Tapety samoprzylepne

Tapeta samoprzylepna: przewodnik po tapetowaniu bez kleju

Tapetowanie nie jest nauką rakietową, ale nadal jest pracochłonną pracą. Jeśli nie lubisz tapetować, ale nadal chcesz lub musisz, możesz oszczędzić sobie kłopotów z manipulowaniem klejem dzięki tapecie samoprzylepnej. Dzięki temu znacznie skraca się czas pracy i zapotrzebowanie na miejsce, a wiele niepopularnych i czasami dość wymagających etapów pracy zostaje wyeliminowanych: nie trzeba dotykać ani wklejać tapety lub ściany. Nie ma składania ani transportu wklejonych pasków tapet, nie ma czasu namaczania i oczekiwania.

Jak działają tapety samoprzylepne i jakie są ich rodzaje?

Tapety samoprzylepne, podobnie jak naklejki samoprzylepne, mają od tyłu warstwę kleju i przyklejoną do niej folię nośną. Aby przymocować, folię ochronną po prostu odkleja się od powierzchni klejącej, a następnie tapeta przykleja się do powierzchni. Drobne błędy w załączniku można dość łatwo poprawić.

Wykonywanie pomiarów i przycinanie pasków jest szczególnie łatwe w przypadku tapet samoprzylepnych, ponieważ papier podkładowy ma z tyłu wyraźnie nadrukowaną siatkę. Dobre folie ścienne i samoprzylepne tapety flizelinowe są stabilne wymiarowo, i. h. nie wypaczają się. Pomaga to m.in. w precyzyjnym sklejaniu fotomotywów i tapet z wzorami, gdzie w miarę możliwości nie powinny być widoczne żadne przejścia i szwy.

Popularne klasyki wśród tapet samoprzylepnych to fototapety, tapety 3D (np. optyka kamienna lub drewniana) oraz tapety z wyszukanymi wzorami, np. B. Kwiatowe wzory, geometryczne wzory, metaliczne, tłoczone lub wspaniałe ornamenty w stylu barokowym i gotyckim. Fototapety, motywy 3D i okładziny ścienne są dostępne w zależności od rozmiaru i grubości jako arkusz(e) zrolowane(e), złożone lub panele do przyklejenia.

Tapeta z motywem kwiatowym: tapety samoprzylepne umożliwiają stylową dekorację pomieszczeń © photographee.ue, akcje.cegła suszona na słońcu.com

Tapety samoprzylepne mogą być wykonane z różnych materiałów. Dostępne są samoprzylepne, gładkie folie ścienne oraz naklejki ścienne z cienkiego winylu, gładkie lub teksturowane panele z grubszego PVC (np. B. jako replika ściany z kamienia lub płyty), samoprzylepne tapety papierowe i flizelinowe, a nawet samoprzylepne tapety z włókna szklanego lub. Tkanina szklana.

Jakie podłoża nadają się do tapet samoprzylepnych??

Aby dekoracje ścienne ładnie przylegały i wyglądały zgodnie z oczekiwaniami, podłoże musi spełniać szereg wymagań. W przeciwieństwie do klasycznego kleju do tapet, warstwa klejąca samoprzylepnych okładzin ściennych nie wymaga absorbentu, ale raczej podłoża maksymalnie hydrofobowego. Powierzchnia powinna być również gładka i płaska, tak aby samoprzylepny tył tapety mógł w pełni do niej przylegać. A więc pęknięcia, otwory na kołki itp. Wcześniej wypełnić szpachlówką i usunąć wszelkie nierówności szpachlówką i jeśli to konieczne,. Płynne pętle. Prawidłowe przygotowanie powierzchni ma znaczenie nie tylko dla przyczepności tapety, ale także dla wyglądu, który zwykle jest najważniejszy w przypadku samoprzylepnych tapet fotograficznych, trójwymiarowych i wzorzystych.

Tapety samoprzylepne wymagają gładkiej, niechłonnej powierzchni

Drzwi, meble i gładkie powierzchnie wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego są zatem również idealnymi podłożami pod folie ścienne. Nawet mocno przylegające powłoki, np. B. malowane powierzchnie nadają się do wklejania.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Czy mogę położyć tapetę samoprzylepną na wiórach??

W zasadzie mocna, samoprzylepna tapeta może również przylegać do tapet wiórowych. Jednak tylko na częściach pokręteł, które z kolei stanowią tylko niewielką część całkowitej powierzchni. Jest więc prawdopodobne, że tapeta wkrótce zacznie się odklejać i nie potrwa długo. Do tego dochodzi wątpliwy wygląd: struktura zrębków będzie wyraźnie widoczna przez gładką tapetę i cienkie folie, a grubsze panele będą trudniejsze do sklejenia równolegle i precyzyjnego wyrównania.

Jeśli chcesz ozdobić tylko część ściany samoprzylepną fototapetą lub pojedynczym paskiem tapety, lepiej wcześniej wyciąć tam wiór, usunąć resztki papieru i kleju i okleić gładką ścianę. Alternatywnie możesz przykleić płytę budowlaną, szybę lub cienką plastikową płytkę, a następnie przymocować ją do ściany.

