Haft: 8 łatwych pomysłów dla początkujących”,

Jest wiele sposobów na kreatywność z prostymi ściegami: W przypadku ściegu rozciągającego (linia ciągła), drugi ścieg zaczyna się bezpośrednio od pierwszego, pracując „do tyłu”: Po pierwszym ściegu igła jest prowadzona pod tkaniną w niewielkiej odległości ponownie w górę, wystaje i na końcu poprzedniego ściegu ponownie w dół. Ta sama zasada służy do tworzenia trójkąta lub pierścienia. Przy ściegu wstępnym (przerywana linia) igła porusza się naprzemiennie od dołu do góry przez materiał, podobnie jak ruch delfina. W przypadku kwiatów, krzyżyków czy słońc szwy częściej układają się swobodnie. Z drugiej strony ścieg satynowy składa się z blisko rozmieszczonych rzędów ściegów elastycznych, które można wykorzystać do całkowitego wypełnienia określonych kształtów, takich jak koła lub kwadraty. Na przykład za pomocą koła „splot” od krawędzi do krawędzi. Haft wykonujemy 6-nitkowym sticktwistem, w zależności od dokładności wzoru dzieloną nitką (2- lub 3-nitkową).
 

Podczas haftowania można używać różnych ściegów. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

Przenieś szablon na papier

W celu nałożenia szablonu na tkaninę najlepiej użyć specjalnego papieru kserograficznego Schneider (w środku zdjęcia). Działa jak kalka kreślarska: umieść kolorową stronę do dołu na tkaninie, narysuj lub skopiowany motyw (na zdjęciu po prawej) na wierzchu i prześledź go, mocno dociskając końcówką długopisu. Motyw pojawia się na tkaninie. Haftowanie w ten sposób jest teraz łatwe. Gotowy motyw jest następnie wklejany od tyłu w kartę passe-partout.

Za pomocą papieru do kopiowania Schneidera motyw można łatwo przenieść. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher Właściwa igła do haftu dla początkujących

W przypadku cienkich tkanin użyj cieńszej nici do haftu i dopasowanej igły. Igły do ​​haftu dobierane są tępe lub szpiczaste - w zależności od przepuszczalności podłoża tkaniny.

1. Pomysł: haftowany chaber

Z pozdrowieniami od wczesnego lata praca w kuchni to dwa razy więcej radości. Chaber w ściegu napinającym przypominającym linię (patrz przegląd ściegów) zdobi róg ściereczki kuchennej, ale można go również przenieść na inne tekstylia, takie jak ręczniki dla gości lub serwetki.

Udekoruj ścierki do naczyń własnymi haftowanymi chabrami. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

2. Pomysł: karty Passepartout

Kartki ozdobne dla kochanych linii można pięknie zaprezentować za pomocą drobnego haftu. W tym celu wytnij kawałki materiału w nieco mniejszym formacie niż karty ze starego płótna. Teraz wyhaftuj je według dowolnego szablonu - wybraliśmy ptaka z gałązką. Nawet proste, wymyślone przez siebie motywy, takie jak wieniec z liści, można łatwo zaimplementować w różnych odcieniach zieleni za pomocą igły i nici.

Dzięki tym kartom do passe-partout wyraźnie podkreślisz swoje indywidualne motywy. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

3. Pomysł: zakładki do samodzielnego haftu

Własnoręcznie wykonana zakładka zapewnia przyjemne godziny przeglądania. Wypróbowaliśmy dwa pomysły: W przypadku wariantu zielonego tkanina jest haftowana dmuchawcem ściegiem elastycznym i przycinana na wymiar. Złóż krótką koronkową wstążkę, a następnie umieść ją między materiałem i kawałkiem białego papieru czerpanego, który wycinasz nożyczkami konturowymi. Następnie napraw wszystko odrobiną kleju rzecznego na krawędziach. W przypadku zakładki w kolorze łososiowym wytnij pasek filcu w kolorze łososiowym i białym o tym samym rozmiarze (ok. 14 x 4 centymetry) z filcu. Wyhaftuj małe serduszko z tkaniny na kolorowym filcu ściegiem fastrygującym. Następnie skleić oba kawałki filcu razem na krawędzi luźnym ściegiem i wszyć złożony kawałek satynowej tasiemki na górze.

