Izolacja dachu skośnego”,

Stromy dach - cenna przestrzeń życiowa

Między izolacją krokwi © LianeM, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wiele osób kojarzy strych z przytulnością. Własne stoki tworzą przyjemną atmosferę. Jest to podkreślone, jeśli na przykład widoczne są niektóre belki konstrukcji dachu. Jesienią, gdy na zewnątrz zalewa się burzą, a krople deszczu bębnią po spadzistych oknach dachowych, jak samemu powstaje przytulne poczucie bezpieczeństwa.

Pod względem konstrukcyjnym dach to złożony element, który stawia własne wyzwania w zakresie izolacji termicznej. Łatwo określić, czy izolacja dachu jest dobra czy zła, szczególnie zimą: Jeśli mróz lub śnieg szybko topnieją, mimo że dach nie jest oświetlony słońcem, zdecydowanie istnieje potrzeba poprawy. Ponieważ w tym przypadku ciepło pochodzi z wewnątrz.

Jeden termin, wiele form

Wyrażenie „dach stromy” to termin zbiorczy dla wszystkich konstrukcji dachowych o powierzchniach nachylonych pod kątem większym niż 25 stopni. Typowe typy dachów skośnych dla domów jedno- i dwurodzinnych to:

Przegląd różnych kształtów dachu
 • Dach dwuspadowy: dach dwuspadowy to typowy dach domu z dwiema spadzistymi powierzchniami dachu i dwiema ścianami szczytowymi.
 • Dach czterospadowy: w przeciwieństwie do dachu dwuspadowego, dach czterospadowy ma dwie dalsze spadziste powierzchnie dachu zamiast ścian szczytowych.
 • Dach dwuspadowy: Dach dwuspadowy to połączenie dachu czterospadowego i dwuspadowego. Spadziste połacie dachowe po bokach szczytowych są skrócone tak, aby powstały dwie ściany szczytowe, które jednak nie zwężają się ku górze.
 • Dach mansardowy: Dach mansardowy nadal można znaleźć, szczególnie w starszych budynkach. Pod spadzistymi dachami, których nachylenie odpowiada dachowi dwuspadowemu, znajduje się druga, znacznie bardziej stroma powierzchnia dachowa.

W przypadku lukarn, które na dużych powierzchniach zwiększają wysokość pomieszczenia w świetle, przestrzeń dachową można ukształtować w taki sposób, że jej użyteczność niewiele ustępuje pełnej kondygnacji.


Dach siodłowy © Braas GmbH
Dach czterospadowy © Braas GmbH
Dach Krueppelhipped © Magda Fischer, fotolia.com
Dach mansardowy © mojolo fotolia.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Profesjonalnie wykonany dach

Choć kształty są różne, podstawowa konstrukcja dachu jest podobna dla wszystkich dachów spadzistych. Składa się dziś czysto konstruktywnie od zewnątrz do wewnątrz

 • pokrycie dachowe jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi np. w postaci cegieł, blach cynkowych lub miedzianych, papy dachowej lub folii,
 • łaty do pokrycia dachowego,
 • Kontrłaty do mocowania papy dachowej lub poddachu,
 • podkład lub poddach, który lub. które zapewniają niezbędną wiatroszczelność,
 • krokwie, które potocznie nazywane są belkami dachowymi,
 • paroizolacja, która utrzymuje wilgoć z ciepłego powietrza w pomieszczeniu z dala od konstrukcji dachu i
 • okładzina wewnętrzna od strony pokoju na poddaszu.

Pozostaje pytanie, gdzie najlepiej umieścić izolację termiczną w dachu. Istnieją trzy opcje:

 • na krokwiach jako izolacja nakrokwiowa
 • między krokwiami, jako izolacja między krokwiami
 • pod krokwiami, jako izolacja podkrokwiowa

Każda z tych opcji ma zalety i wady i dlatego musi być wybierana w każdym indywidualnym przypadku w zależności od warunków konstrukcyjnych. Połączenie trzech rodzajów izolacji jest często dobrym wyborem w celu uzyskania optymalnej ochrony termicznej dachu.


