Słowo kluczowe ochrona klimatu: jak zmniejszyć zapotrzebowanie na energię dla domu ”,

Cel, do którego młodsze pokolenie jako właściciele jutra również może wnieść trwały wkład. W końcu, według wskaźnika trendu Kantar TNS, jedna trzecia dzieci w wieku od 14 do 29 lat chciałaby zostać właścicielami w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Jednak na marzenie o domu przyjaznym dla klimatu należy wcześnie poczynić oszczędności. W końcu posiadanie własnych czterech ścian to jedna z największych inwestycji w życiu. „Umowa kredytu mieszkaniowego i oszczędnościowego jest szczególnie odpowiednia do budowania poduszki finansowej”, wyjaśnia ekspert LBS. „Ci, którzy zaczynają wcześnie, aby regularnie zwiększać niewielką kwotę, mogą liczyć na znaczne saldo kredytowe po kilku latach, a jednocześnie zapewnić sobie prawo do niskooprocentowanej pożyczki z towarzystwa budowlanego na przyszłość. „Pod pewnymi warunkami państwo dodaje do tego również dotacje państwowe, takie jak premie na budowę mieszkań, zasiłki oszczędnościowe dla pracowników i Riester.

Fakty i liczby dotyczące zapotrzebowania na energię

 

44 procent

..

zużycia energii elektrycznej w Niemczech w I półroczu 2019 r. pokrył wiatr, słońce i inne odnawialne źródła energii. Pokazują to liczby Federalnego Stowarzyszenia Gospodarki Energetycznej i Wodnej (BDEW). Oznacza to, że udział zielonej energii osiągnął nowy sześciomiesięczny rekord.

27 procent

...według Niemieckiej Agencji Energetycznej zapotrzebowanie na energię pierwotną w Niemczech stanowią budynki. Prawie 70 proc. energii zużywanej w gospodarstwie domowym zużywa się na ogrzewanie, kolejne 14,4 proc. na ciepłą wodę. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, domy i mieszkania muszą być unowocześniane o środki energetyczne.

0 procent

... Potencjał oszczędnościowy w sektorze budowlanym: W latach 2010-2016 nie było możliwe dalsze zmniejszenie zużycia energii. Według obliczeń Niemieckiej Agencji Energii (dena) oszczędności w latach 2002-2010 wyniosły około 20 proc.

W porównaniu z 1990 r. zużycie energii odnawialnej ogromnie wzrosło.

Zdjęcie: LBS 2019

Pokryj potrzeby energetyczne odnawialnymi źródłami energii

Większość energii potrzebnej w domu pochodzi z ogrzewania i ciepłej wody. Istnieją różne sposoby wytwarzania potrzebnej energii w sposób przyjazny dla klimatu i jednocześnie korzystający z dotacji rządowych.

  • Słoneczne systemy cieplne zamienia energię słoneczną poprzez kolektory na dachu lub na ścianach domu na ciepło do wody lub ogrzewania. Akumulator ciepła zbiera również wodę podgrzaną energią słoneczną. Oznacza to, że można go używać również w nocy lub w dni, kiedy słońce nie świeci. Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA) wspiera pierwszą instalację solarnych systemów grzewczych do przygotowania ciepłej wody i wspomagania ogrzewania co najmniej 2.000 euro.
     
  • Zakłady biomasy polegać na surowcach odnawialnych jako alternatywie dla konwencjonalnych źródeł energii. Pelety drzewne, rozłupane polana lub zrębki są często spalane w celu wytworzenia ciepła. Świadomi ekologicznie właściciele nieruchomości również otrzymują tu dotacje państwowe, np. 3.500 euro za montaż kotła na pelety z zasobnikiem ciepła. Systemy biomasy można również łączyć z innymi odnawialnymi źródłami energii lub optymalizować istniejący system grzewczy. Środki te są również dotowane przez BAFA.
     
  • Pompy ciepła wykorzystać energię środowiska z ziemi, powietrza lub wód gruntowych do ogrzewania i podgrzewania wody;. Pompy ciepła są zintegrowane z systemem grzewczym budynku. Grunt jest szczególnie wydajnym źródłem ciepła, ponieważ ma stałą temperaturę przez cały rok. Powietrze natomiast jest najzimniejsze w sezonie grzewczym. Wody podziemne również mają stałą temperaturę, ale ich wykorzystanie musi być zatwierdzone przez gminę. Promocja pomp ciepła jest rozłożona w zależności od projektu i wydajności. Na przykład za instalację geotermalnej pompy ciepła BAFA płaci dotację w wysokości co najmniej 4.000 euro.

Specjalne taryfy dla oszczędzających energię

Właściciele nieruchomości, którzy chcą unowocześnić swój dom pod kątem energooszczędności, mogą zrealizować ten projekt z umową kredytu mieszkaniowego i oszczędnościowego. Państwowe towarzystwa budowlane oferują specjalne taryfy dla modernizatorów o typowo małych i średnich wymaganiach finansowych - ze szczególnie niskim oprocentowaniem kredytów i szybką spłatą. Szczególnie sprytne: połącz pożyczkę KfW z umową pożyczki mieszkaniowej.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here