Beton licowy: nowoczesny materiał o szczególnym uroku”,

Niezależnie od tego, czy chodzi o strukturę deskowania, położenie i wymiary spoin, obróbkę powierzchni, kolorowanie lub szlifowanie betonu licowego: specjalny wygląd można uzyskać później poprzez obróbkę za pomocą urządzeń do szlifowania lub polerowania lub od samego początku za pomocą szalunku o specjalnej strukturze. Ich wzór wyraża się w delikatnym betonie licowym, dzięki czemu pozostaje widoczny. Ale są też kolorowe dodatki, które można dodać do mieszanki betonowej. W ten sposób beton licowy jest całkowicie zabarwiony na żądany kolor.
Obróbkę końcową odsłoniętych powierzchni betonowych można wykonać za pomocą wałków, kwasów, piaskowania lub płomieniowania. Wprowadza się ogólne rozróżnienie między obróbką wykańczającą podczas budowy, tj. gdy beton jest jeszcze świeży, a obróbką wykańczającą, którą można przeprowadzić tylko na betonie stwardniałym. Te pierwsze to np. piaskowanie, mycie lub zakwaszanie, drugie polerowanie, naklejanie lub ostrzenie.

Co należy wziąć pod uwagę przy budowie z betonu licowego?

Praca z betonem licowym wymaga doświadczenia i umiejętności – nawet drobne nierówności są od razu zauważalne. Po wylaniu nie można już zmienić właściwości betonu licowego. Ponieważ wymagania dotyczące jego wyglądu są bardzo wysokie, należy najpierw wylać obszar próbki, aby beton licowy rzeczywiście miał dokładnie pożądane właściwości w rzeczywistych warunkach placu budowy. W tym przypadku planowanie ma kluczowe znaczenie; powinno być absolutnie jasne z góry, jak powinna wyglądać powierzchnia z betonu licowego. Zależy to od rodzaju szalunku, koloru betonu i późniejszej obróbki powierzchni.

Jakie są rodzaje betonu licowego?

Istnieją cztery klasy w zależności od przeznaczenia – im wyższa, tym większe wymagania. Beton licowy klasy SB 1 ma najniższe wymagania pod względem proporcji mieszania i konstrukcji i nadaje się do budynków komercyjnych lub ścian w piwnicach, gdzie wyjątkowo stylowy wygląd nie jest tak ważny. Pokoje są raczej funkcjonalne. Beton licowy klasy SB 2 może być stosowany do ścian oporowych lub klatek schodowych, a beton klasy SB 3 do elewacji budynków. Beton licowy o szczególnie wysokich wymaganiach należy do klasy SB 4: Nadaje się do budynków reprezentacyjnych lub izolowanych, wybranych części budynku. Są to projekty elewacji, które zachwycają szczególnie rzucającą się w oczy architekturą, w których beton licowy celowo został użyty jako element przyciągający wzrok. W przypadku powierzchni z betonu licowego lub elementów z betonu klasy SB 3 i SB 4 niezbędne jest przygotowanie powierzchni do badań, dla klas SB 1 i SB 2 zalecane.
Oprócz tych właściwości inne kryteria, takie jak tekstura, kolor, a nawet poszycie szalunku i spoiny szalunku, są podzielone na osobne klasy wymagań. Już samo to pokazuje, że prace projektowe dla betonu licowego są bardziej rozległe niż dla zwykłego betonu.

Na elewacji powierzchnie z betonu licowego przyciągają wzrok, co ma szczególne zastosowanie w nowoczesnej architekturze.

Zdjęcie: iStock / sl-f

Jak obrabiasz beton licowy?

Bez względu na to, czy jest to beton fundamentowy, beton licowy czy inne rodzaje betonu - podstawowe składniki są oczywiście takie same, ale wielkość ziarna i rodzaj kruszywa są specjalnie zaprojektowane dla betonu licowego. Nie może się rozdzielać ani krwawić, co nieuchronnie prowadzi do pęknięć w murze. Ponadto beton licowy powinien być łatwy i szybki w obróbce. Możesz to zrobić za pomocą

  • Beton płynny klas F 4 do F 6, który jako dodatek otrzymuje stabilizatory, dzięki czemu beton pozostaje jednorodny podczas montażu,
  • wartość a w/c - stosunek wody do cementu - poniżej 0,55. Ale potem ze specjalnymi płynami do betonu lub superplastyfikatorami, które zmniejszają zapotrzebowanie betonu na wodę,
  • Beton z dużą zawartością zaprawy i korzystną krzywą uziarnienia, czyli o jednorodnym składzie granulometrycznym. Beton nie może mieć zbyt gruboziarnistych składników, w przeciwnym razie żadne drobne wzory okładziny nie mogą wcisnąć się w beton licowy,
  • Dokładne proporcje mieszania i wykluczenie resztek betonu lub resztek wody - to fałszuje kolor betonu licowego,
  • szybka praca. Jeśli to możliwe, beton należy wylewać za jednym razem, aby uniknąć szwów lub krawędzi.

