Porównanie systemów operacyjnych Smart TV: Tizen, WebOS, Android TV i co.

Twój telewizor jest ogromny, ma ultraostrą rozdzielczość 4K, a także oferuje najlepszą technologię obrazu LED? Nie jest zły. Jednak bez względu na to, ile rekordów może zepsuć Twój Smart TV - nie spodoba Ci się to, jeśli sama operacja jest skomplikowana, ograniczona i niepraktyczna.
Nikt nie lubi spędzać godzin na czytaniu instrukcji obsługi telewizora Smart TV tylko po to, aby móc go obsługiwać. Ale system operacyjny Smart TV jest ważny nie tylko z punktu widzenia intuicyjnej obsługi. Ponieważ system operacyjny określa również, jak wielofunkcyjny i kompatybilny jest Twój telewizor w życiu codziennym. Jeśli, na przykład, podłączenie nowych urządzeń wymaga dużego wysiłku lub jeśli wybór aplikacji informacyjno-rozrywkowych jest ograniczony lub instalacja jest kłopotliwa, może to znacznie zepsuć przyjemność korzystania z telewizora.
Pod tym względem zdecydowanie można porównać nowoczesny telewizor ze smartfonem lub komputerem. Bez względu na to, jak potężne są, w końcu będziesz się nimi cieszyć tylko wtedy, gdy będziesz w stanie obsługiwać urządzenie łatwo, wygodnie i szybko.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu operacyjnego

Podobnie jak w przypadku systemu operacyjnego dla komputerów, w oprogramowaniu operacyjnym telewizorów Smart TV istnieją różne czynniki, które zapewniają łatwą obsługę, dobrą przejrzystość i wysoką kompatybilność systemową:
 

 • Przejrzystość: Prawie wszystkie dzisiejsze systemy operacyjne wykorzystują wygląd kafelka znany z komputerów z systemem Windows, w których poszczególne aplikacje są ułożone jak małe kafelki na ekranie. Ogólnie ta optyka zapewnia dobry przegląd. Jeśli jednak producent chce zbyt dobrze, kafelków i symboli może być za dużo.
  Podobnie jak w przypadku komputera stacjonarnego, przejrzystość systemu operacyjnego telewizora ostatecznie zależy w dużej mierze od subiektywnej percepcji danego użytkownika: podczas gdy niektórzy ludzie uwielbiają czysty i uporządkowany pulpit, inni lubią kolorową kolekcję różnych ikon na powierzchni komputera. Oprogramowanie Smart TV może być również postrzegane jako szczupłe lub przeciążone.
  Dlatego obowiązuje następująca zasada: Najlepiej przetestować różne systemy operacyjne w specjalistycznym sklepie, a także upewnić się, że systemy umożliwiają personalizację interfejsu menu.

System operacyjny Smart TV determinuje przede wszystkim łatwość użytkowania Smart TV.

Zdjęcie: Samsung
 • Dostępne aplikacje: To, jak naprawdę działa Twój Smart TV, zależy od liczby i różnorodności aplikacji dostępnych w AppStore danego systemu operacyjnego. W zasadzie liczba oferowanych aplikacji stale rośnie. Oprócz aplikacji czysto rozrywkowych, takich jak Youtube czy Netflix, oferowanych jest coraz więcej aplikacji społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. W ostatnich latach wzrosła również liczba aplikacji do gier, ponieważ stale ulepszane procesory w telewizorach zapewniają dobre wrażenia z gry.
  Ważne: nie należy polegać na dużych i popularnych aplikacjach, które będą dostępne we wszystkich systemach operacyjnych. Powodem tego są częściowo brakujące umowy o współpracy pomiędzy producentami lub problemy z kompatybilnością pomiędzy systemami. Na przykład aplikacji Maxdome przez długi czas brakowało w Samsungu Tizen, a biblioteki multimediów ARD i ZDF wciąż brakuje w Panasonic.
  Nasza wskazówka: przed zakupem zrób listę aplikacji, z których szczególnie lubisz korzystać. W ten sposób możesz dowiedzieć się, czy żądane aplikacje są dostępne na Twoim ulubionym telewizorze Smart TV przed zakupem online lub w sklepach specjalistycznych.
   
 • Funkcja wyszukiwania: Nawet w przypadku systemu operacyjnego, który jest przejrzysty i dobrze zorganizowany, będą chwile, w których nawigacja w menu systemu osiągnie swoje granice. Na przykład, jeśli szukasz mniej znanej aplikacji, której nie można łatwo znaleźć na zwykłych listach przebojów producentów lub gdy wywołasz starszy odcinek ulubionego serialu, który nie jest już wyświetlany na bieżących listach odtwarzania. W takim razie ważne jest, aby system operacyjny Twojego telewizora Smart TV miał dobrą funkcję wyszukiwania, której możesz używać do samodzielnego wyszukiwania aplikacji lub treści.
  Również ważne: upewnij się, że funkcja wyszukiwania jest łatwa w użyciu. A może chciałbyś mozolnie wpisywać długie tytuły filmowe litera po literze do swojego systemu za pomocą pilota?? W tym przypadku oczywiście zawsze pomocne jest sterowanie za pomocą asystenta głosowego.
   
