Farba silikatowa

Farba silikatowa: właściwości i różnice pomiędzy czysto silikatowymi i silikatowymi farbami emulsyjnymi

Malarz w pracy © Pfluegler-photo, fotolia.com

Spoiwem farb silikatowych i tynków silikatowych jest krzemian potasu, otrzymywany w wieloetapowym i złożonym procesie produkcyjnym z piasku kwarcowego i potażu. Według DIN 18363 Kolor może być oznaczony jako czysty krzemianowy lub czysty kryształ tylko wtedy, gdy składa się wyłącznie ze szkła wodnego potasowego, wypełniaczy i pigmentów barwiących odpornych na szkło wodne. Zgodnie z tą samą normą, farba emulsyjna silikatowa (lub farba emulsyjna silikatowa) może również zawierać składniki organiczne pod warunkiem, że ich udział masowy nie przekracza 5 proc.

Farba zarodkowa (farba silikatowa) jest odporna na pleśń i od A.W. Wynaleziony zarodek

Farby czysto silikatowe składają się z dwóch składników: spoiwo (utrwalacz) ze szkła wodnego potażowego w postaci proszku lub już rozpuszczonego w wodzie oraz proszku kolorowego, który zawiera pigmenty i wypełniacze. Proszek utrwalający i barwiący są przechowywane i dostarczane oddzielnie i można je mieszać tylko na krótko przed obróbką. Ponieważ jak tylko oba składniki zostaną wymieszane, co powinno nastąpić około 10 godzin przed malowaniem, utwardzenie lub. Proces krzemionkowania farby.

Czysty krzemian potasu jest środkiem wiążącym dla farb silikatowych

Natomiast farby emulsyjne silikatowe ze względu na proporcje składników organicznych są stabilnymi mieszankami, które podobnie jak inne farby emulsyjne dostępne są jako gotowe do użycia farby jednoskładnikowe w dowolnym kolorze.

Notatka: Kolor, który ma więcej niż 5 procent dyspersji lub. Zawiera składniki organiczne, nie może być oznakowana ani sprzedawana jako farba silikatowa. Informacje o składnikach i ich proporcjach znajdują się w informacjach producenta na opakowaniach i pojemnikach oraz w kartach technicznych poszczególnych produktów. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Właściwości farb silikatowych

Jak również Czysty krzemian- jak również Farby dyspersyjne silikatowe są:

 • wysoce odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV,
 • bardzo paroprzepuszczalna i gazoprzepuszczalna,
 • niepalny (nadaje się do powłok trudnopalnych),
 • bezrozpuszczalnikowy (przyjazny dla środowiska),
 • bardzo dobrze nadaje się do pokrywania podłoży mineralnych m.in. B. Beton, kamień (piaskowy), cegła, tynk wapienny i tynk cementowy.

Do podłoża gipsowe (np. B. Tynki gipsowe) są Nieodpowiednie farby silikatowe. Jeśli nadal chcesz używać go do malowania tynków zawierających gips, powinieneś skontaktować się z mistrzem malarstwa lub dobrze zaopatrzonym specjalistycznym sprzedawcą i poprosić o odpowiedni środek wiążący. Nakładany jak podkład, poprawia przyczepność i tworzy granicę między tynkiem modelarskim a silikatowym, co może zapobiegać niepożądanym reakcjom.

Nigdy nie należy używać farb silikatowych do malowania tapet. Ponieważ krzemian potasu potrzebuje podłoża mineralnego jako partnera reakcji. Nie łączy się z papierem, tkaniną i plastikiem użytym w tapecie, dlatego farba nie może się do niej przykleić.

Farby emulsyjne są łatwiejsze w obróbce niż czyste farby silikatowe. Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy:

 • Farby czysto silikatowe należy mieszać przez 10 godzin lub. Odstawić na noc pod przykryciem i w tym czasie kilkakrotnie zamieszać. Nie jest to konieczne w przypadku gotowych do użycia silikatowych farb emulsyjnych.
 • Farba emulsyjna wysycha, stając się matowa i bez plam, co nie zawsze ma miejsce w przypadku farb czysto silikatowych.
 • Dyspersje krzemianowe są tiksotropowe, i. h. o gęstej, lepkiej konsystencji (podobnej do farb). Farbę można nakładać z niewielkim kapaniem lub rozpryskiwaniem, ponieważ "rozdziera się" gorzej i prawie nie spływa po nałożeniu.
 • Farby emulsyjne są łatwiejsze do usunięcia niż farby czysto silikatowe.
Notatka: Wszystkie farby silikatowe są silnie alkaliczne (często pH 11) i dlatego bardzo żrący. Podczas obróbki należy zawsze nosić odzież ochronną, okulary ochronne i rękawice ochronne odporne na działanie zasad! Do pracy z farbami silikatowymi niezbędne są rękawice odporne na działanie zasad wykonane z lateksu lub nitrylu © H. Piwowar, fotolia.com

