Izolacja z wełny mineralnej: wydajny materiał izolacyjny z izolacją akustyczną”,

Jeśli chcesz zaizolować swój dom, możesz wybrać między miękkimi matami dźwiękochłonnymi lub matami izolacyjnymi o niskiej gęstości objętościowej, twardszymi panelami do izolacji dachów płaskich lub luźną wełną mineralną do izolacji objętościowej. Gęstość wełny mineralnej waha się od 15 do 80 kilogramów na metr sześcienny, w zależności od produktu. W przeciwieństwie do wełny szklanej, która jest również mineralnym materiałem izolacyjnym, wełna mineralna ma barwę żółtozieloną do szarozielonej, natomiast wełna szklana jest żółta, czasem śnieżnobiała lub brązowa, w zależności od producenta. Wełna mineralna jest ogólnie cięższa i tłumi dźwięk znacznie skuteczniej niż wełna szklana. Umożliwia to wysoki udział powietrza w wełnie mineralnej.
Wełna kamienna ma bardzo niską zdolność magazynowania ciepła i niską przewodność cieplną – od 0,035 do 0,050 wata na metr do Kelwina. Aby osiągnąć wartość współczynnika U na poziomie 0,24 W/(m²K) wymaganą przez Ustawę o Energii Budowlanej (GEG), standardowa izolacja z wełny mineralnej musi mieć dobrą grubość 14 cm.
Ponieważ wełna kamienna jest wykonana z kamienia, jest naturalnie niepalna i pod względem ochrony przeciwpożarowej należy do klasy materiałów budowlanych A1 lub A2 (niepalna).
Impregnaty i środki wiążące dodawane podczas produkcji sprawiają, że produkty wykonane z wełny mineralnej są stabilne i wodoodporne, a tym samym odporne na pleśń. Jednak materiały izolacyjne w ogóle nie lubią trwałej wilgoci. Zarówno wełna kamienna, jak i szklana tracą większość swoich właściwości izolacyjnych w przypadku stałego kontaktu z wilgocią.
 

Istnieją różne warianty izolacji z wełny mineralnej. Chociaż gęstość różni się w zależności od produktu, ta izolacja uszczelnia lepiej niż wełna szklana.

Zdjęcie: iStock / eyjafjallajokull

Do czego używasz wełny mineralnej??

Niezależnie od tego, czy jest to dach, fasada czy kompozytowy system izolacji termicznej (ETICS), możliwe zastosowania są bardzo różnorodne, izolację z wełny mineralnej można zastosować w prawie wszystkich typach budynków do izolacji dachów i stropów, ale także, w zależności od projektu, również jako dźwięk uderzeniowy płyty izolacyjne lub podkładowe pod tynk. Panele izolacyjne są zwykle klejone lub mocowane za pomocą specjalnych wkrętów i przekładek. W przypadku izolacji międzykrokwiowej maty izolacyjne są zwykle po prostu mocowane między krokwiami jako filc dociskowy. Oczywiście w razie potrzeby maty można również skręcić śrubami z dużymi podkładkami. W kierunku części mieszkalnej paroizolacja zapobiega przenikaniu wilgoci przez izolację.
Izolacja z wełny mineralnej nie nadaje się do tzw. dachów odwróconych, czyli specjalnego typu konstrukcji na dachach płaskich, w którym izolacja obciążona żwirem leży nad rzeczywistą hydroizolacją dachu. Wełna mineralna i produkty z niej wykonane również nie nadają się do izolacji obwodowej wokół piwnicy ani do elewacji z izolacją zewnętrzną, gdzie materiał izolacyjny znajduje się przed właściwym uszczelnieniem.
Ponieważ wełna mineralna jest żaroodporna, nadaje się również do izolowania budynków i systemów operacyjnych, takich jak kotły lub przewody zasilające, oraz do izolowania stalowych dźwigarów przed ogniem.

Jakie są zalety i wady wełny mineralnej do izolacji?

Podobnie jak w przypadku wszystkich materiałów izolacyjnych, wełna kamienna ma oczywiście zalety i wady.

Zalety izolacji z wełny mineralnej

 • dobre właściwości izolacyjne
 • bardzo elastyczny w użyciu, ale dość odporny na nacisk
 • Materiał można przyciąć na wymiar
 • bardzo dobra izolacja akustyczna
 • wystarczy niewielka grubość izolacji
 • niska przewodność cieplna
 • stosunkowo niedrogie
 • niepalny, klasa ochrony przeciwpożarowej A1 lub A2
 • Pleśń i robaki nie powodują żadnych problemów
 • odporny na starzenie
 • jest uważany za łatwy w obsłudze
 • Wystarczająca ilość surowców będzie dostępna przez długi czas

Wady wełny mineralnej jako materiału izolacyjnego

 • wysokie zużycie energii w produkcji
 • Problemy z wilgocią
 • Nosić ochronę dróg oddechowych podczas przetwarzania
 • nadaje się tylko do izolacji wewnętrznej
 • Resztki i stary materiał należy zutylizować, ale sama wełna mineralna nadaje się do recyklingu

Izolację z wełny mineralnej można stosować bardzo elastycznie. Powinno to być jednak stosowane tylko jako izolacja wewnętrzna, ponieważ traci swoją zdolność izolacyjną, jeśli jest utrzymywana w stanie wilgotnym.

