Solarna instalacja cieplna”,

Instalacja słonecznego systemu cieplnego

Co zrobić podczas instalacji słonecznego systemu termicznego?

Instalacja solarna © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Po podjęciu decyzji na korzyść słonecznego systemu grzewczego można przeprowadzić niezbędne modyfikacje domu. Co do zasady należy korzystać z usług odpowiednio przeszkolonych usługodawców, ponieważ duża liczba prac wykracza poza zwykłe zajęcia hobbystycznego rzemieślnika.

Porównaj kilka ofert i zapytaj o doświadczenie rzemieślników. Pomocne mogą być również zapytania do poradni konsumenckich lub testowe bazy danych, ponieważ różne media nieustannie podejmują ten temat w formie aktualnych przeglądów rynku. Cena nie powinna (sam) być decydująca. Ponieważ system powinien się zwracać i działać przez wiele lat, co najmniej tak samo ważna jest wysoka wydajność, a także dobra jakość komponentów i wykonania.

Wskazówka: Z naszym porównaniem ofert fotowoltaicznych możesz porównać firmy specjalizujące się w fotowoltaice

Jeśli system ma być zastosowany w nowym budynku, podejście jest inne. W tym przypadku wskazane jest zaangażowanie zleconego biura architektonicznego w rozważania na wczesnym etapie, aby dom mógł być odpowiednio zaplanowany od samego początku. Pozwala to uniknąć późniejszej pracy na gotowym dachu lub konieczności układania dodatkowych rurociągów.

Wskazówka: Każdy, kto czuje się teraz zakwestionowany, może zajrzeć na stronę "Der Selbermacher". Instalacja systemu solarnego jest wyjaśniona krok po kroku na zdjęciach i w tekście, a niezbędne kroki są opisane. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w energii słonecznej
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w fotowoltaice, porównaj oferty i zaoszczędź.

Kroki instalacji

Aby móc korzystać z mocy słońca, w pierwszej kolejności potrzebne są kolektory słoneczne, które należy zamontować w miejscu jak najbardziej bezcieniowym. W większości przypadków jest to dach, ale jeśli powierzchnia jest wystarczająco duża i odpowiednia, można sobie również wyobrazić system w ogrodzie.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że powierzchnia podłogi w sąsiedztwie może być bardziej zacieniona niż dach domu podczas przyszłych prac budowlanych. Montaż, na przykład kąt padania, również różni się od konwencjonalnego montażu na dachu, ponieważ kolektory znajdują się na równej powierzchni. W przypadku montażu na płaskim dachu moduły są mocowane do ramy pod optymalnym kątem nachylenia.

Energia słoneczna: weź pod uwagę przyszłe zacienienie, jeśli to możliwe

W przypadku montażu kolektorów na dachu klient może wybrać rozwiązanie w dachu lub na dachu. Jak sama nazwa wskazuje, rozwiązanie in-dach jest wbudowane bezpośrednio w dach, podczas gdy kolektory są mocowane do istniejącego dachu w przypadku instalacji na dachu i tym samym bardziej się od niego wyróżniają.

Oba warianty mają zalety i wady. Podczas gdy rozwiązanie na dachu jest preferowane przez niektórych ze względów estetycznych, rozwiązanie na dachu ma tę zaletę, że kolektory nie nagrzewają się tak bardzo ze względu na naturalną wentylację. Ponadto konieczność wymiany pojedynczych kolektorów na rozwiązanie wewnątrzdachowe może powodować poważne problemy.

Termiczna instalacja solarna: instalacja w dachu © Michael Böhm, stock.cegła suszona na słońcu.com

Od góry do samego dołu

Instalacja zasobnika solarnego jest teraz na porządku dziennym. Można go ustawić w piwnicy, ale także w pobliżu kuchni lub innych pomieszczeń, w których potrzebna jest uzdatniona ciepła woda. Należy wziąć pod uwagę, że lokalizacja może wytrzymać ciężar systemu i zapewnia wystarczającą przestrzeń dla wybranego rozmiaru zbiornika magazynowego. Dotyczy to również transportu: sprawdź wcześniej, czy zbiornik solarny zmieści się nawet przez drzwi, okna lub inne łatwo dostępne wejścia.

Cykl się zamyka

W samym domu, w zależności od wymagań konstrukcyjnych, może być konieczne zastosowanie kilku zawodów. Aby móc ułożyć wymagane rury i przewody należy sprawdzić, czy możliwe jest bezpośrednie połączenie kolektorów ze zbiornikiem magazynowym lub jednostką kontrolno-regulacyjną. W przeciwnym razie mur musi być odpowiednio obrobiony. Następnie rury są instalowane i łączone ze sobą. Eksperci zazwyczaj polecają rury miedziane, ponieważ są niedrogie, a jednocześnie odporne na temperaturę.

Słoneczna termiczna: lepiej zlecić pracę doświadczonemu specjaliście

Elektryk wchodzi do gry jako ostatni. Technologia sterowania i regulacji, w tym pompa cyrkulacyjna i zawory w instalacji solarnej, powinna być zainstalowana w pobliżu zasobnika solarnego. System jest następnie podłączany do istniejącego systemu grzewczego i uruchamiany.

Wskazówka: System działa? Świetnie, ale nie zaniedbuj jego regularnej konserwacji i kontroli. Zużycie lub wpływy zewnętrzne mogą z czasem doprowadzić do tego, że system przestanie działać wydajnie. Wskazane jest również sprawdzenie obiegu grzewczego natychmiast po pierwszej instalacji, najlepiej kilka tygodni po uruchomieniu. Jeśli chcesz powierzyć prace instalacyjne wyspecjalizowanej firmie, najlepiej byłoby, gdyby ta pierwsza kontrola została uzgodniona w umowie w tym samym czasie.

Środki bezpieczeństwa

Nawet jeśli instalacja solarna nie stwarza nieproporcjonalnie wysokiego ryzyka, aspekty bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku każdego innego systemu technicznego, odgrywają ważną rolę. Rozsądnym i skutecznym środkiem jest np. ograniczenie temperatury zasobnika solarnego. Z jednej strony minimalizuje to ryzyko poparzenia się mieszkańców domu, a z drugiej zapobiega gromadzeniu się zbyt dużej ilości pary w kotle.

Ponadto sprawne zawory bezpieczeństwa są niezbędne, aby móc regulować nieprzewidziany wzrost ciśnienia w obwodzie. Ponadto należy podjąć wszelkie dodatkowe środki ostrożności, które mogą być wymagane, jeśli w domu znajduje się kilka połączonych ze sobą źródeł ciepła.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here