Dachówki solarne: do czego są naprawdę przydatne??

Czy dachówki fotowoltaiczne zastępują moduły fotowoltaiczne, czy nie są jeszcze w pełni dopracowane??

W zasadzie dachówki fotowoltaiczne są dobrym substytutem konwencjonalnych modułów fotowoltaicznych, właśnie dlatego, że podważają jeden z głównych zarzutów systemów fotowoltaicznych: optykę. Zwłaszcza w nowoczesnych, nowych budynkach, gdzie właściciel przywiązuje dużą wagę do wyglądu zewnętrznego domu, moduły fotowoltaiczne zaburzają ogólny wygląd. Dzięki dachówkom solarnym możesz tego uniknąć i nadal samodzielnie wytwarzać energię elektryczną.

Dostępne do tej pory dachówki fotowoltaiczne mają moc około 180 Wp na metr kwadratowy, podczas gdy obecne moduły dachowe mają teraz moc 350 Wp, co odpowiada około 195 Wp na metr kwadratowy. Pod względem wydajności dachówki solarne zdecydowanie dorównują konwencjonalnym systemom fotowoltaicznym.

Póki co jednak nie ma wielu producentów oferujących dachówki fotowoltaiczne, a jeśli tak, to tylko do pojedynczych modeli. Na przykład Tesla zapowiedziała, że ​​wprowadzi na rynek niemiecki swoją fotowoltaiczną dachówkę „Solar Roof” zimą 2021 r. Specjalnością dachówki Tesla jest to, że stanowi ona 100% powierzchni dachu i nie wymaga dodatkowych dachówek uzupełniających krawędzie dachu.

Dachówki solarne: możliwe zastosowania

Najważniejszą różnicą w stosunku do systemu fotowoltaicznego montowanego na dachu jest czas instalacji. Dachówki fotowoltaiczne należy traktować jak zwykłe dachówki pod względem wyglądu i montażu, dlatego należy je montować w trakcie krycia dachu. Późniejszy montaż nie ma sensu, ponieważ wymagana powierzchnia dachu musiałaby być najpierw pokryta, a następnie ponownie pokryta dachówkami solarnymi.
Dlatego dachówki solarne są zawsze używane przy ponownym zakrywaniu dachu. Na przykład dachówka solarna nadaje się do starszych domów, które wymagają renowacji, a zwłaszcza do domów zabytkowych. W tym przypadku montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu jest często niedopuszczalny. Dachówki solarne, które są optycznie zintegrowane z powierzchnią dachu i nie są już rozpoznawalne jako ogniwa słoneczne, rozwiązują problem.

Dzięki dachówkom solarnym Tesli cały dach staje się jednolitym i wydajnym systemem solarnym. 

Zdjęcie: Tesla Niemcy

Zalety i wady dachówek solarnych

Zalety

  • Optyka: Podczas gdy systemy fotowoltaiczne zawsze można zobaczyć optycznie, ponieważ instalacje dachowe i społeczności są zawsze cierniem w boku, dachówki solarne są optycznie całkowicie niewidoczne.
  • Zapotrzebowanie na miejsce: Zapotrzebowanie na miejsce na moduł jest znacznie mniejsze, dzięki czemu nawet mniejsze powierzchnie dachowe, takie jak lukarny, można wyposażyć w moduły fotowoltaiczne.
  • Ochrona zabytków: Ze względu na swój wygląd fotowoltaiczne dachówki mogą być również stosowane w budynkach zabytkowych
  • Wymiana: Ze względu na złącza wtykowe i wielkość modułów wymiana poszczególnych modułów jest bardzo łatwa, podobnie jak w przypadku uszkodzonej dachówki.

niekorzyść

  • Koszty: Koszty dachówek fotowoltaicznych są wyższe niż w przypadku systemów fotowoltaicznych montowanych na dachu.
  • Ograniczony wybór: liczba producentów i dostępnych modeli jest obecnie ograniczona do jednego lub dwóch modeli na producenta.
  • Montaż: Dach i instalacje fotowoltaiczne łączą się ze sobą i wymagają koordynacji między nimi. Dekarz przejmuje układanie modułów słonecznych i musi je połączyć; technik solarny lub elektryk przejmuje następnie przewody na strychu, podłącza je i instaluje falownik. Kompletny system „z jednego źródła” oferuje tylko kilku dekarzy.
  • Podatność na awarię: Im większa liczba połączeń wtykowych, tym większe prawdopodobieństwo wadliwego połączenia. Poszukiwanie wadliwego połączenia jest znacznie bardziej złożone ze względu na większą liczbę modułów.