Zdjęcie: iStock / ClarkandCompany

A co z kosztami izolacji z wełny mineralnej??

Kosztów izolacji termicznej na dachu lub elewacji nie da się określić ilościowo na całej powierzchni ze względu na szeroki zakres możliwych zastosowań wełny mineralnej, ale w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi cena izolacji jest niska. Jako filc dociskowy do izolacji między krokwiami należy się spodziewać kosztów od 10 do 20 euro za metr kwadratowy, za izolację podkrokwiową cieńsze panele kosztują od 6 do 12 euro za metr kwadratowy. Jeśli położysz wełnę mineralną jako izolację podłogową na poddaszu, zwykły filc izolacyjny kosztuje od 5 do 20 euro za metr kwadratowy, w zależności od ich grubości. Mocniejsze panele izolacyjne do izolacji elewacji kosztują około 10-30 euro za metr kwadratowy.

Jak utylizuje się wełnę kamienną??

W przeciwieństwie do większości ekologicznych materiałów izolacyjnych, wełna mineralna nie ulega biodegradacji i nie należy do odpadów domowych, ponieważ się nie pali. Wyrzucona wełna mineralna nie może być poddana recyklingowi jako materiał izolacyjny, ponieważ nie ma już właściwości izolacyjnych. Jednak czystą wełnę mineralną można zwykle wykorzystać ponownie; w zakładach recyklingu przekształca się ją w nową izolację z wełny mineralnej. Podobnie jak w przypadku chęci utylizacji wełny szklanej najlepiej zamówić odpowiedni pojemnik na wełnę kamienną w firmach utylizacyjnych. Centra recyklingu zwykle nie przyjmują materiału.

Wiedza konstrukcyjna na temat paneli izolacji próżniowej: zalety, wady i koszty Wiedza konstrukcyjna na temat izolacji akustycznej: Jak właściwie chronić się przed hałasem Wiedza konstrukcyjna na temat izolacji akustycznej ścian: Inteligentne rozwiązania przed hałasem

Czy wełna mineralna jest szkodliwa dla zdrowia??

Materiał jest z natury nietoksyczny, ale cienkie włókna mogą być problematyczne i szkodliwe dla zdrowia w przypadku wdychania. Oczywiście dzieje się tak zwłaszcza podczas obróbki i krojenia produktów. Drobne włókna dostają się do płuc i, podobnie jak azbest, mogą być rakotwórcze, dlatego produkcja materiałów izolacyjnych z wyjątkowo małymi włóknami od 1. Lipiec 2000 jest zabroniony.  Podczas utylizacji i pracy ze starymi materiałami izolacyjnymi sprzed 2000 r. należy zachować szczególną ostrożność, ale podczas izolowania i cięcia nowszych produktów należy również nosić ochronę dróg oddechowych, okulary ochronne i długą odzież. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz ogólnie zastosować wełnę mineralną jako izolację wdmuchiwaną.
Po zainstalowaniu jest tak mało prawdopodobne, że zetkniesz się z drobnymi włóknami wełny mineralnej. Materiał izolacyjny jest ekranowany i nie jest już dotykany i żadne włókna same nie przelatują w powietrzu, a parowanie ze środków wiążących w skale i innej wełnie mineralnej nie dostaje się do wnętrza, a co najwyżej w minimalnym stopniu.

Podczas obróbki izolacji z wełny mineralnej należy nosić sprzęt ochronny.

Zdjęcie: iStock / artursfoto

Jakie są alternatywy dla wełny mineralnej jako materiału izolacyjnego?

Jako alternatywa dla izolacji dachu i elewacji lub ETICS, jako materiał izolacyjny dostępne są izolacje konopne lub klasyczne płyty EPS (styropian). Konopie to materiał naturalny i szczególnie cenny ekologicznie. Przy wartości izolacyjnej wynoszącej dobre 0,039 wata na metr i kelwinach produkty wykonane z konopi mają właściwości izolacyjne podobne do właściwości wełny mineralnej. Konopie zapewniają również bardzo dobrą ochronę przed ciepłem - idealne na gorące lata. Jednak jako materiał naturalny wyroby z konopi radzą sobie gorzej pod względem ochrony przeciwpożarowej i posiadają klasę ochrony przeciwpożarowej B2 - normalnie palne.
Styropian lub EPS jest w pełni syntetyczną alternatywą dla wełny mineralnej i ma podobne właściwości w zakresie izolacyjności cieplnej i przewodności cieplnej, ale podobnie jak wyroby z konopi należy do klasy 2 pod względem ochrony przeciwpożarowej. EPS jest odporny na wilgoć i dlatego idealnie nadaje się do ETICS.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here