Smartfon dla dzieci? Ważne zasady i najlepsze modele na 2021 rok”,

Bezpieczeństwo w sieci

Rodzice powinni omówić z dzieckiem najważniejsze zasady dotyczące wrażliwych treści i prywatności w Internecie. Bezpieczne przeglądarki lub filtry przeglądarki chronią dzieci przed nieodpowiednimi witrynami. Chronione hasłem konto Google Play chroni przed pułapkami subskrypcji i kosztownymi dodatkowymi kosztami. Ponadto liczne aplikacje umożliwiają rodzicom monitorowanie zachowania dzieci podczas surfowania.

Smartfony dla dzieci: proste i wytrzymałe

Podczas gdy dorośli mogą łatwo przeskakiwać między różnymi aplikacjami, dzieci są przytłoczone zbyt dużą liczbą funkcji i aplikacji. Wystarczy niedrogi model podstawowy z dobrym aparatem, WhatsApp i przeglądarką. Ważna jest również sprężystość wyświetlacza i obudowy, aby smartfon nie pękł już pierwszego upadku.

Od jakiego wieku dzieci powinny otrzymać smartfon??

Trzy czwarte dzieci w wieku od 10 do 11 lat miało swój smartfon w 2019 r. Szczególnie po ukończeniu szkoły średniej wzrasta presja, by dać dziecku smartfona, ponieważ większość znajomych go ma. Na przykład dzieci bez smartfona nie mogą brać udziału w czacie klasowym WhatsApp i czują się pominięte.
Wielu rodziców wciąż jest sceptycznych. Z jednej strony boją się, że ich dzieci natkną się w sieci na nieodpowiednie treści lub cyberprzemoc. Ponadto badania z ostatnich lat pokazują, że coraz więcej dzieci i młodzieży w Niemczech rozwija uzależnienie od smartfonów.
Stowarzyszenie zawodowe pediatrów zaleca kupowanie smartfona wyłącznie dzieciom od 11 roku życia, w przeciwnym razie ucierpi koncentracja i wyniki w szkole. Jednak w niektórych sytuacjach telefon komórkowy przydaje się także młodszym dzieciom. Dzieje się tak na przykład, gdy samotnie podróżujesz na duże odległości. Jeśli autobus się zepsuje lub poczujesz się w niebezpieczeństwie, powinieneś móc zadzwonić. Do wykonywania połączeń wystarczy telefon komórkowy bez funkcji smartfona, ale często zdarza się, że dzieci znajdują urządzenia „niefajne”.
Nie można ustalić prawidłowego wieku pierwszego smartfona. Dojrzałość dziecka w kontaktach z mediami jest ważniejsza niż data urodzenia na papierze. Z tego powodu rodzice powinni szkolić swoje potomstwo w zakresie korzystania z internetu i mediów już w wieku szkolnym.

Rodzice powinni ustalić stałe zasady i ograniczenia dla swoich dzieci podczas korzystania ze smartfona - wtedy każdy może się nimi cieszyć.

Zdjęcie: iStock/laflor

Korzystanie ze smartfona wśród dzieci: zasady i bezpieczeństwo

Kiedy nadejdzie odpowiedni czas na ich pierwszy smartfon, rodzice powinni:
 

 • Ustaw stałe czasy oglądania z potomstwem
  Jeśli chodzi o to, jak długo dzieci mogą korzystać z mediów, opinie ekspertów są różne. Dobra pomoc zapewnia praktyczna zasada: Tyle godzin w tygodniu, ile lat życia.
   
 • Uzgodnij zasady korzystania ze smartfona  
  Na przykład telefon komórkowy powinien być tematem tabu podczas prac domowych i posiłków.
   
 • Blokuj płatne usługi  
  Operator komórkowy musi blokować usługi stron trzecich, takie jak subskrypcje na żądanie. Rodzice mogą zapobiec zakupom płatnych aplikacji w sklepie Google Play, ustawiając hasło ochronne.
   
 • Aktywuj kontrolę rodzicielską w sklepie Google Play  
  W Menu (trzy wiersze w lewym górnym rogu)> Ustawienia> Kontrola rodzicielska, rodzice mogą blokować filmy FSK-16 lub nieodpowiednie aplikacje, na przykład.
   
