Technologia wypełnienia: Indywidualny projekt dla Twoich ścian”,

Technika szpachlowa to jeden z najstarszych wariantów wykończenia ścian. W tym procesie majsterkowicz nakłada szpachlówkę na ścianę i traktuje ją szpachelką lub kielnią zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Technologia łączy kolorystykę i efektowną strukturę powierzchni bez konieczności stosowania specjalnych tapet - i wygląda jeszcze bardziej wartościowo! Rozróżnia się głównie na podstawie struktury tynku, tj. na tynki strukturalne i gładko polerowane. Te ostatnie są trudniejsze do ubiegania się dla laików (patrz poniżej).
Wskazówka dotycząca czytania: ujawnimy przydatne wskazówki i porady dotyczące napełniania. 

Powszechne techniki szpachlowania do artystycznego projektowania ścian
 

 • Śródziemnomorski tynk strukturalny
 • Technika szpachli wygładzonej
 • Technika szpachli przypominającej marmur

Chociaż procedury są podobne, różnią się czasem i doświadczeniem.
 

Lista materiałów i narzędzi

Jeśli chcesz wnieść powiew świeżego powietrza we własne cztery ściany za pomocą technologii szpatułki, potrzebujesz następujących produktów, materiałów i narzędzi:
 

 • Podsadzkarz
 • szpachelka
 • Kielnia
 • w razie potrzeby głęboki lub mineralny podkład i pędzel
 • Folia malarska i taśma maskująca do zabezpieczenia pozostałych obszarów w pomieszczeniu
 • Papier ścierny: ziarnistość 180 i 320 do zgrubnego szlifowania, 600 do 1.Ziarno 200 do dokładnego szlifowania
 • Pasta kolorowa poliestrowa;
 • Wiadro do mieszania wypełniacza
 • polerka elektryczna

Stosując technikę szpachlowania należy zwrócić szczególną uwagę na szpachlówkę: szpachlówki dyspersyjne (gotowe szpachlówki) są szybkie i łatwe w użyciu, ponieważ są gotowe do użycia w sklepach i łatwe w aplikacji. Niestety te wypełniacze są często dostępne tylko w kolorze białym. Jeśli chcesz ulepszyć swoje ściany za pomocą jednego lub więcej kolorów, powinieneś użyć wypełniacza do wymieszania. Za pomocą kolorowych past poliestrowych możesz pokolorować wypełniacz według własnego uznania.
 

Klasyczny tynk strukturalny o nierównej powierzchni nadaje ścianom rustykalny charakter. 

Zdjęcie: living4media / Bauer Syndication

Kroki przygotowawcze


Usuń starą tapetę i przygotuj ścianę

Technika szpachli sprawdza się tylko w przypadku tapet wysokiej jakości o gładkiej powierzchni wolnej od bruzd i wgnieceń. Stare tapety i tapety z drewna drzewnego należy wcześniej usunąć.
Do tego potrzebna jest również gąbka, spryskiwacz, rolka z jagnięcej skóry (z krótkim włosiem) i skrobak do tapet. Sposób postępowania: nasączyć starą tapetę wodą. Jeśli puchnie, możesz ostrożnie usunąć go ze ściany za pomocą skrobaczki do tapet. Wreszcie niech wszystko dobrze wyschnie. Następnie szczotkuj ścianę. Jeśli ściana jest krucha, najlepiej za pomocą wałka z jagnięcej skóry nałożyć warstwę głębokiego podkładu.

Zanim będzie można zastosować technikę szpachli, stara tapeta musi ustąpić. 

Zdjęcie: iStock/Sensay

Wymieszaj wypełniacz

Jeśli nie używasz gotowej mieszanki do techniki szpatułkowej, w kolejnym kroku musisz wymieszać wypełniacz dokładnie według instrukcji producenta. Używaj do tego tylko czystej, chłodnej wody. Mieszaj, aż nie zobaczysz więcej grudek w miksturze. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 10 stopni Celsjusza, a wilgotność nie wyższa niż 80 procent.
Następnie możesz użyć flizeliny i taśmy malarskiej, aby zabezpieczyć podłogę przed zabrudzeniem.

Instrukcje: śródziemnomorski tynk strukturalny

Śródziemnomorski tynk strukturalny jest odpowiedni dla początkujących, którzy mają niewielką praktykę, a także jest stosunkowo niedrogi. Przede wszystkim stosowane są ciepłe kolory (biel, żółty, beż, ochra), które emanują śródziemnomorskim klimatem. Przy tej technice szpachlowania należy zastosować ten sam kolor podkładu i szpachlówki z efektem.

Dzięki tynkowi strukturalnemu wprowadzisz do swojego domu śródziemnomorski styl: ciepłe odcienie kolorystyczne ścian tworzą wspaniały czynnik dobrego samopoczucia - czystą przytulność! 