 • Sterowniczy: Różne systemy operacyjne wykazują wyraźne różnice w zakresie opcji sterowania. Oprócz znanego sterowania za pomocą pilota niektórzy producenci oferują również nowe elementy sterujące, w których Smart TV można sterować za pomocą strzałki (np. LG - Magic Remote), za pomocą aplikacji na telefon komórkowy lub za pomocą asystenta głosowego (np. Samsung).
   
 • Konfiguracja: Twoi znajomi wrócili z wakacji i chcą pokazać Ci najlepsze ujęcia prosto z aparatu na Twoim Smart TV? Chcesz zablokować aplikacje dla swoich dzieci za pomocą kontroli rodzicielskiej lub zaprogramować telewizor tak, aby wyłączał się automatycznie? Te przykłady pokazują, jak ważna jest możliwość prostego i łatwego wprowadzania ustawień w telewizorze Smart TV. Ponadto sytuacje te pokazują również, jak dobrze system operacyjny i sprzęt telewizyjny są ze sobą powiązane.
  Nasza wskazówka: najlepiej sprawdzić, czy ustawienia są dokonywane bezpośrednio na miejscu u wyspecjalizowanego sprzedawcy na konkretnych przykładach, takich jak podłączenie aparatu fotograficznego lub telefonu komórkowego opisane powyżej, ustawienie czasu automatycznego wyłączenia lub konfiguracja urządzeń zabezpieczających dzieci. Dzięki temu poczujesz działanie Smart TV. 

Większość systemów operacyjnych może być teraz sterowana głosowo.

Zdjęcie: Samsung

Przegląd najpopularniejszych systemów operacyjnych Smart TV

Podczas gdy wielu producentów „eksperymentowało” z własnymi systemami operacyjnymi we wczesnych dniach Smart TV, kilka czołowych psów ugruntowało swoją pozycję na rynku. Najbardziej znanym z nich jest Android TV od Google, z którego korzysta kilku producentów marek. Z drugiej strony inne systemy, takie jak Tizen, WebOS czy My Home Screen, są nadal dostępne tylko jako ekskluzywne systemy operacyjne od poszczególnych producentów:
 

  Tizen webOS Android TV MyHomeScreen
deweloper Samsung LG Google Panasonic
Utrzymany
Producent
Samsung LG Sony,
Philips,
Grundig,
Ostry,
Hisense
Panasonic
sterowniczy Zdalny-
usługa/
wskaźnik
magia
Zdalny
sterowniczy
k. A.
(Producent-
uzależniony)
Zdalny-
usługa
(Panel dotykowy) /
Aplikacja
Przemówił-
sterowniczy
do dyspozycji
tak

tak
("ThinQ ")

Google
Asystent
tak
Alexa-
zgodny
Tak* Tak* Tak* Tak*


* Kompatybilność Alexa zależy nie tylko od używanego systemu operacyjnego, ale także od roku produkcji smart TV. Dlatego przed zakupem prosimy o poinformowanie o możliwości sterowania głosowego za pomocą Alexy.

Najbardziej znane systemy operacyjne: mocne i słabe strony

Jedno z góry: żaden system operacyjny nie ma tylko mocnych stron, a żaden system operacyjny nie ma tylko słabych stron. Zamiast tego prawie każdy system ma swój własny cel. Na przykład niektóre systemy uzyskują bardzo wyraźne wyniki, podczas gdy inne oferują większy wybór aplikacji lub opcji personalizacji.

Systemy operacyjne Smart TV różnią się między innymi strukturą i sterowaniem.

Zdjęcie: Samsung

Samsing Tizen

System operacyjny Samsunga to smukły i szybki system operacyjny Smart TV, który szczególnie imponuje przejrzystą nawigacją po menu. Mały pasek u dołu ekranu wystarcza do poruszania się po poszczególnych menu.
Wszystkie aplikacje można uruchamiać, instalować nowe aplikacje i dokonywać ustawień w centralnym interfejsie systemu operacyjnego, Smart Hub. Popularne aplikacje można przypiąć do powierzchni, ale przejrzystość znacznie się pogorszy, jeśli przypnie się tam więcej niż dziewięć aplikacji, ponieważ ostatnio używane nie są już wyświetlane. W przypadku nowszych modeli telewizorów Samsung oferuje również własne sterowanie za pomocą asystenta głosowego i niezależnego na podczerwień pilota Bluetooth ze sterowaniem wskaźnikiem.        
 
Liczba dostępnych aplikacji jest duża. Ze względu na nielicencjonowane oprogramowanie typu open source należy się spodziewać dalszego wzrostu liczby aplikacji.
 

