom zostanie zbudowany w konstrukcji szkieletowej. Ściany wykonane są z drewnianych słupków i płyt gipsowo-włóknowych plus izolacja, paroizolacja i wreszcie okładzina elewacyjna.
Dzięki naturalnemu materiałowi budowlanemu, jakim jest drewno, szwedzki dom oferuje wyjątkowo dobrą naturalną izolację i dlatego jest dwukrotnie lepszy pod względem ekologicznym od innych typów domów.
Jak wspomniano powyżej, wiele szwedzkich domów buduje się bez piwnicy. W krajach skandynawskich płyta podłogowa jest zatem również izolowana, aby zużywać jak najmniej energii dla zapewnienia komfortowych temperatur.
Oprócz przyciągającego wzrok koloru, typowy szwedzki dom ma zwykle fryz lub szczyt kapitański, co zapewnia dobrze znany wygląd i nadaje szwedzkiemu domowi szczególnego uroku. Aby uzyskać mniej imponującą linię frontu, szczyt można również przymocować z tyłu budynku i tam na przykład zapewnić miejsce na jadalnię.

Kalkulacja kosztów domu szwedzkiego

Dom szwedzki jest zwykle budowany jako dom z prefabrykatów. Ponieważ surowiec dostarczany jest ze Skandynawii, budowa szwedzkiego domu w północnych Niemczech jest zwykle tańsza niż na południu kraju. Niektórzy szwedzcy dostawcy domów mają katalogi kodów pocztowych, które pokazują rzeczywiste koszty w miejscu budowy.
Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych domów, cena zakupu domu szwedzkiego zależy w dużej mierze od wielkości domu szwedzkiego. Im większa powierzchnia kondygnacji i im wyższa, czyli z ilu kondygnacji zaplanowana, tym droższe marzenie o szwedzkim domu.
Porównując różnych dostawców, należy przyjrzeć się bliżej informacjom dotyczącym m.in. konstrukcji i izolacji ścian. W niektórych przypadkach różne firmy ogromnie się różnią.

Szlachetny szwedzki dom: wymarzona willa w klasycznym stylu starych rezydencji.

Zdjęcie: obs / Eksjöhus AB

Obliczając koszt szwedzkiego domu, należy również wziąć pod uwagę, że różni budowniczowie domów oferują różne etapy realizacji. Jeśli chcesz przejąć swój szwedzki dom gotowy do zamieszkania, musisz sięgnąć głębiej do kieszeni niż ktoś, komu wystarczy oddanie domu pod klucz. W tym drugim przypadku prace wewnętrzne, takie jak prace malarskie lub podłogowe, należy wykonać samodzielnie. Istnieje również możliwość zakupu domu szwedzkiego jako dobudówki. Dużą pracę należy wykonać we własnym zakresie.
W zależności od wielkości i stopnia rozbudowy są domy szwedzkie w cenie około 150.000 do 250.000 euro. Przy obliczaniu kosztów szwedzkiego domu zawsze należy brać pod uwagę niskie zużycie energii oczekiwane w przyszłości. Tutaj warto porównać różne opcje izolacji termicznej. Im lepiej dom jest ocieplony, tym początkowo będzie droższy. Ponieważ jednak skutkuje to niższymi kosztami ogrzewania na przestrzeni dziesięcioleci, warto tutaj zainwestować więcej.

Dom w Szwecji: zalety i wady

Szwedzki dom ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym domem. Ale dom w stylu nordyckim ma też wady.

Szwedzki dom z białą boazerią i lekkim dachem krytym dachówką: styl Nowej Anglii daje poczucie życia na amerykańskim wschodnim wybrzeżu.  Projekt charakteryzuje się wieloma kątami, wspornikowymi nawisami dachu i pięknymi werandami.

Zdjęcie: Trivselhus AB / Patrik Svedberg

Jakie są zalety szwedzkiego domu?

Jednym z pozytywnych aspektów szwedzkiego domu jest fakt, że podczas budowy nie jest wymagana woda. Na przykład w nowo wybudowanym szwedzkim domu od samego początku panuje suchy klimat wewnętrzny. Oznacza to, że wykluczone jest tworzenie się pleśni pod wpływem wilgoci w budynku.
Kolejną decydującą zaletą szwedzkiego domu jest to, że czas budowy jest bardzo krótki. Ze względu na dość szybkie ukończenie szwedzkiego domu można zmniejszyć podwójne obciążenie czynszem i kredytem. W szwedzkim domu zwykle od rozpoczęcia instalacji do odbioru potrzeba tylko czterech do pięciu miesięcy. Niektórzy dostawcy szczycą się tym, że mogą oddać nowy budynek już po dwóch miesiącach. Aby móc oszacować rzeczywisty czas trwania, zdecydowanie zaleca się wyjaśnienie z dostawcą Sweden House, które usługi są wliczone w cenę.
Konstrukcja ściany jest szczególnie odpowiednia do prefabrykacji z izolacją cieplną dzięki konstrukcji słupka z szalunkiem. To sprawia, że ​​szwedzki dom jest szczególnie energooszczędny i na dłuższą metę oszczędza pieniądze każdego dnia dzięki mniejszemu zużyciu energii. Drewno to naturalny materiał izolacyjny, który nie tworzy mostków termicznych. Wiele szwedzkich domów buduje się już jako domy niskoenergetyczne, domy prawie zeroenergetyczne, a nawet jako domy pasywne.

Szwedzkie domy w klasycznej czerwieni.

Zdjęcie: iStock / fotoman-charków

Kolejną ważną zaletą Schwedenhaus jest to, że drewno jest surowcem odnawialnym. Każdy, kto buduje szwedzki dom, wybiera szczególnie przyjazny dla środowiska wariant swojego nowego domu. Drewno zapewnia również, że szwedzki dom „oddycha” naturalnie. Poprawia to jakość powietrza w środku, co jest szczególnie korzystne dla osób z alergiami lub chorobami układu oddechowego.
W porównaniu z solidnym domem jest również stosunkowo niedrogi, jeśli budujesz dom szwedzki.

Jakie są wady szwedzkiego domu?

Ale szwedzki dom ma też wady. Ze względu na efektowny wygląd, jak już wspomniano powyżej, w niektórych miejscach nadal trudno jest uzyskać pozwolenie na budowę szwedzkiego domu.
Ponadto największą zaletą szwedzkiego domu, a mianowicie materiałem budowlanym jest również drewno. Drewno działa przez całe życie. Należy to wziąć pod uwagę podczas układania sztywnych elementów, takich jak rury, tak aby wszelkie rozszerzanie się metalu mogło zostać wchłonięte.
Drewno również pochłania wilgoć. Dlatego podczas planowania i budowy ważne jest, aby belki nośne były odpowiednio izolowane i oddychały. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pleśni i ograniczona nośność.
W przeciwieństwie do domu solidnego elewacja szwedzkiego domu wymaga regularnej konserwacji. Tutaj również należy wziąć pod uwagę przy planowaniu, która strona jest stroną pogody, a która jest oświetlona przez słońce. W związku z tym farba ochronna do domu musi być regularnie nakładana i odnawiana (co 10-15 lat, w zależności od pogody).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here