 • Porozmawiaj ze swoimi dziećmi o etykiecie w mediach społecznościowych 
  Co mogę opublikować? Czy muszę pytać znajomego, zanim opublikuję jego zdjęcie w Internecie?? Z kim mam się skontaktować w sprawie cyberprzemocy?? Rodzice powinni omówić te tematy ze swoimi dziećmi.
   
 • Skonfiguruj blokadę ekranu 
  Jeśli dziecko nie pamięta kodu PIN, warto wybrać odcisk palca lub Face ID jako metodę odblokowania ekranu. Dzięki bezpiecznej blokadzie ekranu osoby trzecie nie mogą uzyskać dostępu do poufnych danych w przypadku kradzieży smartfona.

Czy umowa na smartfona ma sens dla dzieci??

Większość dorosłych korzysta z umowy z ryczałtową opłatą telefoniczną i ilością danych do mobilnego surfowania. Ale karty przedpłacone są szczególnie odpowiednie dla dzieci. Oba systemy mają zalety i wady:

Zalety umowy na smartfony dla dzieci

Wielu dostawców usług bezprzewodowych oferuje przystępne stawki dla dzieci, jeśli rodzice mają już umowę. Z Vodafone jest 5 GB i 200 minut połączeń za 11 euro miesięcznie, z O2 1 GB i ryczałtową stawką telefoniczną za 5 euro. Usługi innych firm są z góry blokowane dla kart SIM dla dzieci. Prawdziwa umowa jest opłacalna tylko dla młodych ludzi, którzy dużo podróżują i dużo dzwonią.

Zalety karty przedpłaconej dla dzieci

Karty przedpłacone pozwalają rodzicom lepiej kontrolować koszty. Ponadto dzieci uczą się obchodzić z pieniędzmi. Jeśli za dużo surfowałeś ze smartfonem, kredyt został wykorzystany.
Dostawcy tacy jak WhatsApp czy Blau sprzedają przedpłacone karty SIM z tanimi, zryczałtowanymi stawkami za transmisję danych, na przykład 4 GB za 10 euro miesięcznie. W przeciwieństwie jednak do umów kwota nie jest pobierana co miesiąc, ale przy zakupie kredytu.

Coraz więcej dzieci chce mieć swój pierwszy smartfon w młodym wieku. 

Zdjęcie: iStock / Prostock-Studio

3 popularne aplikacje do kontrolowania korzystania ze smartfonów wśród dzieci

Jeśli dzieci swobodnie surfują po Internecie za pomocą smartfona, mogą trafić na strony zawierające treści dla dorosłych. Niektóre aplikacje pomagają rodzicom kontrolować ich potomstwo. Z jednej strony możesz zablokować nieodpowiednie strony internetowe, jeśli chcesz, a z drugiej strony możesz również zobaczyć, jak długo Twoje dziecko korzysta ze smartfona. Trzy popularne aplikacje to:
 

 • FamiSafe - można go również użyć do zlokalizowania smartfona. Aplikacja tworzy również dziennik wszystkich rozmów na WhatsApp, Facebooku i innych sieciach społecznościowych.
 • FamilyTime - jeśli dziecko nie odkłada już smartfona, rodzice blokują ekran jednym kliknięciem. Ciekawy jest też bank czasu. Oszczędza to minuty dziecka z dziennego limitu, aby móc je później wykorzystać.
 • Czas ekranu - oprócz funkcji blokowania i filtra sieciowego aplikacja oferuje również funkcję geofence. Jeśli dzieci opuszczą wcześniej zdefiniowany obszar, rodzice otrzymają ostrzeżenie.

Czy należy lokalizować dzieci za pomocą aplikacji??

Prawie wszystkie smartfony mają funkcję GPS. Używają tego aplikacje takie jak FamiSafe i Screen Time. Smartfon można zlokalizować, gdy dzieci są w ruchu. Rodzice mogą dowiedzieć się, gdzie jest ich dziecko za pomocą jednego kliknięcia.
Na pierwszy rzut oka działa to uspokajająco. Eksperci ostrzegają jednak przed monitorowaniem dzieci na każdym kroku. Prywatność i wolność są ważne dla młodych ludzi, aby mogli rozwijać pewność siebie. Zaufanie do rodziców również cierpi, jeśli dzieci czują, że są stale pod obserwacją. Z tego powodu rodzice powinni lokalizować smartfon swojego dziecka tylko w sytuacji awaryjnej, na przykład w przypadku zgubienia urządzenia.