Solarne dachówki Braas zastępują sześć do siedmiu zwykłych dachówek na dachu. 

Zdjęcie: stromy dach BMI

Dachówki solarne: jakie są koszty?

Czyste koszty materiałowe dachówek fotowoltaicznych są zasadniczo wyższe niż w przypadku konwencjonalnych modułów fotowoltaicznych. Ponadto zwiększa się nakład okablowania poszczególnych modułów. Koszt systemu wykonanego z cegieł fotowoltaicznych kosztuje około dwa razy więcej w porównaniu z tradycyjnymi modułami fotowoltaicznymi. Jednak dachówki, które nie są wymagane, muszą być wyrównane z dachówkami fotowoltaicznymi.
Poniższa tabela przedstawia system fotowoltaiczny o powierzchni 50 metrów kwadratowych, zamontowany na nowym dachu, który ma zostać zbudowany o powierzchni 200 metrów kwadratowych (powierzchnia całkowita, bez izolacji). Ponadto w przypadku obu systemów istnieje koszt falownika lub akumulatora.

  Koszty energii na kWp koszty PV
Zadaszenie
w tym. Całkowite koszty toczenia Dachówki solarne Moduły słoneczne
9 kWp 2.500 euro 22.500 euro ósmy.000 euro 30.500 euro
9,75 kWp 1.400 euro 13.650 euro 11.500 euro 25.150 euro

Ze względu na wysokie koszty związane z pokryciem dachowym fotowoltaika ma sens tylko wtedy, gdy jest to nowy budynek lub jeśli dach i tak trzeba wymienić. Zwykła wymiana płytek, które wciąż są nienaruszone, jest bardzo kosztowna w porównaniu do montażu na dachu.
Zakładając istniejący dom, w którym nie trzeba wymieniać dachu, ww. system dachowy kosztowałby 13.Kosztuje 650 euro, a koszt fotowoltaiki to około 28.000 euro to koszt pokrycia.

Dotacje do dachówek fotowoltaicznych

Na razie dopłat do dachówek fotowoltaicznych jest niewiele. W ramach BEG Efficiency House Funding (BEG = Federal Funding for Efficient Buildings, Program 261/461) w nowych budynkach dachówki fotowoltaiczne mogą być uwzględnione w kosztach kwalifikowalnych, a następnie są dotowane przez KfW w odpowiedniej wysokości, w zależności od na wybranym typie programu i klasie efektywności domu. Warunkiem jest jednak, aby nie można było korzystać z wynagrodzenia EEG, ponieważ w przeciwnym razie nastąpi podwójne finansowanie. Istnieje również program „Energie Odnawialne” (270) z niskooprocentowaną pożyczką na zakup instalacji fotowoltaicznej z magazynowaniem baterii i bez. Dzięki temu programowi wynagrodzenie EEG może być również wykorzystane później.

Możesz być także zainteresowany Know-how w zakresie nieruchomości Dotacje na energię słoneczną w 2021 r.: Państwo za to płaci Energia i klimat Reklama Ogrzewanie słoneczne: Czy to się opłaca? Przedstawione przez Energia i klimat Rolety solarne: należy wziąć to pod uwagę podczas modernizacji

Podczas remontu istniejącego domu na dom KfW (program 262) nowy, izolowany dach jest zasadniczo kwalifikowalny i dotowany. Jednak systemy fotowoltaiczne per se są wyłączone z dotacji. KfW może jednak rozpoznać koszty częściowe. Na przykład, jeśli koszt zwykłej dachówki wynosi 50 euro, te 50 euro można również wykorzystać jako koszt dachówki solarnej. W przypadku modułu 5-modułowego odpowiada to kosztom kwalifikowanym 250 euro. Jednak w celu uzyskania dokładnej listy i kalkulacji należy zawsze skonsultować się z doradcą energetycznym, który jest zaznajomiony z aktualnie obowiązującymi przepisami.
Inną opcją jest finansowanie lokalne z poszczególnych krajów związkowych. Zasadą jest to, że przy składaniu wniosku trzeba być szybkim. Jeśli środki zostaną wykorzystane, program nie jest zwykle zwiększany, ale raczej przerywany lub, w najlepszym przypadku, ponownie uruchamiany jako część nowego programu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here