Inteligentny dom dla seniorów: najlepsze systemy w skrócie ”,

1. Ring Doorbell 2 jako inteligentny dzwonek i przycisk alarmowy

Dla osób starszych dzwonienie dzwonkiem do drzwi może być stresujące. Martwią się, że nie dotrą wystarczająco szybko do drzwi lub boją się otworzyć drzwi nieznajomym. Dzięki inteligentnemu dzwonkowi możesz wygodnie zobaczyć, kto dzwoni do drzwi na tablecie lub smartfonie z łóżka lub sofy i otworzyć drzwi tylko znajomym i rodzinie. Dzwonek do drzwi może być obsługiwany z istniejącym okablowaniem dzwonka, a także z wymiennym zestawem baterii. Krewni mogą śledzić czynności przed drzwiami, nawet gdy są w ruchu, co daje im dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.
Wskazówka: Przymocowany do łóżka inteligentny dzwonek do drzwi działa również jako przycisk alarmowy. Krewni instalują odpowiednią aplikację i są informowani za pomocą wiadomości push, gdy dzwonek zostanie uruchomiony.
wycena: 4 na 5 gwiazdek

Zamów dzwonek wideo Ring tutaj przez Amazon.

2. Odcisk palca Ekey uno do bezkluczykowego dostępu

Kolejna przeszkoda w strefie wejściowej jest kluczem dla wielu starszych osób. Każdy, kto cierpi na zaostrzenie dny moczanowej lub artretyzmu, nie może przekręcić kluczyka w ciągu kilku dni. Inni seniorzy na ogół mają trudności z włożeniem klucza do zamka drżącymi rękami. Nawet z rolką lub innymi pomocami do chodzenia trudno jest obsługiwać klucz. Stwarza to przede wszystkim zahamowania przed wychodzeniem z domu. Dzięki zamkowi drzwi wejściowych z odciskiem palca ta przeszkoda jest eliminowana. Odcisk palca ekey uno można zamontować we wszystkich popularnych drzwiach. Do instalacji nie jest wymagane wiercenie, dłutowanie ani okablowanie. System rejestruje do 20 użytkowników, a uprawnienia dostępu i przedziały czasowe można również ustawić za pomocą aplikacji ekey uno. Personel pielęgniarski lub pomoc domowa może dostać się do domu tylko w określonych ramach czasowych. Obecnie istnieje wiele systemów zamykania, które można otworzyć bezpośrednio w aplikacji. Produkty są jednak w większości wspierane przez Bluetooth, więc zużywają stosunkowo dużą ilość baterii i wymagają bezpiecznej obsługi smartfona – tutaj może pomóc smartfon dla osób starszych.
Wycena: 4,5 na 5 gwiazdek

Zamów odcisk palca Ekey Uno tutaj przez Amazon.

3. Amazon Echo Show jako system zdalnego monitorowania

Amazon Echo jest znanym praktycznym urządzeniem informacyjno-rozrywkowym, którym można wygodnie sterować głosem. Mniej znanych jest wiele możliwych zastosowań asystenta głosowego do życia na starość. W nagłych wypadkach można dzwonić na telefon, na przykład w przypadku upadku i nieosiągnięcia telefonu. Mediami rozrywkowymi, takimi jak audiobooki lub sterowanie oświetleniem, można również sterować głosem - Amazon Echo zabiera dużo pracy z pracy. Dla seniorów mieszkających samotnie ewentualny zdalny monitoring za pośrednictwem Amazon Echo Show z ekranem ma sens. Funkcja drop-in umożliwia bliskim dostęp do wbudowanej kamery, a tym samym uzyskanie wglądu w mieszkanie seniora - bez konieczności aktywnego odbierania telefonu lub zapytania przez osoby starsze.
wycena: 4,5 na 5 gwiazdek

Możesz zamówić Amazon Echo Show 5 tutaj.

Zdjęcie: Amazonka

4. Gigaset Elements i inteligentna opieka dla monitoringu seniorów

System alarmowy dla seniorów Gigaset nazywa się Gigaset smart care. System Inteligentnego Domu został specjalnie opracowany, aby pomóc seniorom i ich bliskim osiągnąć większą niezależność i jakość życia. Czujniki do sterowania i monitorowania zdarzeń, takich jak ruch okien i drzwi lub aktywność żaluzji, można skonfigurować indywidualnie. Aplikacja Smart Care to narzędzie, z którego członkowie rodziny mogą korzystać, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się w domu. Jest to centrum informacyjne, które dostarcza informacji o raportach o stanie połączonych z nim czujników i czujek ruchu.
Czy ojciec wyszedł z domu o zwykłej porze?? Czy babcia wróciła na czas z cotygodniowej wizyty u lekarza?? Jest regularnie wentylowany, a drzwi są zamykane na noc? Wszystko to można sprawdzić za pomocą aplikacji. System jest elastyczny i można go dostosować do różnych sytuacji życiowych. Jeśli coś odbiega od rutyny, system automatycznie powiadamia monitor. Jeśli czujniki wykryją nieprawidłowości lub jeśli krewny naciśnie przycisk alarmu, na smartfonie zapali się alarm. Dzięki temu bliscy mogą szybko reagować i zapobiegać gorszym rzeczom. Generalnie „normalne” systemy inteligentnego domu, takie jak Telekom Magenta czy innogy, również nadają się do monitorowania seniorów, ale te aplikacje nie są w tym wyspecjalizowane.
wycena: 3,5 na 5 gwiazdek

Zamów tutaj pakiet alarmów dla seniorów Gigaset od Amazon. 