Malowanie farbami silikatowymi: Przygotuj podłoże i nałóż farbę

Farby silikatowe nie są tanie, ale mogą sprostać wysokim wymaganiom. We wnętrzu są stosowane jako zdrowe, wytrzymałe i odporne na pleśń farby do salonu, łazienki i piwnicy, na zewnątrz jako odporne na warunki atmosferyczne i trwałe farby elewacyjne. Aby mogli dotrzymać obietnicy, podziemie musi być odpowiednio przygotowane.

Podłoże murarskie lub tynkarskie przed nałożeniem farby musi być dokładnie oczyszczone i usunięte z kurzu, brudu, tłuszczu i osadów organicznych (np. B. Glony) i luźne części. Jeśli to możliwe, pęknięcia i ubytki w tynku naprawić tym samym materiałem lub beztynkowym wypełniaczem mineralnym, takim jak szpachlówka cementowa lub wapienna.

W celu uzyskania optymalnej przyczepności i pokrycia farby, silnie lub nierównomiernie chłonne podłoża należy zagruntować rozcieńczonym środkiem utrwalającym lub. Farba podkładowa silikatowa. W przypadku farb dwuskładnikowych nałożyć pierwszą warstwę bogatą w pigment, aby stworzyć dobrze kryjącą bazę. Pracuj szybko i zawsze „mokro na mokro”, żeby później nie było widocznych początków. Przy drugiej aplikacji użyj mniej kolorowego proszku i więcej spoiwa; dzięki temu powłoka jest bardziej wytrzymała i trwalsza. Pozostawić farbę do wyschnięcia na co najmniej 12 godzin między warstwami - im dłuższy czas schnięcia, tym lepsze zakrzemizowanie, a co za tym idzie jakość powłoki.

W ten sposób zagruntujesz nierównomiernie chłonną bazę Notatka: Aby farba silikatowa mogła optymalnie wyschnąć i skrzemizować, podczas malowania nie może być ani za ciepło, ani za zimno. Temperatura pomieszczenia i przetwarzania powinna wynosić od 8 do 20 ° C, wilgotność poniżej 80%.

Czy podłoże pod farbę silikatową musi być pofałdowane??

Na fluktuacja Tak zwane fluates (=fluorokrzemiany; sole kwasu fluorowodorowego) stosuje się do utwardzania podłoży w celu zneutralizowania ich zasadowości i poprawienia właściwości adhezyjnych. To ma sens. B. na:

 • podłoża spiekane,
 • na gładkich powierzchniach,
 • Nowy tynk o podwyższonej alkaliczności (wartość pH 8,9 lub więcej; niedrogie paski testowe są dostępne do ponownego pomiaru) i
 • podłoża mieszane, m.in. B. mieszanka starego i nowego tynku, jak to często bywa przy remontach lub naprawach.

Fluting wyrównuje właściwości powierzchni i zapobiega reakcjom chemicznym powodującym powstawanie plam, zmiany koloru lub przebarwień. Ponieważ używany jest kwas, wymagane są specjalne środki ochronne, a także potrzebne są kwasoodporne narzędzia i naczynia (bez metalu). Pofałdowane obszary należy dokładnie umyć wodą, a następnie całkowicie wysuszyć przed dalszym powlekaniem.

Notatka: Fluting nie jest prostą czynnością typu „zrób to sam”. Jeśli nie wiesz, czy to konieczne, lepiej zapytaj eksperta. Możesz również skorzystać z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby szybko znaleźć specjalistyczne firmy w Twojej okolicy, które mogą bezpiecznie wykonać dla Ciebie wymagające prace lub obejrzeć Twoją budowę, profesjonalnie sprawdzić podłoże i doradzić na miejscu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here