Konstrukcja dachu z izolacją termiczną, © zdjęcie: thingamajiggs, fotolia.com

Podwójna szczelność dzięki podkładowi i paroizolacji

Ważnym kryterium prawidłowo wykonanego dachu jest jego wiatroszczelność i szczelność. Uwzględniono to dopiero w normalizacji od 1996 r. Efekt jest ogromny: według Instytutu Bauen und Wohnen (IWU) między krokwiami i izolacją, a także między okapami i kalenicą na dachu domu jednorodzinnego może być od 400 do 600 metrów spoin. Rezultatem są duże straty ciepła. Według IWU, w zależności od różnicy ciśnień powietrza pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, przepływ powietrza może powodować straty ciepła do 30 razy większe niż w przypadku izolowanej powierzchni.
Na szczelność powietrzną i wiatrową decydują dwa poziomy konstrukcji dachu:

 • podkład lub. poddach
 • paroizolacja / paroizolacja

Membranę dachową montuje się po zimnej stronie konstrukcji dachu, czyli bezpośrednio pod pokryciem dachowym. Może być również zaprojektowany w formie bryły jako pod-dach. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wilgoci z zewnątrz. Pokrycie dachu skonstruowane jest w taki sposób, aby opady samoistnie odpływały. Jednak przy silnym wietrze pod zadaszenie może wiać zarówno deszcz, jak i śnieg – tzw. śnieg dryfujący. Wilgoć jest bezpiecznie odprowadzana do rynny deszczowej przez podkład. Jego funkcja jako wiatrochron jest dziś równie ważna.


Izolacja dachu, paroizolacja, © zdjęcie: thingamajiggs, fotolia.com

Paroizolacja / paroizolacja znajduje się zawsze po ciepłej stronie konstrukcji, po stronie pomieszczenia. Prawidłowo zainstalowany skutecznie zapobiega przedostawaniu się wilgoci z ciepłego powietrza w pomieszczeniu do konstrukcji dachu. Dotyczy to zarówno wnikania wilgoci przez windę termiczną, czyli unoszącego się, ciepłego powietrza w pomieszczeniu, jak i ssania, jakie może powstać w wyniku wiatru wiejącego nad dachem.


Szczelność i wiatroszczelność są bardzo ważne dla izolacji dachów skośnych, © zdjęcie: IVPU

Sprawdź szczelność mierząc

Szczelność dachu i całego domu można sprawdzić za pomocą tzw. testu dmuchawy drzwiowej. Wentylator elektryczny wytwarza w budynku stałe nadciśnienie o wartości 50 Pascal. Na podstawie ilości powietrza potrzebnej do wytworzenia nadciśnienia można odczytać stopień szczelności budynku. Metodę pomiaru można również zastosować do poszczególnych części domu.

Test drzwi dmuchawy

Dodatkowe informacje

Izolacja nakrokwiowa

Izolacja zewnętrzna dachu Izolacja nakrokwiowa jest najskuteczniejszą formą ocieplenia dachu skośnego. Jak sama nazwa wskazuje, materiał izolacyjny umieszczany jest na krokwiach, dzięki czemu znajduje się bezpośrednio pod pokryciem dachowym. Do materiału izolacyjnego

..

Kontynuuj czytanie "


Między izolacją krokwi

Niedroga alternatywa dla renowacji energetycznej Izolacja pomiędzy krokwiami jest wariantem izolacji dachu, który w większości przypadków jest najbardziej ekonomiczny dla renowacji energetycznej istniejącego budynku. Izolacja jest po prostu zaciskana od wewnątrz między krokwiami. W związku z tym

..

Kontynuuj czytanie "


Izolacja podkrokwiowa

Izolacja podkrokwiowa: Idealne uzupełnienie izolacji podkrokwiowej © Isover G + H Stosunkowo niedrogi wariant izolacji cieplnej dachu stanowi izolacja podkrokwiowa. Izolację umieszcza się pod łatwo dostępnymi krokwiami. Jednak ten wariant izolacji praktycznie nigdy nie jest instalowany jako jedyna izolacja.

..

Kontynuuj czytanie "


Izolacja stropu najwyższej kondygnacji

Tania alternatywa dla nieużytkowanego strychu Nie każdy strych jest używany lub potrzebny. Jeśli ma to być tylko rezerwa na rozszerzanie, inwestowanie dużych pieniędzy w kompletną izolację dachu nie byłoby opłacalne. Stosunkowo niedrogą alternatywą jest izolacja górnej

..

Kontynuuj czytanie "


Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here