Somfy TaHoma: Kompatybilne urządzenia i przegląd testów”,

Kup inteligentne serce inteligentnego sterowania domem Somfy, TaHoma Box, teraz od Amazon.

Zdjęcie: Somfy.de

Mózgi Somfy: aplikacja TaHoma by Somfy

Aplikacja TaHoma by Somfy to interfejs do obsługi wszystkich podłączonych urządzeń inteligentnego domu. Za pomocą aplikacji można stworzyć do 20 scenariuszy łączących różne siłowniki i czujniki w systemie inteligentnego domu. Jednym z najpopularniejszych scenariuszy i częstym obszarem zastosowania TaHoma Box jest automatyczna ochrona przeciwsłoneczna. Rolety zaciemniają okna automatycznie w zależności od położenia słońca. Możesz także użyć aplikacji do skonfigurowania prostych obwodów za pomocą harmonogramu. Lub możesz połączyć kilka urządzeń w grupy. Na przykład możliwe jest sterowanie wszystkimi światłami na parterze lub wszystkimi roletami po stronie południowej jako zdefiniowaną grupą.
 

Przykład: automatyzacja osłon przeciwsłonecznych

Sytuacja: Rolety zewnętrzne (lub zewnętrzne żaluzje weneckie) powinny zapewniać optymalne zacienienie latem, jednocześnie wpuszczając do pomieszczenia jak najwięcej światła.
Rozwiązanie: Różne daty są zdefiniowane jako stan, w którym ochrona przeciwsłoneczna jest aktywowana.

 • Temperatura zewnętrzna powyżej 24 stopni Celsjusza
 • Nie ma deszczu
 • Jasność (bez nocy i zmierzchu)
 • Pozycja słońca (wysokość i kierunek)


Po spełnieniu tych warunków włącza się osłona przeciwsłoneczna odpowiednich rolet. Określa również pozycję, do której roleta ma się przesunąć. Zwykle wystarczy zamknąć sklep o ok. 70 proc. Więc w pokoju jest jeszcze wystarczająco dużo światła, ale nie ma bezpośredniego słońca. W przypadku żaluzji zewnętrznych i żaluzji zewnętrznych kąt lameli można również ustawić w zależności od położenia słońca. Następnie poruszają się wraz ze słońcem i obracają się odpowiednio bardziej stromo lub bardziej płasko.

Dzięki aplikacji TaHoma by Somfy możesz sterować i monitorować swój dom nie tylko w domu, ale także zdalnie.

Zdjęcie: somfy.de

Co jest kompatybilne z Somfy TaHoma??

Im bardziej otwarty jest system na inne standardy, tym większe możliwości rozbudowy i tym bardziej elastyczny może być system inteligentnego domu. Magenta i Homee są szczególnie znane z takich elastycznych rozwiązań. Z drugiej strony Somfy wykorzystuje własny protokół radiowy i dlatego jest bardziej porównywalny z zastrzeżonym systemem, takim jak Homematic IP. Zaletą tak zamkniętego systemu jest stabilniejsza i szybsza komunikacja radiowa.
Somfy oferuje jednak również możliwość integracji wybranych produktów innych producentów, ponieważ obsługiwane są również szeroko rozpowszechnione protokoły bezprzewodowe EnOcean i Z-Wave. To, czego brakuje w asortymencie Somfy, można dodać. Ponadto platforma IFTTT jest obsługiwana dla scen if-then, za pomocą których można również podłączyć Samsung SmartThings, Alexa i Logitech Harmony. Dla różnych producentów, takich jak Philips Hue, istnieją mostki sterujące, które „tłumaczą” z jednego systemu radiowego na drugi, a tym samym umożliwiają połączenie.
 

Przegląd: Ci producenci są kompatybilni z Somfy

Somfy, której największa spółka zależna znajduje się w Niemczech, współpracuje z coraz większą liczbą producentów, oferując rozwiązania bezpośrednio dostosowane do radia io. We wrześniu 2020 r. Ekay dołączył do firmy jako nowy partner w zakresie systemów odcisków palców – żeby wymienić przykład. Somfy TaHoma można elastycznie rozbudować o cztery istniejące protokoły radiowe io, RTS, EnOcean i Z-Wave.

 • Okno: Velux, Roto (okno dachowe), Siegenia, Hoppe, Maco (okucia okienne i drzwiowe)
 • Podgrzewacz: Danfoss (termostaty)
 • Elektryczne: Philips Hue (oświetlenie), Merten (programy przełączania)
 • Dostęp: Ekey (czytnik linii papilarnych)
 • Muzyka: Sonos (głośnik)
 • Kontrola głosu: Alexa, Apple HomeKit, Asystent Google
 • Usługi internetowe: IFTTT (łączenie różnych usług za pomocą scen if-then)

Wszechświat Somfy wciąż się rozwija. Wielu producentów oferuje już kompatybilne produkty do inteligentnego domu.

