Układ słoneczny: popyt osiąga rekordowy poziom”,

Od 1. Styczeń 2021 to systemy solarne o mocy do 30 kWp i poborze własnym poniżej 30.000 kilowatogodzin rocznie zwolnionych z dopłaty EEG. Oznacza to, że konsumenci, którzy pokrywają swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną za pomocą własnych systemów fotowoltaicznych, nie muszą już płacić opłaty, o ile pozostają poniżej określonej maksymalnej mocy.
Zniesienie obowiązku pobierania opłat do maksymalnie 30 kWp prawdopodobnie stworzyło nowe zachęty dla wielu osób zainteresowanych energią słoneczną do zainstalowania własnego systemu słonecznego na dachu lub ponownego rozszerzenia istniejącego systemu fotowoltaicznego. Czołami są właściciele domów w Szlezwiku-Holsztynie ze średnią mocą systemu 11 kWp.
Ponadto istnieje taryfa gwarantowana. Jest to dotacja państwowa wypłacana za zasilanie energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Taryfa gwarantowana dla nowo zainstalowanych systemów fotowoltaicznych jest regulowana przez prawo EEG. Wysokość wynagrodzenia zależy od systemu, wielkości systemu i czasu uruchomienia. Taryfa gwarantowana jest zawsze opłacana przez 20 lat plus pozostałe miesiące do końca roku. Nawet jeśli nie wzbogacisz się na taryfach gwarantowanych, wielu właścicieli domów nadal chce uzyskać tę dotację.  

2. Systemy solarne i e-mobilność

Jeśli zielony, to dobrze. Jeśli zdecydowałeś się na samochód elektryczny, dla wielu użytkowników wydaje się ważne, aby prąd do samochodu pochodził bezpośrednio z odnawialnego źródła. W samym Berlinie 20 procent osób zainteresowanych energią słoneczną wybrało wallbox oprócz systemu słonecznego, który można wykorzystać do ładowania e-samochodów. W Dolnej Saksonii i Saksonii-Anhalt jest co najmniej 17 i. 15 procent.
Ma to na celu zapewnienie, że e-samochód jest ładowany czystą energią elektryczną z własnego dachu. Ponieważ e-mobilność stale rośnie, wydaje się, że czerpie z niej korzyści również wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą fotowoltaiki.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Energia i klimat Systemy słoneczne: rozmiar ma znaczenie Energia i klimat Ogniwa słoneczne: jak wytwarzają energię elektryczną?

3. Energia słoneczna z systemu słonecznego jest znacznie tańsza niż energia z sieci

Miesięczne koszty energii elektrycznej stają się coraz droższe, a niemieckie ceny energii elektrycznej są obecnie najwyższe w historii. Wydaje się, że wielu właścicieli domów myśli. Bo podczas gdy obecnie za energię elektryczną z sieci trzeba płacić średnio 30,4 eurocentów za kilowatogodzinę, cena energii elektrycznej z systemów fotowoltaicznych jest nawet o dwie trzecie tańsza.
Średnie koszty energii słonecznej oblicza się z tzw. kosztów produkcji: kosztów konwersji na energię elektryczną. W zależności od rodzaju systemu fotowoltaicznego i nasłonecznienia średnie koszty produkcji energii słonecznej w czerwcu 2021 r. wynosiły od 3,12 do 11,01 eurocentów za kilowatogodzinę. W przypadku energii słonecznej zawsze trzeba liczyć się z kosztami systemu, które wyniosą 530 do 1 w 2021 r.600 euro za kWp. Jednak w dłuższej perspektywie zakup modułów fotowoltaicznych na pewno wydaje się opłacalny - jeśli nie teraz, to najpóźniej, gdy ceny energii elektrycznej znów poszybują w górę.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here