Słoneczna gospodarka cieplna

Finansowanie i opłacalność solarnych systemów cieplnych

Jakich kosztów muszę się spodziewać w przypadku słonecznego systemu cieplnego?

Wydajność cieplna energii słonecznej © Frank Peters, stock.cegła suszona na słońcu.Przy obliczaniu kosztów ważne jest wiele czynników, dlatego konkretne liczby zawsze w dużym stopniu zależą od indywidualnego przypadku. Rynek wciąż jest w ciągłym ruchu, badania, a tym samym wydajność systemów idą dalej, a lokalne warunki również mogą mieć istotny wpływ na cenę. Przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy kalkulacji kosztów.

Koszty pozyskania energii słonecznej

Wszystko zależy od prawidłowego zwymiarowania

Optymalna wielkość powierzchni kolektora lub. system decyduje o opłacalności instalacji solarnej. W szczególności systemy, które są zbyt duże, nie będą w stanie odzyskać ceny zakupu w dającej się przewidzieć przyszłości.

Zasada kciuka:

  • 1 do 1,5 m2 powierzchni kolektora na osobę, jeśli system ma być używany tylko do przygotowania ciepłej wody
  • 1,5 do 3 metrów kwadratowych powierzchni kolektora na osobę, jeśli system ma być używany dodatkowo do wspomagania ogrzewania
Słoneczna termiczna: Jeśli ogrzewanie ma być wspomagane, wymagana jest większa powierzchnia kolektora Wskazówka: W przypadku stosowania bardziej wydajnych kolektorów próżniowych zmniejsza się wymagana powierzchnia. Jednak takie kolektory są zwykle o około 30 procent droższe w zakupie niż kolektory płaskie. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w energii słonecznej
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w fotowoltaice, porównaj oferty i zaoszczędź.

Kompletne systemy

Z reguły planowanie i zakup słonecznego systemu cieplnego będą zbyt skomplikowane, aby można je było przeprowadzić całkowicie bez fachowej pomocy. Aby zachować koordynację poszczególnych komponentów i skorzystać z wieloletniego doświadczenia producentów systemów, kompletne systemy są idealne. Są dla przeciętnego czteroosobowego gospodarstwa domowego w cenach od 3.500 do 4.000 euro (stan na luty 2020) łącznie z montażem, pod warunkiem, że systemy mają być używane tylko do przygotowania ciepłej wody. Systemy solarno-termalne, które mają być stosowane dodatkowo do wspomagania ogrzewania, są wykorzystywane od kwoty 7.000 do 9.000 euro (stan na luty 2020) łącznie z montażem.

Wskazówka: Możesz znaleźć ekspertów w dziedzinie energii słonecznej dzięki naszej wyszukiwarce firm specjalizujących się w energii słonecznej

Okres zwrotu - czarne zero

Amortyzacja odnosi się do momentu, w którym instalacja solarna odzyskała swoje koszty, a dochód w pełni pokrył koszty. Zakup takiego systemu odbywa się z długoterminowym horyzontem planowania i to dobrze.

Okres zwrotu zależy w dużej mierze od wymiarów i związanych z tym kosztów inwestycji. Ponadto w poważnej kalkulacji należy również uwzględnić oszczędności w przygotowaniu ciepłej wody (i ewentualnie na wsparciu ogrzewania) w stosunku do cen rynkowych, które w innym przypadku musiałyby zostać zapłacone za wymaganą energię.

Po zainstalowaniu systemu koszty eksploatacji są stosunkowo niskie. Głównym czynnikiem jest tutaj energia elektryczna pompy obiegowej, która transportuje ciecz nośną przez system.

Energia słoneczna: koszty operacyjne są stosunkowo niskie

Średnio można tu ustalić około 20 euro kosztów energii elektrycznej rocznie. Jeśli ceny energii elektrycznej będą nadal rosły, w dłuższej perspektywie warto wybrać model szczególnie energooszczędny. Kupujący powinni również zwrócić uwagę na jakość samego systemu, aby konserwacja wymagana co rok do dwóch lat nie okazała się przykrą niespodzianką. Powinieneś zaplanować na to około 100 euro rocznie.

Po okresie amortyzacji system generuje zysk Wskazówka: Nie zapisuj w złym miejscu. Specjalista dokonujący przeglądu systemu od czasu do czasu również szybko zauważy opcje optymalizacji np. w systemie sterowania. Najważniejsze jest to, że koszty utrzymania można szybko zrównoważyć.

Plus - oszczędności i zysk

Przykład: konwencjonalny system solarny dla czterech osób o powierzchni kolektora od pięciu do sześciu metrów kwadratowych generuje około 2000 kilowatogodzin użytecznego ciepła rocznie. Obliczenie powinno teraz obejmować, jak wysokie jest całkowite zużycie, tj. jaką część całkowitego zużycia można zaoszczędzić dzięki zastosowaniu systemu.

Jeśli więc chce się obliczyć zwrot finansowy, w grę wchodzą aktualne rynkowe ceny energii. W przeszłości podlegały one znacznym wahaniom i trudno jest rzetelnie stwierdzić, co się dzieje w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Dlatego nasze przykładowe obliczenia powinny służyć jedynie jako przybliżony przewodnik.

Oszczędności dzięki słonecznej energii cieplnej

Przy wytworzonych 2000 kilowatogodzinach można zaoszczędzić około 250 litrów oleju lub 250 metrów sześciennych gazu. W połowie 2019 r. cena oleju opałowego wynosiła około 0,67 centa za litr. Odpowiadałoby to oszczędności w wysokości 167,50 euro rocznie. Zakładając okres użytkowania wynoszący 25 lat, daje to całkowitą oszczędność 4187,50 euro.

Słoneczna termiczna: dobra dla środowiska Wskazówka: Oblicz różne warianty z różnymi zmiennymi, pozostawiając pole manewru. Systemy solarne mogą być używane przez 30 lat lub dłużej, ale wielu producentów daje tylko 20-letnią gwarancję. W zależności od tego, jakie masz oczekiwania co do przyszłości, wynik przykładowych obliczeń może być bardzo różny.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Najważniejsze jest to, że moment, w którym system zwraca się sam, waha się od około dziesięciu lat do – wcale. W przypadku systemów fotowoltaicznych jednak różne agencje rządowe wielokrotnie wystawiają programy dotacyjne, które w pojedynczych przypadkach mogą mieć istotny wpływ na opłacalność takiego zakupu. Prosimy również o zapoznanie się z naszymi informacjami w punkcie menu "Opcje finansowania".

Wskazówka: Nie tylko miej oko na potencjalne korzyści finansowe. Dla wielu gospodarstw domowych aspekt samodzielnego wytwarzania przyjaznej dla środowiska energii i ograniczania zużycia paliw kopalnych jest prawdopodobnie na tyle ważny, że mogą również wydać na to trochę więcej pieniędzy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here