5. Osłona pieca Hager jako inteligentna ochrona przeciwpożarowa

Piec jest główną przyczyną pożaru we własnych czterech ścianach. Pożary kuchenne stanowią szczególne zagrożenie dla młodych rodzin i osób starszych. Powodem tego może być zapominanie o jedzeniu na kuchence lub po prostu pozostawienie kuchenki z wyrzuconym ręcznikiem. Osłona pieca firmy Hager jest wykonana zgodnie z normą DIN EN 50615 i składa się z dwóch modułów:

  • Jednostka czujnika
  • Jednostka sterująca

Elektryk montuje czujnik na okapie lub na ścianie. Tam rejestruje zarówno wzrost temperatury, jak i ruchy. Rosnąca temperatura i ruch oznaczają, że ktoś gotuje. Jeśli jednak nie nastąpi ruch, gdy temperatura wzrośnie, czujnik zgłosi alarm. Jednostka sterująca jest podłączona do pieca i odbiera informację zwrotną z czujnika. Jeśli alarm nie zostanie wywołany ręcznie w ciągu 15 sekund, zasilanie zostanie przerwane. Alternatywnie lub dodatkowo można zastosować inteligentny czujnik dymu z połączeniem z aplikacją, ale tutaj częściej występują fałszywe alarmy, na przykład z przypalonej żywności.
wycena: brak dostępnych ocen

Tutaj możesz zamówić osłonę kuchenki firmy Hager na Amazon.

6. SensFloor jako inteligentna ochrona przed upadkiem dla seniorów

SensFloor zamienia podłogę w touchpad. SensFloor to jeden z pierwszych produktów, który został opracowany specjalnie dla Ambient Assisted Living i dlatego jest idealny dla osób starszych i niepełnosprawnych fizycznie. Podkładka tekstylna z czujnikiem umieszczana jest pod podłogą - nie ma znaczenia czy jest to dywan, laminat, podłoga winylowa czy parkiet. SensFloor zawiera 30 czujników na metr kwadratowy i ma tylko 2,5 milimetra wysokości.
SensFloor rejestruje i analizuje każdy ruch. W przypadku upadku system powiadamia krewnych lub personel pielęgniarski, w zależności od ustawienia. Informuje również o bezcelowej wędrówce osoby z demencją. Podłoga może być połączona z innymi produktami, takimi jak system przywoławczy lub system oświetlenia. Na przykład światło włącza się automatycznie, gdy osoba porusza się w odpowiednim kierunku. Dzięki rozpoznawaniu obcych wzorców ruchu SensFloor jest również inteligentnym systemem alarmowym, który wykrywa intruzów.
Cena £: około 100 euro / metr kwadratowy

7th. Duravit SensoWash jako inteligentna toaleta myjąca

Higiena osobista jest ważnym punktem w życiu wspomaganym przez otoczenie, ponieważ dla wielu seniorów staje się to coraz trudniejsze w życiu codziennym. Toaleta bez barier jest niezwykle ważna dla zachowania honoru i godności osób starszych. Toaleta myjąca SensoWash odciąża osoby starsze od niezbędnych zadań i zapewnia czystość. Jest to połączenie toalety i bidetu, dlatego nadaje się również dla osób, które nie mogą już bezpiecznie stać. Innowacyjna toaleta myjąca zawiera między innymi:

  • Połączenie Bluetooth
  • Czujnik siedzenia
  • Suszarka na ciepłe powietrze
  • Ogrzewanie siedzenia
  • Lampka nocna: oświetlony kryty basen
  • Funkcja odkamieniania

Toaleta myjąca SensoWash może być łatwo sterowana za pomocą pilota. Indywidualne ustawienia są zapisywane w profilach użytkowników. Projekt jest dyskretny i wysokiej jakości, co sprawia, że ​​toaleta w łazience nie jest bardziej zauważalna niż każda inna.
wycena: brak dostępnych ocen

Tutaj możesz zamówić zestaw toalet myjących Duravit bezpośrednio od Amazon. 

ósmy. MyHome Axolute jako centralny przełącznik

Automatyka domowa, taka jak centralne wyłączanie wszystkich urządzeń elektrycznych przy drzwiach wejściowych, to standard w nowoczesnych inteligentnych domach. Dla seniorów taka kolejna instalacja to ogromna ulga w codziennym życiu. Jedną ręką możesz mieć pewność, że każde podłączone urządzenie zostanie bezpiecznie wyłączone. Ponadto można zapisać różne scenariusze: Gdy mieszkaniec wróci do swojego domu, może automatycznie oświetlić drogę do kuchni, łazienki lub sypialni. Do tych scen można również podłączyć inne urządzenia, takie jak grzejnik, czajnik czy koc elektryczny, co odciąża osoby starsze od innych zadań.

