Osada - ogrzewana lodem

Jako architekt często nie jest łatwo zbudować dom dla własnej rodziny. Bo szybko zatracasz się w mózgowych sekwencjach pomieszczeń, specjalnych materiałach, dopracowanych detalach, nietypowych konstrukcjach. Taki dom szybko wygląda na bardzo poszukiwany. Z Martinem Falke było inaczej: plan piętra został naszkicowany w ciągu weekendu, ponieważ wiedział dokładnie, jak rodzina chce żyć. Ponadto plan zagospodarowania określił surowe wymagania dotyczące wysokości okapu, linii kalenicy i nachylenia dachu. Martin nie postrzegał tego jednak jako ograniczenie, ale raczej jako mile widzianą ramę, w której jako architekt można zaprojektować współczesny dom. Jeśli chodzi o same koszty budowy, Falkes ograniczyły się: 350.Nie należy przekraczać 000 euro - całkiem sportowy cel o powierzchni mieszkalnej 200 metrów kwadratowych.

Dom jako deklaracja, pewny siebie i zaskakujący we wszelkiego rodzaju zabudowanej podmiejskiej sielance. Martin Falke, klient i architekt

Umów pokoje

Z tymi specyfikacjami i klasycznym programem przestrzennym dla domu rodzinnego (dwa pokoje dziecięce, sypialnia dla rodziców, tylko jedna łazienka, gabinet/pokój gościnny, kuchnia, jadalnia, salon, toaleta dla gości, usługi budowlane, pomieszczenia gospodarcze i garaż) architekt przystąpił do projektowania. Jako doświadczony planista było to dla niego jasne: dzięki prostej, kompaktowej konstrukcji, rezygnacji z udogodnień, takich jak SmartHome, trzyszybowe przeszklenia i system fotowoltaiczny, możliwe jest utrzymanie napiętego budżetu. „Wyzwaniem było dla mnie udowodnienie, że można bez problemu zbudować dom, którego nie można powiedzieć, że ma mniej niż 1.Koszt 500 euro za metr kwadratowy."

Bez kompromisów

Widać, że nie ma nawisów dachowych, występów i wnęk czy lukarn. Ponadto proste materiały nie służą do ekspozycji, ale podkreślają i podkreślają bezpretensjonalną strukturę. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że okna są zlicowane z elewacją z drobnego tynku, a także otwierane na zewnątrz. W ten sposób i przy nowoczesnych zabiegach stylistycznych dom kontynuuje typowy dom osiedlowy z lat 20-tych - 50-tych - ze stromym dwuspadowym dachem i białym tynkiem.

Uważamy, że plan piętra jest naprawdę fajny i uwielbiamy duże okna w naszych pokojach?. Lina i Finn, dzieci

Ogrzewanie lodem

Przede wszystkim śmiała jest koncepcja energetyczna, która opiera się na sprytnej zasadzie fizycznej: zbiornik wody o pojemności dziesięciu tysięcy litrów zakopany w ogrodzie działa jak solarny system magazynowania lodu i dostarcza (w połączeniu z pompą ciepła) ogrzewanie i ciepłą wodę. Zimą pompa pobiera wystarczającą ilość ciepła z magazynu lodu, aż ostygnie do 0 stopni. W przypadku dalszego odprowadzania ciepła woda zamarza - stąd nazwa „Solareis”. W ten sposób zapotrzebowanie na ciepło w okresie zimowym można pokryć stosunkowo niewielką objętością magazynu lodu. W okresie letnim zasobnik nagrzewa się energią słoneczną, a dom można bez problemu schłodzić za pomocą ogrzewania podłogowego. Sprytny do ogrzewania na zasadzie fizycznej - a poza tym sprytnie zaplanowany dom.

Fakty i Liczby
własność 447 metrów kwadratowych
Przestrzeń życiowa 200 metrów kwadratowych
budowa solidny
architekt Martin Falke, Kolonia

Materiały i produkty

Okno dachowe: Velux; Okno: Velfac; Rura kominowa: Beckmann, DW Design; Parkiet: deski wielowarstwowe, zakulisowy parkiet; Armatura łazienkowa: Steinberg, Seria 100; Umywalka: Vitra; Jasna jadalnia: Belux, jeden po drugim; Oświetlenie wpuszczane: światła KS, bezramowe Aixlight Pro; Krzesła: Vitra, plastikowe krzesło boczne i krzesło DAW; Fotel (z futrem): Artek, fotel 400 Alvara Aalto; Fotel (z czerwonym pokryciem): Knoll, Bertoia Diamond; Siedzenia na zewnątrz: IKEA

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here