Czy muszę zagruntować ścianę przed nałożeniem tapety samoprzylepnej??

Przydatność powierzchni można łatwo sprawdzić za pomocą kawałka taśmy klejącej lub kawałka tapety samoprzylepnej. Mocno dociśnij ścianę i rozłóż ją: widać nierówności? Przepychaj granulki? Następnie odklej - nie powinno być to zbyt łatwe - i spójrz na tył: nic nie powinno się do niego przyklejać, jeśli to możliwe. Jeśli widzisz brud, kurz lub kłaczki, ponownie dokładnie wyczyść powierzchnię. Ziarna piasku wskazują na tynk ścierny, który przed klejeniem należy zagruntować.

Sprawdź podłoże: mocno dociśnij taśmę klejącą do ściany i obejrzyj ją

Za pomocą testu zwilżania możesz zobaczyć chłonność powierzchni: Rzuć kilka kropli wody na ścianę za pomocą pędzla, spryskiwacza lub palcami i zobacz, czy się spływa, czy spływa. Powierzchnia, po której spływa woda, jest idealna do tapet samoprzylepnych. Rzadko zdarza się to w przypadku tynku niemalowanego, dlatego należy go wcześniej zagruntować.

Do gruntowania można użyć głębokiego podkładu lub środka wiążącego. Promotory adhezji poprawiają właściwości adhezyjne, tworząc podłoże, z którego spływa woda. Głęboko gruntujący utrwala kredujące i piaskowe podłoża, a także tworzy na powierzchni cienką warstwę.

Przyklejanie tapety samoprzylepnej - instrukcje krok po kroku

W zasadzie samoprzylepne tapety są bardzo łatwe w aplikacji. Jeśli powierzchnia jest prawidłowa, nic nie może się nie udać z tymi instrukcjami:

Krok 1: przygotuj plac budowy i materiał

Wystarczająco dużo miejsca, abyś mógł wygodnie pracować. W razie potrzeby zamontuj. Usuń listwy przypodłogowe, gniazdka i ramki włączników światła (wcześniej wyłącz bezpiecznik). Zakrywanie i maskowanie nie jest konieczne.
Najlepiej pracować w parach. Wtedy wszystko jest dużo prostsze, a wynik zazwyczaj dużo lepszy.
Będziesz potrzebować tych narzędzi:

  • Do znakowania: ołówek, marker i poziomica
  • Do cięcia: nóż i wymienne ostrza, duża metalowa linijka z krawędzią tnącą
  • Do rozprowadzania i dociskania tapety: ściągaczka do tapet, wałek gumowy, miękka ściereczka
Właściwe narzędzie jest ważnym warunkiem dobrego efektu tapetowania © Alex Po, stock.cegła suszona na słońcu.com

Krok 2: zmierz!

Zmierz ścianę i zaznacz długopisem i poziomicą położenie pierwszego paska lub pierwszego odcinka.

Krok 3: przygotuj powierzchnię klejącą

Zdejmij folię zabezpieczającą z górnego końca tapety i złóż ją tak, aby odsłonić wąski pasek powierzchni klejącej.

Krok 4: dołącz sieć

Umieść arkusz z odsłoniętą krawędzią kleju na linii prowadzącej i wciśnij go na miejsce.
Jeśli pokrywasz całą ścianę samoprzylepną tapetą, nie umieszczaj pasków dokładnie na krawędzi sufitu, ale zostaw trochę nawisu. Zaufaj swojej poziomicy, aby wyrównać tory dokładnie w pionie. Jeśli ściana lub sufit są wyrównane ze ścianą lub sufitem, zawsze istnieje ryzyko zejścia niewłaściwą ścieżką lub tapetowania nieestetycznych spoin podczas tapetowania.

Krok 5: przyklej sieć

Podczas gdy jeden z nich powoli odciąga folię podkładową w dół, drugi krok po kroku dociska i „wyciera” samoprzylepną tapetę. Rozmazując i naciskając, zawsze pracuj z dala od środka i od góry do dołu, aby uniknąć zmarszczek i pęcherzyków.

Krok 6: przygotuj schludne nałożenie

Z niektórymi motywami lub. Fototapety przeznaczone są do klejenia na styk i nic nie może być odcięte od pasków lub kawałków. W przeciwnym razie możesz również stworzyć idealne przejścia za pomocą techniki nakładania:
Przed przyklejeniem drugiego paska zaznacz odległość zakładki ok. 3 mm na tapecie. Wykonaj kilka oznaczeń punktowych, aby zachować dokładny dystans i sklejać równolegle.

Krok 7: nakładanie

Przykleić kolejny pasek zgodnie z oznaczeniami, równomiernie nakładając. Naciśnij, rozłóż i wytrzyj. Zaklej taśmą gniazdko i otwory włącznika światła. Aby odciąć się, tapeta jest najpierw przycinana w poprzek w tym momencie. Następnie za pomocą nożyczek lub noża wykonaj wycięcie, którego brzegi później znikną pod pokrowcem.