9. System oświetlenia Philips Hue

Wiele urazów starszych jest w rzeczywistości spowodowanych potknięciami. Jednym z powodów jest często słabnący widok, zwłaszcza w niejasnych warunkach oświetleniowych. Dzięki systemowi oświetlenia Hue firma Philips opracowała wiele przydatnych produktów do inteligentnego domu, które są łatwe w instalacji i odpowiednio oświetlają codzienne życie o każdej porze dnia. Sceny świetlne można ustawić za pomocą aplikacji w zależności od zawodu i obsługiwać za pomocą sterowania głosowego, na przykład za pośrednictwem Amazon Alexa. Inteligentne czujniki ruchu uzupełniają również system Philipps Hue. Małe plamki w szafkach i półkach zapewniają przegląd i zapewniają niezależność. Przejścia i schody można oświetlać pośrednio za pomocą wydłużonego paska świetlnego, dzięki czemu ryzyko potknięcia się jest zawsze widoczne.
Wskazówka: tańszą alternatywą jest system Tradfri firmy Ikea. Dzięki temu systemowi funkcje są stale rozbudowywane. Jednak system oświetlenia Ikei jest mniej kompatybilny z innymi systemami inteligentnego domu. Jeśli chcesz rozsądnie zintegrować światło z inteligentnymi scenami domowymi, na przykład w połączeniu z systemem zaciemniającym, zalecamy Philips Hue.
wycena: 4,6 na 5 gwiazdek

Tutaj możesz kupić zestaw startowy Philipps Hue na Amazon.

10. Bransoletka ratunkowa M-Guard dla seniorów

Przydatnym gadżetem dla seniorów mieszkających samotnie lub z demencją jest system alarmowy. Do pięciu kontaktów alarmowych można uzyskać natychmiast po naciśnięciu przycisku. W przypadku alarmu nadajnik w bransoletce można zlokalizować z dokładnością od 5 do 20 metrów. Lokalizację można wyświetlić w aplikacji. Funkcja geofencing jest szczególnie odpowiednia dla seniorów z demencją: jeśli osoba opuści określony promień, krewni otrzymają wiadomość na swoim smartfonie.
wycena: 3,9 na 5 gwiazdek

Tutaj możesz zamówić bransoletkę ratunkową M-Guard od Amazon. 

Dalsze działania wspierające w gospodarstwie domowym

Samozatrudnienie jest niezwykle ważne dla seniorów. Wielu nie chce też liczyć na pomoc z zewnątrz w gospodarstwie domowym. Gdy czyszczenie staje się trudne, odkurzacze zrobotyzowane regularnie zapewniają utrzymanie podłogi w czystości. Robot odkurzający / mopujący wyciera się potem nawet wilgotną ściereczką. Dla tych, którzy kochają swój ogród, ale nie mogą już kosić trawnika, rozsądnym zakupem jest robot-kosiarka i inteligentny system nawadniający.

Dzięki robotowi próżniowemu podłoga pozostaje czysta, nawet jeśli mieszkaniec nie jest już sprawny fizycznie.

Zdjęcie: iStock / Mlenny

Wskazówka: Kupując urządzenia smart home dla seniorów, upewnij się, że mają sterowanie głosowe. To często decyduje o tym, czy mieszkaniec lubi korzystać z systemu, czy tylko niechętnie go testuje.

Firmy AAL pomagają w tworzeniu systemów odpowiednich do wieku

Osoby, które nie mogą samodzielnie skonfigurować systemu AAL dla osób dotkniętych chorobą lub potrzebują porady na temat aktualnych opcji, mogą zwrócić się do wyspecjalizowanych dostawców usług AAL, którzy tworzą koncepcje, przeprowadzają instalacje, konfigurują aplikacje i szkolą mieszkańców w zakresie korzystania z inteligentnej technologii.

Bezpieczeństwo Inteligentny dom do monitorowania stanu zdrowia i opieki Monitorowanie stanu zdrowia za pomocą aplikacji jest logicznym dodatkiem do Ambient Assisted Living. DAS HAUS wyjaśnia, co już dziś działa.

Wniosek dotyczący życia wspomaganego przez otoczenie: żyj samodzielnie przez długi czas we własnych czterech ścianach

Dla seniorów mieszkanie we własnym domu jest centralnym elementem jakości życia. Inteligentne produkty chronią seniorów przed niepożądanymi wejściami do domu starców lub sytuacjami wspomaganymi. Inteligentny dom odpowiedni do wieku daje życie we własnych czterech ścianach, a jednocześnie daje poczucie bezpieczeństwa seniorom i ich bliskim.
Rynek jest jednak wciąż w fazie ekspansji: Dostępność była od dawna oczywistością, ale systemy bezpieczeństwa, zdalne monitorowanie i inteligentne systemy alarmowe dla seniorów można znaleźć sporadycznie i dlatego czasami są dość kosztowne.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here