Słoneczna technologia termiczna

Energia słoneczna - to wszystko kwestia technologii

Konserwacja energii słonecznej © egotrips50, fotolia.com

Aby pozyskać ciepło dla własnego gospodarstwa domowego z promieni słonecznych, potrzebujesz w szczególności trzech rzeczy: kolektorów słonecznych, zasobnika solarnego oraz centralki sterującej pracą systemu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli dla wszystkich trzech komponentów, które spełniają indywidualne potrzeby właścicieli domów. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze fakty. W przypadku szczegółowych pytań możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki firm specjalizujących się w energii słonecznej, aby zapytać o firmy fotowoltaiczne lub uzyskać niewiążące oferty.

Wskazówka:Wskazówka: Znajdź firmy specjalizujące się w energii słonecznej i porównaj oferty bez zobowiązań

Z czego składa się system solarny?

Technologia i funkcjonalność kolektora słonecznego, fot. Agencja Energii Odnawialnej

Kolektory słoneczne

Kolektory płaskie

Najbardziej rozpowszechnione są kolektory płaskie, których nazwa wywodzi się od projektu. Nie mają wzniesień i wychodzą na słońce jako płaska powierzchnia. Ich górna warstwa składa się ze szkła lub porównywalnego przezroczystego materiału. Powinien przepuszczać jak najwięcej promieniowania słonecznego do wnętrza kolektora i jednocześnie chronić wrażliwą technologię. Powierzchnia absorbera (lat. absorber: połknąć, ssać). Wykonany jest z miedzi lub innego materiału, który dobrze przewodzi ciepło. Płyn przenoszący ciepło przepływa przez nie i przekazuje uzyskane ciepło do zbiornika magazynowego. Z tyłu kolektora znajduje się osłona i warstwa izolacyjna.

Kolektory słoneczne termiczne płaskie: konstrukcja Wskazówka: Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kolektory słoneczne zawsze wyglądają tak ciemno?? Latem można to stwierdzić po własnym ubraniu: ciemne powierzchnie pochłaniają dużo energii słonecznej, podczas gdy białe powierzchnie znacznie silniej odbijają światło. Jednocześnie mniej ciepła wewnątrz kolektora oddawane jest na zewnątrz. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w energii słonecznej
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w fotowoltaice, porównaj oferty i zaoszczędź.

Kolektory próżniowe

Za kolektorami próżniowymi kryje się inna koncepcja, która zajmuje mniej miejsca. Jednak modele dostępne na rynku są średnio o około 30 procent droższe niż odpowiadające im kolektory płaskie o porównywalnej wydajności. Kolektory próżniowe składają się z rury w kształcie litery U lub kilku rur połączonych obok siebie. Podciśnienie znajduje się w rurach lub między rurami, w zależności od konstrukcji. Powierzchnie absorbera, również w zależności od konstrukcji, znajdują się wewnątrz rur lub na ich powierzchni. Wyższą wydajność osiągają przede wszystkim dzięki płynowi nośnemu, który nie jest mieszany z powietrzem z powodu podciśnienia. Jednocześnie mogą osiągnąć znacznie wyższą temperaturę pracy, a tym samym udostępnić więcej energii na wodę i ogrzewanie.

Kolektory solarno-rurowe: struktura

Jednostka sterująca do systemów solarnych

Latem, kiedy słońce czasami świeci z pełną mocą przez cały dzień, zapotrzebowanie na wodę użytkową w niektórych domach można całkowicie pokryć energią słoneczną. Centrala odpowiada m.in. za to, że układ jest wyłączany zaraz po nagrzaniu zasobnika CWU. Urządzenia zwane również regulatorami lub sterownikami są dostępne w różnych wersjach. W porównaniu z innymi elementami systemu nie kosztują dużo: proste modele można kupić za mniej niż 100 euro.

Energia słoneczna: właściwa kontrola jest ważna

Warto jednak zwracać uwagę nie tylko na cenę, zwłaszcza jeśli chodzi o sterowanie. Ważniejsze są opcje oferowane przez modele: na przykład podłączenie i regulacja innych źródeł energii lub ogrzewania, aż po pełną kontrolę wszystkich systemów grzewczych w domu. Dodatkowo ważną rolę odgrywa użyteczność oraz wejścia i wyjścia np. dla dodatkowych czujników temperatury.

Magazynowanie systemów solarnych

Podgrzana woda procesowa jest gromadzona w zbiorniku magazynowym i przechowywana w stanie gotowym do użycia w gospodarstwie domowym. Wielkość magazynu, który jest dostępny zarówno w formie stojaka, jak i do montażu na ścianie, zależy od wielkości posesji i liczby mieszkańców.

Magazynowanie energii słonecznej: woda jest magazynem ciepła Wskazówka: Nie obliczaj zbyt ciasno podczas wymiarowania zbiornika magazynowego. Służy również do utrzymywania dostępu do ciepłej wody, gdy nie widać słońca. Powinno być 200 litrów - jako przybliżony przewodnik.

Istnieją różne rodzaje przechowywania. Te trzy modele są najczęstsze:

Magazynowanie buforowe dla słonecznej energii cieplnej

Nazwa zbiornika buforowego wzięła się od jego zadania: utrzymywanie ciepłej wody, która nie jest potrzebna od razu. Dobre modele potrafią utrzymać temperaturę przez kilka dni.

Warstwowy zasobnik na energię słoneczną

W zbiorniku warstwowym cała objętość wody nie jest podgrzewana równomiernie ani utrzymywana w tej samej temperaturze, ale warstwami. Cieplejsza woda ma naturalnie mniejszą gęstość niż zimna woda i dlatego płynie w górę. Ten rodzaj przechowywania wykorzystuje zasadę fizyczną i doprowadza wodę do różnych temperatur za pomocą zamontowanego na zewnątrz wymiennika ciepła. Tworzy to w zbiorniku różne strefy chłodniejszej i cieplejszej wody, które się nie mieszają. Woda pobierana jest z górnej części zbiornika magazynowego, gdzie ma najwyższą temperaturę. Warstwowe zbiorniki magazynowe to rozbudowana forma magazynowania buforowego.

Połączony zbiornik magazynowy na energię słoneczną cieplną

Zasobniki kombinowane są wymagane, jeśli instalacja solarna ma być wykorzystywana nie tylko do przygotowania ciepłej wody, ale także do wspomagania ogrzewania. W obrębie zasobnika, w którym przechowywana jest woda grzewcza, w szeroko rozpowszechnionych „systemach zbiornik w zbiorniku” znajduje się drugi oddzielny zasobnik, który zwykle znajduje się w górnej części. Woda jest w ten sposób ogrzewana również ciepłem z większego zbiornika grzewczego, które pozyskiwane jest z systemu solarnego.

Alternatywnie istnieją systemy, w których wymagana ciepła woda jest doprowadzana do wyższych temperatur za pomocą kanału. W takim przypadku w zbiorniku grzewczym biegną rury, przez które przepływa woda pitna.

Wskazówka: Przy jednoczesnym zastosowaniu zasobnika ciepłej wody użytkowej i ogrzewania zabijasz dwie pieczenie na jednym ogniu. Weź jednak pod uwagę, że wymagana jest odpowiednio większa objętość.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here