+  Ekstremalnie szybko - Przejrzystość idzie w parze
Straciłem wiele aplikacji
+ Wiele dostępnych aplikacji (OpenSource)  
+ Prosta obsługa przez Smart Hub  

WebOS

Wyraźnie widać podobieństwa między systemem operacyjnym WebOS, który początkowo został opracowany dla smartfonów, a Tizen firmy Samsung. WebOS również punktuje z dobrym przeglądem. Dzięki prostej nawigacji w menu nawet nowicjusze w Smart TV mogą szybko przejąć kontrolę nad urządzeniem. Tylko sklep z aplikacjami wydaje się pełny i przeładowany, co jest nieco kompensowane przez dobrą funkcję wyszukiwania. Oprócz klasycznego sterowania przyciskami za pomocą pilota, systemem operacyjnym LG można sterować również za pomocą tzw. Magic Remote. Daje to możliwość obsługi telewizora za pomocą strzałki wyświetlanej na ekranie telewizora – podobnie jak w kontrolerze Nintendo Wii. Nawet od wersji 4.0 zintegrowane sterowanie głosowe ThinQ umożliwia łatwą obsługę telewizora.
 

+ Inteligentne sterowanie (pilot Magic + ThinQ) - Stosunkowo mało aplikacji
+ Bardzo czyste - Zaśmiecony sklep z aplikacjami
+ Prosta nawigacja po menu  
+ Dobra funkcja wyszukiwania  

Android TV

System operacyjny Android TV używany przez większość producentów w porównaniu jest oparty na znanym oprogramowaniu smartfonów od Google i ma przejrzystą strukturę, która zapewnia wysoki poziom przejrzystości. Ulubione aplikacje można umieścić w górnej części ekranu za pomocą kilku kliknięć. Filmy z popularnych stacji i usług mogą być przechowywane w „Lista obserwowanych” poniżej. Jednak ta funkcja nie działa dla wszystkich usług (np. obecnie nie dla Netflix, Amazon Prime Video). Tak zwana funkcja kanału oferuje również zalecenia dotyczące aplikacji, które system określa na podstawie zachowania telewizora użytkownika. Wybór aplikacji jest prawie nieograniczony dzięki połączeniu z Google Playstore. Sterowanie głosowe odbywa się – jak miałoby być inaczej z systemem Google – za pomocą Asystenta Google, ale według testu magazynu „ComputerBild” czasami jest trochę wyboisty. Bardzo praktyczne: dzięki zintegrowanej funkcji Chromecast filmy ze smartfona lub komputera można również odtwarzać na telewizorze przez Google Chrome. Inne opcje sterowania zależą od sprzętu poszczególnych producentów Smart TV.
 

+ Wysoki poziom przejrzystości
poprzez listę obserwowanych i funkcję kanału
- Niektóre funkcje nie pochodzą z
obsługiwane przez wszystkich dostawców
(np. Netflix, Amazon Prime)
+ Największy wybór aplikacji w porównaniu  
+ Zintegrowana funkcja Chromecast  

Panasonic MyHomeScreen

Interfejs użytkownika systemu operacyjnego Panasonic, znanego również jako Firefox OS w latach 2015-2017, może wydawać się mało innowacyjny dla jednego lub drugiego użytkownika. Nie należy jednak wyciągać wniosków na temat wydajności systemu z optyki. W wielu obszarach MyHomeScreen dorównuje systemom innych producentów, na przykład pod względem szybkości. Systemem można sterować za pomocą pilota (czasami za pomocą touchpada) lub aplikacji. Specjalny plus: wielowierszowe menu startowe można niemal dowolnie dostosować do życzeń użytkownika. Niestety, wybór w tak zwanym „Apps Market” jest bardzo ograniczony z około 150 aplikacjami, zupełnie nie ma znanych i dużych aplikacji, takich jak biblioteki multimediów ARD i ZDF czy usługa strumieniowania Spotify. Funkcja wyszukiwania również wypada słabo w porównaniu - rzadko generuje trafienia i dlatego jest mało przydatna.
 

+ Świetny sposób na personalizację menu startowego - Projekt czasami wygląda na przestarzały
+ Szybka kontrola - "Apps Market" ma tylko
ponad 150 aplikacji
  - Brak znanych aplikacji
  - Funkcja wyszukiwania niezbyt przydatna

Porównanie systemów operacyjnych Smart TV: wynik końcowy

Korzystanie z „inteligentnego” telewizora jest możliwe we wszystkich przedstawionych systemach operacyjnych. Tylko Panasonic wykazuje wyraźne słabości ze względu na staromodny wygląd, niewielką liczbę aplikacji i słabą funkcję wyszukiwania, przez co system wydaje się być polecany tylko dla użytkowników, którzy cenią sobie bardzo wysoki stopień dostosowania powierzchni.

Systemy operacyjne mają wiele podobieństw - ale i tak warto je przetestować przed zakupem telewizora.

Zdjęcie: Samsung

Ogólnie rzecz biorąc, Samsung Tizen jest zwycięzcą pod względem przejrzystości i szybkości, webOS zachwyca oryginalnymi opcjami sterowania i Android TV z największym wyborem aplikacji.
Ponieważ żaden system nie pozostawia innych daleko w tyle, pozostaje pytanie, który z głównych systemów operacyjnych jest dla Ciebie odpowiedni, czy w pewnych okolicznościach nawet system mniejszego producenta (np. Smart Portal firmy Toshiba) jest dla Ciebie najlepszym wyborem - w końcu to kwestia Twoich osobistych preferencji.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here