Zdjęcie: somfy.de

Kompatybilne urządzenia inteligentnego domu z serii Somfy

Roleta, żaluzje zewnętrzne, sterowanie markizami

Somfy oferuje jeden z najlepszych systemów inteligentnego domu na rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o automatyczne sterowanie roletami i zaciemnianiem. Istnieją odpowiednie rozwiązania dla prawie wszystkich warunków konstrukcyjnych. Z jednej strony istniejące rolety mogą być „inteligentne” za pomocą zestawu modernizacyjnego, a z drugiej strony silniki rolet z obsługą sieci WLAN mogą być instalowane bezpośrednio w nowym budynku. To samo dotyczy oczywiście żaluzji i markiz zewnętrznych.

Zamów teraz zestaw napędowy Somfy do rolet przewodowych w Amazon.

Zdjęcie: somfy.de

Sterowanie oświetleniem

Jeśli chodzi o sterowanie oświetleniem, istnieje możliwość okablowania podtynkowych siłowników za przełącznikami lub - jeśli nie chcesz samodzielnie robić elektryki - możesz zintegrować mostek Philips Hue, który można wykorzystać do bezpośredniej integracji smart żarówki i lampy firmy Philips.

Zamów teraz przyciski Somfy w Amazon.

Zdjęcie: somfy.de

wykrywacz dymu

Inteligentne czujniki dymu nie tylko zgłaszają dym w przypadku pożaru. Wszystkie czujniki dymu połączone w sieć ostrzegają, gdy tylko jeden z nich zostanie wyzwolony. Zapewnia to wczesne wykrycie pożaru. Czujki dymu można również zintegrować ze scenariuszem alarmowym i jako syrena wewnętrzna emitują alarm w przypadku nieautoryzowanego wejścia.

Kamery nadzoru

Kamery Somfy są dostępne zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić zwierzęta, które zostały w domu. W połączeniu z czujnikami ruchu kamery automatycznie wysyłają obrazy po uruchomieniu. Wreszcie kamery na zewnątrz działają odstraszająco na włamywaczy.

Kompaktowe kamery wewnętrzne Somfy są również dostępne w Amazon.

Zdjęcie: somfy.de

Wideodomofon i zamek do drzwi

Wideodomofony są dziś często częścią podstawowego wyposażenia. Mało kto chciałby po prostu otworzyć drzwi bez pierwszej kontroli. W połączeniu z inteligentnym zamkiem Somfy oferuje praktyczne rozwiązanie do zdalnego sterowania drzwiami wejściowymi, a nawet bramą ogrodową, o ile wszystko jest połączone w sieć. Na krótko otwórz drzwi na wizytę, bo spóźniłeś się kilka minut - nawet gdy jesteś poza domem.

Zamów teraz inteligentną stację domofonową Somfy w Amazon.

Zdjęcie: somfy.de

Operator bramy garażowej

Jeśli zobaczysz przez wideodomofon w swoim smartfonie, że listonosz jest pod drzwiami, możesz otworzyć mu garaż, aby mógł tam bezpiecznie złożyć przesyłkę. Garaż zamyka się automatycznie po pięciu minutach, bo Twoja skrzynka TaHoma wie, że nikogo nie ma w domu.

Zamów teraz napęd do bram garażowych Somfy w Amazon.

Zdjęcie: somfy.de

Adapter do urządzeń

Dzięki inteligentnym adapterom prawie każde urządzenie takie jak pralka, ekspres do kawy, toster, lampa podłogowa może być dziś sprytne. Wtyczki Somfy nie tylko wyłączają urządzenie, ale można je również zintegrować bezpośrednio ze scenariuszami za pomocą pomiaru zużycia energii. Na przykład oświetlenie w salonie i system Sonos Multiroom są wyłączane, gdy telewizor jest włączony i teraz pobiera prąd.

Zamów teraz adapter Somfy w Amazon.

Zdjęcie: somfy.de

Termostat grzejnikowy lub termostat pokojowy do ogrzewania podłogowego

We w pełni kompleksowym inteligentnym domu oczywiście nie powinno zabraknąć inteligentnego sterowania ogrzewaniem. Niezależnie od tego, czy grzejniki czy ogrzewanie podłogowe można zintegrować ze sterowaniem domem Somfy TaHoma za pomocą inteligentnych termostatów.

Zamów teraz termostat grzejnikowy Somfy w Amazon.

Zdjęcie: somfy.de

Czujnik wiatru i czujnik słońca

Za pomocą różnych czujników, takich jak czujnik wiatru lub słońca, można uruchomić różne scenariusze w zależności od sytuacji pogodowej. W szczególności w przypadku zewnętrznych żaluzji lub markiz konieczne jest ustawienie ich w bezpiecznej pozycji przy zbyt silnym wietrze, aby nie uległy uszkodzeniu.
Przy okazji: w przypadku awarii wiatrochronu rolety Somfy rozpoznają to i po ręcznym uruchomieniu automatycznie wracają do pozycji bezpieczeństwa po określonym czasie.