Zdjęcie: living4media / Fotografia Anastasios Mentis

1. Za pomocą szpachelki nałóż podstawowy szpachlówkę w miejscach na ścianie. Aby to zrobić, możesz przesunąć szpatułkę w dół. Następnie pozwól pierwszej warstwie wyschnąć.
2. W drugim kroku zamykasz luki lub przestrzenie. Ważne jest, aby zawsze wykonywać ten sam ruch ręką, aby uzyskać jednolity wzór. Teraz pozwól drugiej warstwie wyschnąć.
3. Weź papier ścierny (ziarnistość 180) i użyj go do pracy na całej ścianie. Zetrzyj powstały kurz.
4. Następnie nałóż szpatułkę do efektów: wzór powinien być taki sam jak na szpatułce podstawowej. Wypróbuj różne grubości szpatułki, a uzyskasz namacalną strukturę. Jeśli jesteś zadowolony ze struktury, pozwól swojej pracy wyschnąć - w temperaturze od 18 do 22 stopni Celsjusza trwa to około godziny na centymetr grubości warstwy.

Instrukcje: technika szpachli wygładzonej

Technika szpachli wygładzonej, zwana też „Stucco lustro” (z niem. „błyszczący tynk”), jest znacznie bardziej czasochłonna i pracochłonna niż tynk strukturalny: ściana musi być całkowicie równa, drobne skazy są wyraźnie widoczne widoczne później i zepsuć wynik. W związku ze zwiększonym nakładem pracy, efekt takiego projektu ściany wydaje się jeszcze bardziej efektowny. Jeśli powierzchnia jest bardzo gładka, podkład podstawowy jest o kilka odcieni ciemniejszy od podkładu efektowego. Do tej techniki szpatułkowej potrzebny będzie również drobniejszy papier ścierny.
1. W pierwszym kroku za pomocą pacy równomiernie nałożyć szpachlę podstawową w szerokich pasach. Należy pokryć całą powierzchnię ściany - ale wystarczy jedna lub dwie warstwy.
2. Pracuj na powierzchni papierem ściernym o ziarnistości 320. Potem ściana zostaje ponownie zmieciona.
3. Teraz użyj tej samej techniki malowania, jak opisano powyżej, aby nałożyć szpachlówkę, wypełnić luki. Po pół godzinie wypiaskować i zamieść ścianę (ziarnistość 600 do 1.200).
4. Następnie powtórz proces wypełniania, ale nie wypełniaj luk w tym kroku. Po 30 minutach wyszlifuj i zamiataj ścianę.
5. Na koniec użyj elektrycznej polerki do dokładnego szlifowania, aż powierzchnia będzie ładnie lśnić.

Technika szpachli wygładzonej pozwala uzyskać efektowny połysk na ścianach. Wskazówka: w przypadku czarnej farby efekt jest szczególnie imponujący!

Zdjęcie: living4media / Zobacz zdjęcia

Dobrze wiedzieć: W przeciwieństwie do tynku strukturalnego, gładką powierzchnię można wytapetować lub pomalować na wybrany kolor. Jeśli również woskowałeś ścianę, powinieneś ją wcześniej zszorstkować, aby pasta i farba przylegały. Możliwe jest również, że konieczne będzie wykonanie wstępnej obróbki ługiem lub głębokim podkładem.

Technika wypełniania zapewniająca efekt marmuru

Technika szpachelki o wyglądzie marmuru zanurza Twój dom w stylowej atmosferze - w klasycznym włoskim stylu! 

Zdjęcie: living4media / Hausmann, José-Luis

Przy projektowaniu ścian techniką szpachli szczególnie popularny jest styl szykownego marmuru. Z białym wypełniaczem możesz łudząco realistycznie imitować kosztowną skałę węglanową.
 

procedura

W tym celu pomaluj niewielką część szpachli na jasnoszary i nakładaj tę mieszankę co trzecią szpachelką. Niech poszczególne stopnie pośrednie dobrze wyschną i wygładź ścianę kielnią z zaokrąglonymi rogami - bo tu struktura nie jest potrzebna! Na koniec za pomocą cienkiego pędzla pomaluj ciemne ziarno na szaro-białej ścianie.
Nasza dodatkowa wskazówka: końcowa emulsja woskowa nadaje ścianie błyszczące wykończenie kamienia szlachetnego.  

Technologia wypełniania w wynajmowanych nieruchomościach

Mieszkasz w wynajmie, ale nadal chcesz mieć technologię szpachlowania na swoich ścianach? Następnie musisz uzyskać pisemną opinię od wynajmującego przed pracami remontowymi. Należy też mieć świadomość, że pozbycie się szpachli jest nie tylko kosztowne, ale także bardzo czasochłonne. W końcu będziesz musiał całkowicie przemalować ścianę.
Warto wiedzieć: Dla najemców istnieje prosta alternatywa dla złożonej technologii szpachlowej. Kup panele wielkości ściany wykonane z wodoodpornej sklejki od wyspecjalizowanych sprzedawców. Możesz to w mgnieniu oka zawiesić na ścianie i ozdobić wybraną techniką szpachli. Jeśli po jakimś czasie zechcesz się wyprowadzić, po prostu zdejmij panele ponownie. Przyciągający wzrok: zainstaluj paski świetlne LED na krawędziach paneli, aby uzyskać jeszcze większy efekt wow.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here