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów Prawo i podatki Paragraf na kieszonkowe: Co dzieci mogą kupić Pokój dziecięcy Porządek w pokoju dziecięcym: Posprzątaj właściwie Pokój dziecięcy Znajdź odpowiednie biurko dla dzieci

Kupowanie smartfona dla dzieci: na co uważać?

Te kryteria są ważne dla smartfonów dla dzieci:
 

 • wzrost i waga - Małe dłonie potrzebują małych, lekkich urządzeń. Ogromne smartfony z wyświetlaczami powyżej 6 cali też trudniej schować do plecaka czy nerki.
   
 • prostota - zbyt wiele aplikacji, funkcji i ustawień dezorientuje dzieci. Również z tego powodu rodzice powinni wybierać niedrogie modele z podstawowymi funkcjami, takimi jak aparaty i komunikatory.
   
 • Solidne wykonanie - Podczas biegania i szaleństwa telefon łatwo wypada z kieszeni. Odporna na wstrząsy obudowa i wyświetlacz z wysokiej jakości, nietłukącego szkła są korzystne dla dzieci. Etui na telefon komórkowy i folia ze szkła hartowanego chronią również przed zarysowaniami i upadkami.
   
 • koszty - Mimo dużej staranności telefon może się zgubić lub zepsuć. Lepiej więc, żeby pierwszy smartfon nie kosztował zbyt wiele. Nie jest to również konieczne, ponieważ istnieją solidne modele z wysokiej jakości aparatem i wystarczającą ilością miejsca do przechowywania za jedyne 100 euro.
   
 • Długa żywotność baterii - Dzieci lubią zapominać o naładowaniu telefonów komórkowych. Z tego powodu bateria powinna działać jak najdłużej. Modele smartfonów w naszym kolejnym teście mają baterie o pojemności ponad 3.000 mAh. Przy umiarkowanym użytkowaniu wystarczy to na dwa dni bez podłączania urządzenia do gniazdka.
   
 • kamera - Dzieci i nastolatki lubią wysyłać selfie i zdjęcia. Ale nie musi to być aparat o jakości iPhone’a. Zwycięskie modele w naszym teście wyposażone są w co najmniej jeden aparat o rozdzielczości 8 megapikseli. To wystarczy, aby robić ostre zdjęcia nawet w słabym oświetleniu.
   
 • Składowanie - Filmy i aplikacje zajmują dużo miejsca. Pamięć telefonu powinna zatem mieć co najmniej 16 gigabajtów. Większość telefonów komórkowych można rozbudować o dodatkową kartę SD.
   
 • Czytnik linii papilarnych lub Face ID - Zwłaszcza małe dzieci mają czasami problemy z zapamiętywaniem kombinacji liczb. Procesy rozpoznawania biometrycznego ułatwiają życie. Ekran można odblokować bez wprowadzania kodu PIN.

Smartfony dla dzieci w wieku 10 lat i starsze: zwycięzcy testu w porównaniu

W naszym przeglądzie testów smartfonów dla dzieci oceniliśmy aktualne testy, oceny klientów i porównania z wielu portali internetowych. Rezultatem jest testowe porównanie najlepszych smartfonów dla dzieci.
 

miejsce

1

2

3

Wniosek z testu

Model

Wyświetlacz

waga

Kurz, woda-
i ochrona przed upadkiem

Pojemność baterii

kamera

Składowanie

Biometryczny
Uznanie-
procedura

Amazonka-
wycena

Cena £

Najwyższy model

Cena £-
Zwycięzca wydajności

Bohater budżetu

Blackview BV5500

Doogee X95

Notatka Cubota 7

5,5 cala

6,5 cala

5,5 cala

225 gramów

189 gramów

360 g

IP68, szkło Corning 3

ochrona przed
Kropla wody

ochrona przed
Kropla wody

4.400 mAh

4.350 mAh

3.100 mAh

8 + 0,3 MP
(tylna kamera)
+ 5 MP (aparat przedni)

