Rozpuść księgę oszczędności: odpowiedzi na najważniejsze pytania ”,

Czy można z zyskiem zlikwidować dowolne konto oszczędnościowe??

Książeczka oszczędnościowa nie traci swojej ważności. Nawet jeśli przez dziesięciolecia ginął w szufladzie, możesz doliczyć naliczone odsetki lub zlecić wypłatę kredytu. Wyjątek: w przeciwieństwie do książeczek oszczędnościowych z epoki D-Mark, te w znakach Reichsmark lub NRD są bezwartościowe.

Więcej na temat oszczędzania, emerytury i emerytury Bezpieczeństwo finansowe: Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące emerytury udziela Prawo i Podatki

Kto może rozwiązać konto oszczędnościowe??

Jeżeli w majątku krewnego znajduje się stare konto oszczędnościowe, spadkobiercy mają prawo do kredytu – nawet jeśli został odkryty po latach od jego śmierci. Testament lub następstwo prawne reguluje dokładnie roszczenie. Jako spadkobierca otrzymasz wówczas kwotę wraz z odsetkami naliczonymi do zamknięcia konta oszczędnościowego. To jest norma. Może być również tak, że pierwotny właściciel zgłosił za życia zagubienie książeczki oszczędnościowej i kazał ją zablokować. Wtedy stary dokument stracił ważność i został zastąpiony nowym. Pieniądze oprócz posiadacza mają tylko osoby, które mogą przedstawić ważny certyfikat oszczędnościowy.

Zgubiona książeczka: co robić?

Jeśli zdasz sobie sprawę, że zgubiłeś konto oszczędnościowe, działaj natychmiast! Musisz go zablokować w banku. Bo znalazca mógłby wypłacić pieniądze bez dowodu tożsamości, bo wystarczy przedstawić rachunek oszczędnościowy. Jeśli okażesz bankowi swój dowód osobisty, otrzymasz nową książeczkę oszczędnościową - ewentualnie za opłatą.

Czy można rozwiązać konto oszczędnościowe bez księgi??

Jeśli nie chcesz zakładać nowego konta oszczędnościowego dla utraconego, ale chcesz złożyć wniosek o jego zamknięcie, po prostu udaj się do banku z dowodem osobistym. Sprawdź wcześniej stronę główną swojego banku, aby sprawdzić, czy jest na to formularz, który możesz wysłać pocztą. Wtedy być może w ogóle nie będziesz musiał chodzić do oddziału.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here