Nawet zakładki można ozdobić haftem. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

4. Pomysł: ozdobne wstążki jutowe

Te jutowe wstążki nadają kieliszkom lub wazonom indywidualny akcent i łapią krople. Jako dekoracje wybrano proste koła, wypełnione rogi, krzyżyki i słońca. Z tyłu tasiemki są zszywane prostym ściegiem.

Nadaj swoim wazonom indywidualny charakter dzięki własnoręcznie haftowanym wstążkom z juty. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

5. Pomysł: serwetki z pętelką lub ściegiem langette

Atrakcyjne brzegi serwetki można wykonać ściegiem pętelkowym lub ściegiem langette. Krawędź rąbka jest tworzona od lewej do prawej: zaczynasz w lewym rogu materiału, przebijając bezpośrednio rąbek od dołu do góry.

Serwetki materiałowe można optycznie uszlachetnić ściegiem Langette. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

Poprowadź igłę po wyimaginowanej przekątnej dalej w prawo i mniej więcej na poziomie szwu pikowania w dół i bezpośrednio na krawędzi obszycia z powrotem do góry (patrz zdjęcie). Igła leży nad nitką z każdym ściegiem.

Zacznij od pierwszego ściegu w lewym rogu materiału i przekłuwaj igłą od dołu do góry. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

6. Pomysł: haftowane podkładki

Kwitnąca kreatywność dobrze prezentuje się na każdym stole bankietowym! Do stokrotki wymagana jest podkładka i mulina do haftowania w kolorze zielonym, żółtym i białym. Najlepiej zacząć od kwitnienia, gdyż wtedy łatwiej można do niej przyczepić łodygę. W przypadku bardzo ustrukturyzowanych tekstyliów podziemnych, takich jak ta rowkowana podkładka, motywy nie mogą być łatwo przeniesione za pomocą kalki - wymagany jest tutaj haft odręczny. Ale nie wstydźcie się: drobne nierówności w kształcie kwiatka lub liścia są mile widziane, wyglądają naturalnie.

Stokrotkę można również łatwo wyhaftować na podkładkach. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

7th. Pomysł: haftowana biedronka

Dwuwymiarowo haftowana biedronka, która unosi się lekko na frotte, wygląda jak płaskorzeźba. Technikę budowy tułowia chrząszcza można opisać jako prosty ścieg satynowy: najpierw haftem streczowym czerwoną nicią jest owalna ramka, którą następnie wypełnia się gęsto rozmieszczonymi czerwonymi ściegami. Czarna głowa wykonana jest w ten sam sposób. Kropki są również wyhaftowane na czerwonym obszarze. Sześć stóp jest wyhaftowanych ściegiem napinającym, „ścieżką pełzającą” chrząszcza w prostym ściegu wstępnym.

Satynowy ścieg jest używany do biedronki. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

ósmy. Pomysł: wyhaftuj motywy na denimie

Od teraz postrzępione dżinsy świetnie sprawdzą się jako uchwyty na garnki z trójkątami lub wyhaftowane spiralą w kuchni. Tak to się robi:

Indywidualnie haftowane uchwyty na doniczki mogą być wykonane ze starych jeansów. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

Odetnij kawałek nogawki spodni o brzegach mniej więcej tej samej długości. Jeśli jest, usuń dolny brzeg. Umieść kawałek materiału z bardziej niepozornym z dwóch bocznych szwów (zazwyczaj jest to szew zewnętrzny) jeden na drugim, ponieważ tkanina zrywa dokładnie lewe strony razem. Odciąć przeciwny, grubszy szew. Wyhaftuj motywem jedną z dwóch połówek tkaniny.

Złóż nogawkę spodni przy cieńszym szwie bocznym i odetnij gęstszy kawałek materiału z drugiej strony. 

Zdjęcie: MSL / Alexandra Ichters Prod.: Katharina Sucher

Przytnij polar objętościowy do rozmiaru kwadratu dżinsów. Nadaje się do tego specjalna żaroodporna włóknina (na przykład „Thermolam ”). Ułóż tkaninę prawymi stronami razem, przypnij kawałek usztywniacza igłami. Zszyj górną i dolną krawędź za pomocą maszyny do szycia. Odwróć uchwyt garnka, zaprasuj krawędzie otwartej krawędzi równomiernie do środka i zszyj razem od prawej strony. Przyszyć kawałek rozdzielonego dołu spodni w jednym rogu jako wieszak. Na koniec przeszyj jeszcze kilka ozdobnych linii, które utrwalają wewnętrzny polar.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here