Letni dach termoizolacyjny

Dobrze chroniony przed letnim upałem

Dobrze ocieplony dach z zewnętrzną osłoną przeciwsłoneczną na oknach © IVPU

Jeśli dach jest słabo ocieplony, latem w środku może być nieznośnie gorąco. Ma w tym swój udział kilka czynników:

  • orientacja powierzchni dachu
  • wielkość i orientacja okien
  • izolacja termiczna dachu
  • pojemność magazynowa komponentów
  • kolejność warstw konstrukcji dachu

W zasadzie ogrzewanie przestrzeni dachowej nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji dachu. Dlatego w przeciwieństwie do zimowej ochrony przed upałem, letnia ochrona przed upałem nie jest wymagana przez prawo budowlane. Aby jednak pomieszczenia pod dachem mogły być wykorzystane w wysokiej jakości jako poszerzona przestrzeń życiowa, jest to niezbędne.

Czynniki te wpływają na ogrzewanie przestrzeni poddasza do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Konstruktywnie przeciwdziałaj upałom

W szczególności w przypadku istniejących budynków niektórych rzeczy nie można zmienić lub można je zmienić tylko z dużym wysiłkiem w zakresie izolacji termicznej w okresie letnim. Na przykład orientacji dachu nie można zmienić w istniejącym budynku. W nowym budynku ścisła orientacja na południe jest w niektórych przypadkach pożądana nawet na tle wykorzystywania słońca jako źródła energii poprzez systemy fotowoltaiczne lub solarno-termalne. W większości przypadków ten czynnik musi być zaakceptowany.

Z drugiej strony izolacja termiczna i kolejność warstw dają swobodę projektową. Prawdą jest, że materiały o dużej gęstości mają większą zdolność magazynowania ciepła niż materiały o małej gęstości. Materiały izolacyjne zatrzymują dużo powietrza w celu uzyskania efektu izolacyjnego. Daje to również materiałom izolacyjnym niską gęstość. W każdym razie jest mniejsza niż gęstość materiałów litych, takich jak drewno czy kamień.

Warstwy mają równoważący wpływ na klimat wewnętrzny pod dachem

Najkorzystniejszy wpływ na klimat wewnętrzny pod dachem ma struktura warstwowa, w której na zewnątrz znajdują się materiały o małej gęstości, a wewnątrz materiały o dużej gęstości, a tym samym o dużej zdolności akumulacji ciepła. Izolacja termiczna możliwie najdalej idąca, jaką można osiągnąć za pomocą izolacji nakrokwiowej, ma zatem największy wpływ na ochronę przed upałem latem. Jednak w istniejącym budynku ten rodzaj izolacji dachu oznacza również największy wysiłek. Ponieważ w celu zamontowania warstwy izolacyjnej należy pokryć cały dach. Zwykle ma to sens ekonomiczny tylko w przypadkach, gdy pokrycie dachu i tak musi zostać odnowione.

Luka w systemie Windows

Okna są największym energetycznym słabym punktem letniej ochrony przed upałem. Jeśli prześwieca przez nie słońce, nieuchronnie dopływa dużo ciepła. Okna powinny zatem spełniać nowoczesne standardy i posiadać skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Rolety zewnętrzne lub żaluzje są idealne, ponieważ zatrzymują słońce, zanim zdąży wnieść ciepło do pomieszczeń pod dachem.

Wskazówki: tak latem przyjemnie jest pod dachem

Nie wpuszczaj nawet ciepła

Letnie dni podlegają silnym wahaniom temperatury: w ciągu dnia jest bardzo ciepło ze względu na słońce, w nocy temperatura może bardzo gwałtownie spaść, szczególnie gdy niebo jest bezchmurne. W nocy należy więc wietrzyć pod dachem. W ciągu dnia jednak warto zamykać zacienione okna. Oznacza to, że żadne ciepłe powietrze nie może przeniknąć, a izolacja i ochrona przeciwsłoneczna mogą w pełni rozwinąć swoje działanie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here