13 MP + 2 MP + 2 MP
(tylna kamera)
+ 5.0 MP (przedni aparat)

13 MP
(tylna kamera)
+ 8 MP (przedni aparat)

32 GB

16 giga bajtów

16 giga bajtów

Identyfikator twarzy, palec-
czujnik ciśnienia

Identyfikator twarzy

Identyfikator twarzy,
Odcisk palca-
czujnik ciśnienia

4,2 / 5 gwiazdek

4,3 / 5 gwiazdek

4,2 / 5 gwiazdek

110 euro

79 euro

70 euro

Najwyższy model: Blackview BV5500

Zewnętrzny telefon komórkowy Blackview spełnia ważne wymagania dla smartfona dla dzieci, zwłaszcza jeśli chodzi o wytrzymałość. Posiada certyfikat IP68, jest pyłoszczelny i zanurza się w wodzie na głębokość półtora metra. Więc nie ma znaczenia, czy wpadnie do kałuży podczas zabawy w łapanie. Wyświetlacz wykonany ze szkła Corning Glass 3 też może wiele wytrzymać.
Użytkownicy potwierdzają, że bateria wystarczy na kilka dni nawet przy normalnym użytkowaniu. Ofertę uzupełniają 32 gigabajty przestrzeni dyskowej. Procesor nie jest porównywalny ze smartfonami z segmentu wysokich cen. Ale aplikacje dla dzieci, oglądanie filmów i słuchanie muzyki działają płynnie. Ponieważ jest przekonujący we wszystkich obszarach, smartfon klasy podstawowej od Blackview zajął pierwsze miejsce w naszym porównaniu.
 

Zalety

niekorzyść

Pyło- i wodoodporność (IP 68)

Solidny wyświetlacz ze szkłem Corning 3

Bardzo długa żywotność baterii (4.440 mAh)

Aparat 8 MP + 5 MP

Tani

Tutaj możesz zamówić smartfon Blackview BV5500 dla dzieci za około 110 euro od Amazon.

Zdjęcie: Blackview

Zwycięzca ceny i wydajności: Doogee X95

Producent Doogee nie jest zbyt dobrze znany w Niemczech. Niemniej jednak ten ultracienki smartfon dla dzieci cieszy się uznaniem użytkowników pod względem wydajności, wydajności i obsługi aparatu. Bateria też ma ponad 4.000 mAh zaskakująco mocne.
Przy przekątnej 6,5 cala wyświetlacz jest stosunkowo duży. Smartfon jest więc mniej odpowiedni dla mniejszych dzieci. Wadą może być też brak czytnika linii papilarnych, chyba że dziecko chce odblokować urządzenie za pomocą Face ID.
Ekran jest chroniony przed kroplami wody, więc X95 wytrzyma deszcz, ale nie wpadnie do basenu. Za niecałe 80 euro sprzęt nadal robi wrażenie, dlatego Doogee X95 jest naszym zwycięzcą w zakresie ceny i wydajności.
 

Zalety

niekorzyść

Ultra cienki i bardzo lekki

Nie telefon komórkowy na zewnątrz, nie wodoodporny

Łatwa obsługa

Duża

Wytrzymała bateria (4.350 mAh)

Brak czujnika odcisków palców

Kamery wysokiej jakości

Ekran kropli wody

Identyfikator twarzy

Tutaj możesz zamówić smartfon Doogee X95 dla dzieci za około 79 euro od Amazon.

Zdjęcie: Doogee

Bohater budżetu: Cubot Note 7

Podstawowy telefon Cubot Note 7 jest dostępny w czterech kolorach. Smukły, nowoczesny wygląd od razu przyciąga wzrok. Zwykły i przedni aparat o rozdzielczości 13 czy 8 megapikseli to nie oczywistość w tej kategorii cenowej. W razie potrzeby rodzice mogą rozszerzyć 16-gigabitową pamięć do 128 gigabajtów. Dzięki temu można nagrywać i zapisywać wiele filmów w dobrej jakości.
Wielu rodzicom podoba się łatwość obsługi tego urządzenia, co ułatwia dzieciom rozpoczęcie pracy. Ponadto ekran można odblokować zarówno za pomocą Face ID, jak i odcisku palca. Niestety telefon nie jest wodoodporny. Pojemność baterii również nie zbliża się do dwóch pozostałych modeli w teście. Za 70 euro dzieci wciąż mogą otrzymać pełnowartościowy, „fajny” smartfon ze wszystkimi ważnymi funkcjami.
 

