Konstrukcja dachu skośnego

Konstrukcja dachu dwuspadowego

Tak jak nadwozie samochodu nie zdradza jeszcze, jaki silnik kryje się pod nim, tak czysty kształt dachu nie pozwala na wyciąganie wniosków na temat konstrukcji dachu poniżej. Konstrukcja dachu – zwana również więźbą dachową – w domach jedno- i dwurodzinnych nadal jest wykonana głównie z drewna. Stosowane są zarówno belki z litego drewna, jak i belki z drewna klejonego, połączone ze sobą z kilku drewnianych belek. W zależności od rozpiętości i nachylenia dachu dobierane są różne konstrukcje nośne. W szczególności przeważały dwa warianty:

  • dach krokwiowy
  • dach płatwiowy

Podczas gdy konstrukcja dachu krokwiowego jest bardzo prosta i umożliwia wolną od słupów przestrzeń dachową, w przypadku dachu płatwiowego możliwe są większe rozpiętości i otwory dachowe. Obie formy konstrukcji są stosowane w wielu wariantach w praktyce budowlanej.

Dwie wspólne wiązary dachowe: dach płatwiowy i dach krokwiowy

Więźba dachowa stanowi podstawę stabilnego dachu

Jeśli pokrycie jest skórą dachu, więźba dachowa jest szkieletem. Konstrukcja musi być jednocześnie stabilna i elastyczna. Potrzebuje stabilności ze względu na występujące siły poziome i pionowe, na przykład ze względu na ciężar konstrukcji drewnianej lub napór wiatru. Siły te są rozpraszane przez różne krokwie i belki. Jednak wymagana jest również elastyczność, aby wszystkie elementy konstrukcji dachu mogły pracować pod obciążeniem wiatrem lub wahaniami temperatury. Pracę tę można usłyszeć jako charakterystyczne pękanie, zwłaszcza na starych konstrukcjach dachowych z widocznymi belkami.

Wymagania dotyczące konstrukcji dachu

Dodatkowe informacje

Dach krokwi

Niedrogi i bezsłupowy - dach krokwiowy Dach krokwiowy to tradycyjna konstrukcja więźby dachowej w Niemczech. Długie domy germańskie miały już dachy krokwiowe. Dach krokwiowy jest prosty w budowie, łatwy w budowie, a zatem stosunkowo niedrogi w realizacji. Tylko w

..

Kontynuuj czytanie "


Dach płatwiowy

Stabilny i bardzo sprężysty - dach płatwiowy Dach płatwiowy stał się powszechnie akceptowany w dzisiejszym przemyśle budowlanym i jest szczególnie korzystny w przypadku dużych rozpiętości dachu dwuspadowego. Ponadto stosunkowo łatwo jest zainstalować dach z płatwi

..

Kontynuuj czytanie "


Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here