Zamów czujnik wiatru Somfy już teraz w Amazon.

Zdjęcie: somfy.de

Kontakt okienny i czujnik ruchu

Kontakty okienne są idealnym uzupełnieniem inteligentnego sterowania roletami. Wyobraź sobie, że wieczorem Twoje okiennice zamykają się automatycznie i ze zdumieniem patrzysz z grilla na tarasie. Za pomocą styku okiennego na skrzydle okna lub drzwi tarasowych Twój system smart home otrzymuje informację, że drzwi są otwarte i blokuje odpowiednią roletę. Dopiero gdy drzwi zostaną ponownie zamknięte i zaryglowane, system może ponownie ruszyć roletą. Styk okienny stanowi również uzupełnienie systemu alarmowego w przypadku manipulacji w oknach przez osoby niepowołane. System wykorzystuje tę samą zasadę do generowania alarmu, gdy „Okno = otwarte” spełnia „Nieobecny ”.
Podobnie jest z czujnikami ruchu. W miejscach pracy, takich jak pomieszczenie gospodarcze lub pomieszczenie gospodarcze, idealnie nadają się do automatycznego włączania światła po wejściu do pomieszczenia z pełnym obciążeniem. Pod nieobecność mieszkańców czujki ruchu działają jako urządzenia monitorujące, które uruchamiają alarm w przypadku nietypowych czynności.

Zamów teraz czujnik otwarcia Somfy w Amazon.

Zdjęcie: somfy.de

Sterowanie głosowe przez Alexa, Siri i Asystenta Google

Wreszcie, Somfy można połączyć z Alexą, Siri (przez Apple HomeKit) i Asystentem Google. Całym inteligentnym domem można sterować za pomocą poleceń głosowych. Oczywiście istnieje również możliwość zintegrowania dalszych funkcji automatyzacji asystenta głosowego. Na przykład Alexa firmy Amazon może zapewnić zamknięcie okiennic na czas w przypadku prognozy pogody z gradem, aby uniknąć uszkodzeń.

System multiroom Sonos

Głośniki Sonos należą do najpopularniejszych systemów multiroom z kontrolą aplikacji. Somfy zapewniło, że wysokiej jakości system muzyczny można również zintegrować ze scenariuszami.

Głośniki multiroom Sonos zabezpieczyły swoje miejsce w inteligentnym domu – nie tylko dzięki współpracy z Amazon Alexa.

Zdjęcie: sonos.com

Somfy Smart Home w przeglądzie testów

 • Użytkownik Androida.de (01/2018): „Na początku różnorodność jest nieco przytłaczająca, ale po pewnym treningu zaczynasz to rozumieć. Somfy był kiedyś bardziej zamkniętym systemem i świetnie, że Somfy otworzyło się teraz również na dostawców zewnętrznych, takich jak Amazon Alexa i IFTTT, które oferują użytkownikom domowym znacznie większą różnorodność promocji."
 • Domowyiinteligentny.de (11.2015): „Technologia radiowa Somfy TaHoma home motion umożliwia wygodne sterowanie wieloma ważnymi elementami w domu za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. Dzięki dwukierunkowemu systemowi radiowemu jesteś zawsze informowany o aktualnym stanie zintegrowanych produktów w systemie inteligentnego domu."
 • Test techniczny.organizacja (01/2020): "Zasadniczo system alarmowy Somfy Home działa niezawodnie i jest łatwy do bardzo łatwego do kontrolowania"
 • Skup się pieniądze posiada certyfikat Somfy Smart Home z ocenami "bardzo dobry" i "najwyższej satysfakcji klienta" w numerze 23/2017.

Przegląd zalet i wad

Zalety

niekorzyść

Szeroka gama produktów dla holistycznego
System inteligentnego domu

Radio RTS i io to systemy zamknięte
i brak wspólnych standardów radiowych

Produkty Somfy nie mają ze sobą żadnych problemów
kompatybilny, komunikacja odbywa się przez
centrum Connexxon lub pudełko TaHoma

Produkty Somfy nie mogą być używane u innych osób
Systemy są zintegrowane

Możliwość podłączenia do 200 urządzeń, do 20
Konfigurowalne scenariusze

Średnie do wysokich kosztów inwestycji, dla
Przykład wymiany silników rolet

Łatwe podłączenie czujników i urządzeń
od producentów zewnętrznych

Jeśli skrzynka TaHoma ulegnie awarii, elektryka
poprzez precyzyjne przyporządkowanie przycisków/urządzeń
może być również obsługiwany konwencjonalnie

Rozszerzenie o urządzenia EnOcean i Z-Wave
producent zewnętrzny

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here