Zalety

niekorzyść

13 MP (kamera tylna) + 8 MP (aparat przedni)

Brak telefonu komórkowego na zewnątrz

Ładny wygląd

Łatwa obsługa

Face ID i czytnik linii papilarnych

Smartfon Cubot Note 7 dla dzieci kosztuje około 70 euro i można go zamówić tutaj przez Amazon.

Zdjęcie: Cubot

Alternatywy dla smartfonów dla dzieci od 6 roku życia: zwycięzcy testu w porównaniu

Jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe na własny smartfon, nie oznacza to, że musi obejść się bez surfowania po Internecie, dzwonienia czy wymiany wiadomości ze znajomymi. Te alternatywy dla smartfonów oferują przydatne funkcje dla małych dzieci i są dobrym przygotowaniem do ich pierwszego smartfona.

VTech Kidicom Max

Dzięki kolorowemu komunikatorowi dzieci mogą wysyłać wiadomości, słuchać muzyki i oglądać filmy. 20 aplikacji przyjaznych dzieciom jest już fabrycznie zainstalowanych, rodzice muszą zezwolić na nowe aplikacje w obszarze kontrolnym i pobrać je ze sklepu Amazon lub VTech. Zwalniają kontakty, zanim potomstwo będzie mogło wysyłać wiadomości.
Do Kidicom Max nie ma karty SIM, więc rozmowy nie są możliwe. Rodzice też muszą poświęcić trochę czasu na konfigurację, ponieważ naprawdę muszą wszystko zatwierdzić. Niemniej jednak urządzenie polecane jest dla małych dzieci, które mają nauczyć się obsługi smartfona. Jednak dla osób starszych w wieku 7-8 lat projekt i funkcje mogą być zbyt dziecinne. 
 

Zalety

niekorzyść

Stylowy, przyjazny dzieciom design

Telefonowanie nie jest możliwe

Bezpieczna dla dzieci przeglądarka internetowa

Nieciekawe dla starszych dzieci

Funkcja kontroli dla rodziców

20 wstępnie zainstalowanych programów do nauki i
Aplikacje do gier

kamera

Kidicom Messenger od VTech oferuje odpowiedni projekt dla chłopców i dziewczynek w wieku od 6 lat za około 90 euro. Możesz go zamówić tutaj przez Amazon.

Zdjęcie: VTech

Telefon komórkowy Nokia 130

Urządzenie od pioniera telefonów komórkowych Nokii to właściwy wybór dla rodziców, którzy nie chcą inwestować dużych pieniędzy i nadal cenią sobie podstawowe funkcje. Dzięki Nokia 130 dzieci mogą dzwonić, wysyłać SMS-y, słuchać radia i piosenek (MP3) oraz grać w kilka gier. W zestawie także budzik, latarka i kamera VGA. Jednak nie można tu oczekiwać wysokiej jakości zdjęć.
Zaletą tego modelu jest solidna obudowa, która prawie nie jest porysowana. Przyciski są również łatwiejsze w użyciu niż wyświetlacz dotykowy. Niemniej jednak dzieci, które chcą mieć smartfon, raczej nie będą zadowolone z tego prostego telefonu komórkowego na dłuższą metę. Jako rozwiązanie tymczasowe do pierwszego smartfona, mała Nokia jest dobrym i niedrogim wyborem.
 

Zalety

niekorzyść

Klawiatura z przyciskami / łatwa w użyciu

Brak funkcji smartfona

Solidny

Słaby aparat

Odtwarzacz mp3

Latarka i budzik

Atrakcyjna cena

Telefon komórkowy Nokia 130 dla dzieci kosztuje około 34 euro i można go zamówić tutaj na Amazon.

Zdjęcie: Nokia

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here