Stehlift: większa mobilność dzięki usztywnieniu stawów”,

Winda stojąca to forma windy platformowej, która pomaga osobom stojącym pokonywać różnice wysokości lub przeszkody. W przeciwieństwie do zwykłych wind schodowych, winda podłogowa jest również używana w obrębie jednego piętra. Jednak jego platforma jest znacznie mniejsza i zajmuje więcej miejsca niż platforma wózka inwalidzkiego. Niewielkie rozmiary sprawiają, że winda podłogowa jest dobrym rozwiązaniem dla wąskich klatek schodowych.

Jak działa kij?

Jeśli osoba stanie na platformie, może przejechać po szynach transportowych na tej platformie do dowolnego miejsca. Silnik napędowy wózka spacerowego jest obsługiwany za pomocą pilota lub obsługi ręcznej. Jest zasilany z sieci domowej, a w przypadku awarii zasilania z zainstalowanymi bateriami.
Stabilizatory, które zwykle znajdują się na wysokości bioder, zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy. Służą one również użytkownikowi jako uchwyty lub są uzupełnione o boczne podłokietniki. Niektóre modele wykorzystują również pasy bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczne trzymanie osoby podczas jazdy. Obsługiwany jest za pomocą dźwigni sterującej lub przycisków na urządzeniu bocznym lub pilota zdalnego sterowania.
Chociaż myśl o zjeżdżaniu po schodach w pozycji stojącej sprawia, że ​​wiele osób czuje się niepewnie, nowoczesna winda stojąca zapewnia dużo bezpieczeństwa:

 • Platforma oferuje wystarczająco dużo miejsca dla jednej osoby dorosłej.
 • Dolna powierzchnia pokryta jest antypoślizgowym materiałem.
 • Podczas transportu drążek bezpieczeństwa, pasy i/lub podłokietniki i uchwyty zapewniają bezpieczne postawienie.
 • Na życzenie dostępne są modele z pomocą do pochylania się lub wspomagania siodła, dzięki czemu na wyciągu stojącym można siedzieć nie tylko stojąc, ale półsiedząc lub z lekko zgiętymi nogami.
 • Laska wykrywa potencjalne przeszkody w obszarze jazdy za pomocą czujników i zatrzymuje się w razie potrzeby.
 • Jeśli z drążka korzysta kilka osób, można go przywołać do żądanej pozycji za pomocą pilota lub przycisku wywołania.
 • Mimo że jest podłączony do domowego źródła zasilania, kij jest wyposażony w akumulator, dzięki czemu można go nadal używać w przypadku awarii zasilania.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Dla kogo odpowiednia jest winda stojąca??

Windy schodowe są odpowiednie dla wszystkich osób, które nie mogą już samodzielnie pokonywać schodów i różnych poziomów w domu z powodu ograniczeń mobilności związanych z wiekiem lub chorobą. Podnośnik stojący jest używany, gdy mobilność jest ograniczona, również w zakresie siedzenia i wstawania. Osoby ze sztywnością stawów, chorobami stawów takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatyzm lub z nieodwracalnymi urazami kolan mogą bezpiecznie i samodzielnie zmieniać podłogi w domu za pomocą laski.

Kij stojący może być używany w każdym domu?

Podobnie jak w przypadku innych wind schodowych, muszą być spełnione wymagania konstrukcyjne, aby winda stojąca ułatwiała codzienne życie. Ważne są stabilne ściany i stopnie (w zależności od sposobu mocowania systemu szyn), dobra wysokość sufitu i odpowiednio szerokie schody, które mogą być węższe niż w przypadku podnośnika do siedzenia. Wysokość sufitu musi umożliwiać transport użytkownika w pozycji stojącej bez konieczności schylania się.
Z reguły wysokość 2,25 metra na trasie jest wystarczająca, aby można było zamontować podnośnik kijowy. Dobry konsultant ds. krzeseł schodowych może wyjaśnić Ci podczas inspekcji na miejscu, które modele optymalnie spełniają Twoje wymagania w zakresie wygodnego użytkowania. Ważną rolę odgrywa również wielkość przyszłego użytkownika.
Jeśli interesuje Cię winda podłogowa, partnerów w Twojej okolicy możesz znaleźć tutaj:

Zalety i wady kijów stojących

Zalety

 • Małe rozmiary: ołówki są niezwykle wąskie. Dodatkowo platformę można złożyć w pozycji spoczynkowej. Oznacza to, że ze schodów w wąskich klatkach schodowych mogą korzystać również inni mieszkańcy.
 • Sterowanie elektryczne: platforma jest obsługiwana elektrycznie i wygodnie przy użyciu kombinacji zasilania domowego i akumulatora. Winda może zostać przywołana do żądanej pozycji za pomocą pilota lub przycisku pozycyjnego, zatrzymuje się automatycznie, gdy pojawią się przeszkody, a także elektrycznie ustawia platformę w pozycji spoczynkowej.
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa: automatyczne zatrzymanie w przypadku przeszkód, uchwyty, pasy bezpieczeństwa i poręcze oraz antypoślizgowa powierzchnia do stania zapewniają bezpieczny transport użytkownika z jednego piętra na drugie.
 • Dobre dla twojego zdrowia: pozycja stojąca podczas transportu jest wyjątkowo delikatna dla stawów, takich jak biodra czy kolana. Stresujące siedzenie i wstawanie z laską nie jest konieczne. Ponadto laska pozwala uniknąć problemów z krążeniem spowodowanych szybkimi ruchami, które powodują stres u niektórych osób.

niekorzyść

 • Wymagana bezpieczna postawa i równowaga: Aby korzystać z podnośnika stojącego, użytkownik musi zająć stosunkowo bezpieczną pozycję pomimo urządzeń zabezpieczających. Musi być również możliwe utrzymanie równowagi podczas jazdy dzięki wsparciu podłokietników i poręczy.
 • Zwiększone koszty dzięki produkcji na miarę: Windy podłogowe są zwykle przeznaczone do wąskich klatek schodowych i dlatego są w większości wykonywane na miarę. Zwiększa to koszty w porównaniu z klasycznymi windami schodowymi, takimi jak winda do siedzenia.
 • Wymagania konstrukcyjne: Aby można było użyć windy stojącej, muszą być spełnione nie tylko konwencjonalne wymagania konstrukcyjne (stabilna podstawa dla szyn na ścianach lub na stopniach), ale także wysokość sufitu co najmniej 2,25 metra.

Wskazówka: Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kija do podłóg, powinieneś zasięgnąć kompleksowej porady u specjalistycznego sprzedawcy. Modele należy nie tylko poddać oględzinom, ale także aktywnie wypróbować podczas jazdy próbnej. Tylko w ten sposób można określić, czy czujesz się komfortowo stojąc podczas transportu lub określić, czy inny wariant windy jest lepszym rozwiązaniem dla mobilności w domu z kilkoma poziomami.

Living Homelift – Utrzymanie niezależności i pozostanie mobilnym w domu Remonty przebudowy bez barier: Musisz liczyć się z tymi kosztami Życie i budynek bez barier dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej

Koszty i dotacje na podnośnik stojący

Na koszt wind schodowych wpływa kilka aspektów. Standardowe modele schodów prostych są zatem znacznie tańsze niż produkty na zamówienie, które z drugiej strony pomagają również pokonywać schody wąskie i skośne. Proste długopisy stojące są dostępne jako nowy zakup od około 4.Dostępnych 000 euro, podczas gdy złożone warianty do 10.Zarezerwować 000 euro. Oprócz zakupu nowego modelu można zwykle wybrać używane podnośniki podłogowe od wielu doświadczonych sprzedawców specjalistycznych lub wybrać windę na wynajem jako odpowiednią alternatywę. Ponieważ używane schody również muszą być dostosowane do istniejących warunków, należy powstrzymać się od kupowania windy stojącej z prywatnych ofert lub skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty.

informacje

W przypadku zakupu laski dla osoby z poziomem opieki, można wystąpić o dotację na adaptację przestrzeni życiowej z funduszu opiekuńczego. Aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie, model musi zostać zakwalifikowany jako kwalifikujący się do pomocy, a zakup nie może zostać dokonany. Jeśli planujesz duże modernizacje, które obejmują zakup windy podłogowej, możesz również ubiegać się o tanie dofinansowanie KfW „Przebudowa odpowiednia do wieku”.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here