Zakup ratalny sponsorowany przez rząd: dobry pomysł?

We wrześniu 2018 r. rząd federalny wprowadził Baukindergeld, który pomaga rodzinom z dziećmi i samotnym rodzicom w finansowaniu własnego domu lub mieszkania. Zgodnie z nadziejami Baukindergeld już przyniósł skutek i jest stosowany głównie przez rodziny o niskich i średnich dochodach. Ponadto zgodnie z umową koalicyjną rząd chciałby poprawić dotację mieszkaniową. Ma to służyć jako zachęta do oszczędzania kapitału na wczesnym etapie.

Dlaczego tak trudno jest uzyskać własność domu??

Ze względu na długi okres niskich stóp procentowych po kryzysie euro ceny nieruchomości rosną od lat i wydaje się, że końca nie widać. Trudno kupić własny dom, zwłaszcza w miastach takich jak Monachium, Frankfurt, Hamburg i Berlin. Główny powód: większości ludzi brakuje niezbędnej sprawiedliwości. Każdy, kto marzy o własnym mieszkaniu, a nawet domu, powinien być w stanie sfinansować co najmniej 20 proc. całkowitej inwestycji z własnych środków. Dodatkowe koszty zakupu, takie jak podatek od przeniesienia własności nieruchomości, opłaty notarialne i wpis do księgi wieczystej, zwiększają czystą cenę zakupu nieruchomości o około 13 proc. Podczas gdy ceny zakupu stale rosną, kapitał własny często spada – niskie oprocentowanie oszczędności i rosnące czynsze utrudniają oszczędzanie na domu, za którym tęsknisz.

Dlaczego zakup ratalny finansowany przez rząd?

Dotychczasowe środki państwowe nie wystarczą DIW. Instytut proponuje inną alternatywę: państwo powinno jak najtaniej budować domy wielorodzinne na własnej ziemi. Mieszkańcy nie płaciliby czynszu, tylko finansowali zakup nowego domu z nieoprocentowanych spłat miesięcznych – tzw. Według DIW obciążenie finansowe mieszkańców nie byłoby znacząco wyższe niż zwykłego najemcy. W swoich przykładach obliczeniowych berlińscy ekonomiści oszacowali przedział czasu na umorzenie zadłużenia na 24 i 33 lata.

Jakie są wady rządowego zakupu ratalnego??

Choć może brzmieć kusząco rządowy zakup ratalny, niektóre pytania pozostają bez odpowiedzi: co się stanie, jeśli najemca będzie musiał przenieść się do innego miasta z powodów zawodowych przed końcem okresu finansowania? Albo najemca z różnych powodów nie może już spłacać rat na czas? Zdaniem Axela Guthmanna, dyrektora stowarzyszenia Landesbausparkassen, ta druga sprawa nie jest tak nieprawdopodobna. Oraz: gdzie jest motywacja do oszczędzania kapitału własnego, jeśli jako osoba o niskich dochodach możesz zdobyć własny dom bez żadnych oszczędności??

Jak zapobiec sytuacji, w której kryterium doboru uprawnionych do zakupu ratalnego, czyli niewielkie lub żadne kapitały własne, nie prowadzi do absurdalnych sytuacji?? Jeśli chcesz kupić tanie mieszkanie od państwa, powinieneś częściej zafundować sobie drogie wakacje i oszczędzać jak najmniej. Jednak odpowiedzialność osobista wygląda inaczej. Axel Guthmann

Rozwiąż problem przy podejściu

Ekspert LBS dostrzega znacznie bardziej rozsądne, a także mniej biurokratyczne dźwignie ułatwiające osobom o niskich dochodach zakup domu: 

 • Zmniejsz koszty budowy
  Popyt na własne domy i mieszkania jest teraz wyższy niż podaż. Aby to się zmieniło, miasta musiałyby mieć więcej gruntów budowlanych. Ponadto należy znieść nadmierne wymagania, które sprawiają, że budowa jest niepotrzebnie kosztowna.
   
 • Niższy kapitał
  Państwo musiałoby obniżyć pomocnicze koszty zakupu, które stanowią lwią część kapitału własnego. Na początek powinien zacząć obowiązywać podatek od przeniesienia własności nieruchomości.
   
 • Uatrakcyjnić tworzenie kapitału własnego
  W najbliższym czasie rząd powinien zająć się planowaną rewaluacją premii mieszkaniowej. Dobrą rzeczą jest w końcu to, że pomaga ludziom samemu sobie pomóc: dzięki premii za budowę domu państwo wspiera własne wysiłki oszczędnościowe - i nie czyni ich zbytecznymi, jak w przypadku zakupu na raty. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here