Powierzchnie z betonu licowego powinny być barwione lub barwione na wskroś w sposób szczególnie jednolity i jednorodny. Aby wykluczyć lub zminimalizować wahania kolorów, należy używać cementu tylko z tego samego zakładu, a kruszywo powinno w miarę możliwości pochodzić tylko z jednego i tego samego wykopu.
Ważne: Pogoda na placu budowy również może mieć wpływ na właściwości. Beton licowy o wysokiej klasie wymagań nie może być po prostu przetwarzany w temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza. Temperatura spowalnia procesy chemiczne, a tym samym wydłuża czas utwardzania, na przykład. Zmienia również nacisk, jaki beton wywiera na ściany po wlaniu do szalunku. Należy zatem dostosować recepturę betonu, na przykład zmieniając stosunek cementu do wody, i podjąć dalsze działania, aby beton był ciepły. Możesz też od samego początku unikać obróbki betonu licowego w zbyt niskich temperaturach.

Wyeksponowany beton używany na zewnątrz tworzy chłodny, minimalistyczny wygląd. 

Zdjęcie: Flora PressLuckner

Jak wygląda obudowa?

Ponieważ ściany wykonane z betonu licowego lub stropy betonowe muszą być szczególnie dokładne, deskowanie jest ważniejsze niż w przypadku zwykłego betonu - dotyczy to zwłaszcza wysokiej jakości betonu licowego klasy SB 4. W końcu poszycie zapewnia nie tylko kształt ściany czy elementu z betonu licowego, ale także bezpośrednio strukturę powierzchni, co zwykle wymaga specjalnego powlekania płyt szalunkowych lub materiałów. Ta powłoka naturalnie staje się bardziej szorstka z każdym użyciem.
Okładzina musi zatem mieć szczególnie płaską lub precyzyjnie ustrukturyzowaną powierzchnię – proste płyty budowlane nie wystarczą. Często w płytach szalunkowych konieczne jest dodatkowe usztywnienie, aby na pewno pozostały w formie. Deskowanie może również wymagać specjalnego uszczelnienia, aby zapobiec powstawaniu szwów i występów w betonie. Wszystko to sprawia, że ​​beton licowy jest droższy niż zwykły beton, oprócz zwiększonego nakładu pracy.
Aby beton licowy i okładzinę można było później oddzielić od siebie, okładzinę pokryto środkiem antyadhezyjnym. W wielu przypadkach ten olej uwalniający zapewnia również gładszą powierzchnię.
Dobrze wiedzieć: Dostępne są szalunki chłonne i niechłonne. Chłonne poszycie wyciąga nadmiar wody z betonu przy krawędzi, co sprawia, że ​​powierzchnia staje się bardziej chropowata. Połączenie obu wariantów skutkuje zatem różnymi strukturami powierzchni.

Wstawienie do szalunku

Odsłonięty beton nie może ulegać segregacji podczas wsypywania do poszycia i nie może generować zbyt wielu pęcherzyków powietrza, co może się łatwo zdarzyć przy zbyt dużej wysokości upadku z betoniarki lub wsypaniu stożka do szalunku. Ponieważ ryzyko segregacji wzrasta wraz z wysokością upadku, szczególnie w przypadku szalunków ścian i innych elementów pionowych, beton licowy nie powinien wpadać do szalunku z wysokości powyżej 50 cm. Jeśli nie jest to możliwe w inny sposób, należy wsunąć beton licowy do szalunku przez węże.

Wskazówki dotyczące uszczelniania powierzchni i trwałości

Beton licowy jest wytrzymały mechanicznie, ale w zależności od rodzaju powierzchni reaguje nieco agresywnie na plamy i zabrudzenia. Powierzchnie obciążone mechanicznie mogą z czasem wykazywać oznaki zużycia. Dzięki temu można zabezpieczyć powierzchnie profilaktycznie lub po dokładnym oczyszczeniu masą uszczelniającą na bazie żywicy epoksydowej. Środki nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz, ale muszą być szczególnie odpowiednie do betonu licowego. Jeśli szlifujesz beton licowy, powinieneś również go uszczelnić, jeśli to możliwe.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here