Ściągaczka jest bardzo praktycznym narzędziem do tłoczenia tapety samoprzylepnej na gładkich powierzchniach, wzdłuż krawędzi i w rogach. © PhotographyByMK, stock.cegła suszona na słońcu.com

Krok 8: cięcie

Za pomocą linijki i noża przeciąć oba paski jednocześnie od góry do dołu w strefie zakładki. Użyj ostrego ostrza i użyj odpowiedniego nacisku, aby dokładnie przeciąć obie warstwy przez całą drogę.

Odklej przycięty pasek przyklejony do tapety. Następnie ponownie lekko unieś krawędź drugiego paska i wyciągnij drugi oddzielony pasek od spodu. Następnie naciśnij ponownie i wytrzyj wycieraczkę i tocz bez bąbelków.

Jeśli ustawiłeś długości z nawisem, odetnij nawisy na górze i na dole za pomocą noża i krawędzi tnącej (linijki). Dzięki ściągaczce możesz bardzo dobrze dostać się do krawędzi, gdy ją dociśniesz, a także możesz użyć narzędzia do przygotowania czystego cięcia.

Tapety samoprzylepne oszczędzają czas, miejsce i pracę

Jak rozpoznać dobrą tapetę samoprzylepną??

Występują znaczne różnice w jakości, szczególnie w przypadku folii ściennych. Tutaj należy zwrócić uwagę nie tylko na składniki, ale także na grubość materiału, jakość druku, odporność na rozdarcie, stabilność wymiarową i siłę klejenia. Jeśli sklep z narzędziami lub sklep specjalistyczny oferuje powierzchnię ekspozycyjną z wstępnie przyklejonymi modelami, możesz dotknąć eksponatów i z. B. Zbadaj bezpośrednio odbicie światła i intensywność kolorów. W przeciwnym razie pomocne są dobre rady i oczywiście spojrzenie na listę składników: Przed zakupem zawsze zapoznaj się z informacjami producenta na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu. A jeśli nie możesz zaklasyfikować składnika, lepiej zapytać specjalistę, niż później przykleić coś paskudnego na ścianie.

Błękitny Anioł to stosunkowo niezawodna pieczęć środowiskowa: pieczęć środowiskowa rządu federalnego oznacza sprawdzone i niskoemisyjne produkty i jest regularnie aktualizowana i aktualizowana. Zwłaszcza w przypadku samoprzylepnych „prawdziwych” tapet (i. D. R. samoprzylepne tapety flizelinowe) jest wiele, które są oznaczone Błękitnym Aniołem. Znak CE może również pomóc w wyborze bezpiecznego produktu.

W przypadku tapet samoprzylepnych wysoka cena nie jest pewnym znakiem dobrej jakości, ale wskazówką. Ponieważ naprawdę tanie produkty zwykle nie są zbyt przydatne, ponieważ oszczędza się na materiałach i klejach. W przypadku świeżo rozpakowanych tworzyw sztucznych dobrym wskaźnikiem jest również własny nos: jeśli fototapeta lub folia ścienna pachnie ostrym lub nieprzyjemnym zapachem chemikaliów, jest to zwykle oznaka gorszej jakości.

Czy samoprzylepne tapety winylowe są szkodliwe dla zdrowia??

Winyl lub. PVC jest wytwarzany między innymi z ropy naftowej i soli kamiennej i generalnie nie jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska i „najzdrowszych” materiałów. Jednak w przypadku pokryć ściennych winylowych i PCV największe zagrożenie dla zdrowia nie wynika z samego materiału bazowego, ale z dodatków. Wiele samoprzylepnych folii ściennych i paneli zawiera wątpliwe składniki, trudne do sklasyfikowania przez laików. Kto wie, jakie chemikalia są używane w terminach takich jak „przeciwporostowy” lub „ochrona przed pleśnią”? Lub jakie plastyfikatory są zawarte w tapecie winylowej lub imitacji muru wykonanej z pianki PCV?

Substancje takie jak formaldehyd czy ftalany dodawane jako plastyfikatory są trujące i niebezpieczne dla zdrowia m.in. ze względu na wysokie ryzyko alergii. Lotne dodatki mogą być uwalniane do powietrza w pomieszczeniu z okładzin ściennych przez miesiące lub lata, co sprawia, że ​​ryzyko jest szczególnie nieprzewidywalne.

Produkty do salonu są regularnie sprawdzane w tym kraju i sprawdzane pod kątem zanieczyszczeń lub. Testowana tolerancja zdrowotna. Co jakiś czas substancja lub grupa substancji jest poddawana ponownej ocenie i nie może być już stosowana w przyszłości - lub zmienia się odpowiednia wartość graniczna.

Wielu producentów tapet dobrowolnie stawia również na większe bezpieczeństwo, na przykład nie oferując już tapet zawierających metale ciężkie lub stosując nowe, bardziej kompatybilne plastyfikatory. Nie można jednak całkowicie obejść się bez plastyfikatorów, jeśli chodzi o okładziny ścienne z winylu lub PCV. W przeciwnym razie tapeta winylowa nie byłaby elastyczna i giętka, ale twarda jak płyty lub rury drenażowe.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here